• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fjalor termesh mjekësore

Desa

Temet nosce
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Danimarkë
Mbase mund ti hyjë në shërbim dikuj :)
Pjesërisht i vetëpublikuar po edhe i "huazuar" nga të tjerë :)

Lexim të këndshëm....

Abasí(a),abasi-astasí; humbja e vetise për te ecur. Perdoret me se shumti si term për disa vuajtje psiqike.

Abdomen - barku është një term tjetër për barkun ose zgavrën e barkut. Në bark ulen trakti gastrointestinal, mëlçia, pankreasi, shpretka, organet gjenitale të brendshme, veshkat dhe trakti urinar.

Abdominal - i barkut, është një term i përdorur për shembull për kushtet që kanë të bëjnë me barkun, gjegjësisht zgavrën ose barkun. Për shembull, abdominalia është dhimbje barku.

Abdominalia acuta – paraqitje akute të dhimbjes së barkut me zgjatje disa orëshe apo disa ditëshe që nuk janë te provokuara prej traumave eksterne. Anamneza e dhembjes pëmban: debutin e dhembjes, zhvillimin, lokalizimin dhe llojin. Gjatë palpacionit të barkut shkaktohet dhimbje e lehtë direkt te një organ me ndezje (nëse ndezja e përfaqëson atë organ).

Abducens – n.abducens (nervë e trurit) e përbën muskulin e syrit (m.rectus lateralis) që e drejton syrin lateral jasht anash.

Abducensparese – invalidim i nervus abducens ku molla e syrit nuk mund të drejtohet lateralisht (temporalisht).

Abduction – lëvizje (ne planin frontal) e një ekstremiteti anash. Përdoret edhe për hapje te gishtave.

Aberrant – aberrens, që ndodhet në vend te gabuar, larg vendndodhjes normale, strukturës normale apo numrit normal.

Aberratio testis – vendndodhje e gabuar e testisit, ectopia testis.

Aberrant - rravgues Përcaktimi që përshkruan nëse diçka është ndryshe nga normale.

Abiotrofi - Abiotrofia përshkruan një çrregullim në të cilin një organ ose funksion prishet pa u njohur shkaku (shqiptimet e tjera: abiotrofia).

Ablatio – heqja e një ekstremiteti apo pjesë te ekstremitetit.

Ablatio mammae – heqje operative e gjirit (tek femrat).

Ablatio membri – amputacioni i një ekstremiteti.

Abnorm – jonormal, anomali, përshkruan diçka që është e ndryshme nga normale.

Aboralt – (oralis-gojes) të heqësh nga goja.

Abort,abortus – ndërprerja e shtatzanisë para javës 20-28.

Abortere – lindja e fetusit jo te gjallë para javës 28.

Abortiv – qe nuk ka arritur zhvillimin e plotë.

Abortivum – preparat që provokon abortin.

Abortus artificialis – abort i provokuar artificialisht.

Abortus habitualis – 3 ose me shumë aborte spontane njëri pas tjetrit.

Abortus imminens – abort që kanoset.

Abortus provokatus – abort nga vullneti i lirë i femres.

Abortus spontaneus – shtatzania ndërprehet para javës 28. Arsyeja-anomali kromozomesh.

Abrasio – është një term tjetër për gërvishtje ose copëzim.

Abrasio mucosae uteri – gërvishtje e mukozes se mitres.

Abrupt – i paparashikuar, në mënyrë të papritur nënkupton diçka që ose fillon ose mbaron papritur.

Abruptio placenta – shkoqitje e hershme e plAbsces – lungë, një absces është akumulimi ose suva (shqiptimet e tjera: abscesi). Ngritje me përmbajtje qelbi në një vrime të paraformuar, një vrimë që vetformuar.

Abscessus ad anum – absces perianal, anorektal, që shpesh shkaktohet nga infeksionet.

Abscessus calidus – absces i ngrohtë ( me simptome tipike të ndezjes).

