• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

loyalx

Muslim
Qeverite e vendeve te botes po nxitojne te ndalojne perhapjen e gripit te derrave, si pasoje e te cilit kane vdekur mbi 100 persona ne Meksike.

OKB ka paralajmeruar se virusi mund te shnderrohet ne epidemi por bota eshte e pergatitur te perballet me kercenimin. Vaksinat antivirale jane gati dhe udhetaret po u nenshtrohen kontrolleve ne aeroporte per simptomat e semundjes.

Sipas sekretarit meksikan te Shendetesise, Jose Angel Cordova, numri i rasteve te dyshuara te gripit te derrave eshte rritur ne 1614, ndersa 103 persona kane vdekur. Konfirmime ka per disa raste te semundjes ne Kanada dhe hetime po kryhen ne Spanje, Izrael dhe Zelanden e re. Organizata Boterore e Shendetesise tha se natyra e ketij virusi po ndryshonte me shpejtesi dhe ai mund te merrte nje forme me te rrezikshme.

OBSH shpreh shqetesim per nje epidemi te mundshme boterore te gripit te derrit, nderkohe qe administrata e presidentit Obama ka shpallur nje emergjence shendetesore dhe po mobilizon burimet ne shkalle federale dhe shtetesh per te luftuar semundjen virale.


/top-channel/ www.mesazhi.com
 

Attachments

Alchohole

Moderator!
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Degjova dje ne lajme per kete virus qe ishte hapur.Nje here gripi i shpezeve tani gripi i derrave.Vertet kercenues dhe po rritet me ritme te shpejta.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

me duket se po del ne fushe ajo thenia ne 'Kuran' se mortaja botes do ti vije nga semundja e derrit.

derri eshte shum kafshe e piste (nje anglezo-izraelit me beri pershtypje nje dite kur me tha mishi i derrit eshte me semundje)
pse i thashe une ?
ai tha se organizmi i derrit ushqehet me c'do gje , por me e keqa eshte se derri nuk kursen dhe ujrat e zeza per te mbajtur stomakun, gje qe ne njerzit edhe kur perdorim banjot i lajme duart me anti-bakterie nga frika e semundjeve.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Gripi mjaft shqetesues por shpresoj se mjekesia do beje zgjedhjen adekuate.
Nuk po kuptoj pse per te njejten teme po shkruhet ne dy vende. Dje me sa kujtoje ishte hapur tema e njejte nga po i njejti anetar. :ciaoo:
 

loyalx

Muslim

Зngjεll

___________
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Qyqa eshte bere shume shqetesuese ky grip sepse eshte nje grip midis gripit aviar dhe gripit normal dhe nje tjeter qe se mbaj mend dhe nuk po e gjejne dot me saktesi se cfare eshte sepse eshte hera e pare qe po perballen me nje grip te tille :( . Dhe biles ne tv thane se jane shfaqur raste dhe ne Amerike dhe ne Meksike jane 3000 qe e kane kete grip dhe 200 te vdekur . Dje qeshnin por vertet nga sa degjova dhe lexova eshte per te patur frike se merret nga njeriu ne njeri :(
Uroj dhe une ti gjejne derman sa me pare se po vazhdoi keshtu se di ku do shkojme :(
 
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Uroj mos te perhapet ne nivel global se atehere po qe na vjen fundi te gjitheve!
 

gerrard73

Anëtar i ri
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

me duket se po del ne fushe ajo thenia ne 'Kuran' se mortaja botes do ti vije nga semundja e derrit.

