• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fenomen i rralle ne Alpet zvicerane

Pamjet magjepsëse! Fenomen i rralle ne Alpet zvicerane, dielli dhe akulli krijojnë imazhin mahnitës

Unazat e akullit ishin pak të zbehta në fillim, por u bën gjithmonë e më rrezatuese, imazhi u formua I plotë teksa dielli dhe mali i Hörnligrat u përshtatën nga një rreth i plotë.
SWNS_HALO_SWITZERLAND_01-677x468-1 (1).jpgZVICËR– Një fotograf ka kapur një imazh të jashtëzakonshëm mbi Alpet Zviceriane, ku duket aureolë akulli. Fotografi zvicerian Michael Schneider në një mëngjes nëntori ishte duke bërë ski, kur mjegulla u pastrua dhe në qiell u zbulua dielli i rrethuar nga dy unaza që janë formuar për shkak të kristaleve të akullit që janë ngrirë në ajër.

Unazat e akullit ishin pak të zbehta në fillim, por u bënë gjithmonë e më rrezatuese. Imazhi u formua i plotë teksa dielli dhe mali i Hörnligrat u përshtatën nga një rreth i plotë.

Ndërsa fotografi pas fiksimit të imazheve tregon se ai e dinte se duhej ta dokumentonte këtë moment duke u shprehur: “Menjëherë e kuptova se aureola u krijua si pasojë e dritës së diellit. Fillimisht ishte shumë e zbehtë, por më pas u qartësua tej mase. U magjepsa nga dy unazat që u krijuan rreth diellit dhe refleksionit të dritës.Ishte thjeshtë mahni tëse.”-u shpreh fotografi.


Dosja.al
 

Comments

Top