• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Hici... Ekziston?!

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Hici... Ekziston?!

ajo eshte hic per mua po ekziston per mua sdo te thote qe eshte eshte hic dhe sekziston ,prandaj hici ose asgje si koncept vleresimi ekziston.........
tani egziston apo segziston hici ?????

jo si koncept vlersimi,,por si koncept i asaj qe fjala hic apo asgje nenkupton ne thelb???
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
In the rainbow
Titulli: Hici... Ekziston?!

tani egziston apo segziston hici ?????

jo si koncept vlersimi,,por si koncept i asaj qe fjala hic apo asgje nenkupton ne thelb???
jo ta kam permendur dhe ne postimet e mesiperme qe hici per ate cka e quan ti hic ,asgje nuk ekziston,nuk ekziston asgjeja ,ka gjithmon shkak -pasoje nuk ka asnjeher 'asgje'......
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Hici... Ekziston?!

jo ta kam permendur dhe ne postimet e mesiperme qe hici per ate cka e quan ti hic ,asgje nuk ekziston,nuk ekziston asgjeja ,ka gjithmon shkak -pasoje nuk ka asnjeher 'asgje'......

po shoku jot pak me siper kur e pyeta nese kishte dicka qe egziston,,,dhe qenja e gjall nuk mund ta degjoj shikoj apo ndjej,,,u pergjigj se nuk ka asgje te till,,,,

pra ne kte kocept,,asgjeja egziston,,,sepse nga ato qe qenja e gjall nuk mund ti shikoj degjoj apo ndej,,,kemi asgje!!!

dhe pa qenjen e gjall,,i bie qe gjithshka qe qenja e gjall ka par ditur degjuar dhe ndjer,,,te barazohet me asgje
 

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: Hici... Ekziston?!

Tani nuk e mbaj mend por kam lexuar diku qe hiqi nuk ekztison nese do ekzistonte do jete e krijuar do kete dale nga diku????????por nese ka dale nga diku atehere nuk eshte hiq sepse nga hiqi nuk del asgje dihet kjo......
Nese Zoti krijoi hiqin do te thote qe hiqi del nga hiqi por Zoti nuk eshte hiqi perkundrazi ai ska as fillim as mbarim..
Por nese eshte e krijuar si fjale diku i ka bazat atehere jane ca pytje qe thjeshte mbeten pytje
(Ah sa per hiqi eshte hiçi por per shkurte :p)
 

Humbesi

Anëtar i ri
Titulli: Hici... Ekziston?!

Ekziston sepse eshte fjale, dhe perdoret gjithmone si metafore. Ekziston si fjale, ndersa si koncept... ekziston relativisht mendoj une.
Nese "hiç" do eksistonte absolutisht atehere do dilnim ne konkluzionin e pashpjegueshem qe; "Une nuk ekzistoj" . Hiq nuk ekziston atehere kur ekziston edhe dicka tejeter sepse s'do kishim 'hiç" .
Te pakten, fizikisht dhe teorikisht kjo eshte ajo qe une jam ne gjendje te mendoj. Ne nje dimension tejter fizik dhe kohorë ndoshta s'do mendoja fare ose te pakten s'do e mendoja keshtu... :D
 

terroristi

Antar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
ZVICER
Titulli: Hici... Ekziston?!


zhandark per pergjigjen qe ju keni dhene por ne te vertet duhet te kuptoni qe hici qenkeni ju.
nese egziston je bote ajo eshte vetem nje. dhe asgjeja egziston brenda asgjese dmth hic egziston brenda hicit , dhe vet hici eshte mendja jone . ne te vertet ajo qe ti duhet te kuptosh qe hici eshte ne dimensionet e reales dhe sureales . pra akoma me te shkoqitur per ato qe jan shum te trrashe ti kuptoje theniet e frojdit atje me lart temes eshte se hici egziston thjesht per mendjen e njerzve , dhe ne boten ku rrethohet mendia e njerzve hic nuk egziston. nese do mendojme per nje hic qe egziston ne duhet te zbulojme me pare se ku do te na conin bashkeveprimi i kater fushave te fizikes . kjo do te thote levizja me shpejtesine e drites . vetem pasi njeriu te ket vertetuar se ne cdimensione do te jetoj kur te levize me kete shpjetesi athere natyrshem do te vertetohet dhe egzistenca e asgjese. cdo vend ku ne jetojme nuk egziston hici gjithmone aty ka nje lende fizike. ne hapsirat qe ti mendon se jane boshe ato jane te mbushura me ajer. ne ato hapsira te kozmosit qe ti prap mendon se jane boshe ato jane te mbushura me reze kozmike dhe lende te cilat trruri njeriut smund ti imagjinoi dhe tabela mendelejeviot as i ka as do ti kete deri ne milleniumin e ardhshem. dhe ato qe quhen vrima te zeza ne hapsire dhe aty hici prap nuk egziston aty ka bashkeveprim i kater fushvae te fizikes.
nese dikush nga ju qe e lexon kete , dhe ka mendimin ndryshe nga une , te ma vertetoi me ndo nje fakt se hici egziston . ju mirpres miq te dashur
 

