• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Figura me e shquar e Shqiperise.

Figura me e shquar e Shqiperise.

 • M. BARLETI

  Votat: 0 0.0%
 • GJ. FISHTA

  Votat: 0 0.0%
 • VELLEZERIT FRASHERI

  Votat: 0 0.0%
 • ALI PASHE TEPELENA

  Votat: 0 0.0%
 • A.Z. CAJUPI

  Votat: 0 0.0%
 • ASDRENI

  Votat: 0 0.0%
 • B. CURRI

  Votat: 0 0.0%
 • H. PRISHTINA

  Votat: 0 0.0%
 • TH. GERMENJI

  Votat: 0 0.0%
 • ZOGU

  Votat: 0 0.0%
 • MID'HAD FRASHERI

  Votat: 0 0.0%
 • A. MOISIU

  Votat: 0 0.0%
 • EQEREM CABEJ

  Votat: 0 0.0%
 • F. NANO

  Votat: 0 0.0%
 • REXHEP QOSJA

  Votat: 0 0.0%
 • I. RUGOVA

  Votat: 0 0.0%

 • Totali i votuesve
  53

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Pas temave qe kam hapur per personalitete dhe figurat e shquara shqiptare nder shekuj,
dhe me besimin se do jene lexuar sado pak nga anetaret e nderuar te FV:
Mendova te hap kete sondazh me qellimin qe te gjithe te votojne per figuren apo personalitetin qe mendon se ka bere shume per kete popull,qe ka lexuar me shume per te apo di me shume per te nga gojedhenat.
do ve figura te ndryshme nga shum shekuj me pare (meqe sondazhi na i lejon 30),nga fusha te ndryshme,nga gjithe trevat shqiptare dhe disa qe jane diskutuar shume per te mira apo per te keqija.

Sigurisht c'ndonjeri nga keta personalitete ka fushen e tij ku ka dedikuar,kush me shume e kush me pak,
kush me jeten e tij e kush me dijet e tij,etj etj

nqs mundeni argumentoeni voten tuaj.

RESPEKTE,BLEDI.
 
Last edited:

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Mund te kishe evituar te fusje krahas ketyre emrave Tosin dhe Salen...

Votova Skenderbeun.
nqs e lexove postimin tim dhe nuk pe vetem emrat do kishe pare se e kam shkruajtur qe do ve te gjithe ata qe jane pjese e historise e dashur bianca :)
duam apo sduam ne ata jane pjese e kesaj historie,cte bejme?:)
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
nqs e lexove postimin tim dhe nuk pe vetem emrat do kishe pare se e kam shkruajtur qe do ve te gjithe ata qe jane pjese e historise e dashur bianca :)
duam apo sduam ne ata jane pjese e kesaj historie,cte bejme?:)
Qe jane pjese e historise jane,por qe te futen tek figurat e shquara sikur stonon cik...Apo i ke futur per te prishur syrin e keq?? :)
 

mirela

DODONA hajmali
Une kam lexuar historine e Pirros se Epirit dhe me ka pelqyer shume . Ndoshta ngaqe dhe prejardhja e tij eshte dege nga nena me Aleksandrin e Madh
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
te jesh e sigurte se skane per te mare asnje vote,ose salka do mare nje vote....... nga braziluuu :D:D
po per xhaxhin pse sme the gje?:p

Per keto te dy kam nje "urrejtje" te veçante,se vetem ane negative i gjej...Ndaj.

P.s. Pak para doja te te thoja pse nuk e ke vene xhaxhin,meqe vure dhe keto te dy sfigurat,se e lexova 2 here listen e nuk ma kapen syte...:p
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar

Per keto te dy kam nje "urrejtje" te veçante,se vetem ane negative i gjej...Ndaj.

