• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Foto-simbole misterjoze.

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
L'ANKH -Simboli çeles i jetes, i pavdekshmerise. Mund te konsiderohet edhe bashkimi mistik i Qiellit e Tokes. Kontakti mes thellesise yjnore e laiket, simboli i Universit.
Ketu mund te postoni gjera te kesaj natyre.
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto-simbole misterjoze.

Siti i Stohenenge eshte me antik se mendohej. Arrine 9500 vjet te shkuara ne periudhen Mesolitik. Kete e thote Josh Pollard, Universiteti Southampton.

 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto-simbole misterjoze.

Kultuart antike kishin njohuri ne fushen e agrikultures, dije te dhuruara nga Zoti-et sipas besimit te at'hershem. Keta popuj antik, Sumeri dhe Egjyptianet sidomos, i kishin mjaft te zhvilluara keto njohuri ne fushen ibritizimit te bimeve. A nuk eshte e habitshme qe edhe sot jane jashtzakonisht efikase keto njohuri? Ne fakt, sot bejme buken dhe birren nga gruri njesoj si keta popuj 5000 vjet me pare. Perdorim te njejtet cereale te zhvilluar nga keta popuj..:)


 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto-simbole misterjoze.

Ne thellesi te Kambogjes, larg mijra/km eshte nje kompleks kulturore i rradhe- Angkor. Eshte nje emer qe zgjon epoken e larget te Egjyptit. Ankh-hor do thote "Zoti Horus jeton". Realizimi i saje duket qe eshte nje recete e thelle e historise kozmologjike e spirituale ne planetin tone.
Mes Angkor dhe Egjyptit ka mjaft ngjashmeri arkeologjike e astronomike dhe pse Angkor eshte relativisht e re (vetem 1000 vjet). 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto-simbole misterjoze.

Krateri Chicxulub ne gadishullin Yucatan Meksike, supozohet qe eshte si pasoje e nje meteoridi 60 miljon vite te shkuara.

 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto-simbole misterjoze.

Pema e jetes, ose Pema e shejt. Eshte nje motiv i perseritur ne disa teologji, mitologji e filozofi.


 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto-simbole misterjoze.

Nga te gjitha anet e botes guret priteshin ne te njejtin sistem. Shpjegimi mund te jete qe ne te kaluaren ka qene nje civilizim.

 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto-simbole misterjoze.

Nje piste avionesh ne Peru?? Per arkiologet mali i prere ne maje eshte i shejte. Mos valle kemi te bejme me Anunnaki civilizimi jashtetoksore i Zacheria Sitchin? Makina fluturuese qe ne disa shkrime tek Sumeret te perkthyer nga Zacheria shkojne deri nga koha e Adamit.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Vendndodhja
Peja
Titulli: Foto-simbole misterjoze.

woww mbreselenese lauri.

p.s Te vjen keq te me pergjigjesh qfare je me profesion
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto-simbole misterjoze.

Të quajtur gurët lëvizës, ( ailing stones, sliding rocks ose moving rocks), është një fenomen gjeologjik misterioz që konsiston në lëvizjen e shkëmbinjve për distanca të gjata, pa ndërhyrjen e asnjë njeriu apo kafshe. Mbi mekanizmin që lejon të lëvizë këto gurë të mëdhenj janë bërë supozime të shumta, por ende nuk është kuptuar .
Shumë prej këtyre shkëmbinjve gjenden përçart në hipodrom Playa Death Valley( Lugina e Vdekjes në Kaliforni)
Gurët ndryshojnë në madhësi, nga disa gram deri në gjysmë ton, lëvizin në përgjithësi çdo 2/3 vjet dhe të vazhdojë të lëvizjen për 3/4 vjet, duke lënë prapa llogore të gërmuara në terren. Disa lëvizin drejtë dhe vetëm disa metra, ndërsa disa të tjerë me dhjetra metra, duke ecur në një vijë të drejtë, Zig-Zag ose në rrathë.
Një tjetër gjë e çuditshme: ndërkohë që duke filluar të lëvizin njëkohësisht, disa gurë mbeten prane për një kohë dhe pastaj papritmas nisin të ndryshojnë drejtimin, shtigjet e tyre ndërpriten dhe madje kemi edhe kthim prapa. Por kjo nuk është e gjitha; gurë me njëjtën formë dhe madhësi, në kushte të barabarta, mund të udhëtojnë në distanca të ndryshme, ndërsa disa do të rrotullohen në vend, të tjerët të shkojnë përpara

 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto-simbole misterjoze.

