• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gjyshrit-Vetem pak dashuri kerkojne...

Pak me shume dashuri asgje tjeter nuk kerkojne gjysherit e prinderit tane qe enden azileve apo jetojne te vetmuar ditet e pleqerise se tyre..
Djemte e vajzat ikin ne emigrim dhe harrojne çfarë kane lene prapa...
I dergoj leke por a mjaftojne vetem leket per te mbushur boshllekun qe le ikja mbrapa...
Ata kane nevoje per pak dashuri per dashurine e niperve e te mbesave per te ndjere njerez afer...
Ndoshta kur kthehen nga emigrimi gjejne vetem pak dhe dhe një pllake varri..
Harroni qe një dite do plakeni dhe ju dhe ndoshta do ndjeheni me te vetmuar se ky brez qe po iken...
Bota ju mori dhe dashurine per te afermit o njerez ....
Ata meritojne pak me shume mirenjohje e dashuri sepse kane vuajtur me shume se brezi yne...
Te vjen keq kur sheh pleq qe jetojne vetem e enden te vetmuar neper rruge...
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
fatmiresisht nuk e kam kete problem,gjysherit i kam ketu ne qytetin kur jetoj,i vizitoj shpesh,ja bej qejfin....dhe i jap te gjithe dashurine qe vertet e meritojne sepse jane te shkelqyer...........!
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Asnjera pale e gjysherve te mi nuk e kane pasur kete fatkeqesi...Gjithnje kane jetuar mes njerezve,nipave mbesave...Edhe ne momentet e fundit te jetes se tyre e kane pasur shtepine plot...
 
Ka shume raste te tilla qe njoh, por per fatin tim te mire dhe njerzve te aferm dicka e tille nuk ka ndodhur me gjysherit e mij, gjithe femijet niperit mbesat i kan prane dhe i shohin sa kan mundesi.

Por njoh dhe nga ata si ne rastin per te cilin diskuton Ina.
është vertete per te ardhur keq, por njerezit nuk jan me si kan pas qen, jeta ne ditet e sotme i ka ndar njerzit per se gjalli, se per se vdekuri ajo dihet!

një dite do behen dhe prinderit e mij do behen gjysher, dhe jetes time nuk i dihet, shume njerez synojne te ikin jashte dhe ata qe jan nuk kan ndermend te kthehen sepse jeta pertej kufijeve i ka ndryshuar rrenjesisht.

Megjithate shpresoj dhe uroj qe gjithmon te jem prane familjes time, edhe pasi te kem krijuar jeten time larg tyre.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
hmmm...gjyshrit:) ku ka me mire se sa tek gjyshrit ne femini?

une pak a sh e kam jetuar kete te mos i kem afer ter jeten, por kjo sdmthn qe i kisha haruar sa nuk isha aty, sa x kisha mundesi flisja ne tel, i shkruaja letra [atere ende shkruheshin letra], dhe ne pushime atje tek dera e tyre isha e postuar:)

gjyshrit kan zene e do zene një vend sh te rendesishem ne zemren time...:)
 

inushja2

preshevare


....nisur nga fakti se gjysherit sikur e vetmja gje qe kan per te ber është ta shijojn ate qe ata kan "investuar" per te gjithe jeten ... te shikojn tek familja e tyre është rritur dhe gjithcka shkon mbare ... Ata kan me shume kohe ti llastojn niperit e mbesat se c mund te donin ta kishin per femijet e tyre ...

Prandaj te dhemb ne shpirt kur kujton se ne c kushte te veshtira mund te ken rritur djalin e tyre .. me sa shum sakrifica..dhe pikerisht kur kan nevoje me shume se kurre , nuk e kan aty !
Por, kto jan ato qe ne i quajm kohe te veshtira ... sepse nga njera ane as nuk e dun ta ken fare sikur ta shikonin se si bredh posht e lart si shum shok te tij..pa pune ..pa lek pa te ardhme ...
... gjysherit jan ata qe na kan perkedhel ..na kan llastu e na kan mbrojt sa her kur gabonim dhe meritonim "ndeshkim" une gjithmone ikja fshihesha pas gjyshes dhe skishte rob zoti qe guxonte tme thoshte gje :p

