Imami arab në Gjermani: Hidheni në koshin e plehrave flamurin shqiptar


Një imam i quajtur Abu Rumaisa, gjatë një ligjërate të tij u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve që frekuentojnë xhaminë e tij që të hedhin në kosh flamurin kombëtar.

Rumaisa, i cili shërben në xhaminë e Braunschëeig në Gjermani, ka folur me urrejtje dhe përçmim ndaj flamurit shqiptar në një video në rrjetet sociale.

I gjithë diskutimi nisi pasi dikush e kishte pyetur imamin se nëse mund të mbante flamurin shqiptar që ia kishte dhuruar një shqiptar.

“Hidhe në kosh”, u përgjigj menjëherë imami Abu Rumaisa duke shtuar se ky flamur përfaqëson qafirat dhe jo myslimanet dhe është kundër islamit.

Noa.al


PS-Zoteria eshte Imam zyrtar, i njohur nga Komuniteti Mysliman ne Braunschweig, pra nuk eshte mendimi personal i dikujt qe veteshpallet imam ose hoxhe(Shenimi im)
 
Ec o Lev me kto tema mo, se s'kemi nerva tani me u kap te keto gjera. ???

U ka dal moda! ?

p.s. keta tipa kshu nqs ka vepru vertet jo vetem qe jane te trashe e injorant por as nuk u punon truri vogel fare!
 
Ky hoxhe nuk ka pike te fajit, kane ata shqipetare qe i shkon ketij si xhemat, po te ishin shqipetaret si duhet e kishin raportu ket hoxhe ne bashkesin islame te atij vendi dhe ky ish suspendu prej pozites si Imam.
 
Interesante do ishte te dinim nese ky imami kete opinion e ka personal apo te bazuar ne besimin e tij?

Nuk di ti jap nje pergjigje kesaj pyetje por di ama qe besimtaret ne pergjithesi i drejtohen me termin "vella" dhe "moter" te gjithe atyre qe kane te njejtin besim fetar si ata.
Dmth nocioni i çfaredo lloj perkatesie pervec asaj fetare nuk ka aspak rendesi per besimtaret.
Ndoshta ky imami nuk eshte aq "injorant" sa duket?

Kam nje vella shume besimtar te cilin shpesh e ngacmoj sepse ndodh qe kur jemi bashke te 4 vellezerit dhe mami atij i duhet te largohet dhe une i them-
Ik, ik se te presin vellezerit dhe motrat?
Sepse ky eshte termi me te cilin ai i drejtohet bashkebesimtareve te vet?
 
Interesante do ishte te dinim nese ky imami kete opinion e ka personal apo te bazuar ne besimin e tij?

Nuk di ti jap nje pergjigje kesaj pyetje por di ama qe besimtaret ne pergjithesi i drejtohen me termin "vella" dhe "moter" te gjithe atyre qe kane te njejtin besim fetar si ata.
Dmth nocioni i çfaredo lloj perkatesie pervec asaj fetare nuk ka aspak rendesi per besimtaret.
Ndoshta ky imami nuk eshte aq "injorant" sa duket?

Kam nje vella shume besimtar te cilin shpesh e ngacmoj sepse ndodh qe kur jemi bashke te 4 vellezerit dhe mami atij i duhet te largohet dhe une i them-
Ik, ik se te presin vellezerit dhe motrat?
Sepse ky eshte termi me te cilin ai i drejtohet bashkebesimtareve te vet?

Ahmed Kalaja kishte folur per kete rast. Dhe e kishte kritikuar pasi kjo ska baza fetare.

Sa per termin vlla moter. Po. E perdornim shume dikur. Jemi motra ne fe. pershendeteshim ne rruge pavarsisht se nuk njiheshim ?? ☺ Por tani jemi ftohur dhe ne. Ndoshta sepse jane shtuar shume besimtaret dhe pershendeten vetem nqs njihen.
 
Ec o Lev me kto tema mo, se s'kemi nerva tani me u kap te keto gjera. ???

U ka dal moda! ?

p.s. keta tipa kshu nqs ka vepru vertet jo vetem qe jane te trashe e injorant por as nuk u punon truri vogel fare!
Kto kam frig se përdoren vetem per klikime ? un hala snigjova nji hytbe ku nji imam ka përmend nji her te vetme flamurin I nji vendit,jo ma me e specifiku flamurin ton.
 
Ke edhe hoxhë Jakup Asipi që ka fol kundër pavarësisë së Shqipërisë nga P Osmane, kundër Flamurit shqiptar se qënka flamuri i kaurrit.
E diku tjetër flet pro. Cilen t'i marrim për bazë ,??
 
