• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

'I urrej burrat', libri feminist shitet masivisht në Francë pasi zyrtari qeveritar tentoi ta ndalonte

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
'I urrej burrat', libri feminist shitet masivisht në Francë pasi zyrtari qeveritar tentoi ta ndalontePërpjekja e një zyrtari të qeverisë franceze për të ndaluar botimin e një libri feminist të titulluar 'I Urrej Burrat', duket se ka dhënë një efekt të kundërt, pasi libri u shit në masë.


'Unë i urrej burrat', është një libër i shkruar nga aktivistja 25-vjeçare franceze Pauline Harmange.


Shitjet e librit të 25-vjeçares 'Moi les hommes, je les déteste', u rritën ndjeshëm, pasi Ralph Zurmély, një këshilltar special i ministrisë së Francës për barazinë gjinore, e quajti librin si një "urrejtje ndaj burrave". Rasti në fjalë ndezi një debat në Francë.


Në një email, Zurmély i tha Monstrograph - botuesit të librit - se 'nxitja e urrejtjes për shkak të gjinisë është një vepër penale', dhe i kërkoi botuesit të tërhiqte librin nga botimi.


Shtëpia botuese ka mohuar që libri nxit urrejtjen, dhe e quajti thjesht një 'libër feminist'.

Autorja e librit e përshkruan veten si bi-seksuale dhe është e martuar me një burrë. Ajo tha se përvoja e saj e punës me viktimat e sulmeve seksuale në Francë e ka bërë atë që të mos ketë besim tek burrat që nuk i njeh.

Ajo vuri në dukje statistikat që tregojnë se gati 40 gra në ditë janë viktima të dhunës seksuale në Francë .

Sipas saj, gratë që nuk i pëlqejnë burrat "as nuk vrasin dhe nuk lëndojnë askënd, as nuk i pengojnë ata të vishen ashtu si dëshirojnë, të ecin në rrugë gjatë natës, ose të shprehen si të gjykojnë të arsyeshme."

g,shqip
 
Kto qe thone i urrej burrat garant qe jane me te vdekura per burra. Por vuajne nga inferioriteti qe sjua varin prandaj dhe gjasme shprehen me urrejtje.
 

Moonshine

Sunshine mixed with a little hurricane
Titulli eshte provokues ... per te krijuar polemik dhe shit kopje librash dhe gazetash.
Se kuptoj pse e merrni me kaq vrull duke gjykuar autoren nga aspekti i jetes saj seksuale.
Te kishte qen e kunderta, autor mashkull me librin "urrej k u r v @ t" do kishin plas duartrokitjet nga te dy palet.


Termi feminist keqperdoret cdo here duke thene se urrejn gjinine e kundert... por ne te vertet ato thjesht kerkojne barazi gjinore.

Cte shtoj me teper? Un e kam vujt ne lekuren time maskilizmin qe ne mosh te vogel dhe akoma sot shum femra te tjera si une (sepse na falni qe skemi bo te gjitha hapa gjigante ne jet dhe punojme per 2 lek te qelbura)...

Ju vazhdoni komentoni frustracionin seksual
 
Liber FEMINIST me titull-"I urrej burrat".

Vetem feminist qe nuk eshte ky liber.
Feminizmi nuk ka te beje me mohimin e gjinise mashkullore, aq me pak me denigrimin e tij, as me superioritetin e gjinise femerore mbi ate mashkullore.

Feminizmi ka lindur qe ne fillim dhe ka si synim kryesor BARAZINE gjinore.
Te jesh feminist/e nuk do te thote te vesh femren mbi mashkullin por do te thote te trajtohen njelloj si femra edhe mashkulli.
Aq e vertete eshte kjo saqe ka meshkuj feministe sa te duash, i nenshkruari per shembull 😁
 
Private conversations
Help Users
    Top