• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

INJORANCA,kulmi i lumturise.

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Ne kohen e Enverit, te gjithe e kishin nje arsye te zgjoheshin ne mengjes e te ngriheshin nga krevati. Ai i dha nje arsye per te jetuar duke i frymezuar me "idealet boshe te Partise". Njerzit vertet ishin injorante dhe te paditur po te gjithe ose shumica e popullit ishin te lumtur.

Ndersa tani, kemi shume me teper njohuri per boten, shofim se cfare kane te tjeret e cfare na mungon ne. Lodhemi cdo dite te arrime te paharritshmen. perpiqemi me kot te jetojme boten e televizorit. E jemi gjithmone e me pak te kenaqur nga jeta.

E cfare rendesie ka qe je i paditur kur ne vetvete je i lumtur? A nuk eshte qellimi perfundimtar i njeriut te jete i lumtur?

Sipas jush a e sjell dituria pakenaqesine, dhe a eshte me mire te jesh i paditur dhe i lumtur?
 

Lela_Dr

Donatorë
Eshte e vertete kjo qe thua Bledi, sepse sa me shume te dime, aq me shume kerkojme nga vetja dhe nga jeta.
Por une nuk mendoj qe njerezit atehere ishin injorante (sepse nuk mund te quhen te tille), thjesht qe nuk u lodhnin te arrinin pikat maksimale te jetes, sepse te gjithe ishin te barabarte me njeri-tjetrin.

Tani eshte pak ndryshe, sepse jemi te mombarduar nga lajme nga e gjithe bota, dhe te gjithe lodhemi per te arritur maksimumin.
Po cili valle eshte maksimumi i jetes?
Mos valle te jene leket?
Bukuria?
Profesioni???

Per mendimin te jesh i lumtur do te thote te kenaqesh me ate qe ke arrit ne jete, me sakrificat e tua.....
Dhe sidomos te krijosh nje familje te shendshme, ku mbizoteron qetesia, dashuria, mirekuptimi.
Te tjera gjera pastaj, shkojne e vijne.
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Por une nuk mendoj qe njerezit atehere ishin injorante (sepse nuk mund te quhen te tille), thjesht qe nuk u lodhnin te arrinin pikat maksimale te jetes, sepse te gjithe ishin te barabarte me njeri-tjetrin.
kur them injorante nuk kuptoj ate qe do theshim me kuptimin e plote te fjales sepse ne ata njerz jetoja dhe une bashke me familjen time dhe nuk mund ti quaj keshtu po r kur them injorante besoj se dua te them "injoranca e te paditures" :)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Ne kohen e Enverit, te gjithe e kishin nje arsye te zgjoheshin ne mengjes e te ngriheshin nga krevati. Ai i dha nje arsye per te jetuar duke i frymezuar me "idealet boshe te Partise". Njerzit vertet ishin injorante dhe te paditur po te gjithe ose shumica e popullit ishin te lumtur.

Ndersa tani, kemi shume me teper njohuri per boten, shofim se cfare kane te tjeret e cfare na mungon ne. Lodhemi cdo dite te arrime te paharritshmen. perpiqemi me kot te jetojme boten e televizorit. E jemi gjithmone e me pak te kenaqur nga jeta.

E cfare rendesie ka qe je i paditur kur ne vetvete je i lumtur? A nuk eshte qellimi perfundimtar i njeriut te jete i lumtur?

Sipas jush a e sjell dituria pakenaqesine, dhe a eshte me mire te jesh i paditur dhe i lumtur?

Te mos dish eshte nje lumturi e hidhur. Ne kohen e Envr Hoxhes kemi qene "te lumtur" te gjithe si popull ose te pakten keshtu mendonim, sikur ishim te lutmur. Njerzit jetonin ne varferi te plote ekonomike, nuk shikonin, nuk dinin, dhe duke mos ditur (pra injoranca) nuk kerkon, nuk ke ambicje ose edhe ato pak qe ke, ti priste pergjysem regjimi, njerzit atehere kenaqeshin me pak, me ate qe u jepte Enveri dhe partia.Diktatura eshte nje mbyllje e rrugeve, mbyllje e kapitalizmit, zhvillimit dhe nje mbyllje e mendjes dhe e shpirtit, eshte nje jete e drejtuar nga te tjeret, eshte nje jete qe vendosnin te tjeret lindjen dhe vdekjen tende.