Kto kam frig se përdoren vetem per klikime ? un hala snigjova nji hytbe ku nji imam ka përmend nji her te vetme flamurin I nji vendit,jo ma me e specifiku flamurin ton.
Te siguroj qe nuk eshte lajm i rreme.
Zoteria eshte me te vertete imam ne Braunschweig dhe ne videon qe e shoqeron ka thene shume me teper se aq.
Nese deshiron ta bej une perkthimin dhe pershtatjen e sakte shqip, per ty do e beja kaq?
 
Te siguroj qe nuk eshte lajm i rreme.
Zoteria eshte me te vertete imam ne Braunschweig dhe ne videon qe e shoqeron ka thene shume me teper se aq.
Nese deshiron ta bej une perkthimin dhe pershtatjen e sakte shqip, per ty do e beja kaq?
Te besoj Lev,un thash eksperiencën teme ne lidhje me hytbet (fjalimet)e hoxhallarve ku kam ken un prezent.
 
Interesante do ishte te dinim nese ky imami kete opinion e ka personal apo te bazuar ne besimin e tij?

Nuk di ti jap nje pergjigje kesaj pyetje por di ama qe besimtaret ne pergjithesi i drejtohen me termin "vella" dhe "moter" te gjithe atyre qe kane te njejtin besim fetar si ata.
Dmth nocioni i çfaredo lloj perkatesie pervec asaj fetare nuk ka aspak rendesi per besimtaret.
Ndoshta ky imami nuk eshte aq "injorant" sa duket?

Kam nje vella shume besimtar te cilin shpesh e ngacmoj sepse ndodh qe kur jemi bashke te 4 vellezerit dhe mami atij i duhet te largohet dhe une i them-
Ik, ik se te presin vellezerit dhe motrat?
Sepse ky eshte termi me te cilin ai i drejtohet bashkebesimtareve te vet?
Po mir cfar mendimi ka vllai yt per ket hoxhe?
Ti me duket paske hallin e besimit te vllait se sjell tema tilla.
Ps.lum ti per ate vlla.
 
Me habit fakti se si mund ti kushtohet nje teme apo vemndje nje cop injoranti qe ndoshta nuk di as te shkruaj.
Kuranin e ka mesuar permwndesh ne YouTube
 
Po mir cfar mendimi ka vllai yt per ket hoxhe?
Ti me duket paske hallin e besimit te vllait se sjell tema tilla.
Ps.lum ti per ate vlla.
Une nuk i zgjedh temat qe sjell.
Ato i zgjedh aktualiteti.
Nuk kam bere e nuk bej kurre perzgjedhje ne postimin e temave.
Temat e mia jane ketu, jane aq te larmishme sa vetem dikush qe nuk do ti shohe nuk i sheh.
Po me thua qe nuk duhet te sjell tema te tilla???
Une sjell cdo lloj teme qe mendoj se paraqet interes publik dhe per sa kohe nuk shpif, nuk trilloj dhe respektoj rregulloren e forumit askush, e perseris askush nuk me ndalon te sjell cfaredo lloj teme.
Temat qe kam hapur ketu jane, hidhi nje sy, nese nuk deshiron ti hedhesh nje sy prape mire.

Hamendesimet dhe opinionet e tua per vellain tim nuk meritojne pergjigje.


Ti per te qendruar ne teme jep mendimin tend, nese ke, nese nuk ke mos e jep?

Fakti qe nuk komenton temen por hamendeson "hallet" e mia eshte shume domethenes?
 
Une sjell cdo lloj teme qe mendoj se paraqet interes publik dhe per sa kohe nuk shpif, nuk trilloj dhe respektoj rregulloren e forumit askush, e perseris askush nuk me ndalon te sjell cfaredo lloj teme.
Like like like ?.

Sa per temen, paqe njerez paqe.
 
Une nuk i zgjedh temat qe sjell.
Ato i zgjedh aktualiteti.
Nuk kam bere e nuk bej kurre perzgjedhje ne postimin e temave.
Temat e mia jane ketu, jane aq te larmishme sa vetem dikush qe nuk do ti shohe nuk i sheh.
Po me thua qe nuk duhet te sjell tema te tilla???
Une sjell cdo lloj teme qe mendoj se paraqet interes publik dhe per sa kohe nuk shpif, nuk trilloj dhe respektoj rregulloren e forumit askush, e perseris askush nuk me ndalon te sjell cfaredo lloj teme.
Temat qe kam hapur ketu jane, hidhi nje sy, nese nuk deshiron ti hedhesh nje sy prape mire.

Hamendesimet dhe opinionet e tua per vellain tim nuk meritojne pergjigje.


