• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Hici... Ekziston?!

Jeta

Anëtar i Respektuar
C'eshte ajo qe ne e quajme HIC?
Ekziston dicka qe quhet HIC?
Nese ne simbolizojme dicka me fjalen HIC, atehere dtth qe hici po ekzistoka!
Per mendimin tim, logjikisht hici nuk ekziston... mirepo ne aspektin filozofik me hic kuptoj dicka qe ekziston ne mosekzistencen e saj!

Diskutim te kendshem
 
Last edited:

ssokoll

Release Yourself
hiq-i na rrethon gjithandej neve...nuk e shohim sepse hiq-i nuk esht i kapshem nga rrezet e drites...hih
 

ricky_ch

******
Hiçi ekziston por nuk është absolut, pasi që diçka ekziston në të!
ثshtë vet hapësira boshe pa materien!
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
kur thua mosekzistence ke thene HIC...kshuqe qe ketu pranon se ekziston ky HIC......
per mua ekziston !
 

zhandark

Anëtar i ri
hici egziston por jo ketu tek ne ..jo ne toke ..jo ne jeten reale njerezore ,,ne jemi gjthnje e ne levizje marrim fryme dhe kjo nuk eshte hic ...ne hic kuptojme mos te qenit asgje ..mos te berit asgje ..mos te egzistuarit me nje fjale gje qe nuk e shofim ketu mes nesh ..ne nje bote tjeter, jo tonen !!!!
 

T-Ghost

RossoNero
Hic per mendimin tim nuk ka ,sepse ne te do gjendet o energji ,o materie o gaz.Nqs ekziston boshlleku absolut ,atere ekziston dhe hici.
 

korado

President
Titulli: Hici... Ekziston?!

Per Ricky_ch:
Hiçi ekziston por nuk është absolut, pasi që diçka ekziston në të!
ثshtë vet hapësira boshe pa materien!
Pa me thuaj ti,kush eshte ajo pjese e universit qe nuk ka materie dhe qe eshte boshe?
 

ricky_ch

******
Titulli: Hici... Ekziston?!

Per Ricky_ch:


Pa me thuaj ti,kush eshte ajo pjese e universit qe nuk ka materie dhe qe eshte boshe?
Shiko Korad! Une e ti si kemi ruajtur lopët bashkë! Pak më ngadalë me
atë "pa më thuaj ...." se po më duket sikur më jep urdhër!


Sa i përket përgjiges tënde, as ti e as une nuk e dijm si dhe shkencëtarët
më të mëdhenj në botë nuk dijnë shumë çka për Universin andaj ke kujdes
kur ti shtron pyetje që kërkojnë përgjigje të sakta!
Besoj se edhe ti e din deriku sot shkenca ka arrijtur prandaj përgjigja
pyetjes tënde do të ishte aq e mjaftueshme sa të "kënaqim" logjikën tonë.


Përgjigjen pyetjes tënde e gjen vetëm nëse e shtron pyetjen:
Athua ku po ekspanzohet Universi?
Mandej pyetja tjetër: Nëse arrijn në skaj të Universit dhe zgjat dorën,
çfarë do të ndodhte? Ke ndonjë ide?
 

njoni

llahtaria vete
Titulli: Hici... Ekziston?!

Universi nuk ka fund (te pakten kshu mendojme ne) per aq sa shohim gjithcka ne hapsire eshte nje "Hic" i pafund dmth asgje. Qielli nuk ka forme edhe kjo eshte nje asgje, por e dime qe ne kete "asgje" te pafund ka plot gjera qe jan ato.. planete satelit etj etj.. Gjithcka eshte nje "hic" i madh. Por kjo eshte vetem ne mendjen e njerezve, per ne eshte dicka, vetem ajo qe preket, shikohet, apo ndihet, sepse vetem kto shqisa kemi te zhvilluara, pra un mendoj se cdo gje varet nga zhvillimi yne, ne si njerez edhe trurin nuk e perdorim 100% por perdorim vetem nje % te vogel te tij, nuk dihet se cfar do ndodhte sikur ne te perdornim 100% te trurit, ndoshta kjo "asgjeja" aq e madhe sa na duket neve, do kishte nje kuptim, ama per momentin jemi tjeshte specie akoma ne evolucion qe kemi shum e shume per te mesuar. "Hici" eshte ajo qe ne nuk shohim, por sdo te thote qe nuk egziston.
 
