• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë Islame

DeliriumMind

Even a white rose has a black shadow.
Mosha
30
Vendndodhja
BlackMoon
Titulli: Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë Islame

Prinder jan edhe ato qe fusin nen dhe femijen e tyre sepse kerkon te ket miq meshkuj. Prinder jan edhe ato qe i mesojne femijeve qe duhet te hidhen ne er... apo cfare jan ato ?

Mos bo krahasime prindrish besimtar dhe jo sepse cdo prinder me tru ne kok e do femijen e vet-
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë Islame

Prinder jan edhe ato qe fusin nen dhe femijen e tyre sepse kerkon te ket miq meshkuj. Prinder jan edhe ato qe i mesojne femijeve qe duhet te hidhen ne er... apo cfare jan ato ?

Mos bo krahasime prindrish besimtar dhe jo sepse cdo prinder me tru ne kok e do femijen e vet-
Ketu qendron e keqja e mos informimit te mir ! per edukante fetare..E nderuar nje prind qe rrin diskove dhe kafiqave te nates nga ai cfar pritet?Feja nuk ben dallim meshkuj- femrash per dy prindrit femiju mbetet femi i tyre. duhet analizu situaten se pse ndodhi se mbyti nje prind vajzen e vet ? apo nje burr gruan e vet..Ndoshta per nje prind te diskove nuk i ben pershtypje qe vajza e vet e tregon hapur numrin te te dashurve se ka shku ne shtrat me ta. por per nje prind se ndjek parimet e cilesdo fe kjo ndikon negativisht .rasti i asja vajzes te tema se solli Rick trondit shum njerz ketu .mbase ajo ishte nje loje e saj thjesht per te fitu fam dhe lek,, por jo cdo njeri i beson asaj lojes.
 

DeliriumMind

Even a white rose has a black shadow.
Mosha
30
Vendndodhja
BlackMoon
Titulli: Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë Islame

Ketu qendron e keqja e mos informimit te mir ! per edukante fetare..E nderuar nje prind qe rrin diskove dhe kafiqave te nates nga ai cfar pritet?Feja nuk ben dallim meshkuj- femrash per dy prindrit femiju mbetet femi i tyre. duhet analizu situaten se pse ndodhi se mbyti nje prind vajzen e vet ? apo nje burr gruan e vet..Ndoshta per nje prind te diskove nuk i ben pershtypje qe vajza e vet e tregon hapur numrin te te dashurve se ka shku ne shtrat me ta. por per nje prind se ndjek parimet e cilesdo fe kjo ndikon negativisht .rasti i asja vajzes te tema se solli Rick trondit shum njerz ketu .mbase ajo ishte nje loje e saj thjesht per te fitu fam dhe lek,, por jo cdo njeri i beson asaj lojes.

Ti ma ktheve me nje rast limit dhe un ta ktheva, ska me gje tjeter per te komentuar sepse i semuri ne tru ska as fe as origjine.
Pastaj ti merre si t'dush.. kush do kupto vet.
Ps: Po po ke te drejte. Kush nuk ka fe eshte kriminal, drogaxhi, kur*e, nuk ka as edukat as dinjitet. Tani mund te flesh e qet sepse je 100 her me e mire se un dhe kush nuk beson. ;)
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë Islame

Ti ma ktheve me nje rast limit dhe un ta ktheva, ska me gje tjeter per te komentuar sepse i semuri ne tru ska as fe as origjine.
Pastaj ti merre si t'dush.. kush do kupto vet.
Ps: Po po ke te drejte. Kush nuk ka fe eshte kriminal, drogaxhi, kur*e, nuk ka as edukat as dinjitet. Tani mund te flesh e qet sepse je 100 her me e mire se un dhe kush nuk beson. ;)
Nuk e thash nje gje till te lutem!! un thash se nga feja meson edukat shembullore .asnje fe nuk meson njeriun se si te vras ,se si te pi droge apo te jet kriminel a dhunues!! por perkundrazi cdo ligjerat eshte ne favori per njeriun e mir .
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë Islame

pse ca te keqje kam une qe smesoj fe ,,, un smendoj se gjermanet sdine rendesite e gatimit e shkences por ja kan fut kot ka gjera me te rendesishme se feja shkolla ska pune me asnji fe ne itali mesojne fen e krishtere mua sme pelqen kjo gje, asnje lloj feje ,, kush te doje te mesoje ne menyre private ... ata e kan futur mesimin e fese ne shkolla vetem sepse duan te respektojne te drejtat e njerezve dhe sigurisht kan menduar dhe per anen financiare ...
hahah Kila sa qesharake qe behesh!!

