• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gegërishtja është gjuha ma e vjetër e kontinentit

Lauri

Anunnak
‘Gegërishtja nuk është dialekt i asnjë gjuhe, përfshi Shqipen, Gegërishtja është gjuha ma e vjetër e kontinentit – Gjon Shllaku
IMG_20201021_080253.jpg


‘Gegërishtja nuk është dialekt i asnjë gjuhe, përfshi Shqipen. Gegërishtja është gjuha ma e vjetër e kontinentit e për fat të mirë flitet edhe sot e kësaj ditë, ashtë një minierë florini për gjuhëtart ( shkenctart ).

Nuk di a egziston një gjuhë tjetër e gjallë, që pasqyron në mënyrën më besnikë të mundshme vjetërsinë e saj. Problemi i Gegërishtes dhe lashtsis saj, duhet t’ jetë normalisht objektivi i parë i ghuhësisë shkencorë dhe gjuhëtarëve shkenctarë të akademisë Shqiptare. Gëgërishtja ma shumë se asgja tjetër tregon rrajët tona si etnogjenezë e autoktoni në Ballkan.

Shum fjalë të Greqishtes klasike shpjegojnë kjartë në Gegërishte.: Ktu kena dy shpjegime: ose ndonjë malsor Shqiptar i para 2800 vjetsh ka shkru “Iliadën” e “Odisenë”, ose vetë Homeri ka folè një gjuhë që giet me Gegërishten e sotme si të ishin dhambt t e dy ingranazheve që rrotullohen super njeni tjetrit harmonikisht, si të ishin pjesë e një sistemi gjuhësor shumë përpara tyne, e të dy: edhe malsori Shqiptar i Veriut edhe Homeri flasin identikisht të njëjtën gjuhë, pavarsisht nga distanca kohore që i ndan, dhe huazimet e paevitueshme, dhe në rastin konkret të papërfillshme që mund të kenë ndodh.”

-Iliada e Homerit eshte shkru ne Gegnisht-
”Perktheva Iliaden nga shqipja, ne shqip”
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Shum fjalë të Greqishtes klasike shpjegojnë kjartë në Gegërishte.: Ktu kena dy shpjegime: ose ndonjë malsor Shqiptar i para 2800 vjetsh ka shkru “Iliadën” e “Odisenë”, ose vetë Homeri ka folè një gjuhë që giet me Gegërishten e sotme si të ishin dhambt t e dy ingranazheve që rrotullohen super njeni tjetrit harmonikisht, si të ishin pjesë e një sistemi gjuhësor shumë përpara tyne, e të dy: edhe malsori Shqiptar i Veriut edhe Homeri flasin identikisht të njëjtën gjuhë, pavarsisht nga distanca kohore që i ndan, dhe huazimet e paevitueshme, dhe në rastin konkret të papërfillshme që mund të kenë ndodh.”

lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool
lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool
lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool
lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool
lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool
lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool
lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool lool
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Gjon Shllaku: “Iliada” e Homerit është shkru në Gegnisht…

“Gegnishtja nuk është dialekt i asnji gjuhe, përfshi Shqipen. Gegnishtja asht gjuha ma e vjetër e kontinentit e për fat të mirë flitet edhe sot e kësaj dite, ashtë një minierë florini për gjuhëtart ( shkenctart ). Nuk di a egziston një gjuh tjetër e gjallë, që pasqyron në mënyrën ma besnikë të mundshme vjetërsinë e saj.
Problemi i Gegnishtes e lashtsis saj, duhet t’ jetë normalisht objektivi i parë i gjuhësis shkencore e gjuhëtarve shkenctar të akademis Shqiptare. Gëgnishtja ma shumë se asgja tjetër tregon rrajët tona si etnogjenezë e autoktoni në Ballkan. Shum fjalë të Greqishtes klasike shpjegojnë kjartë në Gegnishte.:
Ktu kena dy shpjegime: ose ndonjë malsor Shqiptar i para 2800 vjetsh ka shkru “Iliadën” e “Odisenë”, ose vetë Homeri ka folè një gjuh që giet me Gegnishten e sotme si të ishin dhambt t e dy ingranazheve që rrotullohen super njeni tjetrit harmonikisht, si të ishin pjesë e një sistemi gjuhësor shumë përpara tyne, e të dy: edhe malsori Shqiptar i Veriut edhe Homeri, flasin identikisht të njëjtën gjuhë, pavarsisht nga distanca kohore që i ndan, dhe huazimet e paevitueshme, dhe në rastin konkret të papërfillshme që mund të kenë ndodh.”.

