• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Lauri

Anunnak
Emigrantja Alma Lama, e cila disa javë më parë ofendoi rëndë popullin, gratë dhe hoxhallarët e Kosovës, më në fund ka vendosur të largohet nga Lëvizja Vetëvendosje! Arsyen e largimit të saj nga kjo lëvizje, Alma Lama e lidh me qëndrimin patriotik që VV ka mbajtur në lidhje me respektimin e lirive fetare për besimtarët myslimanë të Kosovës, thuhet në një letër dërguar mediumeve në vendin tonë nga ana e Kryesisë së Forumit të të Rinjve Myslimanë.

“Kryetari i VV-së, Albin Kurti është shprehur pro mbajtjes së shamisë dhe dhënies fund të aparteidit shtetëror kundër myslimanëve në Republikën e Kosovës. Por sjellja patriotike e Albin Kurtit e ka tërbuar anti-kosovaren Alma Lama, e cila kërkon që Kosovën ta kthejë në një shtet të dhunshëm që shtyp liritë e mendimit dhe besimit sikur ka qenë Shqipëria në kohën e Enver Hoxhës. Pasi VV-ja nuk ka pranuar që t’i shpallë luftë besimtarëve myslimanë në Kosovë, Alma Lama në një formë histerike është larguar dhe ka sulmuar këtë lëvizje dhe e ka akuzuar atë për infiltrim me lëvizje radikale.Forumi i të Rinjve Myslimanë deklaron se radikale është Alma Lama. Ajo ka ofenduar në mënyrë radikale gratë e Kosovës. Ajo ka ofenduar në mënyrë rrugaçërore hoxhallarët e Kosovës. Vëllai i saj ka kërcënuar me nder dhe në formë terroriste anëtarët e Forumit të të Rinjve Myslimanë, për të cilin kërcënim ai është kallëzuar në polici nga organizata jonë”, thuhet në këtë letër publike.

Ky forum e “përshëndet largimin e turpshëm të Alma Lamës nga VV-ja” dhe shprehet se i vjen keq që VV-ja “është infiltruar, ofenduar dhe tradhtuar nga një emigrante sikur Alma Lama. Megjithatë ne themi më mirë vonë se kurrë!”.

“Tani, pas largimit të Alma Lamës nga VV ne i apelojmë asaj publikisht që të largohet nga Parlamenti i Kosovës. Ajo në Parlament TONث u fut me votat e popullit të Kosovës, të cilat iu dhanë VV-së! Ajo në Parlamentin e Kosovës paguhet nga NE, taksapaguesit kosovarë! Pasi ka tradhtuar VV-në, që e ka bërë deputete dhe votat e popullit të Kosovës, ne e lusim Alma Lamën që këtej e tutje të mos tallet me popullin e Kosovës dhe të mos hajë taksat e tij!.

Emigrantes Alma Lama i kërkojmë me urtësi: Kthehu në Shqipëri ! Shko në Krujë, puno aty, dhe Kosovën na e lë ne djemve dhe bijave të saj ! Alma Lama ik andej nga ke ardhur se ne nuk të duam! Ti nuk na përfaqëson ne dhe as Kosovën. Ti gjendesh aksidentalisht në Parlamentin TONث!”, thuhet në këtë letër.

Ky forum kërkon nga Prokuroria e Prishtinës që të hapë procedurë penale për, siç vlerëson ai, nxitje të urrejtjes ndaj popullatës myslimane të Kosovës, ndaj Alma Lamës, dhe Parlamenti t’ia heqë imunitetin, ashtu sikurse iu është hequr imuniteti deputetes Le Pen nga Parlamenti Evropian, e cila kishte bërë thirrje për nxitje të dhunës kundër myslimanëve.

Letra e Kryesisë së Forumit të të Rinjve Myslimanë përfundon me parullën “Rroftë populli i Kosovës dhe Kosova e lirë”.
/http://almakos.com/index.php?news=28312
 