Me duket se nuk e ke idene se sa gjermane cdo dite e me shume po konvertohen ne Islam? E cfare mund te kete me te rendesishme se besimi?? Besimi eshte ai i cili na drejton neve... Thjesht kur kemi besim ne shpirt, jemi me te qete, me te lumtur, jemi me te matur dhe mund te gabojme me pak... Jam e bindur per kete!!
Tek une personalisht ka ndikuar, po deshe edhe shembuj te jap... Shume me rendesi eshte te mesohet neper shkolla, femijet nuk mendojne gjate, nga do i drejtosh andej do shkojne... e pse mos mesojne dicka qe do i ndryshoj, qe do ndryshoj sjelljen e tyre, qe te mesojne te respektojne ne rradhe te pare prinderit e tyre e te gjithe njerezit pa dallim?!!
 
Titulli: Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë Islame

normale qe duhet te ofrohen dije mbi fene islame, ashtu si dhe mbi cdo fe tjeter. qenkan shume vone madje. pikrisht kjo mungesa e dijeve i ka krijuar gjithe ato aludime qe bejne, se po kishin dijeni do ishin me racionale, duke gjykuar drejt, per ta dalluar edhe anet pozitive, edhe anet negastive kur ka devijime nga persona te vecante, sic ndodh ne cdo shoqeri.
marrja e dijeve ne radhe te pare eshte ceshtje kulture, plus qe eshte domosdoshmeri sidomos ne nje kohe kur ceshtja e fese islame eshte ber enje fenomen kaq i ndjeshem kohet e fundit
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Mosha
31
Vendndodhja
Prishtinë/Republic Of Kosova...
Titulli: Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë Islame

Prinder jan edhe ato qe fusin nen dhe femijen e tyre sepse kerkon te ket miq meshkuj. Prinder jan edhe ato qe i mesojne femijeve qe duhet te hidhen ne er... apo cfare jan ato ?

Mos bo krahasime prindrish besimtar dhe jo sepse cdo prinder me tru ne kok e do femijen e vet-
Me trego ti mua nje rast te vetem qe ke pa qe prinderit i mesojne femijet te hidhen ne ere ! pastaj a te ka hudh ne ere ty ndokush deri me sot !?
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë Islame

Edhe ktu tek une, ne kurrikulumin e gjimnazit perfshihet nje lende qe quhet Edukim Fetar por meson per fete boterore dhe jo vetem islamin. Per 3 vitet e para te shkolles eshte lende e detyrueshme dhe do japesh provim ne fund. Ndersa per 3 vitet e fundit eshte lende fakultative.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Titulli: Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë Islame

Edhe ktu tek une, ne kurrikulumin e gjimnazit perfshihet nje lende qe quhet Edukim Fetar por meson per fete boterore dhe jo vetem islamin. Per 3 vitet e para te shkolles eshte lende e detyrueshme dhe do japesh provim ne fund. Ndersa per 3 vitet e fundit eshte lende fakultative.
Duket me llogjikshme keshtu..... Por sado qe e mendoj (edhe pse duhet te hap ndonje info me te shumte :D) nuk e kuptoj sesi feja mund te jet lende mesimore...cfare mesohet saktesisht?? cfare studjon kjo fushe?? bohhh
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë IslameDuket me llogjikshme keshtu..... Por sado qe e mendoj (edhe pse duhet te hap ndonje info me te shumte :D) nuk e kuptoj sesi feja mund te jet lende mesimore...cfare mesohet saktesisht?? cfare studjon kjo fushe?? bohhh
Po ja ktu tek une meson mbi bazat/themelimet e feve te ndryshme, zakonet dhe festivalet qe lidhen me kto fe, mbi librat e shenjte, kodet fetare dhe mbi format e tjera te besimit si agnosticismi, ateizmi etj etj...mbi kuptimin e jetes dhe mbi moralin sic perceptohet nga fete e ndryshme dhe gjithashtu pak filozofi fetare.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Titulli: Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë Islame

Po ja ktu tek une meson mbi bazat/themelimet e feve te ndryshme, zakonet dhe festivalet qe lidhen me kto fe, mbi librat e shenjte, kodet fetare dhe mbi format e tjera te besimit si agnosticismi, ateizmi etj etj...mbi kuptimin e jetes dhe mbi moralin sic perceptohet nga fete e ndryshme dhe gjithashtu pak filozofi fetare.
:D interesante.

Ne fakt eshte gje e mire, sepse feja ka nje ndikim shume te madh ne cdo aspekt ne bote...si politike, ekonomike, sociale etj. Duke mos permendur ndikimin ne nje individ. Dhe kultura qe mund ti japi shkolla eshte vetem pozitive.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Gjermania fut në shkolla mësimin e fesë Islame

Mesimi rreth feve, do t'ishte shume me dobi, sepse ne kete menyre njerezit do te pajisen me informacione te sakta rreth x besimit, dhe ne kete menyre nuk do t'kishte fobi apo keqkuptime. T'i mesosh besimet fetare nepermjet mediave, eshte njera nder rreziqet me te medha qe sot i kanoset njerezimit.
 
Top