Titulli: Hici... Ekziston?!

nese themi hic
do te thote qe ska gje eshte bosh, zbraztesi, "Hic"
kurse kur themi hic do te thote qe kemi thene dicka
dhe prape ngelet ekzistuese
teorikisht ne te shprehur ekziston
praktikisht tregojme mosekzistencen e dickaje
 

korado

President
Titulli: Hici... Ekziston?!

Shiko Korad! Une e ti si kemi ruajtur lopët bashkë! Pak më ngadalë me
atë "pa më thuaj ...." se po më duket sikur më jep urdhër!


Sa i përket përgjiges tënde, as ti e as une nuk e dijm si dhe shkencëtarët
më të mëdhenj në botë nuk dijnë shumë çka për Universin andaj ke kujdes
kur ti shtron pyetje që kërkojnë përgjigje të sakta!
Besoj se edhe ti e din deriku sot shkenca ka arrijtur prandaj përgjigja
pyetjes tënde do të ishte aq e mjaftueshme sa të "kënaqim" logjikën tonë.


Përgjigjen pyetjes tënde e gjen vetëm nëse e shtron pyetjen:
Athua ku po ekspanzohet Universi?
Mandej pyetja tjetër: Nëse arrijn në skaj të Universit dhe zgjat dorën,
çfarë do të ndodhte? Ke ndonjë ide?
Avash,mos u rrembe,nje pyetje te bera.Ne bote nuk ka nje hic.Persa i perket pyetjes tende,UNIVERSI NUK KA SKAJE Dhe ne flasim brenda per brenda universit,aty ku ka jete!I gjithe universi eshte i rrethuar nga materia,se cfare ka mbas tij apo se ku po zgjerohet ai asnje nuk e di.Edhe ti nuk ke prova.Keshtuqe ben mire qe te mos jesh kaq i sigurt!
 

ricky_ch

******
Titulli: Hici... Ekziston?!

Avash,mos u rrembe,nje pyetje te bera.Ne bote nuk ka nje hic.Persa i perket pyetjes tende,UNIVERSI NUK KA SKAJE Dhe ne flasim brenda per brenda universit,aty ku ka jete!I gjithe universi eshte i rrethuar nga materia,se cfare ka mbas tij apo se ku po zgjerohet ai asnje nuk e di.Edhe ti nuk ke prova.Keshtuqe ben mire qe te mos jesh kaq i sigurt!
Kur nuk dihet për asnjërën nga këto s mund të konkludosh se UNIVERSI NUK KA SKAJE?
Edhe unë për asnjërën nga keto që thash nuk jam i sigurt, përveç se hiçi ekziston?
Vetë nga fakti se materia nuk ka "dendësi të pakufijshme" dhe ajo lëviz diku atëherë
sikur materien da komprimojmë aq shumë, athua çfarë mbetet? Gjithashtu nuk e kemi
faktin se materia e 100 e mbulon hapësirë, sepse sikur të ishte ashtu materia nuk do
të kishte ku të lëvizte! Mandej, nuk mundesh të flasësh për hiçin duke e përkufizuar atë vetëm
për Universin ( ku ka jetë), derisa krejt Universi gjendet në hiç!

Dhe në fund se a ekziston hiçi, mvaret së pari se si e pranon dikush krijimin
e Universit- Psh. nëse pohon se Universi është i krijuar, njëkohësisht pohon
se ekziston hiçi.
 

baby doll

Sw33t d0LL
Titulli: Hici... Ekziston?!

:brrr
kur thua mosekzistence ke thene HIC...kshuqe qe ketu pranon se ekziston ky HIC......
per mua ekziston !
Kam te njejtin mendim....:lexim:
 

korado

President
Titulli: Hici... Ekziston?!

