• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Foto historike

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Foto historike


Kjo është një foto e rrallë e "Urës Drunit" në Shijak më 1902
 

cent

...Lontano
Titulli: Foto historike

Ura E Gorices BERAT

*


Berati, 1917

Berat - Lagjia Murat اelepia

Berati i Viteve '80
 
Redaktimi i fundit:

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Foto historikeKjo është Janina e vitit 1813 vizatuar nga Charles Cockerell, i cili e quan këtë vend Epiri Shqiptarë.
Shihen qarte valltarët shqiptarë në këtë pikturë të vjetër prej 2 shekujsh...Shtëpia e Nikol Argjirit në Janinë, Epir. Vizatim i vitit 1813 nga Charles Cockerell.
Fakt i pashmangshëm që gjithë të huajt këtë pjesë të botës e njihnin si Epiri Shqiptarë.
 

cent

...Lontano
Titulli: Foto historike

Ura E Gorices (Berat)


Berati,Vitet '30
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Foto historike

Dasem ne Veleshtë (Strugë), 1962
Veleshtë (Strugë), 1962
Burrat shkarkojnë pajën e nuses.Strugë, tregu i mbizotëruar nga shqiptarët me Plisat dhe Tirqet e tyre kombëtare pavarësisht ditës së ngrohtë verore. Shesin shtëllunga leshi. Qershor 1954.


Strugë, Qershor 1954
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Foto historike

Ferizaji i VjeterKoha e ndertimit te hekurudhes me 1894

 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Foto historike


Ohër, 21 shtator 1848, Edward Lear


Shkodër, 4 tetor 1848, Edward Lear


Himarë, 25 tetor 1848, Edward Lear
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Foto historike

 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Foto historike

Isa Boletini me trimat dhe trimshorët e Dardanisë, në njëvjetorin e Ngritjes së Flamurit në Vlorë.

[Kel Marubi, 1913]


 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Foto historike


Shqiperi, Festa e pemëve, 1939Përvjetori i 25-të i Pavarësisë
28 nëntor 1937, TiranëVau i Shkumbinit, 1924
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

Tirane, ndertimi i selise se "Opera Dopolavoro" shqiptare, sot Akademia e Arteve.Zyra oficerash, sot selia e kryeministrise.
Tirane, Rruga Gjeneral Tellini.(Gjeneral Telini, oficeri italian nga Firence-Itali, vrare nga greket ne vendosjen e kufijve shqiptare ne jug lindje)
Bonifikimi i kenetes se Durresit.Gjate ndertimit te ujesjellesit te Durresit.Sistemim i dokeve te portit te Durresit.

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

Një luftetar shqipëtar (1887):
nga Paja Jovanovic (1859 - 1957)Arvanitas


luftetare nga veriu
 

cent

...Lontano
Titulli: Foto historike

Berati

=
Lagja Goric

=
Berati - Quhej dikur pazari i diegur

=
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

''Pas bastisjes'' (1886):
nga Rudolf Otto Ritter von Ottenfeld


''Besen burra, tre veta ken, tret i kom bo llom''
- ''Shka je ka thu kshtu Zemë?!''
(kosovarçe)

''Dice game'' (1892):
Waclaw Pawliszak (1866-1905)


Një shqipëtar (1888):
nga Rudolf Otto Ritter von Ottenfeld

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

Ali Pashë Tepelena më dashnorën e tij Kira Vasiliki:
Ali Pashë Tepelena, i njohur edhe si Luani i Janinës, ishte një burrë shteti shqiptar i cili kontrollonte Rumelinë që ishte territori Evropian i Perandorisë Osmane, dhe është kryesisht i njohur për qendrimet e tij kunder perandorisë dhe për ta krijuar shtetin e parë shqiptar, i përbërë nga katër vilajetët shqipëtare; Janina, Kosova, Manastiri dhe Shkodra, dhe ky shtet ta kete Janinën si kryeqytet.
Por më këto plane apo idé ay krijoj zemërim në mesin e udhëheqësve osmanë, dhe për këtë ai u vra në Janinë në vitin 1822.

The famous English poet, Lord Byron, in Albanian costume:(1835):
b Thomas Philips (1770 – 1845)
The old Mosque, Prishtina (1913):
b. Albanopedia

 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

Kjo fotografi (nje kend lojrash) u botua në një artikull amerikan në vitin 1931 në lidhje me Shqipërinë'''' Mbretëria e re e Evropës.

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

Fillimi i shek.19° s'kamja shqiptare

 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Foto historike

Dhe nje foto e Ferizajt ne ditet e para te formimit te tij. Ne foto shihet objekti i vjeter i komunes, tash biblioteka e qytetit

 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Foto historike

Toleranca fetare ne Ferizaj...Xhamia dhe Kisha ne nje oborr...rast i vetem ne bote

 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Foto historike

Lauri, une jetoj ne nje fshat te Ferizajt dhe ta konfirmoj qe ne te dy fotografite e mesiperme eshte Ferizaj

Ja dhe deshmia me shkrim (tani xhamia ka dy minare, per dallim nga koha kur eshte bere fotografia e pare)

 

PaTo_MiLaN

Antarë i Respektuar
Titulli: Foto historike

Shqipëri 1906, Përdorimi i rrëshekut për të kaluar lumin Drin afër Rajës.

 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Foto historike

Diku ne durres.

Refugjatet nga Cameria afer Delvines ne cadra, 1914
Sami Frasheri

 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Foto historike
Shoqeria ,DJELMERI,Stamboll,1912

Refugjatët e ardhur nga Rusia, Kaukazi, Azia e Vogël në Greqi , ata u vendosën në shtëpitë e myslimanëve dhe shqiptarëve, 1923.Ushtaret franzes, ruse dhe shqiptar, te vllazeruar ne luften e pare Boterore 1917
Ushtarë shqiptar në Selanik 1908

Refugjatët mysliman në kampe duke u larguar nga Greqia 1914


Francezët u mësojnë ushtarëve shqiptarë të Esat Toptanit armët, 1917, Selanik

Vlort 1916

Saranda 1916

Ushtaret shqiptar 1916

Shqiptaret ne nje varke ne Greqi duke kercyer, 1903
 

cent

...Lontano
Titulli: Foto historike

Traktori i pare shqiptar, zyrtarisht me 16 tetor 1978
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

Pamje nga Tirana rreth viteve 1900-es.Ndertimi i bulevardit "Deshmoret e kombit"


 
Top