• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Eshte zbuluar nje organ i ri ne koken e njeriut !

Disa shkencëtarë holandezë janë befasuar nga një zbulim i papritur në kokën e njeriut. Ata vunë re një grup i gjëndrash të mëdha të pështymës (të quajtura gjëndra tuberiale të pështymës) të vendosura prapa hundës; saktësisht në cepin ku zgavra e hundës takon fytin. Por cili është qëllimi i tyre? Me sa duket, gjëndrat janë aty për të ‘lubrifikuar dhe lagur zonën e fytit pas hundës dhe gojës’, raporton The New York Times. Zbulimi i gjëndrave ka qenë një tronditje për shumë shkencëtarë, duke i lënë ata të shokuar se si kaluan pa u vënë re për kaq shumë kohë.
Dr. Wouter Vogel, një onkolog rrezatues në Institutin Hollandez të Kancerit, tha:
Screenshot_20201023-173202_Facebook.jpg

Njerëzit kanë tre grupe të gjëndrave të mëdha të pështymës, por jo atje. Me sa dinim, gjëndrat e vetme të pështymës ose mukozës në nazofaringë janë mikroskopikisht të vogla dhe deri në 1000 janë shpërndarë në mënyrë të barabartë në të gjithë mukozën. Prandaj, imagjinoni sa u habitëm kur i gjetëm këto.
 
Disa shkencëtarë holandezë janë befasuar nga një zbulim i papritur në kokën e njeriut. Ata vunë re një grup i gjëndrash të mëdha të pështymës (të quajtura gjëndra tuberiale të pështymës) të vendosura prapa hundës; saktësisht në cepin ku zgavra e hundës takon fytin. Por cili është qëllimi i tyre? Me sa duket, gjëndrat janë aty për të ‘lubrifikuar dhe lagur zonën e fytit pas hundës dhe gojës’, raporton The New York Times. Zbulimi i gjëndrave ka qenë një tronditje për shumë shkencëtarë, duke i lënë ata të shokuar se si kaluan pa u vënë re për kaq shumë kohë.
Dr. Wouter Vogel, një onkolog rrezatues në Institutin Hollandez të Kancerit, tha:Shiko fotografinë 1762001
Njerëzit kanë tre grupe të gjëndrave të mëdha të pështymës, por jo atje. Me sa dinim, gjëndrat e vetme të pështymës ose mukozës në nazofaringë janë mikroskopikisht të vogla dhe deri në 1000 janë shpërndarë në mënyrë të barabartë në të gjithë mukozën. Prandaj, imagjinoni sa u habitëm kur i gjetëm këto.
Ja the po kujt ja the!!!
Na nxoren shkumen me kerkime e zbulime e prap se prap vuan e vdes njeriu...
 
Kjo nuk është hera e parë që janë zbuluar organe potencialisht të reja dhe ka ndodhur më parë që studiuesit të kenë qenë shumë të shpejtë në konkludimet e tyre, Jo më larg se në vitin 2018, një studim i ri nga SHBA zbuloi 'intersticiumin' - lëngun intersticial, që shtrihet midis qelizave. 'intersticium', emri i organit të ri, i cili duhet të mbushë 20 përqind të trupit të njeriut, është një strukturë tashmë shumë e njohur, ndër të tjera, e indit lidhës dhe enëve limfatike, e cila përshkruhet në shumë libra shkollorë.

Studiuesit tani presin për studime të mëtejshme që mund të konfirmojnë gjetjet e tyre.

Të presim edhe pak dhe të shpresojmë mos na zbulojnë edhe kokën e dytë të papërdorur, të fshehur diku pas veshi a prapanice.
 
Private conversations
Help Users
    Top