Tani vertet eshte nje bote e madhe, me shume gjera te shemtuara por te pakten cdo njeri ka dinjitetin, karakterin dhe te drejtat e tij per te vendosur dhe per bere me te miren per veten dhe familjen e tij....Jeta i jep shume mundesi pa njolla dhe pa pasur friken nga paragjykimet....Jeton pa frike.....Ben gabime dhe ka shansin qe ti ndreqi ato.


Po kam qene nje femije i lumtur ne ato kohera, nuk dija asgje......Por sot po kuptoj shume gjera nga prinderit e mi, tani po i njoh e tani po me njohin ata mua....sepse jemi vetvetja pa ankthin e botes.
Shume sakrifica kane bere ne kohen e diktatures prinderit e mi per te rritur nje familje te shendosh....edhe tani po bejne sakrifica per kete....Ndryshimi i madh qendron se lumturia eshte e lire.....eshte e jona teresisht...eshte e pandaluar :cheer:
 
Last edited:

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Kur kthehem pas ne kohe dhe analizoj argumentet qe me kane dhuruar lumturi, arrij ne perfundimin sesa me femijenor, me i pafajshem dhe i padjallezuar te jesh, aq me i lumtur ndjehesh.

Por kjo nuk do te thote kurrsesi se te qenit i pjekur, i rritur, i rrahur me jeten, nuk mund te te dhuroje lumturi. Mendoj qe ndryshon thjesht forma. Eshte kenaqesi e madhe nje arritje ne karriere, ne plan i finalizuar mire, nje ide e cmendur, mund te lumturohesh kur takon nje mik qe prej kohesh nuk e ke pare, kur behesh prind e femija yt nis e belbezon. Mund te lumtohesh duke ndjekur komunikimin midis 2 zogjve qe cicerojne mbi peme etj etj.

Ka gjithmone hapesire per pak lumturi, mjafton te kesh vend per te. :)
 

Adrenalina

GoC TiR0né
Ne c'do fase te jetes apo ne c'do lloj rangu jetese eshte e rendesishme te mendosh disa momente per situaten qe ndodhesh... un ndjehem shpesh e lumtur pamvaresisht qe gjerat nuk me shkojn gjithmone vaj. Por ne jete duhet vleresosh ate qe ke dhe jo vetem te mendosh per ato gjera qe nuk i ke ;)
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Ne disa pika te postimit tend "bledikorcari" jam mese dakort ,persa i perket barazise apo lumturise qe ishte edhe pse jeta ishte aq monotome dhe e thjesht ...
Por sjam dakort me te quajturit "injorant" apo mos dije per me tej ..
Ateher nuk esht se njerzeve i mungonin idet apo deshira per dicka te re ,por egzistone frika dhe ishte ajo frik qe e ruante "vreshtin" (nuk e di nese e ke degjuar si shprehje kete te fundit) e keshtu njerzit kenaqenin me ate cka kishin ...
Gjithesesi dhe ajo cka po ndodh ne ditet e sotme ,sesht aspak e drejt ,sidmos me moshat e reja qe po vijn ,qe po mesohen te ken gjithcka , nga "liria absolute" deri tek gjerat materiale nga me te ndryeshme dhe po ti shohesh qahen gjithmon per me shum :rolleyes:
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Ne disa pika te postimit tend "bledikorcari" jam mese dakort ,persa i perket barazise apo lumturise qe ishte edhe pse jeta ishte aq monotome dhe e thjesht ...
Por sjam dakort me te quajturit "injorant" apo mos dije per me tej ..
Ateher nuk esht se njerzeve i mungonin idet apo deshira per dicka te re ,por egzistone frika dhe ishte ajo frik qe e ruante "vreshtin" (nuk e di nese e ke degjuar si shprehje kete te fundit) e keshtu njerzit kenaqenin me ate cka kishin ...
Gjithesesi dhe ajo cka po ndodh ne ditet e sotme ,sesht aspak e drejt ,sidmos me moshat e reja qe po vijn ,qe po mesohen te ken gjithcka , nga "liria absolute" deri tek gjerat materiale nga me te ndryeshme dhe po ti shohesh qahen gjithmon per me shum :rolleyes:
sa per injorancen "agrodolce" jam pergjigjur me poshte.
sa per idete apo deshirat qe mund te kishim ne apo ata me te medhenjte se ne,nuk besoj se kishim keto ide qe kemi sot qe jetojme shume te lire dhe ne demokraci te plote ne shtetet jashte shqiperise,padituria na bente te kishim ide te cekta persa i perket menyres te jeteses apo lirise individe.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Une mendoj se eshte mungesa e dashurise drejt atyre gjerave qe na rrethojne qe na bejne te jemi jo te lumtur...
Sa me shume te dashurosh aq me shume i lumtur je...Dhe kur flas per dashuri nuk e kam fjalen vetem per prinderit apo per te dashurin apo per femijet, por per jeten ne pergjithesi!
 

