• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

F1, Vettel i pari në Kanada, Alonso fiton duelin me Hamilton

cent

...Lontano

Sebastian Vettel triumfon në Kanada. Në pistën e Montrealit, piloti gjerman dhe kampion i botës në fuqi arriti të presë i pari vijën e finishit pas një gare dominuese dhe perfekte nga ana e tij, që e pa në krye nga fillimi deri në fund. Piloti i Red Bull, i cili u nis nga Pole-Position, jo vetëm që zbatoi një strategji perfekte por gjithashtu u shfaq shumë i qetë dhe në timon duke regjistruar suksesin e tretë sezonal, për të thelluar më tej diferencën me ndjekësin e tij më të afërt, Fernando Alonson.

Spanjolli mund të konsiderohet fituesi moral i garës kanadeze, për faktin se ishte spektakolar në pistë, ku pasi u nis nga vendi i gjashtë arriti ta përfundojë garimin e tij në vendin e dytë. I jashtëzakonshëm ishte mbi të gjitha parakalimi ndaj Lewis Hamilton në xhirot e fundit, ku duke shfrytëzuar sistemin DRS, spanjolli arriti t’i marrë vendin e dytë në pod rivalit të tij. Pikërisht britaniku ishte ai që u rendit në vendin e tretë, i ndjekur nga australiani Mark Webber. Një vend i pestë i mirë për Nico Rosberg ndërsa zhgënjeu Kimi Raikonen që e mbylli garën në vendin e nëntë.


Tabela e pikëve për pilotë:

1 Sebastian Vettel 132
2 Fernando Alonso 96
3 Kimi Rنikkِnen 88
4 Lewis Hamilton 77
5 Mark Webber 69
6 Nico Rosberg 57
7 Felipe Massa 49
8 Paul di Resta 34
9 Romain Grosjean 26
10 Jenson Button 25
11 Adrian Sutil 17
12 Jean-Eric Vergne 13
13 Sergio Perez 12
14 Daniel Ricciardo 7
15 Nico Hulkenberg 5
16 Esteban Gutierrez 0
17 Valtteri Bottas 0
18 Pastor Maldonado 0
19 Jules Bianchi 0
20 Charles Pic 0
21 Max Chilton 0
22 Giedo van der Garde 0

Tabela e pikëve për konstruktorë:

1 Red Bull Racing-Renault 201
2 Ferrari 145
3 Mercedes 134
4 Lotus-Renault 114
5 Force India-Mercedes 51
6 McLaren-Mercedes 37
7 STR-Ferrari 20
8 Sauber-Ferrari 5
9 Williams-Renault 0
10 Marussia-Cosworth 0
11 Caterham-Renault 0
/S.Sport
 
Top