• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fjalet Turke

Henry-&

Antarë i Respektuar
Ne fjalorin e gjuhes shqipe gjejme fjalet turke:

Akinxhi, allajbe, aman, araba, bakër, beden, bori, çadër, çaush, çekiç, çomange, daulle, dervish, dynja, gjyle, gjynah, hafije, hamam, harem, hashash, hata, hendek, hoxhë, ibrik, islam, jatagan, jeniçer, kalldrëm, kamxhik, kasaphanë, kazan, kazmë, kullë, legen, llagëm, minare, minder, mushama, myezin, mysafir, ortak, padishah, pasha, perçe, qilim, qysqi, raki, salltanet, sehir, spahi, sulltan, sheh, shejtan, sherbet, shilte, shishe, tamam, tespihe, vezir, xhenet, xhehenem, xhevahir, xhind, yrysh, zift.

Gjithashtu, ato qe perdoren ne gjuhe. E perditeshme:

alamet, adalet, bajram, bokall, dyzen, damar, sakatoj, sheqer, papuçe, çizme, sapun, hallvë, pite, bakllavë, byrek, bozë, kafe, oxhak, xhezve, dyshek, xhep etj.

Te tjera;

minare, imam, hoxhë, haxhi, myezin, ezan, namaz, medrese, xhami, selam, ramazan, mejtep, sixhade, ders, xhuma, myfti, myderriz, hafiz etj.

Tani, ne duheshin edhe keto telenovelat turke per ta pasuru fjalorin
 

Hera

Βιβλίο φάγος
Po 500 vjet ne vendin tone e bene rrumuje ate vend ndryshuan njerezit zakonet traditat tona gjuhen tone ....donin ta benin turqi
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Ne fjalorin e gjuhes shqipe gjejme fjalet turke:

Akinxhi, allajbe, aman, araba, bakër, beden, bori, çadër, çaush, çekiç, çomange, daulle, dervish, dynja, gjyle, gjynah, hafije, hamam, harem, hashash, hata, hendek, hoxhë, ibrik, islam, jatagan, jeniçer, kalldrëm, kamxhik, kasaphanë, kazan, kazmë, kullë, legen, llagëm, minare, minder, mushama, myezin, mysafir, ortak, padishah, pasha, perçe, qilim, qysqi, raki, salltanet, sehir, spahi, sulltan, sheh, shejtan, sherbet, shilte, shishe, tamam, tespihe, vezir, xhenet, xhehenem, xhevahir, xhind, yrysh, zift.

Gjithashtu, ato qe perdoren ne gjuhe. E perditeshme:

alamet, adalet, bajram, bokall, dyzen, damar, sakatoj, sheqer, papuçe, çizme, sapun, hallvë, pite, bakllavë, byrek, bozë, kafe, oxhak, xhezve, dyshek, xhep etj.

Te tjera;

minare, imam, hoxhë, haxhi, myezin, ezan, namaz, medrese, xhami, selam, ramazan, mejtep, sixhade, ders, xhuma, myfti, myderriz, hafiz etj.

Tani, ne duheshin edhe keto telenovelat turke per ta pasuru fjalorin
Lezet , nejse , Marshallah, hava, etj etj

Ku eshte problemi?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
edhe turqishtja i ka ndryshu ca fjale lol

i them 1 turkeje une: cader, hapi syte. shemsije mi ja bej. Ahaa cadeeeeer. ohoho perdorke fjale tvjetra turke ti tha lol


halla-hala ata
daja themi ne- daji thone ata
xhaxha ne- amxha ata
teze ne- teyze (tejze) ata
dembel ne- tembel ata
boshllek- bolshluk
hic
qafir-kafir
budall ne- abtall ata lol
 
llastik shyqyr- prezervativi
muzik hava- Cd
shyqyr sevda- prostitutes lol
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
araba ca do me thene shqip vertet? Makine? se makine i bie turqisht.
 