PinkHeart

Dentro e fuori 🎡
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

anti-kosovaren Alma Lama

ca jan kto budalliqe?
Vertet... sdi cfare te komentoj perpara... kshuqe spo komentoj fare sepse e di qe do te ishte e kot te diskutosh me disa persona.
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Ketu ka shtremberim gjerash kjo eshte perjashtuar nga partia e albin kurtit edhe votat si ka marre si alma lame po sipas logos se VV edhe qdokund ne bote nese njerezit e din qka oshte demokracia kur te perjashton partia qe tka jep mandatin duhet ti lirosh vendin ndonje antari tjeter ne karrigen e deputetit.
Nuk pajtohem me opinionet e disave jo emigrante e gjera palidhje edhe pse ne shqiperi po te mernin shqiptaret e kosoves nje mandat deputeti do te alarmoheshin greket e serbet edhe antaret e partis socialiste po ne jemi me te kulturuar edhe ne respektojme krejt shqiptaret njesoj une mendoj se Alma Lame eshte ne toke shqiptare edhe kerkush ska drejte me i thone emigrante...
Sduam te ulemi ne nivelin e disave ne shqiperi sa kur shkojme ne shqiperi na thone kosovar ose serb une sdua te bij ne ate nivelin e tyre.
Nje kirurg australian CRAIG JURISEViC me prejardhje ne Slovenia ne librin e vet Duarte e nje Kirurgu te Pergjakur flet per raportet shqiptar i kosoves edhe shqiptar i shqiperise edhe tregon se si prej Tiranes deri ne Kukes ka ndegjuar plot qytetar te shqiperis duke i thene mire te ju behet atyre se ata lehte e kan pase me titon neve e kemi pase veshtire me enverin...

Skom koment ma gjate sa kohe te vazhdoj kjo urrejtje ne mes nesh fitues del greqia edhe serbia.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

se di sa fuqi ka ky zeri i forumit rinor atje, se sot behen 2-3 veta dhe hapin nje forum e o burra te shkruaj secili me pare, por nqs eshte forum serioz e qe ka peshe, duhet te eliminonte shume fjali percarese, jo na e le kosoven bijve tsaj, jo emigrante, jo kshu jo ashtu, kur vete kosovaret akuzojne shqiptaret e shqiperise per kshu gjerash... hajd me, muhabet koti... Qimen tra e beni andej nga kosova juve :p, hihi , dhe me hoxhallaret po ky muhabet, thote nje fjale njeri o burra kthehet ne legjende.....
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

se di sa fuqi ka ky zeri i forumit rinor atje, se sot behen 2-3 veta dhe hapin nje forum e o burra te shkruaj secili me pare, por nqs eshte forum serioz e qe ka peshe, duhet te eliminonte shume fjali percarese, jo na e le kosoven bijve tsaj, jo emigrante, jo kshu jo ashtu, kur vete kosovaret akuzojne shqiptaret e shqiperise per kshu gjerash... hajd me, muhabet koti... Qimen tra e beni andej nga kosova juve :p, hihi , dhe me hoxhallaret po ky muhabet, thote nje fjale njeri o burra kthehet ne legjende.....

Nuk eshte forum interneti o Soul Mind hahahhahha eshte si te themi organizimi i te rinjeve musliman qe ska lidhje me virtualitet
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Nuk eshte forum interneti o Soul Mind hahahhahha eshte si te themi organizimi i te rinjeve musliman qe ska lidhje me virtualitet

Lol,
e di qe s'eshte virtualitet more, po dhe n'kanada psh kemi forumin shqiptar te muslimanve ne kanada, atje 2-3 veta jane gjithsej e dalin e u dergojne letra Jo gazetave jo KMSH-se etj.. prandaj them. mgjth se njoh kte forumin ne kosove jo, po kot ja paskan fut dhe kto pra :p dmth me kto qe kan shkruar ne leter.. Kur vendos te flasesh publikisht duhet te tregohesh i matur dhe tmos krijosh konflikte...
 
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

se di sa fuqi ka ky zeri i forumit rinor atje, se sot behen 2-3 veta dhe hapin nje forum e o burra te shkruaj secili me pare, por nqs eshte forum serioz e qe ka peshe, duhet te eliminonte shume fjali percarese, jo na e le kosoven bijve tsaj, jo emigrante, jo kshu jo ashtu, kur vete kosovaret akuzojne shqiptaret e shqiperise per kshu gjerash... hajd me, muhabet koti... Qimen tra e beni andej nga kosova juve :p, hihi , dhe me hoxhallaret po ky muhabet, thote nje fjale njeri o burra kthehet ne legjende.....

Edhe ashtu kot une se mendoj ! Te ofendohen 96 % te popullit te Kosoves , ku me taksat e tyre e mbush barkun buke , eshte turpesi per te , edhe pse eshte nga Shqiperia !
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Edhe ashtu kot une se mendoj ! Te ofendohen 96 % te popullit te Kosoves , ku me taksat e tyre e mbush barkun buke , eshte turpesi per te , edhe pse eshte nga Shqiperia !

