• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fluturat dhe kuriozitetet rreth tyre

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Fluturat dhe kuriozitetet rreth tyre


flutura.jpg


Të quajtura ndryshe si lulet që fluturojnë, fluturat kanë jetuar që 40-50 milion vjet përpara. Ato kanë krahë të mëdha me shumë ngjyra që me të cilat fluturojnë në distance të mëdha.

Si ndër krijesat më të bukura të botës ato gjenden në çdo cep të saj përveç Antarktidës.

Si insekte që janë ato kanë 2 antena, 6 këmbë, kraharor dhe në fund të trupit kanë bishtin. Ato kalojnë në 4 stade jetësore dhe janë në botë rreth 28000 specie.
Fluturat janë gjak-ftohta, kanë nevojë për ngrohjen e diellit pasi nuk prodhojnë nxehtësi trupore si njerëzit. Ato shijojnë ushqimin e me këmbët e tyre pasi sensorët e shijes i kanë të lokalizuara aty. Vetëm duke prekur me këmbë një lule ose gjethe ato vendosin të ulen ose jo mbi të.

Niveli mesatar i jetës së tyre është nga 20-40 ditë por ka disa lloje që jetojnë deri në 10 muaj.

Fluturat nuk kanë kocka, por në trupin e tyre të vogël kanë 1000 muskuj.
Fluturat nuk dëgjojnë por ato ndjejnë vibrimet.Living
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Shum te bukura fluturat, porse shum shkurt paskan jetë.
 
Private conversations
Help Users
    Top