Sa mire ndjehem qe edhe pse mund ti kem nervozuar nganjeher, perseri ia kam then vazhdimisht se sa te rendesishem jan per mua dhe sa shume i dua.. e mbi te gjitha nuk jan ndjer kurre te braktisur!
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
un t'mijt i du shum, si ata nga ana e mamit e si ata nga ana e babit (noshta ata nga ana e mamit pak ma shum se ata t'babit jon pak ma t'ftoht kshtu, nuk shprehin shum ndjenjat e tyne edhe pse e di qe na dojn shum)...i du teper se mi plotsojn kejt deshirat( nuk jon sikur prinderit qe t'rrin gjithmon mi kry) + sa her mami ka dasht me na masakru dajak gjithmon na kan mbrojt mu e vllaun (beh kur u gjendeshin aty kuptohet, kur jo mami na masakrojke dajak po se ka pas rrugen e hapun e nuk kishum ku mu mshefLOL) + i kom llokuma t'omel be, zhemrusha kejt i kom, jon shum njerz t'mir kshtu (si me neve qe na kan diqka si me njerzt e tjer si prsh me kojshi e sene)...vetem nuk rrin kurr se kan gjithmon dikon afer (ata t'mamit kan dajt, beh ata dajt qe kan mbet halo n'Kosove se tjert jon shprenda neper bot, dhe motrat e mamit e ata t'babit kan ata vllezrit e babit qe kan mbet halo n'Kosove dhe motrat e babit)...
 

alfonci

Veri investigatio
shume here fatkeqesisht menyra sesi e kerkojne ate tek niperit/mbesat e tyre është e papranueshme per to dhe si rrejdhoje nuk arrijne te marrin, duke mos treguar gishtin per fajtore do e quaja kete si problem te mungeses se mirekuptimit ndermjet tyre dhe si mure "te trashe" te moshes dhe mentalitetit ndermjet brezave.

Une i dua shume dhe shpenzoj kohe shume kur kam me to, kam mesuar shume nga ato dhe e shkuara e tyre pasi jam shume kurioz per te ditur rreth asaj qe ka qene, qe është dhe asaj qe do te vije me pas.

Ju dua shume gjysh/gjyshe. :)
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Me e bukura është se per ate pleq qe nuk e meritojne është gjithmone dikush qe kujdeset,per te tjeret (ata te miret )jo sepse jane altruiste e duan vetem te miren e femijeve te tyre.

Sigurisht ka dhe padrejtesi,por ama ndonjehere je dhe i detyruar t'i lesh vetem.
Ina me siguri ke dashuri te vecante per gjysherit ti ,une personalisht jo ne fakt.
Pleq te vetmuar enden gjithandej neper bote ,me një fjale kjo është jeta ,mgjth deri tani ne Shqiperi mire ,po per ne kush do kujdeset nese arrijme te behemi pleq???
 
une i adhuroj gjysherit e mi , dhe ne fakt kam dashuri per moshat e thyera
sepse jane si femije qe kerkojne ngrohtesi
 
Ju i vizitoni gjysherit?

Ju i vizitoni gjysherit?​


Shkencëtarët kanadezë pohojnë se takimi dhe qëndrimi me e gjyshen iu ndihmon fëmijëve që të mos ndërtojnë stereotipa negativë për personat e moshuar.
Studimi i publikuar në revistën “Educational Gerontology” përfaqëson teorinë sipas së cilës mungesa e kontaktit me personat e moshuar mund ta nxisë krijimin e pasqyrës kulturore negative për personat e moshuar, të tilla si ‘i ka lënë mendja’ ose ‘nuk dëgjojnë mirë’.

Autorët e studimit nga Universiteti Alberta në Edmonton, pohojnë se që nga momenti kur fillojnë të flasin dhe sidomos kah mosha trevjeçare, fëmijët kanë besim të madh te personat e moshuar.

