• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fjale te urta popullore....

Ghost

Anëtar i Nderuar
Titulli: Shkruaje një fjalë të urtë!

"Shok me shum veta, Familjar vetem me Një"
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Shkruaje një fjalë të urtë!

Meso sa je i ri, qe kur t'plakesh t'kesh dobi !
 

emmy

Antar Aktiv
Titulli: Shkruaje një fjalë të urtë!

mik i mire nuk eshte ai qe ti fshin lotet
por ai qe nuk te le te qash
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Fjalë të urta nga populli

Hidhëroju dikujtë aq sa ka dituri. Preshevë
Ajo që ke frikë të gjen. Elbasan
Ai që s'ka gojë, vdes pa ardh dita. Elbasan
Ai që s'tutet me fjalë, s'tutet as me pushkë. Kosovë
Atë që pështyn, mos e lëpij. Gjirokastër
Atë që të qëllon me gur, mos e qëllo me bukë. Vlorë
Ai që hyn në lumë edhe do laget. Korçë
Burri flet përpara syve e jo pas shpine. Elbasan
Burri një herë ka lerë, nji herë do të vdesë. Kurvelesh
Burri o të fal, o të var. Gjirokastër
Burri s'matet me pëllëmbë po me zemër. Skrapar
Burri o të mbyt, o të fal; i ligu as të mbyt, as të fal. Shkodër
اakallit lëshoi ujkun. Elbasan
اkul dhëmbin, të të shëndoshen kryet. Jug
ا'pret nga ai që trembet ngas hija e tij. Kurvelesh
Dajaku ka dalë nga xheneti. Kavajë
Delen e mplakë frika nga ujku e gërshëra. Devoll
Derri do plumbin, nuk zihet me duar. Lushnjë
Ditëgjati s'bëhet ditëshkurtër me nëmë. Lunxheri-Gjirokastër
Drunë e shtrëmbër e djeg zjarri. Shqipëri e mesme
Dhe kau i mirë po s'e ngacmove, s'tërheq në brazdë. Elbasan
Dhelprës me dhelpëri, ujkut me trimëri. Jug
E nxehta del me të nxehtë, e ftohta me të ftohtë, helmi me helm. PثRMET
Frika nuk e len lepurin me u majtë. SHKODثR
Frika ruan vreshtin, bekçiu nuk është gjithnjë. VLORث
Frika nuk e lë lepurin të vërë dhjamë. KOLONJث
Fusha bën baltë, mali bën furtunë. MYZEQE
Gozhda nxjerr goxhdën. VLORث
Gungaçit vetëm varri ia drejton samarin. SHKODثR
Guri i rrumbullkët nuk zë vend. JUG
Gjalpin e ruan kripa. GJIROKASTثR
Gjersa të mejtonet i mënçuri, i marri mbaroi punën. KORاث
I madh është edhe plepi, por e fëlliqin sorrat. TIRANث
Ku do të dijë hëna se lehin qentë. VLORث
Ku ngul hunë var hejbet. JUG
Ku rafsha mos u vrafsha. FERIZAJ
Kur i morën armët Lekë Dukagjinit, tha: "Ma mirë me thon qe Leka, se qe vorri i Lekës". KOSOVث
 
  • Like
Reactions: 3R1

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Fjalë të urta nga populli

Kur ke zemër ke edhe krahë. KRUJث
Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij. JUG
Kush kërkon gjen. PثRMET
Kush është trim me mend, se trima budallenj ka sa të duash. JUG
Kush ka dhëmbë të fortë, breh dhe kockën. DEVOLL
Kush ka frikë nga hija e tij, le të mos tundet nga vendi. JUG
Pushka don pushkën. TROPOJث
Pyet detin sa lumenj derdhen në të. KOLONJث
Qeni i pangopur të ha. SKRAPAR
Qeni i tërbum do vra, se tërbon dynjanë. ELBASAN
Rrallë vritet burri që ka shumë armiq. JUG
Si mjer peshkatari që ka frikë nga lumi. JUG
S'ka qeder shqiponja, nga mushkonjat. BERAT
Shqerra që s'thërret mëmën humbet. JUG
Trimëria e kthen plumbin mbrapsht. JUG
Trimi e ka me vete fatin. VLORث
Trimin vraje, po mos e shaj. Kolojnë
Uji rrjedh pikë-pikë e ha gurin. JUG
Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet. ELBASAN
Amanetin e mban toka. SHKODثR
Amanetin as deti nuk e mban, e qet në lëndinë. Dukagjin
Besa asht ma e fortë se vdekja. KRUJث
Besa e burrit, pesha e gurit. VERI
Burri i mirë flet një herë. KRUJث
Burri lidhet për gjuhe, kali për kapistre. ELBASAN
Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala. VLORث
Deti njihet në valë, burri njihet në fjalë. SARANDث
Ku është besa aty është dhe shpresa. KORاث
Mos ki frikë nga hasmi, po nga miku i rremë. SARANDث
Nga del fjala del dhe shpirti. JUG
Po nuk e pate të ligun brenda, nuk të vjen nga jashtë. VLORث
Ara ime varri im. LABERI
Ardhin galat dhe prishën folenë e bilbilit. KORCE
Atdheu e nana nuk harrohen. TROPOJE
Atdheu mbi të gjitha. VLORE
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Fjalë të urta nga populli