Kur nuk dihet për asnjërën nga këto s mund të konkludosh se UNIVERSI NUK KA SKAJE?
Edhe unë për asnjërën nga keto që thash nuk jam i sigurt, përveç se hiçi ekziston?
Vetë nga fakti se materia nuk ka "dendësi të pakufijshme" dhe ajo lëviz diku atëherë
sikur materien da komprimojmë aq shumë, athua çfarë mbetet? Gjithashtu nuk e kemi
faktin se materia e 100 e mbulon hapësirë, sepse sikur të ishte ashtu materia nuk do
të kishte ku të lëvizte! Mandej, nuk mundesh të flasësh për hiçin duke e përkufizuar atë vetëm
për Universin ( ku ka jetë), derisa krejt Universi gjendet në hiç!

Dhe në fund se a ekziston hiçi, mvaret së pari se si e pranon dikush krijimin
e Universit- Psh. nëse pohon se Universi është i krijuar, njëkohësisht pohon
se ekziston hiçi.
I gjithe universi eshte materie,energji dhe mase dhe universin nuk mund ta komprimosh dot.Ti po ,mund te thuash se ku po zgjerohet universi.Ne nuk e dime a po zgjerohet apo jo.Te gjithe ato qe thojne keshtu kallezojne perralla.Pergjigjen me te sakte(po doli)do ta jape eksperimenti i CERN-it.Hawking ka thene se eksperimenti nuk ka per te dale sepse vete universi nuk mund te jete krijuar nga hici.Si mund te kete dale materia,energjia dhe masa nga hici.Une nuk i besoj fare se ekziston hici.Universi vete eshte 4-permasor duke futur edhe kohen,dhe keto nuk bejne pjese ne HIC.
 

ricky_ch

******
Titulli: Hici... Ekziston?!

I gjithe universi eshte materie,energji dhe mase dhe universin nuk mund ta komprimosh dot.Ti po ,mund te thuash se ku po zgjerohet universi.Ne nuk e dime a po zgjerohet apo jo.Te gjithe ato qe thojne keshtu kallezojne perralla.Pergjigjen me te sakte(po doli)do ta jape eksperimenti i CERN-it.Hawking ka thene se eksperimenti nuk ka per te dale sepse vete universi nuk mund te jete krijuar nga hici.Si mund te kete dale materia,energjia dhe masa nga hici.Une nuk i besoj fare se ekziston hici.Universi vete eshte 4-permasor duke futur edhe kohen,dhe keto nuk bejne pjese ne HIC.
Ku po e din ti tash që nuk po komprimohet? Une sa e dij po e ti nëse se din
shiko pak dendësinë e elementeve kimike dhe besoj se me të diçka nënkupton.
Mandej, siç e përmenda më lartë në Univers nuk ka dendësi absolute,
çka don të thot se ajo rallohet dhe bëhet më e dendur! Pra jo Universi,
por materia ka dendësi!


Unë gjithashtu nuk thash se Universi është krijuar nga hiçi, por i dhash disa
opsione "nëse".

Unë vetë, nëse ke lexuar ndonjë nga postimet e mia, nuk besoj në krijim,
por një ekzistencë të përerhershme, si të Zotit ashtu edhe Unversit të
pakufijshëm. Kurse hiçi është hapësira ku lëviz materia, përndryshe pa truall ska shtëpi!
 

korado

President
Titulli: Hici... Ekziston?!

Ku po e din ti tash që nuk po komprimohet? Une sa e dij po e ti nëse se din
shiko pak dendësinë e elementeve kimike dhe besoj se me të diçka nënkupton.
Mandej, siç e përmenda më lartë në Univers nuk ka dendësi absolute,
çka don të thot se ajo rallohet dhe bëhet më e dendur! Pra jo Universi,
por materia ka dendësi!


Unë gjithashtu nuk thash se Universi është krijuar nga hiçi, por i dhash disa
opsione "nëse".

