• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Foto historike

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

Isa Boletini duke biseduar me William, Prince of Albania në Durrës, 1914

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

SHKODER, 1913: Malzezët i dorëzojnë Shkodrën, Admiralit anglez Cecil Burey


 

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

KORCE, 1914: MASAKRIMI ATDHETARIT PAPA LLAMBRO BALLAMAاI NGA SHOVENISTET GREKE
Andartët që kishin rrethuar shtëpinë e Papa Llambro Ballamaçit kishin ardhur të hakmerreshin për gjithçka që Papa Llambroja kishte bërë kundër kishës greke. Gjithnjë kishin dashur ta vrisnin, por asnjëherë nuk kishin mundur. Vrasja e tij mund të sillte telashe të shumta dhe pakënaqësi te besimtarët vllehë. Kishin provuar vazhdimisht ta frikësonin, por pa ndonjë rezultat. E kërcënuan
edhe me vdekje, por përsëri ai nuk hoqi dorë nga rruga e tij. Në vitin 1890 shkoi në Stamboll si delegat për krijimin në Turqi të një peshkopate rumune. Gjatë asaj kohe pati rastin të takohej edhe
me Naim Frasherin, me Murat Toptanin dhe mepatriotë të tjerë. Papa Llambro Ballamaçi ndihmonte për përhapjen e gjuhësh shqipe. Nëpërmjet konsullatës rumune, ai sillte nga Bukureshti në Stamboll libra shqip dhe ia dorëzonte Naim Frasherit, që ai t’i niste për atje ku kishte mëshumë nevojë.

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

21.06.1938. Fushë tenisi në Aeroportin e Tiranës në Shqipëri. Ka disa fusha tenisi në një mjedis të tillë të pazakontë, si ky në aeroportin e Tiranës e midis shërbimeve të tjera për udhëtaret, egziston edhe kjo fushe tenisi e cila përdoret edhe nga pilotët.21.06.1938 Press Photo Tennis Court In A Hanger Of The Airport In Tirana, Albania. There are few tennis courts in such unusual surroundings as this one in a hanger of the airport at Tirana. Among the facilities for air travelers is this tennis court which us used also by the pilots.
B-Ternova
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Foto historike

Nje e njohura ime italiane ka ardhur ne tirane ne vitet 87/89 se mbaj mend mire vitin por di para 90 aty afer... dhe me tregon... ne aeroportin e tr punonte vetem nje femer (bente te gjitha) e cila pergj tel.. zbriste cantat udhetusve i vendoste ne autobuz... nderkoh ato i priste autobuzi dhe pasi mbaronte e sistemote zyren mbyllte deren e kthehej me ate autobuz ne tr ... me ka mbetur ne mendje kjo... te jet e vertete???
Mbyllej vertet aeroporti pas atij udhetimi??? Sa udhetime kishte??
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Foto historike

Aristocratic women driving a car in Tirana behind the mosque area in the early 30's (XX century). ///
Gra aristokrate duke i dhënë makinës në Tiranë në zonën pas xhamis, në vitet e 30-ta, shekulli i XX- te.
/Brunilda Ternova
 

Lauri

Anunnak
Libri shkruhet nga disa administratorë osman shqiptarë. Pjesën më të rëndësishme të librit e përbën alfabeti shqip dhe historia e Shqipërisë dhe shqiptarëve. Ky libër i dorëzohet në dorë Sulltan Abdylhamidit II nga truprojat e tij shqiptare. Sulltan Abdylhamidi, i cili e fliste shqipen pasi që ishte i rrethuar me shqiptarë në oborrin e tij, i thotë njërit në mesin e shqiptarëve që i’a dorëzon librin“Madhërisë Ti Zotit Math Mbëretit Dashurë T’ynë Sultan Abdyl Hamit Hanit II”!
(A Llalla)
FB_IMG_1574675237113.jpg
 
  • Like
Reactions: Ivy

Lauri

Anunnak
Nga viti 1900 (pak a shume) Ismail Bej Vlora u detyrua te arratiset nga Perandoria Turke! Ai ishte i njohur ne te gjitha oborret europiane sepse kishte qene nje nga dipllomatet me te shquar te Perandorise (dhe kishte trajtuar shume ceshtje me figura te larta europiane), por kishte qene edhe Administrator i Bullgarise, shtet ku per Europen fillonte Turqia e asaj kohe.
Ismaili u arratis fillimisht ne Greqi ku shkoi e takoi Mbretin dhe disa gjenerale arvanitas; me pas hkoi ne Itali e ne France ku qendroi me shume! Por akoma me shume ai qendroi ne Angline e Veriut tek miqte e tij masone!
Kur ishte ne France, nje piktor i beri nje portret me laps te zi. Eshte nje portret i nje Ismaili pak me i ri nga cjemi mesuar ta shikojme!
Dicitura poshte tij tregon se cfare vleresimi kishin europianet per ate rreth 12 vite para se te themelonte shtetin shqiptar!
E.Gishti.
FB_IMG_1575363529135.jpg
 
  • Like
Reactions: Ivy
Top