• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fejesa e 13-vjeçares nga Librazhdi, skandalizohen italianët.

Monique

Staf në FV.AL
Rasti i transmetuar pak ditë më parë nga Librazhdi, ku një vajzë vetëm 13-vjeçare ishte fejuar nga familja e saj, ka bërë që emisioni investigativ italian, “Le Iene” të zbarkojë në vendin tonë.

Margarita 13-vjeçare është protagonistja e emisionit, pasi për jetën e saj ka menduar familja, të cilën e kanë fejuar me një djalë shumë më të madh se veten.

Gazetari i “Le Iene” ka shkuar vetë në qytetin e Librazhdit, në fshatin Polis Sheh, për të folur me familjarët e Margaritës, dhe vajzën.

Vetë Margarita ka treguar për gazetarin se si është njohur me djalin.

“Një muaj më parë shkuam në një lokal për t’u njohur më mirë. Unë i thashë që më përpara do doja të mbaroja shkollën. Por mund të fejoheshim ndërkohë. Gjithsej jemi parë 5 herë”,- tregon Margarita.

Më tej ajo i thotë gazetarit se i fejuari i saj është djali i edukuar që e viziton herë pas here, por ata nuk kanë bërë asgjë deri tani. Vajza thotë se i ka premtuar familjes se do qëndrojë me djalin, çfarëdo gjë të ndodhë.

Alfredi, djali 25-vjeçar me të cilin familja e Margaritës ka lidhur, pret që kjo e fundit të rritet edhe pak e të martohen zyrtarisht.

Familja i ka rrëfyer gazetarit itian se si u lidh martesa në djep, gjë për të cilën ka rënë dakord dhe 13-vjeçarja.

Një gjë e e tillë i duket absurde italianëve, pasi sipas tyre nuk i lejohet ligjërisht për shkak të moshës së vajzë edhe pse për fejesën kanë rënë dakord të dyja palët.

Gazetari pyet babain e Margaritës se përse e detyron të bijën të martohet me një njeri që nuk e do, ai thotë “Vajza ime e do djalin. Ne nuk marrim para për këtë punë. Kështu e ka tradita në këtë zonë. Po presim të rritet dhe pak dhe pastaj do të martohet”.

Ai tregon se edhe vetë është martuar në të njëjtën mënyrë dhe se arsyeja e vetme pse po e marton të bijën është për shkak se ka mbushur moshën dhe më pas mund të ngelë pa burrë.

Tradita është më e fortë se ligji në këtë rast, i cili, siç shprehet edhe dhëndri i ardhshëm, Alfredi “nuk ka çfarë ti bëjë”.

Ndërsa xhaxhai i saj është shprehur se është munduar ta ndalojë të vëllanë që të fejojë vajzën, por ai nuk ia ka vënë veshin.

 

Monique

Staf në FV.AL
Dhe rrime e bejme politike ne mendjendriturit e kesaj shoqerie...nderkohe qe "kembet " i kemi rrafsh!
 

Guest20

Offline✌
Dyshonte se s’bënte fëmijë, burri detyron nusen të flejë me vjehrrin

gag.jpg


Gazetari i "Le Iene" mas historisë tragjike të minorenes nga Shqipëria e cila ishte e martuar nga familja e saj që në djep, është takuar në Tiranë me psikologen Denada Toçe.

Ajo ka treguar më shumë mbi fenomenin e “shkeljes” së femrave në Shqipëri dhe traditat e ashpra që akoma zbatohen.

Gjatë intervistës ajo ka treguar rastin e një vajze të martuar në moshë të vogël me një burrë, i cili nuk lindte dot fëmijë dhe për të vërtetuar që problemi ishte burri, e kishin zgjidhur në "mënyrë popullore".

Ajo për të vërtetuar që nuk ishte faji i saj, ajo u detyrua të flinte me babin e burrit të saj.

“Tre vjet më parë, takova një vajzë që ishte 20 vjec dhe ajo ishte e martuar me një burrë që nuk mund të bënte fëmijë. Për të kuptuar nëse ai ishte problemi, nuk mund të shkonin tek një mjek, por vendosën që me babanë e burrit, pra vjehrrin, të bënte seks me të, me vajzën.

“Pra burri për të provuar infertilitetin e tij ka lejuar që gruaja e tij të bëjë seks me babanë e tij”, thotë gazetari.

“Kjo është një gjë që ndodh në një shoqëri primitive, nuk është vetëm një gjë e izoluar në këto vende. Gruaja nuk mundet të ketë të drejtat njerëzore”,-thotë Denada më tej.
albeu.com
 

Monique

Staf në FV.AL
Abis i bashkova duke qene pak a shume e njejta tematike "Cmendurite Shqiptare" dhe per me teper i eshte dhene ze nga i njejti emision...
 
Top