Ne fakt ktu eshte problemi, Ne momentin qe ti je punesuar diku apo ne ket rast je pjese e politikes kosovare, ska te bej me jo nga tirana jo nga prishtina Dewid. Me taksat e kosoves mbushin barkun t'gjithe politikanet atje... Jo me te ngrihen fjale, jo emigrante jo kshu jo ashtu.. eshte qendrim i pakulturuar nga ana e atij forumi dhe ska asgje te keqe me e pranu! jam kundra cdo qendrimi qe lidhet me origjinen, ashtu sikurse dhe kur ne shqiperi permendet ndonjeher fakti qe Sali berisha vjen nga Kosova... krahinizmat krijojne urrejtje :)... SIdomos kjo gje su falet atyre qe ne shumicen e rasteve bejne viktimen mbi ket fenomen! dhe sidomos sidomos kur vjen nga nje musliman!... Ty si besimtar te la shije te mire ajo gjuhe te foluri????? MOs thuaj po se do me zhgenjeje ! :D
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

dmth e kane perzere? sepse?

Jepi 5 vjet kohe Kosoves dhe do te duket vetja si ne Arabi..... k'te e kam thene me kohe dhe vazhdoj ta them ... kshuqe sigurisht qe do kete mosmarreveshje mes kosoves dhe Shqiperise persa ju perket ceshtjeve te tilla, dhe kur ta sulmojne qente prape s'do pyesi me njeri per te ......taman si ne anen tjeter te botes qe po ndodh tani, pasi do e perziejne gjithmone k'te prb me arsye te tjera........

Sot jo me gjate e kemi diskutuar k'te ceshtje dhe me acaroi jashte mase, pasi thane: Europa s'ka ceshtje lufte dhe une u hodha perfshire prb e Kosoves dhe Cecenise, qe gjithmone I lene vare, dhe te pazgjidhura ....dhe pergjigja e tyre ishte te pakten jane me mire se c'kane qene!!! k'te mendon Komisioni Europian ne lidhje me Kosoven, dhe nderhyrja ime ishte lufte s'do te thote vetem ne rastet kur hudh bombat............


Dhe ky eshte Kurth politik , !!!!
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

asgje e re... cdo mrekulli zgjate tre dite...do harrohet...
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

thelbi I prb nuk eshte te harroet princesha, por kshu thoni juve kur s'ju pelqen :)

Ky eshte prb goxha serioz dhe delikat, per shume arsye te tilla, te jemi te sigurte qe Kosova na ka ikur me kohe .....
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

thelbi I prb nuk eshte te harroet princesha, por kshu thoni juve kur s'ju pelqen :)

Ky eshte prb goxha serioz dhe delikat, per shume arsye te tilla, te jemi te sigurte qe Kosova na ka ikur me kohe .....

Jo e dashur se paske kuptuar mesazhin tim..... e thash me ironi, se cdo gje harrohet, vdekja harrohet, krimet harrohen, lere me , Alma, po edhe kjo do harrohet... nuk e them une, ashtu te behet.... thjesht ashtu do ndodh,.... dhe mua ska ketu asgje qe me pelqen dhe smepleqen, ajo eshte autore e problemeve te veta, dhe veprave qe ka bere, jo une... prandaj... per mua eshte njejet, eshte apo jo ajo, se ka shume tjere qe jane edhe me te keqinj dhe te rrezikshem se ajo, besom
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

dmth e kane perzere? Sepse?

jepi 5 vjet kohe kosoves dhe do te duket vetja si ne arabi..... k'te e kam thene me kohe dhe vazhdoj ta them ... Kshuqe sigurisht qe do kete mosmarreveshje mes kosoves dhe shqiperise persa ju perket ceshtjeve te tilla, dhe kur ta sulmojne qente prape s'do pyesi me njeri per te ......taman si ne anen tjeter te botes qe po ndodh tani, pasi do e perziejne gjithmone k'te prb me arsye te tjera........

Sot jo me gjate e kemi diskutuar k'te ceshtje dhe me acaroi jashte mase, pasi thane: Europa s'ka ceshtje lufte dhe une u hodha perfshire prb e kosoves dhe cecenise, qe gjithmone i lene vare, dhe te pazgjidhura ....dhe pergjigja e tyre ishte te pakten jane me mire se c'kane qene!!! K'te mendon komisioni europian ne lidhje me kosoven, dhe nderhyrja ime ishte lufte s'do te thote vetem ne rastet kur hudh bombat............


Dhe ky eshte kurth politik , !!!!

pse????????/...
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Per fjalet se i ka then nuk eshte aspak e menduar mir,sepse nuk ben te bien ne ate nivel aqe te ulet me ato sharje muslimani.Por Alma nuk e meriton te rri me ne Kosova..madje ase per vizit te rastit.