-Iliada e Homerit është shkru në Gegnisht- ”Perktheva ‘Iliaden’ nga shqipja në shqip” /Nga Gjon SHLLAKU/
 

Endrra

VIP
Ah gegnishtja e shkret ..ne po na kolonizojne haptas e na vjellin cdo identit .. jo me te kembngulim qe Iliada eshte gegnisht .
Ka fakte ? Ska .. le te ngrohemi ne diell .. e na rrofte qe eshte gjuha me e vjeter ne Europe.
 

Comedy_Central

Rashe Pashe Dufllak Grashe
@Endrra cti bejm partise se @Moonlight prit e prit e prit e prit edhe lahuten e malsis e regjistrovi serbi tash o instrument serb i mbrojt nga unesco pasi ministrat e kultures shqipri skan koh per kto gjona jan tzan duke ba pushime ne karaibe
 

Comedy_Central

Rashe Pashe Dufllak Grashe
Jemi te letersia e jo partia

thx
E mora si shembull ... se mendova do te digjte por qeke qete sot...pasi asnjwra nga prtit se mori mundimin me e regjistru gicka qe na perket sot e gzon serbi...aman ne shikojm pwrspektiven u bem vlla me turkun per te 700 ten here
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
E mora si shembull ... se mendova do te digjte por qeke qete sot...pasi asnjwra nga prtit se mori mundimin me e regjistru gicka qe na perket sot e gzon serbi...aman ne shikojm pwrspektiven u bem vlla me turkun per te 700 ten here
Historine se harron askush , por smund te ecim me urrejtje perpara.
Turku ashtu si edhe gjermoni i kane la kusuret e veta....
Historia eshte nje gje, largpamesia nje tjeter.

Kam pershtypjen qe duhet ta zhvendos temen
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Shtojce : Nese Turku tentoi te na mohonte gjuhen , te pakten flamurin sna e ndryshoi
Po shif Ameriken e Europen , si ia bene flamurin Kosoves..gjithe xixa buba :p
Mos duhet ti shajme per kete "kryeveper"?
 

Endrra

VIP
@Endrra cti bejm partise se @Moonlight prit e prit e prit e prit edhe lahuten e malsis e regjistrovi serbi tash o instrument serb i mbrojt nga unesco pasi ministrat e kultures shqipri skan koh per kto gjona jan tzan duke ba pushime ne karaibe
Une kam heq dore per vete.. shqipja do ngelet si relike .. ti do e shohesh ndryshimin se jeton ketej .. qe dalngadal shqiperia do shprazet.. dhe do zejn vendin te huajt .. ata qe do paguajn me shume .. e pastaj eshte me se normale qe te marrin cdo identitet tendin dhe Kulturen ..kur sje i Zoti ta mbrosh ?
Kupton qe Tito krijoi dy shtete nga hici me gjuhe dhe histori te tyren gjoja ..Maqedonin dhe Bosnien.. ndersa ne qe kemi vend ketu qe me krijimin e kontinentit.. jo vetem qe skemi qen te zote ta mbajme Kulturen e shtetin tone nder shekuj .. por dhe ato cka ngelen i bejme oazare personale.
Pra Shqiperi te madhe? Me gjuhen me te vjeter ne Europe ? .. u are kiding me ? Lol
 

Comedy_Central

Rashe Pashe Dufllak Grashe
Historine se harron askush , por smund te ecim me urrejtje perpara.
Turku ashtu si edhe gjermoni i kane la kusuret e veta....
Historia eshte nje gje, largpamesia nje tjeter.

Kam pershtypjen qe duhet ta zhvendos temen
Historia behet me shkrim jo me llafe... turku sna ndihmon por ka detyrime sic ka gjermani ndaj polakut ... pasi shkrimet tregojn histori... jo gojdhenat... institucinoet tona skankoh tmerren me histori pasi gradacelat e paraja osht me e rendsishme se vet kombi
Shtojce : Nese Turku tentoi te na mohonte gjuhen , te pakten flamurin sna e ndryshoi
Po shif Ameriken e Europen , si ia bene flamurin Kosoves..gjithe xixa buba :p
Mos duhet ti shajme per kete "kryeveper"?
flamurin? Je e sigurt qe shqiponja dy krenare osht simboli shqiptar? Jo per gjo por dracula sikurse skenderbeu ishte princ i dergum ne imperin osman e cuditerisht pensilvania ose rumania e sotme ne mburoja kan shqiponjen dy krenare per me teper 5 principatat e nenshtruar nga imperi osman kan pasur shqiponjen dy krenare simbol... flamuri jone osht cerek hena e shtrir me yllin e davidid siper.. simbol ilir vete dokumentat turke na njohin me flamur te tille qe ne luften kundrejt tyre princat e puahtuar te gjith vendosen te mbajn shqiponjwn dy krenare
 

Endrra

VIP
Shtojce : Nese Turku tentoi te na mohonte gjuhen , te pakten flamurin sna e ndryshoi
Po shif Ameriken e Europen , si ia bene flamurin Kosoves..gjithe xixa buba :p
Mos duhet ti shajme per kete "kryeveper"?
Pse ti ku e di qe se ndryshoj ?
 

