• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

India krijon astronauten e parë robot

Hera

Βιβλίο φάγος
India krijon astronauten e parë robot


Agjencia hapësinore e Indisë ka krijuar për herë të parë roboten që do të udhëtojë në hapësirë këtë vit si pjesë e misionit të tyre pa pilot.

Robotja quhet Vyom Mitra (që përkthehet nga sanskritishtja në mik në hapësirë), e krijuar me detaje që të lë përshtypjen e një gruaje por me intelegjencë jashtëzakonisht të madhe.
Shkencëtarët shpresojnë se robotja do t’i ndihmojë më vonë astronautët në një mision hapësinor të administruar të quajtur ‘Gaganyaan’, i cili është caktuar për në dhjetor 2021.
Isro do të zhvillojë dy misione pa pilot, një në dhjetor të këtij viti dhe një tjetër në qershor 2021, para misionit të ‘Gaganyaan’.
“Unë mund të bëhem edhe shoqëruesja juaj, të bisedojë me astronautët, t’i njohë ata dhe t’i përgjigjem kërkesave të tyre”, tha robotja Vyom e cila është e gatshme çdo moment që të fluturojë në hapësirë.
Shkencëtarët e kanë krijuar këtë robote në mënyrë që t’i ndihmojë ata që të kuptojnë më mirë impaktin e udhëtimit hapësinor tek njerëzit, do të stimulojë detyrat e një astronauti në hapësirë.
Agjencia e hapësirës shpreson se kjo robote do t’i ndihmojë në detyrat e tyre, në misionet e krijuara në të ardhmen.


Top Channel
 
Top