• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Filozofia dhe Feja: Cili është dallimi?

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Arfenilla, s’ka asgje per te qeshur te hipokrizia morale qe perpiqet te justifikoj shmangien e pergjegjesise per semundjet si kanceri apo per djegie femijesh mosbesimtar ne ferr nga nje zot qe gjoja n’a do...
Ku e ke lexuar kete, te me falesh?
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
I bje TI fyellit ne te njejten vrime duke recituar brrockulla, jo une.

Vazhdon me qendrimin tend MONSTRUOZ... A je ne terezi kur shkruan se zoti c’do gje e ka bere per nje arsye, mbasi une te permenda semundje si kanceri. Si s’te vjen turp qe shprehesh keshtu?! A duhet te pranoj une se ka ndonje fare drejtesie ne vdekjen e te afermve te mi nga kanceri?! Zgjidhi me me kujdes mendimet qe shpreh - mos shkruaj brrockulla!
Ku ka njeri sot se nuk ka pas nje. Vdekje ne familje!!me gjej nje njeri se nuk ka humb dike te dashur..un kam humb3vllezer e 2motra+babin..se
Ma ka tha zemren😢po ky eshte proqes i jetes..dhe meqe eshte ne doren e sundusit te botes dhe krijusit te gjithsis..ne duhet te pajtohemi dhe te
Lutemi te mos sprovohemi me shum..
Mu me vjen keq ,nese ti ke humb dike ne familje..po lutem te mos kesh me dhimbje..se ne asgje nuk mund te bejm ne kete drejtim..ne nuk kemi ne dore ase lindjen ase vdekjen..cfar tani?ta akuzojm zotin(larg coft)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Barnaba

Antarë i Respektuar
Ore, jeni ne terezi ju qe perpiqeni te justifikoni fenomene kaq te renda dhe te dhimbshme apo jo?!?!

Tregohuni more pak te sinqert... Thoni troc se
1. E kam te veshtire te pranoj keto pikepamje se kam ndertuar gjithe kendveshtrimin ekzistencial mbi fene. Dhe ne kete rast, largohuni nga ky debat.

Ose:
2. S’me qethet fare per dhimbjet e te tjereve dhe per hipokrizine e siperpermendur sepse mjafton qe une te besoj se do shkoj ne parajse...
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Ku ka njeri sot se nuk ka pas nje. Vdekje ne familje!!me gjej nje njeri se nuk ka humb dike te dashur..un kam humb3vllezer e 2motra+babin..se
Ma ka tha zemren😢po ky eshte proqes i jetes..dhe meqe eshte ne doren e sundusit te botes dhe krijusit te gjithsis..ne duhet te pajtohemi dhe te
Lutemi te mos sprovohemi me shum..
Mu me vjen keq ,nese ti ke humb dike ne familje..po lutem te mos kesh me dhimbje..se ne asgje nuk mund te bejm ne kete drejtim..ne nuk kemi ne dore ase lindjen ase vdekjen..cfar tani?ta akuzojm zotin(larg coft)
Njoh njerin qe pesoi nje aksident dhe nga trauma gjeti strehim ne fe.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Ore, jeni ne terezi ju qe perpiqeni te justifikoni fenomene kaq te renda dhe te dhimbshme apo jo?!?!

Tregohuni more pak te sinqert... Thoni troc se
1. E kam te veshtire te pranoj keto pikepamje se kam ndertuar gjithe kendveshtrimin ekzistencial mbi fene. Dhe ne kete rast, largohuni nga ky debat.
2. S’me qethet fare per dhimbjet e te tjereve dhe per hipokrizine e siperpermendur sepse mjafton qe une te besoj se do shkoj ne parajse...
Une nuk po perkrah asgje
Pse ngre intonacionet e zerit ti.
Tani ata te kancerit te bejne sikur te Auschtiwitiz,nese ka nje zot duhet te me kerkoje falje.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Ore, jeni ne terezi ju qe perpiqeni te justifikoni fenomene kaq te renda dhe te dhimbshme apo jo?!?!

Tregohuni more pak te sinqert... Thoni troc se
1. E kam te veshtire te pranoj keto pikepamje se kam ndertuar gjithe kendveshtrimin ekzistencial mbi fene. Dhe ne kete rast, largohuni nga ky debat.
2. S’me qethet fare per dhimbjet e te tjereve dhe per hipokrizine e siperpermendur sepse mjafton qe une te besoj se do shkoj ne parajse...
Mjafton ti te mos kesh dhimbje..per tjert nuk te behet von!!sa keq per ket
Mendim..
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Ore, jeni ne terezi ju qe perpiqeni te justifikoni fenomene kaq te renda dhe te dhimbshme apo jo?!?!