Dori

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Hici... Ekziston?!


zhandark per pergjigjen qe ju keni dhene por ne te vertet duhet te kuptoni qe hici qenkeni ju.
nese egziston je bote ajo eshte vetem nje. dhe asgjeja egziston brenda asgjese dmth hic egziston brenda hicit , dhe vet hici eshte mendja jone . ne te vertet ajo qe ti duhet te kuptosh qe hici eshte ne dimensionet e reales dhe sureales . pra akoma me te shkoqitur per ato qe jan shum te trrashe ti kuptoje theniet e frojdit atje me lart temes eshte se hici egziston thjesht per mendjen e njerzve , dhe ne boten ku rrethohet mendia e njerzve hic nuk egziston. nese do mendojme per nje hic qe egziston ne duhet te zbulojme me pare se ku do te na conin bashkeveprimi i kater fushave te fizikes . kjo do te thote levizja me shpejtesine e drites . vetem pasi njeriu te ket vertetuar se ne cdimensione do te jetoj kur te levize me kete shpjetesi athere natyrshem do te vertetohet dhe egzistenca e asgjese. cdo vend ku ne jetojme nuk egziston hici gjithmone aty ka nje lende fizike. ne hapsirat qe ti mendon se jane boshe ato jane te mbushura me ajer. ne ato hapsira te kozmosit qe ti prap mendon se jane boshe ato jane te mbushura me reze kozmike dhe lende te cilat trruri njeriut smund ti imagjinoi dhe tabela mendelejeviot as i ka as do ti kete deri ne milleniumin e ardhshem. dhe ato qe quhen vrima te zeza ne hapsire dhe aty hici prap nuk egziston aty ka bashkeveprim i kater fushvae te fizikes.
nese dikush nga ju qe e lexon kete , dhe ka mendimin ndryshe nga une , te ma vertetoi me ndo nje fakt se hici egziston . ju mirpres miq te dashur
:dong::dong::dong: Shum e sakte :)
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Vendndodhja
вσяα вσяα
Pe: Hici... Ekziston?!

Filologet edhe shkencat ekzakte ne pergjithesi bashke ne luften e tyre te pare, kur sapo po krijoheshin dmth. Per te vertetuar teorite ose shkrimet e vjetra ose thjesht dyshimet e njerezve, filluan te perdornin menyren shkencore....dmth mblidhnin te gjitha informacionet e mundshme, benin te gjitha provat e mundshme per ta vertetuar teorin.

Sot pas shume provash, shume teori jan vertetuar, shume te tjera pritet akoma te vertetohen. Nder to eshte edhe teoria e lendes/antilendes. Ndersa thuhet se nga lenda eshte formuar gjithe universi, nga anti lenda eshte formuar "erresira" dmth hapesira boshe. Para disa muajsh shkencataret arriten te bllokonin nje grimce te vogel te antilendes dmth te hapesires boshe. Nese per ne tani fjala "hic" do te thote dicka "boshe", keta na treguan ne menyre shkencore qe "hici" ekziston. Kjo ishte sa per anen shkencore, kurse ajo filozofike eshte edhe me e thjeshte. Njeriut deri sa ti punoje zemra, nuk ka si te jete pa levizje. Keshtu qe dhe kur thua "hic po rri" ne te vertet po e ben dicka, po ben nje "hic" pra nje "hapesire boshe" me trupin tend,, me mendjen tende, pasi eshte ajo qe komandon gjakun qe pompon zemra.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Hici... Ekziston?!

Egziston si jo :p
E ke parasysh qe i thu dikujt, po bej nje hic ose je nje hic.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Hici ekziston ne te njejten mase me dickane.
edhe ne rrafshin shkencor pikepytjet mes vertetimit te dickas me hicin varjojne ketu e shekuj ne te njejten peshore analitike.

​​​​​
 
Top