Alma Lama në një formë histerike është larguar dhe ka sulmuar këtë lëvizje dhe e ka akuzuar atë për infiltrim me lëvizje radikale
Alma ka fy gjith shqiptaret e besimit Islam , gjuha politike nuk ben te jet aqe e vrazhder se te ishte ashtu populli do votonte ata se jan me dy klas,,,,,,,,,,,,,,,mir se edhe Vv e kuptoj ne fund se cfar duhet te bej per popullin e vete ,pjesa me e madhe e rinies eshte me Vv pse ti jap ni imazh te keq fjal e Almes ?me mir se ka ik.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

pse????????/...Sepse po humbasin traditat Shqiptare, shumica po flasin edhe Arabisht ( po praktikojne gjuhen arabe) , po e perdorin fene per arsye te gabuara, po e kerkojne me domosdoshmeri, po bejne propagande ne lidhje me te, nqs duan te pranohen/njihen si te tille dhe te kerkojne prb te tilla mes pales tjeter ( qe I bie Shqiperia) atehere si mund te perfaqesojme boten si 1 ? kur ne fakt do jemi krejt te ndryshem ne tradita dhe zakone.......dhe pse mos te themi qe edhe ne vete do kemi prb mes njeri-tjetrit si ky rast dhe shume raste te tjera ne vazhdim....
 
Redaktimi i fundit:

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Sepse po humbasin traditat Shqiptare, shumica po flasin edhe Arabisht ( po praktikojne gjuhen arabe) , po e perdorin fene per arsye te gabuara, po e kerkojne me domosdoshmeri, po bejne propagande ne lidhje me te, nqs duan te pranohen/njihen si te tille dhe te kerkojne prb te tilla mes pales tjeter ( qe I bie Shqiperia) atehere si mund te perfaqesojme boten si 1 ? kur ne fakt do jemi krejt te ndryshem ne tradita dhe zakone.......dhe pse mos te themi qe edhe ne vete do kemi prb mes njeri-tjetrit si ky rast dhe shume raste te tjera ne vazhdim....

Zana,

ate çfarë po kërkon ti, që një shtet te ketë anembanë
traditat e njëjta harroje, nuk ke shtet në bote që në të
gjitha anët është homogjene. Në fund të fundit, të tentosh
te bëshë diçka të njëjtë, psh. si në kohën e Xhaxhit,
duhet të ushtrosh dhunë apo lloj dikataturë.
Por, sidoqoftë njeriu nuk mund të lidhet për traditat me shekuj
apo më gjatë, pasi që koha e bën të vetën, njerëzit ndryshojnë,
me të edhe traditat kulturore. Pra edhe të dëshirosh të ruajsh ato
me çdo kusht, do të ishte e pamundur. Në anën tjetër, edhe traditat
shqipëtare janë të ndryshme, varësisht se nga cila anë vjen, dhe
në fakt ajo shumë llojshmëri është pasuria e një vendi, dhe të tentosh
të bëshë lloj homegjenizimi të saj, nuk do të ishte hiç më pak se lloj
krimi.
Nuk e kuptoj çfarë të tremb ty arabizmi, derisa trevat shqipetare
psuhtohen nga Europa me gjërat më negative. Kurse gjuhët
e kanë pushtuar kaherë. Të mos them hiç më pak as me shumë
se dikush nga ne në përgjithësi padallim, e pshurr patriotizmin,
kur i vie një shans jetësore të ngjitet në skenën europiane,
e lje më botërore, duke filluar edhe emrin ta ndërrojë, fejën ma po se po,
kurse lakuriqësia është bërë modë....
Nëse ke shikuar filmin L'Amerika, do të shohësh
aty se pothuajse çdo shqipëtar i atëhershëm ka folur italisht,
dhe tani të ngritet dikush edhe të krijojë armiqësi ndaj itlianëve.
Po të nesërmes nuk i dihet, mundet edhe era Arabe të
fryej këndej e një ditë arabishtja të flitet më tepër se anglishtja
këndej, jo për shkak të fesë por për shkaqe ekonomike.
Si është e përparuar sot Europa perëndimore, nesër munden
të zhvillohen edhe shtetet arabe dhe emigrantët të vërsulen
kah ata. Gjithëçka është normale. Për njerëzit po është kryesore
të gjejnë zgjidhje, se me patriotizëm s'po ngopet barku.

Nejse, sa i përket prezentimit nuk duhet patjetër të jemi
në çdo aspekt të njëjtë. As pesë gishta në dorë janë të
tuat, por hajd thuaj se nuk janë të tuat?
اka është me rëndësi në këtë drejtim është rrespekti,
mirëkuptimi, toleranca etj. etj. etj.

Sa i përket temës, edhepse dihet çfarë ka thënë
zonja, këto etiketime si emigrantja, nuk po kanë hije.
Nëse ajo është shtetase e Kosovës, kjo fjalë s'ka vend.
Për veprën e vet ajo ka për të pasur pasoja në zgjedhje,
e jo në këtë mënyrë. Ajo, si çdo politikan tjetër i jep përgjegjësi
Ligjit, e jo forumeve të ndryshme.
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

dmth e kane perzere? sepse?