Abscessus frigidus - absces i ftohtë që shpesh shkaktohet nga tuberkuloza.

Abscessus peritonsillaris – absces në fyt rreth tonsila pallatina.

Absence – një formë e epilepsisë, petit mal, humbje e vetëdijes për disa sekonda.

Absorption – thithje, nënkupton thithjen e substancave përmes një procesi fizik ose biologjik, për shembull duke marrë një ilaç. Thithje apo marje e llojeve te ajrit (ajri ne gjak).

Absorptionsfraktion – ajo pjesë e barërave që absorbohet p.sh. prej zorre që edhe në të njëjtën dozë jepet intravenoze.

Abstinens – tërheqje, abstinenca nënkupton

1: Një simptomë sëmundjeje që shkaktohet nga mos marja e një ilaçi, ku trupi ka krjuar varësi.

2: përmbajtshmëria nga kënaqësia e diçkaje mund të jetë gjithashtu një abstenim.

Abusus – keqpërdorim (abusus medicamentorum, alkoholi et spirituosorum,morphini,tabaci).

Aciditet - tregon shkallën e thartësisë së diçkaje.

Acidosis - acidoza metabolike është një gjendje kur ekuilibri acid-bazë në trup bëhet shumë i thartësuar.

ACTH - është një shkurtim për Adreno Corticotropic Hormone. Hormoni lëshohet nga stresi fizik, kimik dhe / ose emocional dhe stimulon prodhimin e korteksit mbiveshkor të hormoneve.

Adaptation – adaptim, përshtatja i referohet përshtatjes ose adaptimit të strukturës së organizmave të gjallë që rrit adaptimin në mjedis (parashikimet e tjera: adaptatio).

Addictio – do të thotë ti jepesh/kënaqesh me diçka.

Additiv – shtesë, efekti shtesë do të thotë që efekti i përgjithshëm i dy substancave është i njëjtë, edhe pse substancat kanë efekte të ndryshme farmakologjike.

Adenitis - adeniti nënkupton inflamacionin e gjëndrave. Përdoret gjithashtu si term për pezmatimin e nyjeve limfatike.

Adenom - adenoma është termi për një tumor beninje në një gjëndër.

Adhesive– ngjitje, nënkupton ndërlidhjen e dy trupave të ndryshëm që prekin njëri-tjetrin.

Adolescens – adoleshencë, nënkupton periudhën e tranzicionit midis fëmijës dhe të rriturve, ku individi i nënshtrohet një procesi të zhvillimit shoqëror dhe psikologjik.

Adrenergic - adrenergjik do të thotë "të veprosh si adrenalina ose norepinefrina". Termi është përdorur shpesh për nervat që lëshojnë adrenalin ose norepinefrin si një transmetues nervor.

Adrenolytic - kompleksi adrenolitik i referohet një përbërjeje kimike që bllokon ose pengon veprimin e substancave adrenergjike.

Adstringere – regjës, droga të pafavorshme janë ilaçe që shkaktojnë një tkurrje në mukozën dhe në plagë. Për shembull, trajtimi me këta agjentë bën që gjaku të mpikset (koagulohet).

Adultus – person i rritur.

Adekuat - i përshtatshëm, adekuat i referohet një gjendjeje në të cilën diçka është e mjaftueshme ose e drejtë.

specialordbogen.com

Vazhdon.....
 

Aki

misfit

Mund edhe te bashkohen keto, kishte edhe nje me duket po spo me kujtohet tani :/

Sidoqofte shume e bukur si ide :)
 

Desa

Temet nosce
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Danimarkë

Mund edhe te bashkohen keto, kishte edhe nje me duket po spo me kujtohet tani :/

Sidoqofte shume e bukur si ide :)
Patjetër, por sic shihet jam te A-ja ende... kur të arrij te shkronjat tjera, do i ndërthur. :)
 
  • Like
Reactions: Aki
Top