• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

FOTO/ Zbulohet skeleti i një personi që nga Mesjeta, arkeologët: Ka vdekur në vitin 1300

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
FOTO/ Zbulohet skeleti i një personi që nga Mesjeta, arkeologët: Ka vdekur në vitin 1300

1595090020018.png


Gjatë një gërmimi arkeologjik jashtë Kishës së Parishit në Edinburg janë gjetur mbetje njerëzore të periudhës mesjetare.


Sipas arkeologëve kockat thuhet se datojnë që nga viti 1300. Kërkimet filluan pasi më herë në zonë zbuluan prova të një varreze mesjetare që shtrihej përgjatë rrugës dhe po ashtu është gjetur edhe një pjesë nga muri antik i varrezës.

Zbulimi është bërë ndërsa po investohet për të zgjatur edhe më tej linjën e tramvait në qytet. Udhëheqësi i autoriteteve vendore Cammy Day tha se ishte mahnitur.

"Projekti ynë për të zgjeruar rrjetin e tramvajit në Newhaven, po hedh dritë mbi shekujt e histories. Po bëhet e pamundura që mbetjet të ruhen nga dëmtimi. Për më tepër ekzaminimet e mëtejshme do na japin edhe më shumë informacione për Leithers," tha ai.

Ekspertët që drejtojnë gërmimet besojnë se mbetjet e zhvarrosura, datojnë mes 1300 dhe 1650, dhe do analizohen për të mësuar më shumë rreth kushteve të jetesës dhe shëndetit të njerëzve në atë kohë.
 
Private conversations
Help Users
    Top