Ti per te qendruar ne teme jep mendimin tend, nese ke, nese nuk ke mos e jep?

Fakti qe nuk komenton temen por hamendeson "hallet" e mia eshte shume domethenes?
Vallahi ti vetem tema tilla sjell.jo per gje tjeter vetem per perqarje antaresh..sepse ne njohim gjith tanime mendimin e njeri tjetrit per besim
e cdo teme tjeter..
Kto tema jan konsumu tanime.
Gjith e dim se feja dhe kombi jan te pa ndara per cdo shqiptar te cdo feje..
Plus e kemi obligim ta japim
Jeten per komb.nese kerkohet..ti kte e din mir,e nese jo pyte vllain nese kontakton me te kuptohet..(se ai qenka i zen me shum me vllezer te besimit)..
Ps..prap te them
Lum ti per te .e keq ai per ty?
 
Redaktimi i fundit:
Fal zotit, krishterimi eshte i civilizuar e jua lejon te kene xhami, te mbulohen nga koka te kembet, ti mbaj dhe me buke se nuk punojne fare etj
U lejon dhe te bejne protesta kur si ligj del zbulimi fytyres.
Une nje gje nuk e kuptoj!
Kur nuk u pelqen, pse nuk shkojne nga kane ardhur?!
 
Vallahi ti vetem tema tilla sjell.jo per gje tjeter vetem per perqarje antaresh..sepse ne njohim gjith tanime mendimin e njeri tjetrit per besim
e cdo teme tjeter..
Kto tema jan konsumu tanime.
Gjith e dim se feja dhe kombi jan te pa ndara per cdo shqiptar te cdo feje..
Plus e kemi obligim ta japim
Jeten per komb.nese kerkohet..ti kte e din mir,e nese jo pyte vllain nese kontakton me te kuptohet..(se ai qenka i zen me shum me vllezer te besimit)..
Ps..prap te them
Lum ti per te .e keq ai per ty?
Prape nuk e dhe mendimin tend per temen?

Ça mendon ti personalisht si Arfe per imamin ne fjale?Feja dhe kombi jane te pandara???Kush e tha?

Si e tha?

Nga e tha?

Komshiu apo komshia ta tha??

Feja dhe kombi jane koncepte diametralisht te ndryshem.

Ja te te jap nje shembull-

Ti mund te shkosh edhe ne Hene por kombesine tende nuk e ndryshon dot(kujdes, mund te ndryshosh nenshtetesine por kurre kombesine) ndersa fene mund ta ndryshosh kur te duash, sa here te duash.

Ti ndoshta se ben kurre por sot ne bote ndodhin mijera konvertime fetare ne dite.Feja dhe kombi jane te ndara!

(Feja dhe kombi ishin nje dhe e pandare vetem ne kalifatin e Mulla Omarit)Ka shqiptare myslimane, ka shqiptare katolike, ka shqiptare ortodokse siç ka shqiptare ateiste apo shqiptare bektashiane etj, etj.

Siç e sheh edhe ti te gjithe ato qe permenda me lart kane nje emerues te perbashket qe eshte fjala-SHQIPTAR.

Ato epitetet krahas fjales SHQIPTAR ndryshojne sipas perkatesise fetare.Tjeter nocion eshte kombi e komplet tjeter eshte feja.

Nejse, nuk pres prej teje te besh dallimin mes kombit dhe fese.Kush e vendos cila teme eshte e konsumuar e cila jo?

Ti?

Une?

Ai?

Ajo?Aqif Kopertoni apo Arif Llulla??

Apo temat qe nuk ju pelqejne i quani te konsumuara?Me lejo te te them kush eshte teme e konsumuar per mua.

E ke parasysh ate temen-Pershkruani anetarin lart me nje fjale?

Pas saj erdhi tema-

Pershkruani anetarin lart me dy fjale.

Pak me vone u hap tema-

Pershkruani anetarin lart me tre fjale.

Tani eshte hapur tema-

Pershkruani anetarin lart me nje tregim?

Do thuash ti-E ça pastaj?

Asgje mi goce, vazhdoni me temen-

Pershkruaj anetarin lart me nje roman?

Nuk te mjafton as kjo?

Vazhdo me temen-

Pershkruaj anetarin lart me nje trilogji.

Do akoma me shume?

Ka ngel vetem qe te hapni temen-

Pershkruaj anetarin lart me nje enciklopedi???

Kjo eshte teme super e konsumuar per mendimin tim e prapeseprape nuk i kam thene askujt mos e hap kete teme, thjeshte i bej skip kur nuk me pelqen.Une i keqi nuk ja lejoj vetes ti them anetareve te tjere çfare teme duhet te hapin e çfare jo, kurse ju te miret , mire qe nuk jepni mendim per temat e hapura, por pretendoni te vendosni ju cfare temash duhet te hapen!!!