Lauri

Anunnak
Si do më shpëtonte kjo temë mua Moni :)
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Historia behet me shkrim jo me llafe... turku sna ndihmon por ka detyrime sic ka gjermani ndaj polakut ... pasi shkrimet tregojn histori... jo gojdhenat... institucinoet tona skankoh tmerren me histori pasi gradacelat e paraja osht me e rendsishme se vet kombi

flamurin? Je e sigurt qe shqiponja dy krenare osht simboli shqiptar? Jo per gjo por dracula sikurse skenderbeu ishte princ i dergum ne imperin osman e cuditerisht pensilvania ose rumania e sotme ne mburoja kan shqiponjen dy krenare per me teper 5 principatat e nenshtruar nga imperi osman kan pasur shqiponjen dy krenare simbol... flamuri jone osht cerek hena e shtrir me yllin e davidid siper.. simbol ilir vete dokumentat turke na njohin me flamur te tille qe ne luften kundrejt tyre princat e puahtuar te gjith vendosen te mbajn shqiponjwn dy krenare
Po nga ckam lexuar e mesuar, tani cfare nuk po degjojme
Mgjth une jam e hapur per te mesuar :)
 

Frank

The S of all F.
Kshu llafe e teza bejme namin ne, diku diku lexova e degjova se edhe Ameriken e zbuluan Shqiptaret ama fakte dhe studime shkencore zero.
Akademia ne gjume te thelle.
Nese ajo qe thote artikulli provohet mund te marre kuptim edhe historia se pse kombi Shqiptar eshte copetuar sipas qefit nder shekuj.
 

Frank

The S of all F.
E mora si shembull ... se mendova do te digjte por qeke qete sot...pasi asnjwra nga prtit se mori mundimin me e regjistru gicka qe na perket sot e gzon serbi...aman ne shikojm pwrspektiven u bem vlla me turkun per te 700 ten here
Nuk mund te vazhdohet me kte histori sa here Turku ndihmon Shqiperine.
Nese bejme krahasime te tilla si do mund ti jepnim kuptim miqesise me te forte ne bote Amerike-Angli qe luften mes tyre e kane shume me te fresket se ne?!
Ecet perpara, historia i ka shkruar padrejtesite dhe aty do ngelen ama duhet pare perpara, jemi ne shekullin e 21.

Ne fakt nese duhet te ankohemi per nje shtet qe na ka shkelur brenda epokes demokratike mund te ankohemi dhe ngreme zerin per Serbine dhe Greqine qe cdo dite bejne cmos qe ta shuajne gjuhen, kulturen dhe traditen e Shqiptarit.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Mua me ben pershtypje dicka. Edhe me pelqen por edhe me vjen keq. Me vjen mire qe gegnishtja po risillet ne jete. Kemi shkrimtar dhe autore te cilet po botojne se fundmi ne ate gjuhe, deri diku eshte bere dhe trend, godet, eshte e forte, pelqehet. Po nga ana tjeter sec ndjej dhe nje ndjenje superioriteti dhe hakmarrje. Ta ngrejme gegnishten aty ku e meriton. Dhe do s'do lindin keto ferkimet e krahinave pastaj. Jo s'ka shqiperi te mesme, jo ka vec geg e toske, jo kjo e ajo. I kam vene re shpesh ne rrjetet sociale kete gje. Plus ke frike te pyes dike qe flet ne gegnisht te ta shpjegoje cfare tha se direkte te ofendojne: TI nuk njeh gjuhen tende! A thua se po flasin dialektin e Fishtes ata. Apo a thua se duhet me njohur te gjithe dialektet e Shqipes. . Pff. Une kur flet vjerra tezes korcare shume fjale nuk i kuptoj. Njejte me ndodh dhe me te veriut kur flasin purooo ne dialektin e tyre.

Doja te thoja shkurtimisht qe ne shqiptaret dhe dicka te mire qe e kemi prap e perdorim me kriju konflikte me sho-shoqin. Lol
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Mua me ben pershtypje dicka. Edhe me pelqen por edhe me vjen keq. Me vjen mire qe gegnishtja po risillet ne jete. Kemi shkrimtar dhe autore te cilet po botojne se fundmi ne ate gjuhe, deri diku eshte bere dhe trend, godet, eshte e forte, pelqehet. Po nga ana tjeter sec ndjej dhe nje ndjenje superioriteti dhe hakmarrje. Ta ngrejme gegnishten aty ku e meriton. Dhe do s'do lindin keto ferkimet e krahinave pastaj. Jo s'ka shqiperi te mesme, jo ka vec geg e toske, jo kjo e ajo. I kam vene re shpesh ne rrjetet sociale kete gje. Plus ke frike te pyes dike qe flet ne gegnisht te ta shpjegoje cfare tha se direkte te ofendojne: TI nuk njeh gjuhen tende! A thua se duhet me njohur te gjithe dialektet e Shqipes. Apo sikur po flasin dialektin e Fishtes. Pff. Une kur flet vjerra tezes korcare shume fjale nuk i kuptoj. Njejte me ndodh dhe me te veriut kur flasin purooo ne dialektin e tyre.