Gjetjet arkeologjike të Përlatit, Gëziqit, Mërkurthit, Bukmirës etj, janë dëshmitë e para të jetesës në këtë trevë. Ato i përkasin periudhës së gurit të latuar dhe datohen rreth 4500-2500 vjet p.e.s.
Ne Mirdite (AL)

Ne mirdite (AL)


Legjendat Muji dhe Halili, të cilët kanë jetuar vetëm në imagjinatën e shkrimtarëve, janë ringjallur në një fshat të Drenicës.
Në telin e Lahutës, ata edhe më tutje shkulin lisa dhe peshojnë shkëmbinj. Muji dhe Halili kanë qenë dy malësorë që kanë pasur fuqi mbinatyrore. Ata, sipas legjendës, ishin shtatgjatë, muskulorë dhe me mustaqe të gjata.
Madje, fshati Marinë i Drenicës ka një lidhje shumë të veçantë me këta dy malësorë. Këtë lidhje e bëjnë më të fortë dhe të prekshme tre gurë të mëdhenj, të cilët qëndrojnë afër shkollës së fshatit.Sferat ne Bosnje Kamene kugle ?irom Bosne i Hercegovine | kameleon
 
Last edited:

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Foto-simbole misterjoze.

Të quajtur gurët lëvizës, ( ailing stones, sliding rocks ose moving rocks), është një fenomen gjeologjik misterioz që konsiston në lëvizjen e shkëmbinjve për distanca të gjata, pa ndërhyrjen e asnjë njeriu apo kafshe. Mbi mekanizmin që lejon të lëvizë këto gurë të mëdhenj janë bërë supozime të shumta, por ende nuk është kuptuar .
Shumë prej këtyre shkëmbinjve gjenden përçart në hipodrom Playa Death Valley( Lugina e Vdekjes në Kaliforni)
Gurët ndryshojnë në madhësi, nga disa gram deri në gjysmë ton, lëvizin në përgjithësi çdo 2/3 vjet dhe të vazhdojë të lëvizjen për 3/4 vjet, duke lënë prapa llogore të gërmuara në terren. Disa lëvizin drejtë dhe vetëm disa metra, ndërsa disa të tjerë me dhjetra metra, duke ecur në një vijë të drejtë, Zig-Zag ose në rrathë.
Një tjetër gjë e çuditshme: ndërkohë që duke filluar të lëvizin njëkohësisht, disa gurë mbeten prane për një kohë dhe pastaj papritmas nisin të ndryshojnë drejtimin, shtigjet e tyre ndërpriten dhe madje kemi edhe kthim prapa. Por kjo nuk është e gjitha; gurë me njëjtën formë dhe madhësi, në kushte të barabarta, mund të udhëtojnë në distanca të ndryshme, ndërsa disa do të rrotullohen në vend, të tjerët të shkojnë përparaJa çfarë thuhet në këtë video mbi këtë dukuri:

 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto-simbole misterjoze.

Edhe ata qe kishin lindur nga bashkimi i bijeve te Zotit me femrat e Tokes ishin "gjigantet ne toke"(Genesi, 6,4). Ne Testamentin e vjeter te Bibles gjinden disa emra te ndryshem te gjiganteve si: Anakiti, Refei, Og, dhe "famozi" Golia 3.5m i larte, qe u mund nga Davide.
Ne Bibel lexohet: «Davide corse contro il filisteo... trasse fuori un ciottolo, lo frombolٍ, colpى Golia alla fronte ed egli cadde con la faccia a terra [...], Davide corse e si fermٍ sul filisteo, afferrٍ la spada di lui, la estrasse dal fodero e lo uccise troncandogli la testa» (Samuele 1, 17-51).

Studiuesja amerikane Adrienne Mayor qe ka nxjerre ne publik librin "Gjuetaret e pare te fosileve" (The first Fossil Hunters)
Ky studim mund të hedhë dritë edhe mbi mite të popujve të tjerë. Me origjinë paleontoligjike mund të jetë edhe legjenda mbi Balozin e Zi të Detit, pjesë e pasurisë sonë kombëtare. http://www.forumivirtual.com/historia-61/përbindëshat-e-homerit-ishin-kafshë-parahistorike-20032/
Homeri na tregon qe Odisea gjate rruges ne kthim nga Lufta e Trojes, humbi drejtimin ne dete dhe perfundoj ne token e ciklobeve. (ndoshta ne Sicili)


Opss.....Odisea me qeleshe dhe fustanelle..
Do thote qe Ai ishte Ilir-shqiptar;)
 
Last edited:

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Foto-simbole misterjoze.

E verteta eshte dituri. Dituria nenshtron te paditurin, nqs do behemi te gjithe te ditur ke do nenshtrojme..:)

 
Top