• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Hici... Ekziston?!

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!

Po te mos ishte keshtu nuk do ta dinim ne qe ekzistonin dinosauret se jeta ne toke u zhduk per nje fare kohe rreth 5-7 milion vjet. Dhe sipas teje ne nuk do e dinim ekzistencen e dinosaurve. Megjithate qe ta lidhim me hicin, besoj se koncepti yt per mosekzistencen lidhet ngushte me hicin. Hici nuk eshte mosekzistence e dickaje. Eshte ekzistence asgjeje. mjafton nje grime energji te kete hapsira dhe nuk eshte bosh. Kjo sepse ne cdo pike sado te larget te universit te jesh, rrezatimi i kesaj energjie do te te kape sepse energjia perhapet ne cdo forme.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Hici... Ekziston?!

jo nese nuk i kthen pergjigje njeri,,,

por nese ska me asnje njeri te gjall,,,per ta lexuar,,

vlera e postes esht e barabart me asgje,,ajo esht inegzistente,,,sepse ska njeri ne bot te shikoj egzistencen e saj,

do thuash ti,,por ajo qendron e shkruar,,edhe pse nuk e lexon njeri,,,

mir pra ne e dim,,qe ajo do qendroj e shkruar,,po kur te vdesim kush do ta dij????

askush,,,gjithshka behet e barabart me asgje,,,
seshte ashtu ajo aty do ishte prap do ekzistonte ,thjesht nuk do kishte njeri per ta zbuluar...........marrim ameriken psh po te mos ishte kolombi ose pas tij americo vespuci amerika sdo ishte zbuluar,,,,,,,po ja qe ajo aty ishte sishte nje hic,ekzistonte thjesht nuk e kishte zbuluar njeri.........
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!

seshte ashtu ajo aty do ishte prap do ekzistonte ,thjesht nuk do kishte njeri per ta zbuluar...........marrim ameriken psh po te mos ishte kolombi ose pas tij americo vespuci amerika sdo ishte zbuluar,,,,,,,po ja qe ajo aty ishte sishte nje hic,ekzistonte thjesht nuk e kishte zbuluar njeri.........
Eshte praktikisht i njejti shembull vetem qe eshte me i goditur ky i joti. :) :) :) Flm
 

iLirjam

Banned
Titulli: Hici... Ekziston?!

seshte ashtu ajo aty do ishte prap do ekzistonte ,thjesht nuk do kishte njeri per ta zbuluar...........marrim ameriken psh po te mos ishte kolombi ose pas tij americo vespuci amerika sdo ishte zbuluar,,,,,,,po ja qe ajo aty ishte sishte nje hic,ekzistonte thjesht nuk e kishte zbuluar njeri.........

ju nuk arrini ta kuptoni se me mos egzistencen e gjes se gjall,,,vdes shpresa per te zbuluar dicka ndonjeher,,,

dhe gjithshka rrin e pa zbuluar asnjeher,,,

dhe dicka qe nuk zbulohet me kurr,,,nuk egziston me kurr,
dhe dicka qe nuk egziston me kurr,,,esht e barabart me asgje,,dmth me hicin
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!


ju nuk arrini ta kuptoni se me mos egzistencen e gjes se gjall,,,vdes shpresa per te zbuluar dicka ndonjeher,,,

dhe gjithshka rrin e pa zbuluar asnjeher,,,

dhe dicka qe nuk zbulohet me kurr,,,nuk egziston me kurr,
dhe dicka qe nuk egziston me kurr,,,esht e barabart me asgje,,dmth me hicin
Prandaj te dhashe shembullin e dinosaureve. Ne Toke per nje periudhe prej 5-7 milione vjetesh, nuk ka as1 fosil qe ka ekzistuar. Por cuditerisht 7 milione vjet me pas shfaqen perseri fosilet. Gje qe tregon qe jeta mund te rinise. dhe pikerisht bota behet perseri e vlefshme. dhe nuk jam dakort qe nese dicka nuk ekziston eshte e barabarte me hic, po eshte e barabarte me nje forme tjeter energjie ose lende.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Hici... Ekziston?!


