Etimologia e emrit Budapest.

orakulli

Anëtar i Respektuar
Mu kujtua nje interpretim prej dikujt,i emrit Budapest,i cili vjen nga ilirishtja Buda=uje dhe Pesh= i piset!"
Kuptohet ne idiotizmat e Etimologjise greko-romake-shqiptare,hyn edhe ky "zberthim".
Sipas mendimit tim modest,ne kete term kemi te bejme me shqipen e vjeter ku;"uda" eshte >*udha',(d>dh) dhe 'pes-t' eshte e pandryshuara ne gjuhen Shqipe te sotme- *pese'.
Para perandorise se Romes,Europa kishte shume rruge te ndertuara.Kete fakt pakkush e di.
Tani,do t'ju lutesha ti hidhnit nje sy kesaj meposht;
Il Corridoio Europeo n°5 progetto TEN - T n°6

Do te thoni se kemi te bejme me nje fantazi te tepruar,me nje rastesi,me nje magji,me nje cmenduri...
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Etimologia e emrit Budapest.

Harta e korridorit numer pese ose "b'udhapes"
 

Attachments

  • corridoio_5.jpg
    corridoio_5.jpg
    91.3 KB · Shikime: 33

optimus

I devotshmi
Titulli: Etimologia e emrit Budapest.

po more......edhe Bukureshtit shqiptaret ja kane vene emrin: I+Bukur+eshte=Bukuresht
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Etimologia e emrit Budapest.

Po shkronja b perpara fjales udhe, nga vjen... , qe te mos duket nje rastesi kaq e bukur ?
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Etimologia e emrit Budapest.

"B" eshte percaktimi i vjeter i foljes "bej".Eshte kodik qe ka kete kuptim,ose matematikisht eshte koncpeti i shumes se koncepteve elementare kryesore si "u" dhe "pes".Eshte *berje ne konceptin e bashkimit te gjerave elemntare,pra e shumemit te tyre e mbledhjes.Ajo rutullohet qellimsht nga fjale formuesit duke u shendruar ne "P""d""q","M" dhe "S".Koncpeti "pes' po keshtu formohet "b"=bej 'es"."ES,Is<as<"=nga fillimi "I,E,A" ne monetin shendrues "S".Formon nje grup numrash ose objektesh te njejtes natyre.Nuk eshte rastesi qe "s" eshte ne mes te numrave.po keshtu nuk jane rastesi e fundit fomuese
B,d's'p,m,...Po keshtu "s" simbolizon she shumen e tyre.Si "shum""soma" ."U" eshte ne mes te vargut qe simbolizon brendesine e nje objekti si "hund","tru","truP,"noon".Shiko Hunden per te kuptuar qe kemi te bejme me nje objekt ne mes si dhe njekohesisht nje rruge,rut,qe ne rastin e hundes eshte frymarje,ndersa ne rastin e tokes eshte "rruge","lume" e dhjetra jo fjali faqe te tjera..qe s'mund te jepen ketu nostra.
keshtu qe une nuk e kam gjetur rastesisht.Une di kodikisht qe del atje.Kot e hapa per kuriozitet se ndoshta sot ajo rruge e shumevjeter mban te njeten numer.E mbante,jo se dua une por sepse eshte mesi horizontal i kontinetit Euroazi.Iliroarianet e kishin ndertuar para mijera vjetesh.Greko-Romaket vetem sa i gjeten te gatshme.
Nga e dinin pelazgo-iliret?kjo eshte pikepyetja e madhe e kesaj kulture te fshehur dhe mallkuar qellimisht?Te japin iden se ishin fluturues,kishin mjete moderne si tonat sot.
Ndryshimi i fjaleve ne gjuhe te ndryshme eshte i qellimshem.Psh germa
"nabla" ne alfabetin e vjeter grek po ta lexosh ne te kunderten del "alban".Njesoj si "Romul","latin".Une jam i bindiur plotesisht se gjuha shqipe ka ekzistuar e shkruar dhe prej saj jane marre te gjitha koncepte elemntare si dhe fjale qe ndonjehere u ndryshohej drejtimi negativ ose poztiv ne menyre te qellmshme.
Besoj se me terma popullore te binda Nostra???Or not??
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Etimologia e emrit Budapest.

Optimus,rumunet e sotem jane daket qe flasin gjuhen tyre qe eshte gjuha latine.Ata jane asimiluar gjuhesisht prej romakev.Keshtu gjuha e pare e tyre qe pranohet zyrtarisht nga profesionistet e fushes ka qene gjuhe Iliro-thrake.Gjua shqipe sotme mendohest si mbajtsja e gjuhes Iliro thrake,ose disa shkruajne si gjuha e Ilrothrakeve e gjysem latinizuar.Por un jam ne pozicionin tjeter.
Ti nuk te pelqen qe te jete i bukur qyteti i Bukureshtit.Forma "est" eshte e vjete eshte e gjuhes latine.Eshte folja "eshte".Ndersa "bukur","bjutifull-bjuti-full",e ka vetem gjuha shqipe dhe i afrohet deri diku gjuha angleze.Pse mos te jete ashtu?Apo se nuk kupton ti gjuhen tende?
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Etimologia e emrit Budapest.

Por ketu optimus jemi tuj shkruajt per "Budapest" dhe jo "Bukuresht".Mos ngatarro avioinin se vete dikur tjeter.
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Titulli: Etimologia e emrit Budapest.

o lale se akoma se mora vesh c'do kjo tem te fenomenet paranormale??
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Etimologia e emrit Budapest.

Jo,eshte thjesht emri "budapest",udha e pest,paranormal.
 
Top