• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Identifikohen kushte të favorshme jetese në eksoplanetin K2-18b

Hera

Βιβλίο φάγος
Identifikohen kushte të favorshme jetese në eksoplanetin K2-18b

Thumbs B C 90313379a21fd75abe7058ac198c57b8 768x432


Sipas një studimi, rezultatet e të cilit u publikuan në revistën “The Astrophysical Journal Letters”, eksoplanetet tetë herë më të mëdhenj se Toka mund të kenë kushte të favorshme për jetesë.
Në kuadër të këtij studimi u analizuan të dhënat rreth masës, radiusit dhe atmosferës së ekzoplanetit K2-18b, i cili ndodhet 124 vite dritë larg nga Toka.


Astronomët nga universiteti ”Cambridge” konstatuan se K2-18b në atmosferën e tij të pasur me hidrogjen mund të ketë ujë.

Dy ekipe të ndryshme në vitin 2019 njoftuan se kanë gjetur avull në atmosferën e këtij eksoplaneti.Balkanweb"
 
Top