Duke analizuar kontaktet dhe reagimet e fëmijëve ndaj të moshuarve, ekspertët kanë vërtetuar se sa më shumë që fëmijët shoqërohen me të moshuar aq më shumë botëkuptime pozitive kanë për ta, dhe e kundërta.

Autorët e këtij studimi pohojnë se ekzistimi i bindjes negative për të moshuarit në fëmijëri, ndikon dëmshëm në kulturën e fëmijës në jetën e mëvonshme.[/I]

Po ju i vizitoni gjysherit e juaj? :)

çfarë mardhenie keni ose nese nuk jetojne me, çfarë keni pasur ?
 
Last edited:

Yellow Redhead

angels walk among us
un deri ne moshen 6vjecare jam rritur me gjyshen nga mami dhe shkoj shum mire me te..e vizitoj 1 her ne jave..ndo1here do doja te jetoja me te,e dua fort
kurse me gjysherit nga babi nuk shkoj fare..!
 

Alchohole

Moderator!
Une e vizitoj Gjyshen se vetem ate kam Gjysherit dhe Gjyshja tjeter me kan vdek :(.Kete qe e kam e vizitoj te paskte 1 here ne jave.Ndodh ndonjhere qe nuk shkoj ku me del ndonje pune,ndodh ndonje here qe shkoj me shpesh por zakonisht 1 here ne jave.
Une per vete kenaqem kur rri me te se ka një muhabet qe ndryshon nga te tjeret.
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Po ju i vizitoni gjysherit e juaj?
Natyrisht ato te babait i kam ne një kate te pallatit. ndersa ato te mamase i kam nja 30 minuta larg e i takoj një here ne jave.
 
Une nga gjysherit kam gjall vetem nenen e mamit. është e cuditshme se gjithe muhabetet qe mund t'i bej me një qe është e moshes me te re i bej dhe me te qe është plake 80 e kusur vjece po qe është e forte e e rrujt Zoti cdohere.
Kam mardhenie te shkelqyeshme, mi di te gjitha datat e provimeve kur i kam dhe me rri cdohere gati per te me uruar, mi di emrat e lendeve te provimeve, bisedoj me te per shoqerine time, per familjen, per ndonje hall, shakate me te i bej aq shume saqe najhare mami nervozohet kujton qe une luaj me te, po është ajo pastaj qe i bertet mamit dhe thote leje vajzen rehat se po bisedojme :)....
E kam shume xhan gjyshen time dhe urroj te roj sa me gjate. Neser kemi lene ne plan qe ta vizitojme, do i them qe i kam hap një teme ne FV. :).

P.S. Kerkoj ndjese qe tek tema, titulli nuk është mire i shkrujatur, nuk po mundem ta rregulloj. :(
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Babin E Mamin , e Babit nuk i kom pa kurr ( se kan vdek kur babi jem ka qen 8 vjet )
kurse te Mamit i kam pa Mamin , e Mamit ma shum kurse Babin e Mamit me pak sepse ka vdek edhe aj kur un kam qen 4-5 vjet kurse Mamin e Mamit me ka ra me shum me qen dhe me kan desht shum :$ por fatkeqsisht qe nga viti 99 edhe Mami i Mamit ka vdek :( ;)
 

HaRoMsI

<3 WiDe <3
Mbrem e kam pas ftuar tek shpia e ftuar special my gjyshe :D
 

xxl

IT Professional
Une gjyshen e babit nuk e vizitoj sepse jan disa probleme te cilat nk shpjegorhen... Kurse gjyshen e mamit e takoj cdo jave... :D
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Kam njohur vetem gjyshen nga babi dhe gjyshin nga mami i adhuroja te dy dhe me mungojne :(
 

Benniii

Anëtar i ri
jam i sigurt 100% qe jap me se shumti dashuri ne ter Kosoven per gjysherit e mi e sidomos per gjyshinnn.

Po te mos shkkojj ne mengjes per te ngren buk tekk ai,, me hidherohett

as bukk nuk mundet me ngren pa mua dhe un ja plotesoj kete deshir

shtepite i kemi afer shume afer

ishalla kan te gjith gjysherit kete fat :D:D
 

Benniii

Anëtar i ri
jam i sigurt 100% qe jap me se shumti dashuri ne ter Kosoven per gjysherit e mi e sidomos per gjyshinnn.

