• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Hici... Ekziston?!

iLirjam

Banned
Titulli: Hici... Ekziston?!

V rave,,,nese ti sdo te kishe lindur,,,,do te kishte egzistuar dicka per ty?????
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!

Kete po perpiqem te te shpjegoj. Koncepti i hicit nuk lidhet me ekzistencen e njerit apo tjetrit. Ajo eshte bota e brendshme shpirterore qe ti flet. Dhe nese une nuk do te ekzistoja, do te ekzistonte dikush per te mbushur ate hapsire. Por nese flasim per jeten reale, sigurisht qe gjerat do te vazhdonin te ekzistonin dhe pa mua, sepse sot po vdesin me mijera njerez ne dite dhe bota nuk ka pushuar se ekzistuari. Madje dhe nese pushon bota se ekzistuari nuk do ngelet kurre nje hapsire boshe, por nje hapsire me energji.
 

iLirjam

Banned
Titulli: Hici... Ekziston?!

nuk do te mbetet nje hapsir boshe,por nje hapsire me energji.
po kte e thua ti,,qe e njeh,,,dhe e din se c´far do ngelet,por mos egzistenca jote,,merr gjithshka qe ti din me vete,,
duke perfshir edhe kujtesen qe ka patur ndonjeher dicka,,
sepse edhe un e di qe hapsira nuk ngelet boshe,,,por ajo nuk egziston,,,sepse nuk ka kujt ti shfaqet,,

dhe dicka qe esht e pa dukshme,,,e pa ndjeshme,,dhe harruar ne kujtesen e dikujt(( i cili nuk egziston as vet me)),,,,,,,,,
at´her ajo nuk egziston.
 
Last edited:

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!

Po jam shume dakort, dhe une kete thashe, po kjo nuk do te thote qe eshte boshe. Megjithese nuk ekziston nuk eshte boshe. Pikerisht per kete arsye sepse nese nuk ekziston, nuk ka se ku te qendroje boshlleku ose hici. Pra hici duhet te mbushe nje pjese te hapsires, po nese kjo pjese nuk ekziston, nuk ka cfare te mbush. Keshtu qe vijme perseri dhe me kete arsyetim ne perfundimin qe hici nuk ekziston.
 

iLirjam

Banned
Titulli: Hici... Ekziston?!

Zem shembull,,presjet pikat dhe te gjitha shenjat qe do te rreshtoj me posht,,,,jan te dukshme vetem dhe vetem per shkronjen A

tani kur A-ja filloj nga A-ja,,

shikoj mesoj dhe ne kujtesen e saj,,mbajti kto shenja,,,,,,,,,,,,:::::::::: ° o.......######§§§§§§§§§§,)dhe deri ktu A-ja esht i vetmja shkronj qe din se c´far ka par,,sepse per tjeter shkronj,,kto kan qen inegzistente c´do her!!!!


tani nese A-ja,,bie dhe behet inegzistente,,,

c´far ngel ne egzistenc???


:konfuz:
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!

Aty ngel nje hapsire. Qe eshte e perbere nga nje fushe e bardhe qe eshte sfondi. Eshte njesoj sikur te kesh nje gote me uje. E derdh ujin. Kjo nuk do te thote qe gota eshte bosh. Jo. Aty ka ajer.
 

iLirjam

Banned
Titulli: Hici... Ekziston?!

Aty ngel nje hapsire.
po kush e din pervec shkronjes A qe hapsira ka egzistuar ndonjeher???


ja ta bejm ne nje mynyr me te thjesht,,,


zem shembull qe kjo post esht universi,,me hapsiren materie planete dhe gjithshka qe ka,,

:flutur: :fluturoze:

:shpata:
:fluturverdhe:
:puth: :byca:
:djalle: :loves: :gezuar:
:dj: lekund:
:droge:
:qesh:

tani mbylli syt,,,,dhe drejtohu ne drejtim te postes sime,,,,,,,,,,,,,,c´far do te ngeli????????
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!

Shiko une thjesht nuk do ta shoh ate post, po kjo nuk do te thote qe nuk eshte aty. Dhe nese une nuk do ta kisha pare do vinte dikush tjeter dhe do ta shihte dhe do kthente pegjigje. Megjithate nese do te marrim nje shembull tjeter qe te na perjashtoje lojen e fjaleve: Une tani do shkruaj dicka ne nje cope leter. Ti nuk e sheh dot, ca po shkruaj une. Megjithate kjo nuk do te thote qe une nuk kam shkruar. Pra ajo qe dua te them eshte qe hicin nuk e perkufizon paftesia per te ndijuar e njeriut, sepse dhe ekzistenca e tij, sjell vetem ndijim dhe perceptim te Universit (qe do te te keshilloja mos ta merrje vetem si koncept materie sepse shumica eshte energji). Pra une nuk e di cfare ka 8 miliard km larg meje po kjo nuk do te thote qe nuk ka asgje. sepse po te kishte hic, ajo pjese e hapsires tani do ishte perplasur me pjesen tjeter, sepse ne te do te bashkevepronin forcat terheqese midis dy trupave dhe nese midis tyre ka asjge, i bie qe te jene te ngjitur me njeri-tjetrin. (arsyetimi qe bera dhe me pare). Me duket se ti ke parasysh fjalen hic dhe jo termin filozofik hic. Ne filozofi termi hic lidhet vetem me fene, po eshte nje kendveshtrim qe eshte shume i papranueshem pikerisht per shkak te atij arsyetimi me forca qe te bera me pare.
 

iLirjam

Banned
Titulli: Hici... Ekziston?!

