• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Foto historike

Lauri

Anunnak
“Nuk më befasonte që serbët e urrenin islamin por u ngrina kur e pashë që ata e urrenin edhe kishën tjetër të Krishterë. Nuk e pritja që katolikët shqiptarë ishin më shumë të urryer nga sllavët se sa myslimanët

durham.jpg


(E. Durham, Londër 1920).
[Foto E.Durham ne veri te Shqiperise]
 

Lauri

Anunnak
S'rrin Shqiponjat neper balta
Veç atje ne Bjeshkët e Nalta
Atje rrinë : Ora me Zanë
Atje mbreter jan të tanë...
(Illyricum Sacrum)

ili.jpg
 

Lauri

Anunnak
-Tek raca shqiptare, shikon djaln e hoxhes merr per nuse vajzen e priftit. Keto martesa behen shpeshe mes te krishterve shqiptare me muslimanet shqiptare.Tek shqiptaret e rendesishme është raca jo feja.

M. Leak
leak.jpg
 

Lauri

Anunnak
Piktura Dasma e Skenderbeut Qe ruhet ne Familjen e Skiroi ne Sicili.
(Ndoc Simoni)


ske.jpg
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Kam ne pc te gjitha gravurat e E.Lear si dhe foto nga arkivat e Librarise Britanike.
Do i sjell ndonje dite.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
An ancient Doric column at Shtyllas, district of Fier, Albania, part of the ruins of Apollonia...jpg

Berat in central Albania, with oxcarts at the river and the town and fortress in the backgroun...jpg

Costumes in Berat in central Albania, with the town in the background, 15 October 1848.jpg

Hiking to the town and fortress of Kruja (Kroia), Albania, 30 September 1848.jpg

durresi
Shkodra (Scutari) in northern Albania, with a view of the fortress and the old Bahçëllëk (Gard...jpg

shkodra
View of the aqueduct and fortress of Gjirokastra (Arghyró Kastro) in southern Albania, 4 Novem...jpg

tkem te di a egziston me ky ujesjellsi?

Tragjas (Draghiádhes) south of Vlora in southern Albania, with the Bay of Vlora in the backgro...jpg

vlora

Watercolor of Berat in central Albania, with the Osum (Apsus) River, and Mount Tomorr in the d...jpg

berat

The old Sulejman Pasha Mosque (1614-1967) in Tirana-Albania- 28 September 1848.jpg

tirana
View of the Acroceraunian Mountains (Linguetta) and the Bay of Vlora in southern Albania, ca. ...jpg

vlora

Fotot me siper i perkasin te gjitha vitit 1848
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Shkodra (Shkodër, Albania), c1850
İşkodra (Arnavutluk), 1850c


79944959_2539976472913968_5845989838964129792_o.jpg


Kumanovo-Paniska Road (Macedonia), 1903

79454426_2535066083405007_4577580722511937536_n.jpg


Durres, Albania, 1685

75339582_2514931778751771_5384645561792069632_o.jpg


Shkodra (Shkodër, Albania), 1890s

75653338_2508183292759953_2382752168244412416_o.jpg


Shkodra (Shkodër, Albania), 1900s

75567450_2497740450470904_7484127152053420032_o.jpg


Pirlepe (Prilep, Macedonia), 1910s

75241278_2490389607872655_1257751597488799744_o.jpg


Albanian Sailor, 1730s

73195516_2489580104620272_5881928905526345728_o.jpg


Berat, Albania, 1830

73322197_2489157267995889_3043774740637417472_o.jpg


Monastir (Bitola, Macedonia), c1910

72683683_2487024054875877_3082145862495764480_o.jpg


A Mosque in Tirana, Albania, 1910s

72821635_2486744064903876_1268054605556613120_o.jpg
 

Lauri

Anunnak

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Keto kane edhe vlere artistike.
Laur meqe je online, a mos ke ndonje foto te Berat Gravure si ajo e durresit qe ka sjelle Loverboy? Ndonje skicim te qytetit para 1400-tes??Jo te kohes osmane
 

Lauri

Anunnak
Laur meqe je online, a mos ke ndonje foto te Berat Gravure si ajo e durresit qe ka sjelle Loverboy? Ndonje skicim te qytetit para 1400-tes??Jo te kohes osmane
Hy e dal nga forumi edhe 300 here ne dite, me fal per vonesen.
Kam humb 7-8000 foto tek photobucket. Pasi e shiten e kthyen me pagese ..😕
Thene shkurt nuk ta garantoj. Do kontrolloj ne një faqe historie qe kam ne fb.
 