ju nuk arrini ta kuptoni se me mos egzistencen e gjes se gjall,,,vdes shpresa per te zbuluar dicka ndonjeher,,,

dhe gjithshka rrin e pa zbuluar asnjeher,,,

dhe dicka qe nuk zbulohet me kurr,,,nuk egziston me kurr,
dhe dicka qe nuk egziston me kurr,,,esht e barabart me asgje,,dmth me hicin
ju ne po te njetin stad mbeteni........e marrim keshtu ,ti ne amerike apo ne nje vend tjeter te botes praktikisht asnjeri se di qe ti ekziston ne SHqiperi po kjo sdo te thote qe ti sekziston apo jo????
 

iLirjam

Banned
Titulli: Hici... Ekziston?!

ju ne po te njetin stad mbeteni........e marrim keshtu ,ti ne amerike apo ne nje vend tjeter te botes praktikisht asnjeri se di qe ti ekziston ne SHqiperi po kjo sdo te thote qe ti sekziston apo jo????
okay at´her mendo mir para se te me kthesh kete pergjigje,,

A egziston dicka qe apsolutisht asnje qenje e gjall,,,nuk mund ta shikoj degjoj apo ndjej???
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!

Jo. sepse qe ti japesh emrin hic duhet ta perkufizosh me hicin. kush eshte hic????
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!

Shiko e di qe ngjan sikur po tallem me ty, po keshtu e ka filozofia eshte loje fjalesh, por duhet ta luash sipas disa rregullave. Dhe rregulli nr 1 eshte bej perkufizimin e termave. Gje qe mungon per hicin. Ose per kete arsyetim qe ti po perdor.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Hici... Ekziston?!

okay at´her mendo mir para se te me kthesh kete pergjigje,,

A egziston dicka qe apsolutisht asnje qenje e gjall,,,nuk mund ta shikoj degjoj apo ndjej???
une mendohem shume mire kur flas......por ti po merr nje rast inekzistent dhe qe per me teper mund te flitet vetem me supozim sepse nuk ka nje gje te tille............do te beja nje pyetje si e perkufizon hicin ti????
 

iLirjam

Banned
Titulli: Hici... Ekziston?!

un deri sot,,,me hicin apo asgjen,,,kam nenkuptuar mos egzistencen e dickaje
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Hici... Ekziston?!

un deri sot,,,me hicin apo asgjen,,,kam nenkuptuar mos egzistencen e dickaje
po ja qe hici si koncept nuk lidhet me ekzistencen apo mos ekzistencen e dickaje ,hici si koncpet eshte nje hapesire boshe,ose tjter hic mund te perdoret dhe si njesi mates e vleresimit qe jane: dicka ,gjithcka dhe asgje ose hic..........
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Hici... Ekziston?!

po kur mund te thuash ti i bindur qe nuk ka asgje apo hic?????
kur e vlereson ate ,une smund te jem i bindur prap ne menyre relative do them qe per mua kjo gje svlen dhe praktikisht eshte hic per mua ....
 

iLirjam

Banned
Titulli: Hici... Ekziston?!

kur e vlereson ate ,une smund te jem i bindur prap ne menyre relative do them qe per mua kjo gje svlen dhe praktikisht eshte hic per mua ....
po e sheh pra qe egzistoka hici,,,,sepse ajo mund te jet hic per ty,,,,por gjithshka per dike tjeter,

kurse ajo qe thash un ishte hici i vertet i vetem dhe per te gjith
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Hici... Ekziston?!

po e sheh pra qe egzistoka hici,,,,sepse ajo mund te jet hic per ty,,,,por gjithshka per dike tjeter,

kurse ajo qe thash un ishte hici i vertet i vetem dhe per te gjith
ajo eshte hic per mua po ekziston per mua sdo te thote qe eshte eshte hic dhe sekziston ,prandaj hici ose asgje si koncept vleresimi ekziston.........
 
Top