Jepi 5 vjet kohe Kosoves dhe do te duket vetja si ne Arabi..... k'te e kam thene me kohe dhe vazhdoj ta them ... kshuqe sigurisht qe do kete mosmarreveshje mes kosoves dhe Shqiperise persa ju perket ceshtjeve te tilla, dhe kur ta sulmojne qente prape s'do pyesi me njeri per te ......taman si ne anen tjeter te botes qe po ndodh tani, pasi do e perziejne gjithmone k'te prb me arsye te tjera........

Sot jo me gjate e kemi diskutuar k'te ceshtje dhe me acaroi jashte mase, pasi thane: Europa s'ka ceshtje lufte dhe une u hodha perfshire prb e Kosoves dhe Cecenise, qe gjithmone I lene vare, dhe te pazgjidhura ....dhe pergjigja e tyre ishte te pakten jane me mire se c'kane qene!!! k'te mendon Komisioni Europian ne lidhje me Kosoven, dhe nderhyrja ime ishte lufte s'do te thote vetem ne rastet kur hudh bombat............


Dhe ky eshte Kurth politik , !!!!


Kosova ka 14 vjet qe ka dal ne liri edhe skemi ndryshuar botekuptim su beme as grek as qipriot as serb as arab as turk po mbetem shqiptar me gjuhe e zakon pa marre parasysh se disa individ nga shqiperia thojne gjera te tilla sikur thua ti per 5 vjet tjera ne paskem me u bo arab ..Do me pelqente te te thoja se per 5 vjet ju pjesa tjeter do behi grek po nuk me pelqen te mendoj ne ate menyre mendoj se te qenit shqiptar nuk eshte mekat,as te qenit fetar nuk eshte mekat perkundrazi respekte per krejt ata qe mbajne fene edhe jan patriot...
Une gjykoj per vete fenomenet ne shqiperi te cilat i kam pare me syte e mij edhe i shoh secilen here qe kaloj andej pari qe ne e mendojme si shtetin ame te krejt shqiptareve ..

Do te doja te mos futesh njerezit qe din din diqka ne nje llogari me ate se nese eshte atedhetarizem te ju me kon i pafe une njoh edhe hoxh edhe prifta qe kan jep gjitheqka per Kosoven..

Met Mira
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Kosova ka 14 vjet qe ka dal ne liri edhe skemi ndryshuar botekuptim su beme as grek as qipriot as serb as arab as turk po mbetem shqiptar me gjuhe e zakon pa marre parasysh se disa individ nga shqiperia thojne gjera te tilla sikur thua ti per 5 vjet tjera ne paskem me u bo arab ..Do me pelqente te te thoja se per 5 vjet ju pjesa tjeter do behi grek po nuk me pelqen te mendoj ne ate menyre mendoj se te qenit shqiptar nuk eshte mekat,as te qenit fetar nuk eshte mekat perkundrazi respekte per krejt ata qe mbajne fene edhe jan patriot...
Une gjykoj per vete fenomenet ne shqiperi te cilat i kam pare me syte e mij edhe i shoh secilen here qe kaloj andej pari qe ne e mendojme si shtetin ame te krejt shqiptareve ..

Do te doja te mos futesh njerezit qe din din diqka ne nje llogari me ate se nese eshte atedhetarizem te ju me kon i pafe une njoh edhe hoxh edhe prifta qe kan jep gjitheqka per Kosoven..

Met Mira

po pikerisht per kaq pak kohe kane shperthyer kepurdhat ne mase, Shqiperia eshte njohur qe ne kohen e clirimit dhe I ka percjelle traditat dhe zakonet Shqiptare dhe gjithmone duhet te bazohemi qe nga kjo kohe ..... ti po flet per 14vjet!!!!!!

Ca ceshtje kombetare nuk mund te pretendosh ti kthesh ne ato personale, pasi marrin drejtim tjeter,

Per c'fare Grek Qipriot dhe Serb e ke fjalen ne lidhje me k'te ceshtje se s'po te kuptoj ? Une s'po bej Kosova vs Shqiperia, ajo qe dua te theksoj eshte qe kur raste te tilla sic kam permendur kerkojne me kembengulje te pranohen dhe te njihen neper Bote ( qe detyrimisht do sjelli edhe gjuhen Arabe heret apo vone pasi s'ka si te pretendoje ndryshe ) , sjell prb te tjera me palen tjeter dhe pikerisht do nxisi marrdhedhenien mes k'tyre 2 paleve, ne radhe te pare.....

Tani ti hapi syte afroju realitetit te perditshem, une s'kam prb per ato qe ushtrojne apo besojne ne fe, prb eshte me organizatat e tilla se ato I sjellin problemet....
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

po pikerisht per kaq pak kohe kane shperthyer kepurdhat ne mase, Shqiperia eshte njohur qe ne kohen e clirimit dhe I ka percjelle traditat dhe zakonet Shqiptare dhe gjithmone duhet te bazohemi qe nga kjo kohe ..... ti po flet per 14vjet!!!!!!