albgrl

GIRLICIOUS
Kur njeriu nuk din, nuk mendon shume apo gjate per asgje. Jeta eshte nje fushe me lule, eshte nje tra la la.
Te dish do te thote te kesh fuqi mbi veten tende, mbi zgjidhjet e tua dhe ta gjesh se cfare ne vecanti te ben te lumtur. Te kesh injorancen, me duket si nje lumturi e pa vlere, nje lumturi qorre sepse njeriu po fshihet pas realitetit.
 

prodigious

I perjashtuar
Jetessa ne grupime kaq te medha na ben te palumtur per arsye motivimi. Nje person ndihet i lumtur atehere kur ka sfide e cila e motivon ate dhe ne rastin kur jetojm bashke me shume njerez te tjere sfidat do jene pak a shume njelloj per te gjithe dhe ne kete situate personat inteligjente nuk do motivohen pasi sfidat e tyre do jene pak a shume te njejta me ato te personave te tjere injorante le ti quajme. Por gjithsesi eshte shume e veshtire te hidhet poshte qe injoranca shkakton lumturine. Per keta kam shkruar dhe shprehjen me poshte me te zeza.
 

Kejla

Anëtar Aktiv
jam plotesisht dakort me ate shprehjen "budalla dhe i lumtur" sepse eshte shprehje e vertete .
Xhaxhi Enveri u perpoq me te gjitha menyrat te mbante popullin injorant ( dhe ne nje fare menyre ia arriti sepse ajken e zgjuarsise e shtypi ) sepse nje popull injorant eshte e dhe i lumtur dhe keshtu pushteti i tij zgjati sa kohe qe ai ishte gjalle.
A ishte krejt populli injorant ? Jo ishte i frikesuar
A ishte Enveri i zgjuar? Po patjeter
Te jesh i paditur a do te thote se je i lumtur ? Jo sepse te jesh budalla eshte gjendje semundje dhe jo lumturie
A sjell dituria pakenaqesine? Jo gjithmone , dituria te jep edhe sadisfaksion dhe te ben te jesh pjese e shoqerise
Po e mbyll kaq mgjs rezervoj te drejten te komentoj perseri ne ete teme , me pelqen
 

alfonci

Veri investigatio
Nuk e di nese je me i lumtur. Por ajo qe e mendoj se luan nje faktor te rendesishem eshte qendrimi juaj sesa kerkues jeni ndaj vetes, ndaj atyre qe zoteroni, ndaj atyre qe ju rrethojne apo edhe vendit ku jetoni.

Psh gjate kohes se komunizmit ato qe e kane jetuar kane patur pak per te kerkuar sepse mundesite per te jetuar kane qene poashtu te kufizuara. Njerezit ishin shume pak te informuar dhe bota ideale dhe me e mire egzistonte vetem ne shqiperi. Te tjeret ishin duke vdekur per buke. Pra te tille per mendimin tim jane propoganda, biles te rreme.

Sikur une dal ne konkluzionin se njeriu i painformuar, i pashetitur dhe i paditur eshte shume e lehte te lumturohet me propogande dhe informacione qe mundet te jene edhe te rrejshme. Pra sic duket te qenurit i informuar eshte nje faktor kyc per te vendosur per dicka te tille. Psh nese i kishe thene para 600 vjetesh dikujt se bota eshte e sheshte do ta kishte besuar, por tani nje qe eshte i informuar per kete detaj nuk do ta besoje. Por serish nese ja thua kete dikujt qe eshte i pashkolle, i painformuar dhe i pashetitur serish do ta besoje dicka te tille.

Sa e cuditshme, gjithnje kam menduar perse disa e blejne shkollen me leke, por sic duket paska nje arsye per te cilen skam menduar kurre, ato njerez duan te jene te lumtur me paditurine e tyre. Duan te jetojne te lumtur pergjithmone.
 

eses

Antarë
Titulli: INJORANCA,kulmi i lumturise.

Eshte shume e vertete kjo thenie.
Sa me shume te dish aq me shume vuan..keshtu vlen edhe pohimi i anasjellte.
 
Titulli: INJORANCA,kulmi i lumturise.

injoranca, kulmi fatkeqesise...nese do te derrmosh nje qenie lere injorant,e ai do te perballet me tere furine e poshterimeve dhe shuplakave qe te fal jeta...
 