Unë vetë, nëse ke lexuar ndonjë nga postimet e mia, nuk besoj në krijim,
por një ekzistencë të përerhershme, si të Zotit ashtu edhe Unversit të
pakufijshëm. Kurse hiçi është hapësira ku lëviz materia, përndryshe pa truall ska shtëpi!
Une nuk thashe se ti the qe universi u krijua nga hici,thjesht aty te con llogjika.Nga u formua Big Bang.Ti si mendon? Kete po mundohen te gjejne shkencetaret e Cernit dhe ta vertetojne kete gje.Ndoshta edhe mund te jete krijuar nga hici,asnjeri nuk e di kete gje.Prandaj unë dhe ti nuk mund te flasim dot pa prova.Sepse asnje nuk e di krijimin e universit,ajo eshte teori,dhe ne nuk e kemi vertetuar kete teori.Ndoshta universi nuk eshte ne zgjerim ashtu sic mendohet..................................
 

korado

President
Titulli: Hici... Ekziston?!

Kete e thone shume shkencetare sot.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Hici nuk ekziston fare, fare :D
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Hici... Ekziston?!

Eshte ajo pjese e rrethit te jetes qe truri nuk e ka konceptuar ose "illuzionuar" akoma. Diku ekziton, por e evitojme per detajet qe nuk do kishin mbarim.
 

korado

President
Titulli: Hici... Ekziston?!

Me fjalen HIC ne mundohemi te mbulojme dicka qe nuk ekziston,por ne kete bote gjithcka ekziston,gjithcka eshte e rrethuar nga materia.HICI eshte vetem nje iluzion i joni per dicka qe nuk ekziston.te gjitha ne kete bote jane
nderthurur ne menyre perfekte dhe nuk ka vend per HIC.................
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!

Ne dime qe e qena egziston, pra qe e paqena "hici" nuk egziston.

Por egzistojne gjera qe njeriu nuk mundet ti perceptoje, ti preke, apo shohe, por kjo nuk do te thote qe ato duhet te merren si te paqena.
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
Titulli: Hici... Ekziston?!

Hici nuk ekziston fare, fare :D

Jeta: Ckemi Nostra? Cfare po ben?
Nostra: Hic... Mire.
Jeta: :D

_________

Shen Augustini thot "Une e di cfare eshte hici, po nuk di si t'ua shpjegoj"...

Ne mundohemi te pakten lol.
 
Titulli: Hici... Ekziston?!

Bota e hicit ..prej hicit..te hicit.....rrotullohet reth qellimit te hicit!
Me hic se kaq nuk ka.
 

alfonci

Veri investigatio
C'eshte ajo qe ne e quajme HIC?

- Ky eshte nje term relativ dhe egzistues per mendimin tim. Psh ne biznes nje biznesman mund ta quaj nje fitese "hic" ne nje kohe krize ekonomike sepse fitimi eshte shume me i vogel sesa fitimi ne nje kohe me ekonomi te shendetshme. Megjithse ai serish ka perfitime, ai arrin ta quaj kete fitim nje "hic". Nese do te ishte per ta pershkruar kete fjale, une do e thoja keshtu: nje menyre e te shprehuri zhgenjimin, mosarritjen e planeve, apo berjen e dickaje joproduktive sipas standarteve te pritshme.

Ekziston dicka qe quhet HIC?

- Per mendimin tim "Hic-i" nuk egziston. Une mendoj keshtu sepse cdo gje merr energji, cdo gje merr kohe, vemendje, perkushtim dhe eshte pjedhe e nje procesi. Duke qene se nje buzeqeshje kerkon qe te levizesh 200 muskuj te fytyres, kjo eshte jo e llogjikshme qe te quhet nje "hic". Jo rralle degjojme ne gjuhen e perditshme njerez te pergjigjen pytjes se c'fare kane bere me "hic". Por ky nuk eshte pershkrim boshelleku dhe ndalim te procesit te jetes, ai person serish ka marrur fryme, serish ka levizur, qofte edhe nje muskul te trupit apo ka kryer procese te tjera si veshmbathja, ushqyerja apo ka pire.

Nese ne simbolizojme dicka me fjalen HIC, atehere dtth qe hici po ekzistoka!
Per mendimin tim, logjikisht hici nuk ekziston... mirepo ne aspektin filozofik me hic kuptoj dicka qe ekziston ne mosekzistencen e saj!- Keto po i marr si pergjigje tuajat per pyetjet e bera.
 

prodigious

I perjashtuar
Top