Ca ceshtje kombetare nuk mund te pretendosh ti kthesh ne ato personale, pasi marrin drejtim tjeter,

Per c'fare Grek Qipriot dhe Serb e ke fjalen ne lidhje me k'te ceshtje se s'po te kuptoj ? Une s'po bej Kosova vs Shqiperia, ajo qe dua te theksoj eshte qe kur raste te tilla sic kam permendur kerkojne me kembengulje te pranohen dhe te njihen neper Bote ( qe detyrimisht do sjelli edhe gjuhen Arabe heret apo vone pasi s'ka si te pretendoje ndryshe ) , sjell prb te tjera me palen tjeter dhe pikerisht do nxisi marrdhedhenien mes k'tyre 2 paleve, ne radhe te pare.....

Tani ti hapi syte afroju realitetit te perditshem, une s'kam prb per ato qe ushtrojne apo besojne ne fe, prb eshte me organizatat e tilla se ato I sjellin problemet....

Se kam plan te merrem me mendimet tua se shko ne jug te shqiperise e sheh se si kan ruajt ne himare zakone e adete e te thash e me the po le mos u merr me sende qe si njeh e ja fut prej kornerit si dreq se i bjen ne fije ska..
Cilat organizata nuk kem faj ne qe sjem te zgjuar si disa ne shqiperi qe e quajne per mburrje te thojne jam ateist njof greqisht edhe le te shkojne ne RR>S shqiptaret e kosoves./..
Ne kemi tjera opinione per jeten ne sna ka ble as edhe nje organizat krejt i kem fitu vete skemi mbet ne donacione te terroristave ,edhe me kon arab so turp as me kon i vatikanit so turp,turp oshte me qu uj ne mulli te serbit e grekut qe kan ashiqare p[retendime territoriale se per te tjerte aq me bene...
Edhe kur me flet thuajse je CIA ose FBI ose KGB sme pelqen se nuk njef KOSOVEN ti e sben me fol me te degjuara se une ketu jam e shoh per dite edhe e njof ma mire se ti.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

po pikerisht per kaq pak kohe kane shperthyer kepurdhat ne mase, Shqiperia eshte njohur qe ne kohen e clirimit dhe I ka percjelle traditat dhe zakonet Shqiptare dhe gjithmone duhet te bazohemi qe nga kjo kohe ..... ti po flet per 14vjet!!!!!!

Ca ceshtje kombetare nuk mund te pretendosh ti kthesh ne ato personale, pasi marrin drejtim tjeter,

Per c'fare Grek Qipriot dhe Serb e ke fjalen ne lidhje me k'te ceshtje se s'po te kuptoj ? Une s'po bej Kosova vs Shqiperia, ajo qe dua te theksoj eshte qe kur raste te tilla sic kam permendur kerkojne me kembengulje te pranohen dhe te njihen neper Bote ( qe detyrimisht do sjelli edhe gjuhen Arabe heret apo vone pasi s'ka si te pretendoje ndryshe ) , sjell prb te tjera me palen tjeter dhe pikerisht do nxisi marrdhedhenien mes k'tyre 2 paleve, ne radhe te pare.....

Tani ti hapi syte afroju realitetit te perditshem, une s'kam prb per ato qe ushtrojne apo besojne ne fe, prb eshte me organizatat e tilla se ato I sjellin problemet....

Moj ti na tregon perralla ketu!!cfar ne duhet neve gjuha e huaj kur kemi tone!! ne flasim per fen, jo per gjuhen sepse po te ishte ashtu ne duhet te kerkonim dhe gjuhen latine ta fusim ne planprogram pasiqe ne mjeksi vetem ajo gjuh njihe.Ska pse te behet perqarje cdo besimtar ka fen e vet dhe meson per ate fe.qeshtja eshte se do individ po na tregohen me Pap se Papa.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Pe: Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Zana,