Shiko une thjesht nuk do ta shoh ate post,

ja pra ku me dole ne posten time te par,,

nese qenja e gjall nuk do te egzistonte me,,,at´her askush nuk do ta shikonte me kurr ate post,

kur nuk mund te shikohet me kurr egzistenca e dickaje,,,,at´her do te thot se ajo nuk egziston me kurr,
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!

Po jo me Ilirjam se ta thashe: Une e shkruajta letren, ti nuk e pe. Po kjo nuk do te thote qe nuk ekziston sepse megjithese ti nuk e ke pare, une e kam ne dore tani.
 

iLirjam

Banned
Titulli: Hici... Ekziston?!

Po jo me Ilirjam se ta thashe: Une e shkruajta letren, ti nuk e pe. Po kjo nuk do te thote qe nuk ekziston sepse megjithese ti nuk e ke pare, une e kam ne dore tani.

Okay ti mban letren ne dor,,dhe si mund te egzistoj ajo per mua????

deri ne momentin qe un hap syt dhe e shikoj perseri,,,ajo nuk egziston mor djal,,,sepse nuk ka asnje pal sy te tjer qe mund ta shikojn,

dhe nese sdo te hapja syt asnjeher,,ajo zdote egzistonte asnjeher,,edhe pse ti e mban ne dor,,ajo esht = me nje hic,,

sepse gjith perbajtja e saj,,,nga mbyllja e par e syve,,do te mbetet e pa dukshme,,,dhe gjithshka,,behet e barabart me asgje,,dmth me hic
 
Last edited:

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Hici... Ekziston?!

Hici nuk eksiston sepse dhe barbonat qe flene rrugeve dicka jane ......................DHE plehrat jan dicka hici nuk eksiston .
 

iLirjam

Banned
Titulli: Hici... Ekziston?!

dmth per ty ajri eshte hic??? meqe ne nuk e shohim dot kurre????
mos i ngatrro gjerat,,,

ajri nuk shikohet por thithet,,,kur njeriu merr frym,

por kur askush nuk merr frym,,,nuk egziston as ajri,,

un te kam then ne posten e par,,qe asgje,,do te ket vetem kur mos te ket qenje te gjall,,

sepse qenja e gjall esht e vetmja qe ndjen degjon shikon dhe din c´far ka perjetuar,

un kur te thash mbylli syt,,,nuk e kisha ne kuptimin,,qe mbylli syt,,por jeto ne aspekte tjera dhe merr ajer,,te thah te "vdesesh" per momentin,,

dhe deri kur te ringjallesh,,sdo te egzistonte asgje,,,apstaj kur ringjallesh,,merr frym,,merr ajer edhe shikon c´do gje si me par,,

kjo eht e thjesht per tu kuptuar:)
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!

Po nuk ka kuptim kjo qe thua. Pse nese ti le nje post dhe nuk i kthen pergjigje njeri, dmth qe nuk ekziston??????
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Hici... Ekziston?!

Po nuk ka kuptim kjo qe thua. Pse nese ti le nje post dhe nuk i kthen pergjigje njeri, dmth qe nuk ekziston??????
po e drejt do te thote qe per mua sekziston por per nje tjter qe e di qe eshte aty ekziston rrjedhimisht ai post ekziston,po te mos ekzistonin per asnje sdo te thote qe ai post seshte aty ai eshte por thjesht nuk eshte zbuluar,,
 

iLirjam

Banned
Titulli: Hici... Ekziston?!

Po nuk ka kuptim kjo qe thua. Pse nese ti le nje post dhe nuk i kthen pergjigje njeri, dmth qe nuk ekziston??????
jo nese nuk i kthen pergjigje njeri,,,

por nese ska me asnje njeri te gjall,,,per ta lexuar,,

vlera e postes esht e barabart me asgje,,ajo esht inegzistente,,,sepse ska njeri ne bot te shikoj egzistencen e saj,

do thuash ti,,por ajo qendron e shkruar,,edhe pse nuk e lexon njeri,,,

mir pra ne e dim,,qe ajo do qendroj e shkruar,,po kur te vdesim kush do ta dij????

askush,,,gjithshka behet e barabart me asgje,,,
 
Top