• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Foto historike

ricky_ch

******
Pe: Foto historike

Sërbia gjatë shekujve....

1.Më 1196 - bashk me Malin e Zi, gati tërë Kosovën dhe një pjesë të Shqipërisë2. Më 1355 - eh këtu ka gëlltitë gjithëçka ka mundur....3. Më 1389 - Pakëz më e vogël.... (duket se turqit ia treguan kufinjtë)4. Në mes të viteve 1718 - 1739 - këtu ka arrijtur madhësinë origjinale5. Më 1833 - përsëri fillon të rritet6. Më 1881 - pak më e madhe se lart7. Dhe më 1914 - Me Kosovën dhe MaqedoninëBurimi: WHKMLA:Historical Atlas - history of serbia
 

Attachments

Redaktimi i fundit:

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Titulli: Foto historike

Bibloteka publike e pare ne Shkoder 1924.
Bibloteka publike e pare ne Shkoder.1924.jpg
Burre e grua myslymane.
Burr e grua meslimane.1897..jpg
Haxhi,Hasan Kaduku, dentisti i pare i diplomuar.1913.
Haxhi,Hasan Kaduku, dentisti i pare i diplomuar.1913..jpg
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Foto historike

, Budakovë në malet midis Fushës së Kosovës dhe Rrafshit të Dukagjinit, në jug të qafës, 1903.


.
Per te qene ne hap me historine nga ky rajon vij une. Me knkretisht diku 500 metra me poshte kam lindur dhe kam jetuar mbi dy decenie.

Ky fshat me nje histori mjaft te bujshme dhe te pasur realisht eshte fshati qe ndan vijen kufitare mes Ferizajit dhe Suharekes, me konkretisht ne fillesat e bjeshkeve te Sharrit.

Sot eshte fshat me diku 400 shtepi ku mbizotrojne mbiemrat: Kokollari, Palushi, Buzhala, Caka, Bajraktari dhe nje lagje Hoxha.

Them se nuk ka te beje me mesin e Fushes se Kosoves dhe Rrafshit te Dukagjinit, por i takon krejt nje ane tjeter.
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Foto historike

viti 1926
viti 1980-
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Foto historike

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

Nuk ka vetem trima, ka dhe TRIMERESHA Laberia. Kryengritëse shqiptare - 1912

 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Foto historike

DASEM NE PRIZREN...


Embeltore diku ne Prizren..


 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Foto historike

Me kenaqet syri kur i shof keto foto te vjetra dhe mendoje se duhet te publikohen sa me shume dhe ndoshta ruhen diku ne ndonje muze.

Ajo qe me bene pershtypje me te madhe ne keto foto eshte veshja e njerezve dhe ne vecanti veshja e femrave.

Veshtrojeni me vemendje!:po:
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Foto historike

ceta e Cerciz topullit


Luftetare shqipetar ne pikat e vrojtimit ne kufi me malin e zi..

Ceta patriotike e Sali Butkes..
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Foto historike

festimi i 28 nentorit ne Prizren 1942
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Foto historike

20 shkurt 1991
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Foto historike

bicikleta e pare ne shqiperi nga konsulli suedes

 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Foto historikeShkodra, kryeqendra e Veriut, i kish pranuar Austriakët me brohori edhe për arsye se këta u hoqën qafe Malin e Zi, por edhe pse Monarkia Habsburge shihej si mbështetëse e monarkut legjitim të Shqipërisë së Pavarur, princ Vidit.
Në foton e bërë diku rreth vitit 1916-17, shihet një ceremoni e nxënësve të Kolegjit fetar të Shën Franceskut. Në të janë ftuar të marrin pjesë përveç autoriteteve fetare dhe atyre të qytetit edhe ushtarakë të garnizonit austro hungarez. Ballina e godinës së Kolegjit është zbukuruar rëndë me flamuj shqiptarë dhe austriakë, ndërsa në ballkon është vendosur një bust i madh i princ Vidit. Përsipër bustit në mur është vendosur një tabelë me stemën shqiptare, shqiponja dykrenore, ndërsa në të dy krahët e saj janë vendosur të pikturuar, majtas një pallua dhe djathtas një shqiponjë. Alegria është e qartë. Palloi ishte simbol i familjes së princ Vidit ndërsa shqiponja simboli ynë kombëtar.
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Foto historike


Traget me qerre duke kaluar lumin Kir/Drin në Bahçallëk të Shkodrës. Ura e vjetër osmane me pesë qemerë (Ura e Bahçëllëkut), prej të cilës ekziston një fotografi e vitit 1863-1864, u ndërtua në vitin 1768 nga Mehmed pashë Bushati dhe u shkatërrua gjatë një përmbytje në vitin 1880.
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Foto historike


Qyteti i Manastirit - 1975


Tetove - 1975


Tirane - 1984


Berat - 1984
 

cent

...Lontano
Titulli: Foto historikeBerati i permbytur...1982


Rruge ne Berat


Partia E Beratit
1913

 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Foto historike


Elbasan - 1984


Shkoder - 1984


Gjirokaster - 1984


Tetove 1975


Tetove 1975
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Foto historike 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Foto historike

Gjirokastra para 50-60'


 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Foto historike


Foto e Vatrës më 4 Korrik 1918, Noli dhe Presidenti Wilson bashkë me delegatët e tjerë.

Shënime udhetimi... Nga Mit’hat Frashëri

Ne Elbasan 21 gusht 1909
Kur arritëm ne Rrap i Vojvodës, gjetëm një shumicë njerëz nga Elbasani që na kishin dalë përpara bashkë me Dervish benë.
Një fjalë mirseardhjeje prej pritësit dhe një fjalë ngjatjetimi prej nesh dhe gjithë më këmbë hyjmë në qytet drejt në klubin Bashkimi, ku na pret dhe një shumicë tjetër.
Delegatët dje u mblodhën dhe kënduan letrat(mandatet) që kish sjellë silido prej klubit nga i cili dërgohej, pastaj u zgjodh kryetari dhe nënkryetari.
Sot u bë mbledhja e parë në klubin “Vllazënia”: atje mydeziri, i nderçmi Haxhi Aliu ( që sot është deputet i Elbasanit ) këndoi një lutje të bukur dhe që atë çast u hoqëm në sallon dhe zumë kuvendin.
Vërtet më të bukur qytet se Elbasani s’mund që të gjendej për një të tillë kongres kombiar, ku do të bisedohet puna e shkollave shqipe dhe e mësimit të gjuhës sonë: njerëzia e Elbasanit jo tani, po dhe në kohët despotike ishin çquar për dashurinë e tyre për gjuhën shqipe.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

Projekti italian per qytetin e Beratit.

 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Foto historike


Shkodra 1 prill 1991
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Foto historike

 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Foto historike

Clirimi i tiranes , 17 nentor 1944
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Foto historike


 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Foto historike


 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Foto historike


Godina e Parlamentit t'Parë Shqiptarë.
Tiranë, 1 Shtator 1928
 
Top