ate çfarë po kërkon ti, që një shtet te ketë anembanë
traditat e njëjta harroje, nuk ke shtet në bote që në të
gjitha anët është homogjene.
Në fund të fundit, të tentosh
te bëshë diçka të njëjtë, psh. si në kohën e Xhaxhit,
duhet të ushtrosh dhunë apo lloj dikataturë.
Por, sidoqoftë njeriu nuk mund të lidhet për traditat me shekuj
apo më gjatë, pasi që koha e bën të vetën, njerëzit ndryshojnë,
me të edhe traditat kulturore. Pra edhe të dëshirosh të ruajsh ato
me çdo kusht, do të ishte e pamundur. Në anën tjetër, edhe traditat
shqipëtare janë të ndryshme, varësisht se nga cila anë vjen, dhe
në fakt ajo shumë llojshmëri është pasuria e një vendi, dhe të tentosh
të bëshë lloj homegjenizimi të saj, nuk do të ishte hiç më pak se lloj
krimi.
Nuk e kuptoj çfarë të tremb ty arabizmi, derisa trevat shqipetare
psuhtohen nga Europa me gjërat më negative. Kurse gjuhët
e kanë pushtuar kaherë. Të mos them hiç më pak as me shumë
se dikush nga ne në përgjithësi padallim, e pshurr patriotizmin,
kur i vie një shans jetësore të ngjitet në skenën europiane,
e lje më botërore, duke filluar edhe emrin ta ndërrojë, fejën ma po se po,
kurse lakuriqësia është bërë modë....
.

Nuk po e kerkoj une I dashur, po flas ne pergjithesi :)
Nqs se pretendon edhe e pranon qe s'mund te jemi 1 atehere eshte e drejta jote, une po flas per c'fare kemi luftuar neper bote, bota percarjen tone don, plus per te eshte.....
Nuk mund te krahasosh/ngaterrosh zakonet dhe traditat , me sistemin politik!!!! pasi ato jane rrenjet pak rendesi KA kush eshte ne pushtet,

fakti qe ti lejohesh te nderrosh emrin, fene jane gjera passive pra llogjikisht I bie qe jane gjera personale private qe te takojne ty si individ, dhe s'ke si te nderrosh I gjithi ti ne lidhje me raste te tilla pasi neser mund te besosh ne 1 fe tjeter, pra eshte e drejta jote ti nderrosh si individ por jo te pretendosh dhe te mbrosh ceshtjet politike shteterore ne raste te tilla pasi ashtu humbet identitetin ......

Dhe persa I perket ceshtjes se nenshtetesive neper bote eshte 1 ligj I pergjithshem per te gjithe, ne c'do nenshtetesi nuk te mohoet identiteti, dhe nuk e ke me kusht ti perkasesh atij shteti ku jeton me tradita dhe zakone.....
 
Redaktimi i fundit:

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Pse te flasesh italisht koka mode e arabisht jo...
Te flasesh anglisht koka mode e arabisht jo..
Une se kuptoj deri ku shkon vetedija e njerezve por si shume me keni shku ne nerva me kete bythelepirje qe i beni evropes duke pase parasysh se fale tyre jemi ne kete pozite ku jemi ne 5 shtete te ndare ,evropa e dashur qe e lakmoni aq shume na ka bere se jo arabi ta garantoj se si ka honger kurre per evrope..
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Nuk po e kerkoj une I dashur, po flas ne pergjithesi :)
Nqs se pretendon edhe e pranon qe s'mund te jemi 1 atehere eshte e drejta jote, une po flas per c'fare kemi luftuar neper bote, bota percarjen tone don, plus per te eshte.....
Nuk mund te krahasosh/ngaterrosh zakonet dhe traditat , me sistemin politik!!!! pasi ato jane rrenjet pak rendesi KA kush eshte ne pushtet,

fakti qe ti lejohesh te nderrosh emrin, fene jane gjera passive pra llogjikisht I bie qe jane gjera personale private qe te takojne ty si individ, dhe s'ke si te nderrosh I gjithi ti ne lidhje me raste te tilla pasi neser mund te besosh ne 1 fe tjeter, pra eshte e drejta jote ti nderrosh si individ por jo te pretendosh dhe te mbrosh ceshtjet politike shteterore ne raste te tilla pasi ashtu humbet identitetin ......

Dhe persa I perket ceshtjes se nenshtetesive neper bote eshte 1 ligj I pergjithshem per te gjithe, ne c'do nenshtetesi nuk te mohoet identiteti, dhe nuk e ke me kusht ti perkasesh atij shteti ku jeton me tradita dhe zakone.....

Ti nuk kërkove drejtpërdrejtë, por e the se duhet të jemi 1.
E si mund të jemi 1, nëse nuk jemi të njëjtë? Kështu i bie
ajo çka ti thua.
Ty ndoshta të duken të vogla, por në fakt mu ato janë
më të mëdha. Derisa dikush më del e më flet për patriotizëm,
e këndej me shumicë popullsia tjetërsohet, si rasti i nuseve
që martohen në Sërbi, si shumica qe folin më mirë italisht se
shqip, me një fjalë as që ia ndien për shqipen, por e vetmja
gjë që i pengon arabishtja edhe feja muslimane.


Eh, aty nuk po të kuptoj tek mohimi i identitetit.
Kush po e mohojka identitetin? Dhe si?