(Ti e quan veten mbrojtese e fjales se lire (Cit-Ty?), por kerkon te censurosh permbajtjen e temave?)

E ben dot dallimin?

Une i keqi i bie qe jam tolerant ndersa ju te miret antitolerante.

E kap dot thelbin?

Po se kape kerko ndihme?Imami i nderuar i bashkesise myslimane predikon hedhjen e flamurit shqiptar ne kosh dhe perçaresi jam une qe e sjell temen ne forum????

Ok, dorezohem, ma mbushe mendjen?Kush eshte dhe ndjehet shqiptar e thote qarte, bukur, paster dhe pa gabime qe zoteria ne fjale ja ka fut i çik kot.

Fakti qe ai eshte imam nuk do te thote asgje, mund te ishte prift, rabin, shaolin apo çfaredoqofte por njerezit qe fene e vene siper kombit e kane pak te veshtire te japin mendim per zoterine ne fjale, pak a shume si puna jote?Sa per aludimet e tua keqdashese per raportin tim me vellain (çudi sepse ti je dhe besimtare dhe si e tille nuk duhet te nxjerresh helm nga goja, sidomos kur aludimet jane komplet pa baze dhe pjelle e nje mendje djallezore) nuk marr mundimin ti replikoj sepse nuk meritojne replike por kur e pyeta vellain sot ça mendimi ka per kete imamin ma tha cope-Ai mund te jete edhe imam por pikesepari eshte nje cope injoranti?Ah po, une tema do sjell si gjithmone, e rendesishme eshte te jene aktuale dhe konform rregullores se forumit.

Sidoqofte nese nuk ju pelqejne temat mundeni gjithmone ti injoroni , (sic bej une me ato temat e pershkrimeve enciklopedike?),jo per gje por me sa di une, sepse jam injorant ne materie, ju predikoni tolerancen dhe mirekuptimin?Görüşürüz?

PS-Me lejo te te dergoj nje perqafim virtual?

Perkunder asaj qe mendon ti une ty te lexoj me endje, sidomos te keto temat serioze komentet e tua me falin buzeqeshje deri ne gajasje, ndersa te ato temat gazmore me dukesh shume serioze??
 
Perderisa feja ma ka bere obligim ta mbroje atdheun, kombi dhe feja do mbeten gjithmone sbashku te pandara. Nuk ka rendesi cfare thone te tjeret, sepse nuk con peshe fare, me rendesi eshte se une i beson kesaj, shume e thjeshte.

Ajo pika e injorances apo gabimi qe une mendoj se e bejne njerezit eshte kur veprimin e nje besimtari, ia mveshin fese komplet, shkojne aq large, ne kete rast Levo, saqe e luajne rolin e hoxhes, komentojne, japin fetwa, na mesojne Islamin :p

Kot s'ka thene Shekspiri per kokat e njerezve qe jane 3, nder to: Koka qe nuk dine e as nuk pranojne dije.

Ne kete forum ka yhhhaaaaaaa (sa i perket fese). As nuk dine, e as spranojne dijne, ndaj kot tmerrem me sqarime.


p..s.

Levo, t'paska djeg fort postimi i Arfes, une tere ate postim e kisha bere vetem per nje dashuri ndoshta :lol: :lol: :lol:
 
Perderisa feja ma ka bere obligim ta mbroje atdheun, kombi dhe feja do mbeten gjithmone sbashku te pandara. Nuk ka rendesi cfare thone te tjeret, sepse nuk con peshe fare, me rendesi eshte se une i beson kesaj, shume e thjeshte.

Ajo pika e injorances apo gabimi qe une mendoj se e bejne njerezit eshte kur veprimin e nje besimtari, ia mveshin fese komplet, shkojne aq large, ne kete rast Levo, saqe e luajne rolin e hoxhes, komentojne, japin fetwa, na mesojne Islamin :p

Kot s'ka thene Shekspiri per kokat e njerezve qe jane 3, nder to: Koka qe nuk dine e as nuk pranojne dije.

Ne kete forum ka yhhhaaaaaaa (sa i perket fese). As nuk dine, e as spranojne dijne, ndaj kot tmerrem me sqarime.


p..s.

Levo, t'paska djeg fort postimi i Arfes, une tere ate postim e kisha bere vetem per nje dashuri ndoshta :lol: :lol: :lol:
Ehe, ehe, ka shume mundesi qe me pelqen jashte mase Arfe, sic mund ti pelqej une asaj??
 
Top