Ai që lë arën e vet, nget arën e huaj. KORCE
Balta më e ëmbël se mjalta. GJIROKASTER
Bijë vendi pikë argjendi. BERAT
Bukë e hi në shtëpi. PERMET
اdo hi në vatrën e tij. JUG
اdo komb t'i vërë vetes një vlere, atë i venë dhe të huajt. JUG
اdo zog kërkon folenë e tij. JUG
Dardha bie nën dardhë. VLORث
Derë e botës s'është strehë e kokës. JUG
Duaje atdhenë si shqiponja folenë. JUG
Duaj at e duaj nënë, por më shumë duaj atdhenë. KOR
Dy duar për një kokë, koka për atdhenë. KOR
Dheu zhuritet por bari mbin përsëri. JUG
Qeni leh tek stani i tij. GJIROKASTER
Fjala në vend të huej, bahet gur. VERI
Guri i rëndë në vend të vet. PثRMET
Gjeli në pleh të tij këndon më mirë. KORاث
Gjeli mbret mbi pleh të vet .JUG
Gjuha dhe njerëzit janë tapia e vendit. JUG
Gjuha bashkon kombin. JUG
Gjuha ruhet atje ku shkruhet. KORاث
I ikuri dhe i vdekuri s'kanë hatër. JUG
Kur të jesh në dhe të huaj, dita të bëhet një muaj. KOSOVث
Kush ka vdekë për atdhe, nuk ka vdekë por ka le. SHKODثR
Mace e botës vjen në shtëpi, për të përmbysur tenxheret. KORاث
Mbrohe atdhenë si shqiponja folenë. SHKODثR
Një nënë nuk na ka bërë, po një vend kemi të tërë. BERAT
Nji zogu që i prishet foleja hidhet degë më degë. MAT
O shtëpi, o bukë e hi, nuk gjendet varri si ti. اAMثRI
Qeni te shpia e vet gjithmonë asht trim. VERI
Shqiponja fluturon në qiell, po folenë e bën në tokë. LABثRI
Arnaut, he arnaut, në vend të bukës po blen barut. KOSOVث
Besë e shqiptarit si purteka e arit. JUG
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Fjalë të urta nga populli