Lauri

Anunnak
“Aleksandri i Madh, pushtoji Azinë me 25.000 ushtarë shqiptar.”

|Joseph K. Greene| "Leavening the Levant" (1916)

FB_IMG_1577616114958.jpg
 

Lauri

Anunnak
Po.
Ne Durres perkujtohet si hero.
E ka bustin ngjitur me torren perballe hyrjes se vjeter te portit.
E di. Kemi edhe temë këtu në fv mbi këtë ngjarje.
Tomson mbështetej kryesisht nga forcat e ardhur nga Mirdita.
Durrësi dhe Tirana ishin të sunduara nga banditët e Haxhi Qamilit e Esat Toptanit.
Shqiptarët tu vra njëri tjetrin si derrat për hir të turkut.
Aty afër jemi edhe sot ndoshta :unsure:
 
Historia qe e ka marre me shkelma b...s nga Durresi ne Tirane nuk është hiperbole por ngjarje e vertete historike 😁
 

Lauri

Anunnak
Elvis Presley në Gjermani, viti 1959
FB_IMG_1584476644087.jpg
 

Lauri

Anunnak
Perandoria Franceze...apo Dinastia Frange e Frangeve qe u kthye nga Frang ne Francë...

"Ujë dhe pyjet e Illyrise" është shkruar 😉😊
FB_IMG_1588878993249.jpg
 

Lauri

Anunnak
Neosmanizmi
NDRYSHIMI I HISTORISE SHQIPTARE SIPAS TEKEVE TURKE

Mjafton te lexoni botimin me te ri te "Rrethimi i Shkodres" i autorit Marin Barletit, shkruar me 1505, dhe pergatitur nga David Hosaflook. Ne kete botim gjenden disa deshmi dokumentesh se cka kane shkruar kronistet turq per Shqiperine, per shqiptaret, femrat shqiptare dhe si per luften kunder Krujes dhe Shkodres:

1." Te gjitha pushtimet e sulltan Mehmetit u plotesuan me marrjen e Shkodes ...
Kishat i kthyen ne xhami" (Ashik Pashazade 1400-1481) fq. 216

2. "U be një lufte e madhe dhe një gjakderdhje e pameshirshme sa nuk ishte pare ndonjehere ne histori ... e ne kete menyre ai vend (Arberia) i pashkelur u be toke islame" (kronisti Tursun, 1426-1491), fq. 218

3. "Ne kalane e Shkodres nga te gjitha anet fluturonin gjylet e medha prej guri, perseri u zhveshen shpatat per te kthyer melcite e kundershtareve ne qebap, per te care armiqte ne dysh. Ushtria islame vershoi si deti. I kapen si rob, i shpuan me shpate, i copetuan dhe ishte një panarome e jashtezakonshme" (kronisti turk Kevami, shek. XV), fq. 224.

4. "Grate e tyre (shqiptare) te bukura si hyrite e parajses u morren si placke" (kronisti turk Idrisi Bitlisi, 1453-1520), fq, 234

5. "Keta gjarperinj torturues (shqiptaret) te njerezve, qe kishin mbire ne ate vend te felliqur (Arberi)" kronisti turk Kemal Pashazade, 1468-1534, fq, 237

Kronistet e kohes na bejne me dije se per ta pushtuar Shkodren me 1479 erdhen mbi 100.000 ushtare turq. Pese here brenda 40 vjeteve kunder shqiptareve posacarisht erdhen dy sulltane me ushtrite e tyre. Brenda 60 vjeteve nga Arberia u detyruan ta leshojne vendin gati 500.000 shqiptare, dhe u vrane me mijera e mijera, iu moren pronat, kishat iu prishen, kultura na u prish dhe sot na thone se turqit nuk kane bere dhune, se nuk ishin barbare etj.

Te lutem nese je mik vertet ne fb shperndaje kete sa me shume se vetem me "like" asgje nuk arrihet. Nese te pelqen prandaj beje "share"!
FB_IMG_1588879357181.jpg

Brunilda Trenova
 

Lauri

Anunnak
Carta settecentesca di Francesco Griselini - Sala dello Scudo Palazzo Ducale di Venezia/ Harte e viteve '700 (shek 18-te) e punuar nga Francesco Griselini, Sala dello Scudo Palazzo Ducale di Venezia
FB_IMG_1588879472321.jpg
 
Top