  • Më pëlqen
Reactions: Aki

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Turbo bylbyl- shqiponjes
Parking insan- varrezave :p

Mos e beni te madhe. Une sot ne media ndegjoj me shume fjale te gjuheve te huaja se turqisht.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
  • Më pëlqen
Reactions: Aki

Arfenilla

Themelues i Forumit
Mu me pelqen drejtesis si i thon turqish..
Dhe spitalit😂
 

Lauri

Anunnak
Nuk jane fjake turke ne shqip. Por fjalet tona ne turqisht.
Etimologjine e fjales pengjere (dritare), dine turqit ta shpjegojne?
Pe gje (te)re
Nga mbrenda do ishte terr pa nje pengjere. Pra: pe (shikon) gje te re Qofte edhe dritare: Drita- re

Kot ja futa, inshalla😉 nuk bona nji budallik 😉
 

Hera

Βιβλίο φάγος
Po pse nuk thoni nuk ngeli gje nuk paska fjale ne gjuhen tone
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Po pse nuk thoni nuk ngeli gje nuk paska fjale ne gjuhen tone
Pritem nga ju ta thuani, u kapet vetem te turqit :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Loverboy mirmnegjesi
..po pse te duket dicka e mire per nje komb ....te kete nje fjalor te tille ?
Miremengjesi

Besoj qe askush nuk pajtohet me kete, e as une. Por, sot ke me shume barbarizma nga gjuhe tjera se ato turke.
 
Kam qene, jam dhe do jem per pastertine e gjuhes shqipe.
Personalisht sa kam mundesi i shmang barbarizmat , te ciles do gjuhe qofshin.
Sa per turqizmat, dihet katerciperisht ca mendoj une 😀
 

Henry-&

Antarë i Respektuar
Nuk jane fjake turke ne shqip. Por fjalet tona ne turqisht.
Etimologjine e fjales pengjere (dritare), dine turqit ta shpjegojne?
Pe gje (te)re
Nga mbrenda do ishte terr pa nje pengjere. Pra: pe (shikon) gje te re Qofte edhe dritare: Drita- re

Kot ja futa, inshalla😉 nuk bona nji budallik 😉
Po, ben sens ajo qe thu. Tani neve (shqiptareve) sikur na eshte rritur goxha mendje duke mendu se gjuha jone eshte “celesi” i te gjitha gjuheve.

Edhe pse gjuha shqipe (kryesisht gegnishtja) mund te jete celesi per ti dhene kuptimin etimologjik te disa fjaleve, serish nuk eshte rene akoma n’dakort ne nivele boterore per rendesine qe ka gjuha shqipe (kryesisht gegnishta qe eshte nje fosil i vertet dhe nje pasuri mbare kombetare). Po te jap nje shembull, ne shkollat italiane mesohet kultura Etruske dhe kur vjen puna te gjuha nuk i kushtojne asnje fjale (sepse Etrusket me shume gjasa kane pas fole gjuhen protoilire)....
 
Redaktimi i fundit:

Henry-&

Antarë i Respektuar
Miremengjesi

Besoj qe askush nuk pajtohet me kete, e as une. Por, sot ke me shume barbarizma nga gjuhe tjera se ato turke.
Ndaj te njejten mendim me ty, p.sh. ne kemi fjalen Kuvend (aty ku merren vesh dhe vendosin) dhe te gjithe perdorin fjalen Parla ment (ku flet mendja ne italisht) e sa ka te tjera po thjeshte mora si shembull ate me te rendesishmen ...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ndaj te njejten mendim me ty, p.sh. ne kemi fjalen Kuvend (aty ku merren vesh dhe vendosin) dhe te gjithe perdorin fjalen Parla ment (ku flet mendja ne italisht) e sa ka te tjera po thjeshte mora si shembull ate me te rendesishmen ...
Nuk jeni vetem ju, edhe kendej nga Kosova kane fillu masakrimin e gjuhes. Sidomos kur ndegjoj fjalen "Establishmenti", me hidhet ta grushtoje ne ekran ate qe e thote kete lol
 
Top