Gjuha ruhet atje ku shkruhet. KORاث
I ikuri dhe i vdekuri s'kanë hatër. JUG
Kur të jesh në dhe të huaj, dita të bëhet një muaj. KOSOVث
Kush ka vdekë për atdhe, nuk ka vdekë por ka le. SHKODثR
Mace e botës vjen në shtëpi, për të përmbysur tenxheret. KORاث
Mbrohe atdhenë si shqiponja folenë. SHKODثR
Një nënë nuk na ka bërë, po një vend kemi të tërë. BERAT
Nji zogu që i prishet foleja hidhet degë më degë. MAT
O shtëpi, o bukë e hi, nuk gjendet varri si ti. اAMثRI
Qeni te shpia e vet gjithmonë asht trim. VERI
Shqiponja fluturon në qiell, po folenë e bën në tokë. LABثRI
Arnaut, he arnaut, në vend të bukës po blen barut. KOSOVث
Besë e shqiptarit si purteka e arit. JUG
Dy milion kur hanë bukë, dyqind milion kur bëjmë pushkë. JUG
Gjakut të derdhur të shqiptarit i bie dielli e nuk e than, i bie shiu dhe nuk e lan. VERI
Supet e maleve dhe supet e shqiptarit nuk janë kërrusur kurrë. JUG
Shqipëria është e vogël, po shqiptarët janë shpirtmëdhenj. JUG
Shqiptari kryet e pren dhe besën s'e then. KOSOVث
Shqiptari kur jep fjalën, ther djalën. VLORث
Shqiptari me armë e shokë, s'i lutet kurkujt mbi tokë. KOSOVث
Shqiptari për mik asht tret e asht fik. KOSOVث
Shqiptari s'ha pulë të ngordhur. JUG
Shqiptari s'lë hak pa marrë e borxh pa larë. VLORث
Shqiptari shqiptarit nuk ka k'i mburret për trimëri. SKRAPAR
Shqiptarit e ne nga varri me i shku, me e pasë frikë. TIRANث
Shqiptari vetin e jep e shokun s'e jep. KOSOVث
Shqiptari vritet por pushkën nuk e hedh. JUG
Shqiptari s'e han trupin me bukë. VLORث
Toskë e gegë, pemë nga një degë. GJIROKASTثR
Kush rren shtetin, rren vetin. TROPOJث
Dinaku të shkon ujë nën rrogoz. JUG
Dita e mirë, që menatë njihet. ARBثRESHثT
Dita me diell duket që në mëngjes. MYZEQE
Djathin, mirë që e hëngri miu, po shëllirën kush e piu. ELBASAN
Duhet ndarë kashta nga kokrrat. VLORث
Dy shaka bëjnë një të vërtetë. JUG
E treta e vërteta. DEVOLL
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Fjalë të urta nga populli

Fëmija dhe budallai belbëzojnë të vërtetën. GUCI
Foli derës të dëgjojë dritarja. VLORث
Foli plakës të dëgjojë nusja. JUG
Fshati që duket s'do kallauz. KORاث
Gënjeshtra është një plagë, dhe në u shëroftë të le nishan. JUG
Gënjeshtra nuk ka as dorë, as këmbë, as bisht, as rrënjë. BERAT
Gjarpëri ecën dhe fshin gjurmët me bisht. KORاث
Gjuha e ka rrënjën në zemër. VERI
Po nuk e njohe hidhërimin, nuk do të kuptosh dhe gëzimin. VERI
Hileqari nuk të shef në sy, po shef në tokë. DIBثR
Ka, që dhe gomarin mashkull e bëjnë me barrë. JUG
Kritika është ilaç i hidhur, po ilaç ama. VLORث
Kur dhelpra nuk arriti rrushtë, tha se janë të thartë. JUG
Kur fjala del nga zemra, godet në zemër. BERAT
Malli i prishur nuk shitet pa gënjyer. VLORث
Me pasë bishtin ta presin, me mos e pasë ta njesin. SHKODثR
Më mirë me të hidhurat më përpara e të ëmbëlat pas. PATOS
Mos e ban penin tra. DIBثR
Me sa ka peshk pa halë, aq ka dhe të bukur pa fjalë. KRUJث
Nuk do as mend as kalem, shif e shkruaj. ELBASAN
Nuk i gjenden gjarpërit këmbët. JUG
Nuk luan ferra kot. VLORث
Nuk mbulohet dielli me shoshë. JUG
Nuk qaj se s'dua burrën, po bëj zakonë. VLORث
Po të lavi, të levi dhe bishtin t'a krevi, hap sytë se të gënjevi. KORاث
Qeni tund bishtin për të mbajtur miqësinë. KORاث
Rena a nana e tana të këqijave. KAVAJث
S'dalin dyzet ujqër nga një drizë. JUG
S'i bën mjekra priftërinjtë. JUG
Siç na dinë, qofshim, siç jemi, mos qofshim. KORاث
S'mbushet thesi me gënjeshtra. GJIROKASTثR
Shakaja është gjysma e të vërtetës. JUG
Ti kemi sahanët pa kapakë. JUG
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Fjalë të urta nga populli

