• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Hyperboreanët, nje popull misterioz.

Lauri

Anunnak
Hyperboreanët ishin një popull legjendar që besohej se jetonin "përtej erës së veriut", në skaj të botës, në tokën e rrezeve të pathyeshme. Këtu ata shijojnë lumturi të përhershme dhe të përkryer. Apoloni e kalon dimrin në mesin e Hyperboreanëve, gjithashtu edhe Herakliu dhe Perseu e vizituan këtë popull.Emri shpjegohet lehtë përmes shqipes: BOREU me të cilin quhej veriu, rrjedh nga fjala BORث. HYPER do të thotë përmbi apo matanë, e ngjashme me fjalën shqipe HIP, HYP.
Abarisi ishte një prift i Apolonit, që erdhi nga tokat e Skythëve (fis pellazg në atë kohë), në Heladë, për të larguar murtajën që kishte rënë. Ai erdhi duke fluturuar me ndihmën e Apolonit. Ky i dha priftit një shigjetë të artë me të cilën shëronte sëmundjet, bënte profeci, e bënte priftin të padukshëm dhe përmes saj fluturonte nëpër qiell. Abarisi më vonë ia dha shigjetën Pitagorës. Abarisin e përmendin Herodoti dhe Pindari me mbiemrin "Hyperborean"
Nepermjet keti libri ata jetonin ne Iliri The Hyperboreans on JSTOR
/Vargmal
 

Marla

PPSL
Titulli: Hyperboreanët, nje popull misterioz.

Boreas nje nga ererat e veriut vetem ket kam pas ditur. Interesant keto info por 1 pyetje kisha une. Nese kanr prejardhje nga iliria pse nuk i njef bota keto fakte?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Hyperboreanët, nje popull misterioz.

Koha e arte ose koha Perendive, quhet perjudha e keti populli i cili perjetonte driten e perhershme.
A do kene lidhje te perbashket me kulturat sumere, babiloneze, greke, egjypt..?
Cfare donin te trashigonin brezave te ardhshme nepermjet skluturave e vizatimeve, me qenjet te ngjashme me njerez e me krahe fluturimi?
Mos valle jane Ata qe Enoch(brezi i 7' pas Adamit) shkruan per femijet e Perendise qe rane e u bashkuan me femrat e tokes?

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Hyperboreanët, nje popull misterioz.

Boreas nje nga ererat e veriut vetem ket kam pas ditur. Interesant keto info por 1 pyetje kisha une. Nese kanr prejardhje nga iliria pse nuk i njef bota keto fakte?
Nga Hiperboreanet mund te vijne Pallazget ndoshta, dhe nga Pallazget Iliret.
Hyperboreanet e origjines duhet ti perkasin nje perjudhes Atlandes. Dicka e thote edhe Thot qe vjen nga nje vendt tjeter nga veriu. Pllakat e Smeraldta
 
Top