Doja te thoja shkurtimisht qe ne shqiptaret dhe dicka te mire qe e kemi prap e perdorim me kriju konflikte me sho-shoqin. Lol
Edhe mua me ndodh kjo , dialektin e veriut se kuptoj ne te shumten e te folurit.
se ndonje fjale tek e di...por edhe te jugut sia di cdo dialekt, por e kuptoj me mire .
Dhe kur e them kete edhe pa te keq , me pergjigjen sikur i ngula thiken ne fyt :p
Jane komplekse tonat kto
 

Endrra

VIP
Mua me ndodh shpesh qe pyetem nga jugu .. je kosovare ? Jo i them .. po Dialektik jot me thone .. po i them .. Shqipria nuk fillon ne Tirane e mbaron ne Durres .. hap trurin nje cik lol
 

Frank

The S of all F.
Edhe mua me ndodh kjo , dialektin e veriut se kuptoj ne te shumten e te folurit.
se ndonje fjale tek e di...por edhe te jugut sia di cdo dialekt, por e kuptoj me mire .
Dhe kur e them kete edhe pa te keq , me pergjigjen sikur i ngula thiken ne fyt :p
Jane komplekse tonat kto
Nuk ka ndonje habi ne kte pjese, dialekti i jugut dhe Shqiperise se mesme anon shume nga gjuha letrare prandaj.

Ja shikomeni mua, flas thuajse cdo dialekt dhe kuptoj po ashtu 😜.
Eshte ceshtje “asimilimi”, ka njerez qe kamuflohen lehte ne cdo pjese te shoqerise, komuniteteve, dialekteve etj ashtu sic ka qe parapelqejne te rrine me “sojin” e tyre.😜
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ne fakt ne fakt, Shqiptaret e veriut me shume behen me shqiptaret e Kosoves pra. (me aq sa kam pare une, nuk dua ta pergjithesoj) E cuditshme por e kam hasur ne disa shtete kete pune. S'e di pse. Mendoj se ka te bej dialekti, natyra, zakonet pale.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Jo e dashur, fillon ne Durres e mbaron ne Tirane. Jemi ne në fillim, pastaj Tironsit 😏
Po rrini mo te paret!

Mendoj se as tironsve nuk u vjen keq t'i vejne dhe te fundit se ne e dime qe Fundja fundit te gjithe e dun kryeqytetin. :p
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Nuk ka ndonje habi ne kte pjese, dialekti i jugut dhe Shqiperise se mesme anon shume nga gjuha letrare prandaj.

Ja shikomeni mua, flas thuajse cdo dialekt dhe kuptoj po ashtu 😜.
Eshte ceshtje “asimilimi”, ka njerez qe kamuflohen lehte ne cdo pjese te shoqerise, komuniteteve, dialekteve etj ashtu sic ka qe parapelqejne te rrine me “sojin” e tyre.😜
Gjuhes letrare zor se , por asaj qytetare po.
Ti flet sepse je rritur mes verioreve te keqen...mua me veriun e vetmja gje qe me ka lidh eshte fakti qe i has verdalle. :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Desha te thoja dhe dicka dhe u ngrita se kam 100 pune.

Mua krenaria dialektore me duket falco. Lol
Njeriu krenarine duhet ta gjej tek nje mision me i larte, tek individi ndertues, i mire, i ndershem. Dhe kjo eshte krejt individuale.
Dialektet jane pasuri e njejte per cdo kend, dhe nuk eshte merite e jona. Eshte merite e Zotit qe na lindi ne nje qytet/krahine te caktuar.
Ne duhet ti mbrojme, se keshtu ruajme rrenjet dhe trashegimine, ama kurrsesi te mundehemi ti ngrejme apo ulim tjeter me kete gje.
Jo po trashe te veriut, jo po holle te jugut. Une adoleshente e kam patur kompleks dialektin e Tiranes se na shikonin si katunar keta jug e veriu, por falenderoj Zotin qe me vitet u rrita dhe une ne mentalitet. Madje e flas pa teklif fare kudo. As me bie mendja. Ah, kur jam ne nje mbledhje zyrtare apo ne shkrime qe publikohen sigurisht gjuhen letrare.
 
Private conversations
Help Users
    Top