• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

F1, Vettel triumfon për herë të parë në shtëpi

cent

Banned

Suksesi i munguar në Nurburgring ishte një njollë në karrierën e tij, pasi kampioni i botës, Sebastian Vettel kurrë nuk kishte mundur të triumfonte më parë në xhiron e shtëpisë. Pasi kishte fituar në të gjitha cirkuetet e mundshme të Botërorit, piloti i Red Bull më në fund vuri vulën e tij dhe në Cmimin e Madh të Gjermanisë, duke marrë një sukses kundër fatit dhe kundër strategjive të kundërshtarëve, me Kimi Raikonen që i qëndroi si pullë poste deri në finish, me vetëm një sekondë diferencë.

Vettel arriti të sigurojë fitoren e tij duke dominuar nga fillimi deri në fund, pavarsisht se fati deshi që safety-car të hynte në pistë pikërisht në momentin kur kishte marrë arratinë në krye, pasojë e një defekti në motorrin e makinës së Bianchit, që pasi u braktis nga i zoti përfundoi sërish në pistë në mënyrë të cuditshme duke terrorizuar komisarët e garës. Gjithsesi ky nuk ishte incidenti i vetëm në këtë garë, pasi një gomë e shkëputur nga bosket në momentin e pit-stopit të Weber, për pak sa nuk i kushtoi rëndë një kameramani në bokse. Përsa i përket garës ndërkohë pas Raikonen, që duhet thënë se përfitoi në maksimum nga strategjia e skuadrës së tij Lotus, u rendit shoku tjetër i skuadrës Sebastian Grosjean. Fernando Alonso përfundoi në vendin e katërt pasojë dhe e strategjisë së gabuar të Ferrarit të nisur që në provat zyrtare kur preferoi gomat e mesme.

Për më tepër spanjolli vuajti sidomos dhe në fillim ku Ljuis Hemilton, që në fund përfundoi i pesti e mbajti për një kohë të gjatë nga pas duke mos e lejuar që në start që të synonte një parakalim ndaj Raikonen. I gjashti u rendit ndërkohë Baton, I ndjekur nga Weber, Perez, Rosberg dhe Hulkenberg që gjithashtu arriti të hyjë në zonën e pikëve. Në renditjen e përgjithshme ndërkohë Vettel shkëputet në 34 pikë nga ndjekësi më i afërt, Fernando Alonso duke hedhur një tjetër hap drejt titullit botëror të radhës.
/S.Sport
 
Top