Ustai, ustanë e njef në zanat. GJIROKASTثR
Atij i plasin sytë, e tjetri e pyet për vetullat. SARANDث
Barku i gjerë, truri i ngushtë. JUG
Budallai shkon tek e ngasin. ELBASAN
Burimi i mirë duket në thatësirë. KRUJث
ا'i do qeni brekët. KORاث
ا'ke moj zemër që rënkon; koka bën, koka pëson. PثRMET
اobani i mirë e njeh bagëtinë me blegërimë. JUG
Deshi të vej vetullat, nxorri sytë. JUG
Deti ka ujë boll, po me u pi s'pihet. KOSOVث
Edhe kau ka gjuhë të mëdha, por nuk flet dot. JUG
E mirë edhe fuqia, por ca më mirë urtija. JUG
Hesapi nuk bëhet pa hanxhinë. KORاث
Gjej vendin e bëj kuvendin. ELBASAN
Gjuha dredhon se mendja e mëson. GJIROKASTثR
Hekuri rrihet sa është i nxehtë. BERAT
Humbi sëpatën, i rruat bishti. JUG
Kali i mirë shton torbën e tij. JUG
Kalit të mirë shtoi tagjinë. SHKODثR
Koha vjen për atë që di ta presë. VLORث
Ku qe, asgjëkundi, çfarë bëre, asgjë. JUG
Kur del dielli, të gjithë e dinë nga bie lindja. JUG
Kur gabon i mençuri çuditet budallai. MYZEQE
Lepuri në mal, kusia në zjarr. JUG
Mate punën jo me atë që mbjell, po me atë që korr. GJIROKASTثR
Ma mirë të kesh mend se pare. KOSOVث
Mendja është në majë të gjuhës. SHKODثR
Mendja e lehtë rëndon të zonë. KRUJث
Me një gur, ti vrave dy zogj. KUا-VLORث
Më bli nji kalë e nji shalë o baba, se kam gjet një patkua. TIRANث
Mos bëj petulla me ujë. DIBثR
Mos e humb si Xhaferri simiten. ELBASAN
Mos fol si e ëma e zeqos në majë të thanës. KORاث
Mos hidh të thatën mbi të njomë. VLORث
Mos prish sixhaden të arnosh xhyben. LUNXHثRI
Mos shit qen të blesh këlyshë. KORاث
Mos kërko gjilpërën në kasollen e kashtës. POGRADEC
Mos u mbyt me një pikë ujë. PثRMET
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Fjalë të urta nga populli

Ndoqe fillin gjete lëmshin. JUG
Në luftë duhen shtatë hile një trimëri. SKRAPAR
Nga dy të vështira, më e lehta, më e mira. JUG
Nuk sheh syri po sheh mendja. JUG
Nuk të ngroh zjarri i kashtës. SKRAPAR
Nuk të thonë: "Qysh ke qenë, po qysh je". VLORث
O djalë në vend të huaj, si të bjerë daullja luaj. KURVELESH
Oxhaku le të jetë i shtrembër, tymi të shkojë përpjetë. JUG
Peshku në det, kusija në zjarr. JUG
Për gjithë vend ka pleq me mend. VLORث
Po të mos kishte budallenj, me kë do qeshnim. DARDHث
Po pate dhen gjen edhe bari. LIBRAZHD
Prishja e shtëpisë vjen nga mend. ELBASAN
Kam inat po nuk kam takat. BERAT
Sa të mbledhësh ti rrusht, tjetri ka ngrënë një kosh. KORاث
S'mbartet ujë me shportë. SHKODثR
Si është vendi bëhet kuvendi. VERI
S'jepet një pelë për një thelë. JUG
S'ka varfëri i mençuri. JUG
Shtatin pyll e mendjen fyll. SHIJAK
Shumë lule dalin në prill, por pakë rrojnë. JUG
Të bënin mizat mjaltë, do t'i kishim qypat plot. KORاث
Thesi i zbrazët s'qëndron në këmbë. KRUJث
U habit pas lëngut, harroi thelat. JUG
Vajtëm për lesh e dualëm të qethur. KORاث
Vetëm budallai është i kënaqur gjithmonë nga vetja. JUG
Vëthët i nxorra po vërët i kam. JUG
Ai që lakmon më shumë, është gjithmonë i varfër. JUG
ا'bëhet rrallë, bëhet për mall. JUG
Ai që do të zihet, zihet edhe me macen. DARDHث
Duro sa mund, gëzohu pa fund. VERI
Dhe durimi ka kufi. JUG
Dhisë kur i hanë brirët, gjen shoqe ti përpjekë. DEVOLL
Edhe guri pëlcet kur nxehet. KRUJث
E mjel sa e mjel lopën pastaj i bie me këmbë dhe e derdh. KORاث
Fjal e ëmbël thyhen të fortin. SHKODثR
Fjala e mirë në ditë të keqe. KRUJث
Dhembi kafshon shpesh gjuhën, megjithatë ata mbeten miq. JUG
Gurit të rrokullisur dhe të dehurit mos i del përpara. LUNXHثRI
Hiq inatin gjej rehatin. KRUJث
I buti thyen të fortin. SHKODثR
Kur piqen dy vezë, njëra do thyhet. VLORث
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Fjalë të urta nga populli