Po te mos shkkojj ne mengjes per te ngren buk tekk ai,, me hidherohett

as bukk nuk mundet me ngren pa mua dhe un ja plotesoj kete deshir

shtepite i kemi afer shume afer

ishalla kan te gjith gjysherit kete fat :D:D :d good luck for all
 

mirela

DODONA hajmali
Jam fajtore une qe s'kam kohe ti takoj , apo puna qe me mban mua te mberthyer gjthe diten e dites !!!???????
 

Her

Antar Aktiv
Me kujtohet gjyshi kur e vizitoja,e shikonte dorzen e deres dhe me thoshte e sheh ate dorez ajo fare nuk leviz.:(
 

klean

Antar Aktiv
Dashurija e gjyshes

Esht hap një tem per gjyshen.

Kur antaret shprehin ke duan me shum disa prinderit dhe disa te tier gjyshen,dhe plot e plot mendime te ndryshme.

Un zdo flisja dhe zdo thoja ke doni me shum se esht e veshtir ti ndash
dhe te percaktosh dhe te dallosh dashurin ne familje.

Por thiesht nese u ka ndoth te humbisni gjyshen tuai dhe mos ta takoni dot as per te fundit her:(:(:(:(
Nj shprehej thot ske ci ben dites si ruhesh dot dhe esht shum e vertet,por per njeriun qe humbet dike nga familja esht shum e veshtir ta pranosh.
Kam 7 viet pa par gjyshen:( vetem zerin i degjoja :( ne tele kur flisja,i degjoi zerin e embel fertet si ato gjyshet Mallakastriote,ne Mallakastriotet si themi gjyshe por NEN,dhe i degjoja zerin e dridhur nga dashurija dhe nga malli qe kishte duke me then, Kleant kur do vish te perqafoi NENA se me ka mar malli shum:( para 3 dite fola dhe i thash o NENE do vi kte behar dhe mos ti kem mar letrat prap dovi se spo qendroi dot me.
Por me kto qe i thash se 4 ore me par vellai me mori tele dhe me tha
gjyshia te ka len uratat :( dhe tha mbrem qe Kleantin edua shum.

Lash shkollen dhe erdha ndeza oxhakun ne shtepi pa dashur te qai lotet binin vet dhe duart me dridheshin,kurbeti na ndau nga cdo gje nga familja shoqnia nga fisi dhe nga komplet njerzit qe duam.

Uroi qe te mos u ndoth juve dicka e till dhe ti kini te gjith te afermit tuai mir.

NEN UN EDI QE TI JE ATY LART NE ATE PARAJSEN TENDE TE EMBEL
KU TE GJITH TE SHTRENGOIN NE GJI
KU TE GJITH TE OFROIN DASHURIN
KU T E GJITH SNJOHIN FIALEN HIDHERIM
KU TE GJITH TREGOIN LUMTURIN.
O NEN TE DUA DHE DO TE DUA PERGJITHMON:(:(:(:(:(
 

kolena

once upon a time...
Titulli: Dashurija e gjyshes

me vjen shume keq per ty...është e vertet qe emigrimi i ndau per se gjalli shqiptaret.. :(


p.s: e di qe po dal nga tema, por desha te te pyesja per dicka qe vura re te shkrimi jot dhe u bera kurioze: thua qe ''dhe mos ti kem mar letrat '' dhe pastaj:''Lash shkollen ''..je ne shkolle edhe pse nuk i ke marre letrat ende???..është e mundur kjo gje???....thjesht se ngaqe nuk e kuptova..
 
M

Morfina

është bukur te lexosh se sa dashuri keni shprehur neper germa, por është e trisht te shikosh realitetin qe perjetojne mosha e trete ne shqiperi. Cdokush nga ne do donte te zgjaste doren per te vepruar dhe ndihmuar sadopak, ama jane te pakte ato qe marrin inisiativen per te ndryshuar gjerat. Ne ditet e sotme vlerat qe dikur ishin te arta jan bere tunxh.
 
Top