Tregohuni more pak te sinqert... Thoni troc se
1. E kam te veshtire te pranoj keto pikepamje se kam ndertuar gjithe kendveshtrimin ekzistencial mbi fene. Dhe ne kete rast, largohuni nga ky debat.

Ose:
2. S’me qethet fare per dhimbjet e te tjereve dhe per hipokrizine e siperpermendur sepse mjafton qe une te besoj se do shkoj ne parajse...
Ti do digjesh ne hell
U shkruajt qe sonte
E gezofsh
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Barnaba, me fal shokut. Fillimisht kerkoj ndjese nese paqellim une apo te tjeret kane thene dicka, ku ne ato momente ti je ndjere i ofenduar. Nuk e dime situaten e asnjerit ketu, sepse eshte ceshtje private. Njerez te semure kemi te gjithe, njerez qe jane ne prag te vdekjes, kemi te gjithe. Njerez te sprovuar kemi te gjithe. Por, secili nga ne, e shpreh mendimin e tij personal ne lidhje me keto ngjarje. Kurre nuk do ta gjejsh dike qe mendon 100% si ti, sikurse 5 gishterinjet e duarve qe nuk jane njesoj, andaj mendoj se e ke gabim kur paragjykon, sepse besoj qe askush ketu nuk futet per t'ja renduar dikujt dhimbjen apo jo?

@Daisy me gjithe respektin qe kam ndaj teje, ia fut kot shpesh. Nuk te fajesoj, ndoshta flet aq sa din, padyshim.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
@Barnaba, me fal shokut. Fillimisht kerkoj ndjese nese paqellim une apo te tjeret kane thene dicka, ku ne ato momente ti je ndjere i ofenduar. Nuk e dime situaten e asnjerit ketu, sepse eshte ceshtje private. Njerez te semure kemi te gjithe, njerez qe jane ne prag te vdekjes, kemi te gjithe. Njerez te sprovuar kemi te gjithe. Por, secili nga ne, e shpreh mendimin e tij personal ne lidhje me keto ngjarje. Kurre nuk do ta gjejsh dike qe mendon 100% si ti, sikurse 5 gishterinjet e duarve qe nuk jane njesoj, andaj mendoj se e ke gabim kur paragjykon, sepse besoj qe askush ketu nuk futet per t'ja renduar dikujt dhimbjen apo jo?

@Daisy me gjithe respektin qe kam ndaj teje, ia fut kot shpesh. Nuk te fajesoj, ndoshta flet aq sa din, padyshim.
Te pakten nuk e genjej veten jam koshiente ne ate qe them. Dhe nuk kerkoj ti mbush mendjen askujt me idiotsira
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Te pakten nuk e genjej veten jam koshiente ne ate qe them. Dhe nuk kerkoj ti mbush mendjen askujt me idiotsira
Pse ti mendon se ketu tentojme t'ja mbushim mendjen gjithsecilit?
Idiotesira mund t'i quan edhe pala e kundert ato qe beson, por nuk t'i thote idiotesira, i respekton, ndaj respect to be respected
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Pse ti mendon se ketu tentojme t'ja mbushim mendjen gjithsecilit?
Idiotesira mund t'i quan edhe pala e kundert ato qe beson, por nuk t'i thote idiotesira, i respekton, ndaj respect to be respected
nuk mendoj Jam e sigurte
Jepni mesazhin se ashtu e kerkon feja sa me shume te shumohen aq me te sigurte i ke dyert e parajses.

nejse
Ceshte e verteta me preku nje koment ketu Goxha
Zakonisht respektoj
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
nuk mendoj Jam e sigurte
Jepni mesazhin se ashtu e kerkon feja sa me shume te shumohen aq me te sigurte i ke dyert e parajses.

