• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Haarp

Odeon

Relax
Mosha
102
Programi Kërkues Auroreal i Frekuencave të Larta Aktive

Autor i kesaj shpikje eshte Nikola Tesla, por per arsye humane e braktisi kete program, pikerisht per arsye humane Nikola Tesla e filloi kete program per te miren e njerezimit, per te patur energji te rinovueshme me kosto zero mbare njerezimi. Por kur vuri re qe shpikja e tij nuk mund te kontrollohej, atehere e braktisi programin sepse fuqia e ketij programi mund te shkaktonte shfarosjen e mbare globit. Ne vitet qe vijuan shpikja e tij u riaktivizua nga dy superfuqite boterore dhe ende sot eksperimentohet me te.

Programi Kërkues Auroreal i Frekuencave të Larta Aktive (ang. High Frequency Active Auroral Research Program, shkurt HAARP) është një projekt i programit kërkues civil dhe ushtarak amerikan "për kuptimin, nxitjen dhe kontrollin e proceseve jonosferike që mund të ndryshojnë efektshmërinë e sistemeve komunikuese dhe vëzhguese". HAARP është një përpjekje shkencore që synon studimin e veçorive dhe sjelljes së jonosferës, me theks të veçantë kuptimin dhe përdorimin e saj në përmirësimin e sistemeve komunikuese dhe vëzhguese për qëllime qytetare dhe mbrojtëse.

Projekti nisi në vitin 1993 dhe është menduar të zgjasë 30 vjet.

Projekti financohet nga Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara Amerikane, Forcat Detare të SHBA-ve, Universiteti i Alaskës, Agjencia e Projekteve të Kërkimeve të Mbrojtjes së Përparuar (APKMP) (në anglisht Defense Advanced Research Projects Agency; DARPA). Përveç aftësisë së lartë të fuqisë, thuhet se projekti është i ngjashëm me shumë ngrohësa jonosferikë në botë, dhe ka një numër të madh mjetesh diagnostikuese që lehtësojnë përdorimin e tij për rritjen e njohjes shkencore të fuqive jonosferike. Megjithatë shpesh herë është shprehur frika se HARP mund të përdoret si një armë e mbrapshtë globale, shkencëtarët që merren me aeronomi, apo plazmë thonë se kjo frikë është e pabazë.

Teoritë komplotiste

Disa njerëz që besojnë në teoritë komplotiste mendojnë se funksioni i HAARP ka të bëjë me katastrofat natyrore në mbarë botën, si përmbytjet, ndërprerja e rrymës elektrike, tërmetet, dhe shpërthimet e vullkaneve, nganjëherë dyshohet edhe në manipulimin e mendimeve me anë të Valëve frekuencore tejet të shkurtra si edhe përdorimin e HAARP si armë gjeofizikale.
 
Top