• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Eurozona del nga recesioni

cent

...Lontano
Eurozona ka dalë nga reçesioni pasi regjistroi për 18 muaj kontraktim ekonomik. Në radhët e vendeve të bllokut, GDP-ja u rrit me 0.3 për qind në tremujorin e dytë të 2013-s, pak më lartë nga parashikimi.

Rritja ishte e pritshme pasi ekonomia e Gjermanisë u ngrit me 0.7 për qind mes muajve prill-qershor. Gjithësesi, shifrat në tërësi mbulojnë gjendjen reale ekonomike në vendet që përbëjnë zonën prej 17 anëtarësh.

Gjermania dhe Franca publikuan të dyja një rritje më të madhe se parashikimet, respektivisht 0.7 dhe 0.5 për qind.

Portugalia, që renditet mes ekonomive më të vogla dhe më të dobëta të eurozonës, paraqiti një rritje të shpejtë prej 1.1 për qind. Vendi në fjalë ishte një nga tre shtetet që iu desh të merrnin një ndihmë multimiliardëshe për shkak të borxhit të lartë.
Por Spanja, që iu desh të kërkonte gjithashtu ndihmë të jashtme për të mbrojtur sistemin e saj bankar, pa një rënie të ekonomisë së saj me 0.1 për qind në tremujorin në fjalë. Edhe Italia dhe Holanda regjistruan një rënie të të ardhurave me 0.2 për qind.

Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Olli Rehn deklaroi se shifrat tregojnë se ekonomia evropiane gradualisht po rimëkëmbet, por shtoi se nuk është ende momenti për të qenë të kënaqur.

“Ka ende pengesa thelbësore që duhen kapërcyer: shifrat e rritjes mbeten të ulëta dhe shenjat e tentativave të rritjes janë ende të brishta”, deklaroi Rehn.
/Top Channel
 

KENT

Anëtar i ri
Pe: Eurozona del nga recesioni

Cent dhe ekspert ekonomik qenke bere hallall nje lajm i mire gjithsesi te shpresojme
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Eurozona del nga recesioni

po sigurisht Gjermania dhe Franca kane dale nga recesion, pasi i derrmuan shtetet e tjera.....
 
Top