derri eshte shum kafshe e piste (nje anglezo-izraelit me beri pershtypje nje dite kur me tha mishi i derrit eshte me semundje)
pse i thashe une ?
ai tha se organizmi i derrit ushqehet me c'do gje , por me e keqa eshte se derri nuk kursen dhe ujrat e zeza per te mbajtur stomakun, gje qe ne njerzit edhe kur perdorim banjot i lajme duart me anti-bakterie nga frika e semundjeve.
Po çfare jane keto budalleqe, po deri tani kemi pasur Smundjet e Pulave, Smundjet e Lopeve, dhe tani kemi te Derrit, si nuk na foli Kurani per Lopet dhe Pulat por vetem per Derrin. Hajde filozofi hajde, po ku i ka kombi keta njerz mor aman. Jane ajka e kombit keta. Po si eshte e mundur kaq injorance sot ne vitin ne 2009, oh me falni desh harrova keta jane ne vitin 1400, me falni.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Po çfare jane keto budalleqe, po deri tani kemi pasur Smundjet e Pulave, Smundjet e Lopeve, dhe tani kemi te Derrit, si nuk na foli Kurani per Lopet dhe Pulat por vetem per Derrin. Hajde filozofi hajde, po ku i ka kombi keta njerz mor aman. Jane ajka e kombit keta. Po si eshte e mundur kaq injorance sot ne vitin ne 2009, oh me falni desh harrova keta jane ne vitin 1400, me falni.
po ty po te vjen me keq per derrat apo per njerezit?

shpresoj qe kjo mos te ndodhe kurre edhe sikur Kurani ta kete vertetuar.

keto qe kane shkruajtur librat fetare kan qene njerez largpames qe mund te parashikonin afersisht nga mund te vijne problemet per njeriun.

Kurani ka parashikuar 'vdekjen e Zeze' qe mbyti 70 perqind boten e jetueshme.

keto jan disa gjera qe kane ndodhur dhe besimtaret nga te dridhurat qe kan marre perkulen para zotit.

une nuk jam ndonje fanatik nuk duhet te keqkuptosh.
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Njerez jeni te lutur te lini fene menjeane e mos e fusni ne cdo gje qe nodh ne bote e gjithashtu neper cdo teme e postime , ndryshe do i fshij postimet po niset me u kap me njeri tjetrin ..
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Ah sa per info :D viktimat arriten 149 deri tani ..
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

ky grip me sa degjova trasmetohet nga njeriu ne njeri dhe meret me prekje eshte shum ngjites me i keq se i pulave
 

METi

-=EdoLorEli=-
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Po çfare jane keto budalleqe, po deri tani kemi pasur Smundjet e Pulave, Smundjet e Lopeve, dhe tani kemi te Derrit, si nuk na foli Kurani per Lopet dhe Pulat por vetem per Derrin. Hajde filozofi hajde, po ku i ka kombi keta njerz mor aman. Jane ajka e kombit keta. Po si eshte e mundur kaq injorance sot ne vitin ne 2009, oh me falni desh harrova keta jane ne vitin 1400, me falni.

qishtu gerrard, hiqe maskën e mos u shit intelektual si në temat tjera duke shkruar referate!

Shpresojmë që mjekësia t'i gjejë zgjedhje, mua më shqetëson fakti që mbrëm kishin arritur nga Meksika 70 grek që kishin qenë atje për pushime, shpresojmë që mos ta ketë bartur ndonjëri nga ata virusin me vete se vaj halli!
 
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Shpresojm mos te vi ne trojet Shqiptare ky grip , sepse tek ne mungojn gjona elementare ne mjeksi e le mo nje ilaq sherues per ket grip , do vdesim te gjith :p
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Ore mund t'na thoj ndonje sa eshte mundesia e ardhjes ne shqiperi e ketij gripi.

Ardhja ne shqiperi te kesaj semundje esht e mundur vetem nese shqiperia importon mish derri nga meksika , ndryshe zduhet te ket aspak frike
...
 
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike


Ardhja ne shqiperi te kesaj semundje esht e mundur vetem nese shqiperia importon mish derri nga meksika , ndryshe zduhet te ket aspak frike
...
Te jet vetem kjo mire do ishte,por une mendoj se ka dhe rruge te tjera sic eshte levizja e turisteve,,,mjafton nje te vi prej andej duke mbartur kete lloj virusi,,,mendoj se do ishte rrezik.
 