nejse
Ceshte e verteta me preku nje koment ketu Goxha
Zakonisht respektoj
Prap gabim e ke, se nuk thote ashtu feja. Sdq, une t'respektoj, por t'i quajsh idiotesira besimet e te tjereve, eshte mungese respekti.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Prap gabim e ke, se nuk thote ashtu feja. Sdq, une t'respektoj, por t'i quajsh idiotesira besimet e te tjereve, eshte mungese respekti.
fajtor per cdo semundje dhe cdo fatkeqesi qenke vet njeriu?? Kete e thote feja ?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
fajtor per cdo semundje dhe cdo fatkeqesi qenke vet njeriu?? Kete e thote feja ?
Mos i jep kahje tjeter temes. T'i quajsh idiotesira besimet e dikujt, e ben idiot personin qe beson ne to, kjo eshte ofendim. Une personalisht nuk ofendohem, sepse e konsideroj veten ne ate nivel qe kam fituar bindje te thelle dhe te paluhatshme, saqe fjalet dhe mendimet e te tjereve nuk lekundin rrenjet e besimit tim thelle te ngulitura ne zemer dhe shpirt por, me dhimbsen njerezit qe japin pergjigje pa lexuar. Te jesh e bindur se ti nuk e ke idene rreth asaj fjalie qe e ke cituar. Kush e thote, ku thuhet, ku shkruhet, si eshte thene, si eshte pyetja apo pergjigja. Mos u bej brainwashed, se eshte gjeja me e lehte, dhe gratis kuptohet.
Kur nuk din nje gje, pyet. Nese nuk te intereson, sepse "jane idiotesira", atehere hesht me mire, sepse edhe heshtja nganjehere edhe pergjigje, se sa t'i quajsh idiotesira besimet e dikujt. Te jesh e sigurt, se te keshillova, jo qe me intereson mendimi juaj. Kam 13 vite ne kete forum, kete qe e thua, eshte pike uji ne oqean.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Mos i jep kahje tjeter temes. T'i quajsh idiotesira besimet e dikujt, e ben idiot personin qe beson ne to, kjo eshte ofendim. Une personalisht nuk ofendohem, sepse e konsideroj veten ne ate nivel qe kam fituar bindje te thelle dhe te paluhatshme, saqe fjalet dhe mendimet e te tjereve nuk lekundin rrenjet e besimit tim thelle te ngulitura ne zemer dhe shpirt por, me dhimbsen njerezit qe japin pergjigje pa lexuar. Te jesh e bindur se ti nuk e ke idene rreth asaj fjalie qe e ke cituar. Kush e thote, ku thuhet, ku shkruhet, si eshte thene, si eshte pyetja apo pergjigja. Mos u bej brainwashed, se eshte gjeja me e lehte, dhe gratis kuptohet.
Kur nuk din nje gje, pyet. Nese nuk te intereson, sepse "jane idiotesira", atehere hesht me mire, sepse edhe heshtja nganjehere edhe pergjigje, se sa t'i quajsh idiotesira besimet e dikujt. Te jesh e sigurt, se te keshillova, jo qe me intereson mendimi juaj. Kam 13 vite ne kete forum, kete qe e thua, eshte pike uji ne oqean.
nuk kishe nevoje te beje gjithe kete shkrim si i gjithditur qe je tu drejtova ty Me ate pyetje! Dhe ne gjithe kete shkrim nuk shof asnje pergjigje?
Une nuk te thashe qe kam ide ndaj dhe te pyeta ma verteto ti?
brainwashed !!! That’s rich
Idiotesira jane ato qe foli ajo lart
Ti ske pse ben avokatin e askujt dhe ske pse ofendohesh! Kur ishe ti ai qe ofendove.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Une jam me i padituri ne mesin e juaj. Kerkoj falje nese qenke ofenduar atehere. Mendjemadhesia vertet eshte semundje ;)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Filozofia dhe feja nuk e kontradiktojne njera tjetren, madje nuk kontradiktohen as me shkencen. Ne fakt te dyja te ftojne ne meditim,pikpytje dhe kerkim te se vertetes. Te dyja kane rendesine e saj ndonese ne disa pika mund te ndryshojne ne trajte. As Platoni dhe Aristoteli nuk e mohuan egzistencen e nje "superfuqie". Feja e quan Zot. Ne kendveshtrimin tim ajo cka ka feja me shume se filozofia eshte ndjesia shpirterore qe lidhet me besimin. Ne fakt eshte mahnitese sesi argumentet teknike, (apo le te themi shkencore) arsyetimi llogjik dhe perjetimi shpirteror nderlidhen me njera tjetren. Pa kuptuar keto 3 elemente s'e ke kuptuar fene.