Dhe, sa i përket traditave e zakoneve, nuk mund të
lidhesh për to për gjithmonë që të identifikohesh si shtetas,
nga se ato ashtu-ashtu ndryshojnë me kohë, bile edhe humbin.
Qejfe-qejfe kjo dynja. Nuk po kuptoj se si nuk po sheh
se sa po shtohen kullerat, sa që për traditën nuk japin
pesë pare? E lere më për traditat? S'po kuptoj pse lidhesh
aq shumë për traditat e zakonet?

Mua më bën shipëtar gjuha dhe derisa e flas atë gjuhë,
s'del bir nëne që më thot se jam tjetër.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

o ricky gjuhen mund ta mesoje edhe 1 i huaj, nuk eshte thjeshte gjuha identiteti, prandaj nga afer k'to gjera shqyrtohen ndryshe.....
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

o ricky gjuhen mund ta mesoje edhe 1 i huaj, nuk eshte thjeshte gjuha identiteti, prandaj nga afer k'to gjera shqyrtohen ndryshe.....

Zana,

e humbe gjuhën , i humbe të gjitha!

Po nejse, pse te brengos aq shumë se flasin arabisht?
 
Redaktimi i fundit:

Zana1

Braveheart
Titulli: Pe: Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Zana,

e humbe gjuhën , i humbe të gjitha!

e ke shume gabim , pasi kemi brez te rinj qe kane lindur neper bote ku edhe vendlindja u shkruan ndryshe dhe pse gjuhen se flasin sic duhet dhe prape se prape prezantohen si Shqiptare, dhe jane krenare!!!!
prandaj them qe ky thelb eshte me i thelle se thjeshte 1 pamje largpamese.....
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Pe: Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

e ke shume gabim , pasi kemi brez te rinj qe kane lindur neper bote ku edhe vendlindja u shkruan ndryshe dhe pse gjuhen se flasin sic duhet dhe prape se prape prezantohen si Shqiptare, dhe jane krenare!!!!
prandaj them qe ky thelb eshte me i thelle se thjeshte 1 pamje largpamese.....
\

siq kemi edhe ne te kunderten se nuk kan qef aspak ti thuash je shqiptar madje urrjen shqiptaret.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Pse te flasesh italisht koka mode e arabisht jo...
Te flasesh anglisht koka mode e arabisht jo..
Une se kuptoj deri ku shkon vetedija e njerezve por si shume me keni shku ne nerva me kete bythelepirje qe i beni evropes duke pase parasysh se fale tyre jemi ne kete pozite ku jemi ne 5 shtete te ndare ,evropa e dashur qe e lakmoni aq shume na ka bere se jo arabi ta garantoj se si ka honger kurre per evrope..

@Xhebra, mos u fut ne kete aspekt se do nje teme ne vete per shpjegim. Shiperia sot, ndonse e coptuar neper fqinje, eshte fale "Europes". Po e ve ne thonjeza se merita e Pavarsise se Shqiperise ne shtet ne vete i takon Austo-hungarezve, dhe me dashje apo pa dashje e Italise. Duke i dhene perkrahje dhe force patrioteve shqiptare (deri diku anti-turq) per ngitjen e qeverise se pare shqiptare...! Por mund ta zgjatet ne ndonje teme tjeter kjo.!
Ne teme del ne dukje me shume radikalizmi islam qe po perfshine komplet KS, mbasi s'ja keni idene as ju vete kosovaret se ku e kane qellimin financuesit e ketyre dallgeve fetare qe po ju perfshijne sidomos pas luftes me serbet.
A ju ka shkuar ndermend ndonje here qe jane pikerisht ata, serbet, qe ju fusin fitilat juve qe po ju ngacmojne islamin, duke ju dhene drejtim ekstrem fetar qe Ks nuk e ka pase kurr ne kete nivel!?! Keshtu ju auto-shkatrroheni perpara emancipimit europian duke u prezantuar keshtu si islamist ekstrem dhe jo si mysliman tradicional shqiptar!! Ketu qe islami ne 500 vjet e kendej, por jo kaq i flakte sa keta 10 vitet e fundit.
 
Redaktimi i fundit:

Zana1

Braveheart
Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

po ti jeton ne Trojet Shqiptare moj !!!! ndryshon ky rast.........
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Pe: Titulli: Forumi i të Rinjve Myslimanë, Alma Lamës: Ikë në Shqipëri!

Zana,

e humbe gjuhën , i humbe të gjitha!

Po nejse, pse te brengos aq shumë se flasin arabisht?

sepse ne k'te rast detyrimisht do/n te sillesh edhe si i tille, madje edhe te kembengulesh , me traditat dhe zakonet e tyre!!!!
jo se kam prb me thjeshte gjuhen.....
 
Redaktimi i fundit:
Top