Kush nuk e urdhëron dot vehten, pajtohet kollaj me të keqen. VLORث
Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur. VLORث
Lumi i thellë, nuk rrëmben. JUG
Me gojë i afron, me gojë i largon shokët. KOSOVث
Me njoftë veten asht urti, me qeverisë veten, është trimni. MILOT
Mëngjesi është më i mençëm se nata. TIRANث
Mos i fryj zjarrit se të djeg. JUG
Mos merr si pushka e jevgut. TIRANث
Mos nxirr vrerë prej goje të hidhërohesh, po nxirr sheqer të ëmbëlsohesh. PثRMET
Nga mërzitja e minjve, i vuri zjarrë mullirit. JUG
Nuk thyen dhëmbë fjala e mbarë. JUG
Për inat të sime vjerre, vete fle me mullixhinë. PثRMET
Për pleshtin djeg jorganin. JUG
Rrugë e gjatë pret shkurtër. MYZEQE
Sa ti trazosh urët aq më shumë ndizen. JUG
Sherri do nge, davaja do para. SKRAPAR
Shkallët ngjiten shkallë-shkallë. JUG
Ti prite të paktën, prite dhe të shumtën. SKRAPAR
Trim i mirë quhet ai që përcjell zemërimin. KRUJث
Uthulla e fortë plas gurin. TIRANث
Hajde baba të dëftej arrat e malit; Hajde gjyshe të të kallzoj ato të gjyshit. ELBASAN
As topi i Ali Pashës s'e tund. ELBASAN
Atij që nuk e do, i thuaji: "Të hyftë vetja në qejf". SHKODثR
Avash Beg se ka hendek. BERAT
Ay që ecën me krye përpjetë, bie në gropë. JUG
Baste e budalla, motër e vëlla. JUG
Breshëri e rreh, e dhija bishtin përpjetë. GJIROKASTثR
Daullja bie për ata që kanë veshë. PثRMET
Del çiraku më i mirë se ustai. JUG
Dy gjela në një vikt, s'këndojnë. JUG
Dhi e krimbur, bishtin përpjetë. BERAT
Edhe vali je, shiko ku ishe dje. LUKOVث
Ena bosh zhurmon më tepër. KRUJث
ثshtë nga ai gur që thyen çekan. JUG
Fjala pa punë, si peshku pa lumë. GJIROKASTثR
Fjalë pak e punë shumë. LIBRAZHD
Fol me ty, fol me murin. KAVAJث
Gjëmon voza që nuk ka verë. JUG
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Fjalë të urta nga populli

Gjithkush leu, mentë e veta pëlqeu. ELBASAN
Hiqu det se do shkojë lumi. JUG
I gjen mushka drutë. JUG
I mbushet mendja, atij që ka mend. SKRAPAR
Jashtë valles dinë të gjithë të kërcejnë. SKRAPAR
Kalliri me bukë, s'e ngren kryet përpjetë. JUG
Këlyshi sado të lehë nuk të kafshon. KORاث
Kollaj të thuash vreshtë, po duhet rrushi. DUKAT
Kur ngjite përpjetë, shiko dhe tatëpjetë. JUG
Kur u ba horri pashë, vrau t'anë. KAVAJث
Kush ka matur veten, ka matur gjithë botën. JUG
Kush s'kupton, i japin të kuptojë. JUG
Lumi i thellë, s'ka ushëtimë. JUG
Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin të mençëm. SHKODثR
Mendjemadhi niset me kalë, kthehet me këmbë. KORاث
Më parë mëso veten, pastaj të tjerët. JUG
Mos i zbulo petët byrekut, se i dalin lakrat. BERAT
Mos mëso ustanë, po merri zananë. PثRMET
Mos u kapardis si gjeli në plehra. SHIJAK
Mos u mat me hijen e me njerëzit. JUG
Mos u mat me hijen e pasdrekes. VLORث
Në portën e të shurdhit mos trokit. KORاث
Nga ferra e vogël del lepuri i madh. JUG
Nuk mësohet plaku si do krehur mjekra. JUG
Njeriu sido që të bëjë, nuk e kapërcen dot hijen e tij. KORاث
Pas lufte të gjithë bëhen trima. TIRANث
Pula bën venë e kakaris sa zgjuan mëhallë, pela bën mushkën dhe nuk ndihet fare. VLORث
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Fjalë të urta nga populli