Nese i referohemi fese islame filozofia e saj vertitet rreth trinomit Zot-njeri-natyre. Kjo filozofi pastaj aplikohet ne cdo fushe duke e kthyer fene ne nje sistem jetese(shpirteror-politik-ekonomiko social) e cila ka rregullat e saj ne sistemet e mesiperme.
Boshti i saj lidh jeten dhe vdekjen.Pra i gjithe sistemi eshte ne sherbim te njeriut si per kete bote dhe per tjetren. Feja nuk te ndalon as te kritikosh as te mohosh as te eksplorosh. Ne momentin qe ti e pranon si fe atehere patjeter do i nenahteohesh ligjeve te saj. Eshte sikur te perqafosh liberalizmin dhe rrjedhimisht ti beson tek filozofia e saj, si e drejta fjales mendimit etj.

ky eshte mendimi im personal permbledhes rreth temes dmth :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Mizen pas veshi kush e ka flet. Ajo s'ishte per ty, perndryshe te citoj nese dua te te them dicka direkt me ndonje emertim mos baj dert :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Filozofia dhe feja nuk e kontradiktojne njera tjetren, madje nuk kontradiktohen as me shkencen. Ne fakt te dyja te ftojne ne meditim,pikpytje dhe kerkim te se vertetes. Te dyja kane rendesine e saj ndonese ne disa pika mund te ndryshojne ne trajte. As Platoni dhe Aristoteli nuk e mohuan egzistencen e nje "superfuqie". Feja e quan Zot. Ne kendveshtrimin tim ajo cka ka feja me shume se filozofia eshte ndjesia shpirterore qe lidhet me besimin. Ne fakt eshte mahnitese sesi argumentet teknike, (apo le te themi shkencore) arsyetimi llogjik dhe perjetimi shpirteror nderlidhen me njera tjetren. Pa kuptuar keto 3 elemente s'e ke kuptuar fene.

Nese i referohemi fese islame filozofia e saj vertitet rreth trinomit Zot-njeri-natyre. Kjo filozofi pastaj aplikohet ne cdo fushe duke e kthyer fene ne nje sistem jetese(shpirteror-politik-ekonomiko social) e cila ka rregullat e saj ne sistemet e mesiperme.
Boshti i saj lidh jeten dhe vdekjen.Pra i gjithe sistemi eshte ne sherbim te njeriut si per kete bote dhe per tjetren. Feja nuk te ndalon as te kritikosh as te mohosh as te eksplorosh. Ne momentin qe ti e pranon si fe atehere patjeter do i nenahteohesh ligjeve te saj. Eshte sikur te perqafosh liberalizmin dhe rrjedhimisht ti beson tek filozofia e saj, si e drejta fjales mendimit etj.

ky eshte mendimi im personal permbledhes rreth temes dmth :)
Ke lexuar ndonje liber te El-Kindit, Farabiut etj ne aspektin e filozofse ?
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
nuk kishe nevoje te beje gjithe kete shkrim si i gjithditur qe je tu drejtova ty Me ate pyetje! Dhe ne gjithe kete shkrim nuk shof asnje pergjigje?
Une nuk te thashe qe kam ide ndaj dhe te pyeta ma verteto ti?
brainwashed !!! That’s rich
Idiotesira jane ato qe foli ajo lart
Ti ske pse ben avokatin e askujt dhe ske pse ofendohesh! Kur ishe ti ai qe ofendove.
Te mendoja femer klas.po tani e tregove te kunderten..nejse un pamvarsisht se si me drejtohesh..un nuk te them nje gje till..

un ato qe them ..i them me bindje dhe argumente..
Kur them semundje eshte fajtor njeriu..ju referohem shum faktorve..duke u ndal tek ushqimi.ajri,qe jan faktoret kryesore qe sjellin shum semundje..kush eshte fajtor e nderuar!qe njeriu mbjell drogen psh,kush eshte fajtor qe njeriu shet ushqim kancerogjen pa u merzit fare se dikush mund ta pesoi..ku ke ushqim cilsor sot?tani zoti duhet me ba fajtor mendon ti!?ka shum faktor qe te shpifin se si njeriu mund te jet aqe monster.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Nese din ndonje webfaqe online, me informo tlutem.
te coj linqet e librave sapo te ulem ne pc. Ka me 100ndra. vec kohe e deshire te kesh. madje dhe veshtrime krahasuhese mes filoozfeve grek dhe musliman. apo filozofise islame ne aspektin modern. te coj mw vone emrat dhe 1 link ku shpresoj mund te gjehen shumica.

Ka qene nje kohe para 7 vitesh kur desh ju futa comparative religions vetem prej ketyre por me erdhi keq te braktisja arkitekturen. kjo eshte 1 arsye qe pervec studios projektuese po fokusohem tek teoria e arkitektures.
 
Top