P.s. Pak para doja te te thoja pse nuk e ke vene xhaxhin,meqe vure dhe keto te dy sfigurat,se e lexova 2 here listen e nuk ma kapen syte...:p
e ke e ke aty,mos u merzit :D:D
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Mungojne Leka i Madh,Faik Koniza dhe Ismail Kadare.
Voten e jap per Pirron e Iperit.
Pse them Aleksanderi i madh.Sepse ai nuk kishte vetem nene nga fiset Ilire ye Mollosve por dhe Filipi ishte Ilir Maqedonas.Po ju them vetem nje fjale nga gjuha e aleksanderit "Koine" qe sot genjehet neper Wikiperdia e tekste e libra mashtrueso-injorantesh.Emri percaktues i "Kal=isoip".Kuprohet qe "isoip" eshte fjale me re se shqipja dhe esht formuar nga dy folje"
isoip=is+o+ip
is=cmerishte(ish),anglisht(is) dhe gjermanisht(ist)
o=pasthirme
ip=hip.
Pra "is o hip".Me pak fjale tregon se cfare bejme ne me te.Nxireni vete konkluzionin.
"koineja" esht baze e greqishtes se sotme ose me sakte greqishtje es otme esht nje prishje e qellimshme e Koines per te mos u kuptuar shqipja.Koine eshte shqipja e vjeter dhe nuk eshte gje tjeter vecse "koin=goin=goj+in" dhe ne e kemi ne gjuhen tone sot "koje pak femijen" d.m.th ?futi ushqimin ne goje".Po shqipteret cfare i ka ne furur ne goje te tjereve?Fjalet,sepse ishin ne gjendje primitive dhe sdinin te flisnin.Kurse shqiptaret ishin fjalefolesit e pare te botes.
"Cemerit" ose ipiriotit ishin bijte e shqiponje qe vinin nga lartesite po ashtu dhe "dardanet" ishin Bijte e diellit.Ata ishin te larte "titan,gjigant,t'naltat ".Maqedonsit ilire ishin bijte e "dionisit" perendi qe u gjet ne varret e Varna te Bullgarise me nje kohe 2000 vjet para se te lindete athina.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Ndersa ata te dy nano-sala mendoj te besh nje liste me figurat me negtive te ketij kombi.Por jam i sigurte se ata do te ndajne vendin e pare me pike te barabarta.
 

*Linda*

Lost out in the desert
Pash qe skenderbeu kishte teper vota:p e kotet ta votoja.
Votova nje figur qe mua personalisht me pelqen shume.

Adem Jashari.
 

alfonci

Veri investigatio
skenderbeu per mendimin tim. Shqiperia nuk ka njohur ndonjehere ndonje lider te tille qe ka arritur te thyej barikadat e ndarjeve ndermjet shqipetareve me koncepte krahinore, dhe interesaxhinje.

Te gjithe personalitetet e mesiperme kane vendin e tyre ne historine e shqiperise, por ai i Gjergj Kastriotit eshte i pazevendesueshem. Per mua ketu ka filluar shqiperia e vertete, ketu eshte shenuar paraqitja me dinjitoze e popullit tone ne kundervenje te kercenimeve te jashte. Vlerat e tij qendrojne ne aftesite e vecanta per te udhehequr, aftesi si diplomat, si negociator, dhe si luftetar i pamposhtur.
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Bled, ku eshte Aleksandri ?

Po ata 5 emrat e fundit, per humor i ke futur ?
per te 5 dhe te 4 mund te thuash qe i futa per humor,
ata te fundit nuk i futa per humor,i futa e para e punes se deshiroja te vija nga te gjitha trevat dhe spo gjeja me te "sakte" se ata,por dhe se figura si rugova apo jashari besoj se kane vend per shqiptaret nga kosova ne kete liste.
per aleksandrin,kur u kujtova une................. e kisha postuar listen dhe nuk dija si ta regulloja,po te dish ti regulloje,hiq nje nga ata te dy qe thashe dhe ver aleksandrin.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
patjeter qe zhemrushi jem (osht veq i imiLOL) Gjergj Katriot Skenderbeu...per sa i perket Kosoves dihet Adem Jashari jo qe Skenderi nuk osht hero edhe per neve kosovart por dyqysh Ademin e ndi ma afer per sa i perket qeshtjes kosovare pernryshe dihet qe Kastrioti osht hero i kejt shqipeve, nuk diskutohet...
 
Top