Femija Gjarper!

Alchohole

Moderator!
-Ma dha ni shok kit link per ni fmi qe osht lind kret si gjarper.Met vertet shum fshtir.Kqyrni:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=iuAktiLlDO4]YouTube - Snake Baby (Yilan Bebek**YENI**) **NEW**!!!ORIGINAL VIDEO!!![/ame]

Shume mu ka dhimt a :qaj:.
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: Femija Gjarper!

eshte 1 lloj semundje kjo neser do gjej link dhe do e fus ne you tube gjenden video qe shpjegojne pse ndodh kjo
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Femija Gjarper!

Hmmmm.Por me te vertet shumne keq.Mos harro nes postoje linkun me intereson perse ka ndodhur kjo.
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: Femija Gjarper!

Hmmmm.Por me te vertet shumne keq.Mos harro nes postoje linkun me intereson perse ka ndodhur kjo.

do e postoj patjeter sepse e kam pare shpesh kete gje ne you tube dhe do e gjej neser
 

ida angel

:)
V.I.P
Titulli: Femija Gjarper!

Ca ishe kjo video keshtu,perzotin s'me besohet!
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Femija Gjarper!

Femije i njejt sikur gjarper.Sheh ngjyren e trupit e njejt si gjarperi poashtu edhe syte.Angel_devil tha se kjo eshte semundje.Me te vertet e pabesueshme.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Femija Gjarper!

Kjo eshte semundje...:( :(
Per raste te tilla kur dihet qe femija lind keshtu,jam per abortin une.
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Femija Gjarper!

-Po keshtu eshte e shkruar,keshtu eshte semundje dhe keshtu duhej te ndodhte ckemi te bejme :(
 

zhandark

Anëtar i ri
Titulli: Femija Gjarper!

kjo ehste caktuar nga vendasit si femija djall ,,cfare spo del tani ,,po lindin ca njerez qe vetem njerez nuk mund te quhen
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Femija Gjarper!

Fatkeqsisht ne disa vende nuk kontrollohet shtatezania... dhe duhet nje gje e tille... Pse te vuaj nena dhe femija bashke?
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Femija Gjarper!

Po nuk po kontrrolohet.Duhet shiquar qfare pine e hane shtatezenat.E jo shtatzen e 1L alkool ku mes me dal masane Fmija ashtu :(.Gjyna mu hsum pem dhimet :(.
 

Aurora

Anëtar Aktiv
Titulli: Femija Gjarper!

Kjo eshte nje semundje e lekures qe quhet 'Harlequin-type ichthyosis', lereni aman ju ja femia djall ja gjarper, tani sot mjeket kan arritur ta dallojn dhe me ultrasound! Mund te lexoni me shume ne Wikipedia per kete semundje!
 

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: Femija Gjarper!

i shkreti femij,se nuk ka faj...gjynah :(:(:(
 

TIGRI

Anëtar i ri
Titulli: Femija Gjarper!

hera e pare qe shoh dhe degjoj nje gje te tille,gjynah.
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Femija Gjarper!

Shiqo tek tema NJERZ TE JASHTZAKONSHME eshte nje njeri me gjymtyre druri :(.Ajo edhe me keq :(
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Femija Gjarper!

Kjo eshte nje semundje e rall qe shfaqet ne lindje dhe quhet Harlequin ichthyosis.

harlequin_fetus.jpg

Semundja eshte zbuluar per her te pare nga nje prift nga Charleston, i cili e ka pershkruar ne ditarin e tij...

( po e ve anglisht se skam durrim tani ta perkthej pershkrimin e tij shqip)

“On Thursday, April 5, 1750, I went to see a most object of a child, born the night before of one Mary Evans in ‘Chas’town. It was surprising to all who beheld it, and I scarcely know how to describe it. The skin was dry and hard and seemed to be cracked in many places, somewhat resembling the scales of a fish. The mouth was large and round and open. It had no external nose, but two holes where the nose should have been. The eyes appeared to be lumps of coagulated blood, turned out, about the bigness of a plum, ghastly to behold. It had no external ears, but holes where the ears should be. The hands and feet appeared to be swollen, were cramped up and felt quite hard. The back part of the head was much open. It made a strange kind of noise, very low, which I cannot describe. It lived about forty-eight hours and was alive when I saw it.”
 

Attachments

  • harlequin_fetus.jpg
    harlequin_fetus.jpg
    53.2 KB · Shikime: 0

Alchohole

Moderator!
Titulli: Femija Gjarper!

Ja perkthimi i kesaj nga prifti :

''Të enjten, 5 prill 1750, unë shkova për të parë më një objekt i një fëmije, të lindur në një natë më parë e një Mary Evans në 'Chas'town. Kjo ishte e habitshme për të gjithë ata që beheld ajo, dhe unë e di se si zor për të përshkruar atë. Lëkurë e thatë dhe u duk e vështirë dhe të plasaritur në shumë vende, disi i ngjashëm me një peshore të peshkut. Ishte i gojës dhe të mëdha dhe të raundit të hapura. Ajo nuk kishte asnjë hundë të jashtme, por ku dy vrima e hundës është dashur. Sytë u duk të jetë e coagulated copë gjaku, doli, rreth bigness e një gjë shumë e mirë, në mënyrë të kobshme për të shohin. Ajo nuk kishte veshë të jashtme, por vrima ku veshët duhet të jetë. Duart dhe këmbët e dukej të jetë i ënjtur, u ndje shumë i dendur dhe mjaft të vështirë. I kthyer pjesë e kreu ishte shumë i hapur. ثshtë bërë një lloj të çuditshme zhurmë, shumë të ulta, të cilat unë nuk mund të përshkruajnë. Ajo ka jetuar rreth dyzet e tetë orë dhe ishte gjallë kur pashë atë''
 
Top