Pyetën mushkën, cilin ka baba; "kam dajo kalën" - tha. JUG
S'e lenë hunda me pa larg. KRUJث
S'ka lezet në kokën e zgjebur, shamia e mëndafshtë. KORاث
S'ka të shurdhët, më të shurdhët nga njeriu që s'don dije. JUG
Sorra e mbante veten për pallua, po kur pa këmbët e saj qau. VLORث
S'tunden malet me përralla. JUG
Teneqe e prishur, ka zë të gërvishur. VLORث
Ti mbaje veten ulët, pa të ngrenë të tjerët. LABثRI
Ti qesh me të tjera, po bota qesh me ty. KURVELESH
Trimërinë pas luftës e urtësinë pas kuvendit s'e ha as qeni. SKRAPAR
Trimi që lëvdohet, nuk të vret. KOSOVث
U bë dhija me tremb ujkun. VLORث
U bo veja me mësue pulën. KAVAJث
U hap dheu, doli një plesht. JUG
U mbars mali, polli një mi. JUG
Unë vij nga më rrahën, ti më tregon shkopinjtë. VLORث
U rrit kungulli dhe mori dhenë. SKRAPAR
Zuri qeni një lepur, nuk quhet zagar. JUG
Ai që e ka provue din edhe me të mësue. KOSOVث
Bëne vath e ve në vesh. SHKODثR
Bëj si të thotë më i madhi. JUG
Bleta din si bëhet mjaltët. JUG
S'di gomari të haj tagji. PثRMET
Dami të bëhet mësim. DIBثR
Kush s'pyet mbetet budalla. JUG
Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG
Njeriu pa shkollë, asht si pemë e egër. VERI
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Fjalë të urta nga populli

Atë që merr me një dorë, kthehe me të dyja. VLORث
Ban mirë e harro, ban lig e kujto. VERI
Bëj nder e gjej qeder. MYZEQE
Edhe ëngjëlli, edhe djalli, janë brenda tek i gjalli. KRUJث
Edhe kopësht i mbret të jetë, një gjemb brenda do e ket. JUG
E keqja nuk harrohet, e mira po. KOSOVث
E mira dhe e keqja nuk kanë fund. JUG
E mira nuk ka tavan, e liga s'ka taban. KOSOVث
Ha njëzet e nëntë kafshita me gjellë, s'thua gjë, të tridhjetën thatë dhe bën kiametin. BERAT
I ligu kur të hipën mbi shpinë, nuk din me zbritë kurrë. TROPOJث
I ligu të puth e të kafshon. JUG
I ligu ngatërron dhe yjet në qiell. JUG
I mirë sa më s'ka, kur fle nuk ha. JUG
Jo i mirë sa të të lëpijnë, jo i keq sa të të pështyjnë. JUG
Kur pi ujë, kujto burimin. VLORث
Kur s'më bën nder, mos më bëj qeder. BERAT
Malli i keq shifet në bojë, dhe njeriu i keq shifet në sy. SHKODثR
Për çdo punë që bënë, mejto se ke edhe vdekje. SKRAPAR
Pyka e vet e shkyn lisin. KOSOVث
Pyll pa derra s'ka. ELBASAN
Qen i bardhë, qen i zi, qen i kuq, qen murrash, qen balash, qen është … JUG
Qeni kur kërkon të hajë të zonë, vritet. JUG
Qepa, qoftë e re, qoftë e vjetër, po era qepë vjen. JUG
Qeni edhe me sapun të lahet, era qen do të vijë. VLORث
Rrit këlyshët të të hanë kokën. DEVOLL
Rrufeja nuk bie në hale. TIRANث
Sëpatës bish mos iu ban. DIBثR
 
Top