Alchohole

Moderator!
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Ishalla gjindet sikurse tek Gripi i Shezeve,ky virus po ecen me hapa te shpejte.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Se quhej grip derrash tani me u mor vesh po se per cfare derrash behet fjale se shpejti do e kuptojme. Shpresoj se kjo semundje do i sulmoje dhe pakesoje vertete ata qe jan derra. :shsh::predru:
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Lajmet thone qe edhe Shqiperia eshte ne alarm :(
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

kshu eshte kur ha derrin
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

ne vdekjen e zeze (black-death)qe ndodhi ne europe shkatare ishin 'mijte' qe cuan ne bilancin e vdekjes 70% te popullates globale.

''miu dhe derri kan nje forme pamje pamvarsisht nga madhesia qe kane''

miu mbyti 70% te banoreve te asaj kohe me ate madhesi qe kishte,

po derri sa do mbyse (larg qofte)

nje Gazete Angleze '' thoshte'' qe izraelitet kan akuzuar fene kristiane per konsumimin e derrit dhe po sjellin nje tragjedi te re globale.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

po shqiperia c'ne? Me cfare erdhi deri aty ? apo duan te viktimizohen dhe ato se sben ne kete rast epidemik. atje ka grip tjeter, jo te derrave. Lol
Nga hyrje-daljet...jashte Shqiperise.
 
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

ne vdekjen e zeze (black-death)qe ndodhi ne europe shkatare ishin 'mijte' qe cuan ne bilancin e vdekjes 70% te popullates globale.

''miu dhe derri kan nje forme pamje pamvarsisht nga madhesia qe kane''

miu mbyti 70% te banoreve te asaj kohe me ate madhesi qe kishte,

po derri sa do mbyse (larg qofte)

nje Gazete Angleze '' thoshte'' qe izraelitet kan akuzuar fene kristiane per konsumimin e derrit dhe po sjellin nje tragjedi te re globale.
Uroj mos te ndodh keshtu.
Kjo lidhje llogjike qe ben ti te tremb njecik.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

po shqiperia c'ne? Me cfare erdhi deri aty ? apo duan te viktimizohen dhe ato se sben ne kete rast epidemik. atje ka grip tjeter, jo te derrave. Lol
ndoshta nuk vjen Meksikani ne Shqiperi, por vjen Italiani, Greku, Amerikani, qe ka vizituar Meksiken.
 

tiesto

SKENDERBEU KAMPION
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike


Ardhja ne shqiperi te kesaj semundje esht e mundur vetem nese shqiperia importon mish derri nga meksika , ndryshe zduhet te ket aspak frike
...
e sakt,ose ne ardhet ndonje meksikan qe na ka inat!
e gjith puna perqendroeht tek doganta kontrolli i repte i tyre...
 
A

arbnooor

Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

kjo smundje eshte kriju nga amerikanet siq degjova dje ne lajme dhe nuk mundin me ndal si siden kur e kan ba dhe per ket shkak ju ka vdekek udheqsi i barak obames shpresoj se de mundin me e nale sepse me te vertet ashte vdekjeprurse dhe ngjitse
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Gripi i derrave, 103 te vdekur ne Meksike

Mesa mora vesh une sot reth Virusit eshte qe transmetohet nga njeriu ne njeri nepermjet ajrit...prandaj eshte e rekomanduar te mbahet maska ( sic i shifni ne tv meksikanet) per menyre mbrojtese..
Akoma nuk eshte bere nje vaksine kundra virusit...
Me sa duket virusi eshte rezistent ne 2 nga 4 ilacet qe perdoren per kurimin e viruseve humane...
Eshte virus agresiv i cili nqs nuk do ndalohet ne kohe do bej epidemi shume te madhe ne tere boten..
Kini kujdes me higjenen ( lani duarte sa me shpesh me uje me sapun / nqs skeni mundesi mund te perdorni dezinfektuese....peceta/ alkool nga farmacia- jo te pini alkool:p)
Dhe shenjat qe e diferencjojne kete virus nga gjendja gripale e zakonshme - jan GJENDJA E VJELLJES dhe TEMPERATURA...

Nqs ju shfaqen simptoma te tilla ose digjoni te afermit me kshu gjendje mos hezitoni ta dergoni me urgjence ne spital!!!

SHENDET TE GJITHEVE!
 
Top