Fireburn

Anëtar i ri
Titulli: INJORANCA,kulmi i lumturise.

dmth une perderisa jam e lumtur dmth qe jam injorante , jo keq ,me pelqeka kjo ide ,atehere i uroj tere njerezve te rruzullit tokesor te behen injorante qe te jetojne te lumtur
 

ZHIGO

wish me well...
Pe: INJORANCA,kulmi i lumturise.

Sipas jush a e sjell dituria pakenaqesine, dhe a eshte me mire te jesh i paditur dhe i lumtur?
pyetje interesante ,

zgjedh ti pergjigjem ne nje menyre qe tingellon çik si banale ne pamje te pare, por nuk eshte e tille,
pothuajse te gjithe, ose te pakten ne meshkujt para se te njohim mardheniet me nje femer, njohim "dorëjanën". kjo eshte nje kënaqsi mendojm, deri ne momentin qe njohim femren, dhe besoj qe ka goxha diference...pak a shum kjo esht diferenca midis te jetuarit te "lumtur" dhe te jetuarit e vertete ,

pytja , a eshte nje alternative "dora" ? po, qe çke me te , a eshte alternative injoranca? po dhe kjo esht.

per secilen mund te japesh shembuj pro. psh, femra eshte e nderlikuar pasi eshte njeri si dhe ti, ndersa "dorëjana" jo. me pak fjal e rendesishme eshte te mbrosh dhe te luftosh per zgjedhjet që vendosim te bojm, injoranca apo dituria qofte ajo.

ah e dicka, pasi provon se si eshte me nje femer, veshtire te kthehesh me deshire tek "dorëjana"... ndaj per shum nga ne, jeta ngjan me nje lloj purgatori si ai i dantes aligerit.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: INJORANCA,kulmi i lumturise.

pyetje interesante ,

zgjedh ti pergjigjem ne nje menyre qe tingellon çik si banale ne pamje te pare, por nuk eshte e tille,
pothuajse te gjithe, ose te pakten ne meshkujt para se te njohim mardheniet me nje femer, njohim "dorëjanën". kjo eshte nje kënaqsi mendojm, deri ne momentin qe njohim femren, dhe besoj qe ka goxha diference...pak a shum kjo esht diferenca midis te jetuarit te "lumtur" dhe te jetuarit e vertete ,

pytja , a eshte nje alternative "dora" ? po, qe çke me te , a eshte alternative injoranca? po dhe kjo esht.

per secilen mund te japesh shembuj pro. psh, femra eshte e nderlikuar pasi eshte njeri si dhe ti, ndersa "dorëjana" jo. me pak fjal e rendesishme eshte te mbrosh dhe te luftosh per zgjedhjet që vendosim te bojm, injoranca apo dituria qofte ajo.

ah e dicka, pasi provon se si eshte me nje femer, veshtire te kthehesh me deshire tek "dorëjana"... ndaj per shum nga ne, jeta ngjan me nje lloj purgatori si ai i dantes aligerit.

Zhigolo me habit arsyetimi yt...Pasi lumturia e njeriut nuk shikohet apo arrihet ne sex,po flitet me ne kompliksitet...Gjeja tjeter per shprehjen qe ka thene ti hysh analizave,del me nje kuptim pak si ndryshe....Nese une sdi asgje,skam dituri,arsim.aq kapacitet,me dicka te vogel qe ti do me japesh ose do em mesosh per mua eshte kulm lumturie...Dmth njeriu i paditur kenaqet me pak,ai i dituri eshte ne kerkim akoma,ka etje eshte ajo egoja njerezore drejt te pangopures per te perceptuar gjerat....Se kuptova fare shembullin tend banal me lart...
 

Endrra

VIP
Pe: INJORANCA,kulmi i lumturise.

Zhigolo me habit arsyetimi yt...Pasi lumturia e njeriut nuk shikohet apo arrihet ne sex,po flitet me ne kompliksitet...Gjeja tjeter per shprehjen qe ka thene ti hysh analizave,del me nje kuptim pak si ndryshe....Nese une sdi asgje,skam dituri,arsim.aq kapacitet,me dicka te vogel qe ti do me japesh ose do em mesosh per mua eshte kulm lumturie...Dmth njeriu i paditur kenaqet me pak,ai i dituri eshte ne kerkim akoma,ka etje eshte ajo egoja njerezore drejt te pangopures per te perceptuar gjerat....Se kuptova fare shembullin tend banal me lart...
ahahha me shkrive Gloom ...

Ne fakt te njejten keni thene ,,,ky ZH ...ne menyren e tij banale e ti me te kultivuar....

Me pelqen qe dy njerez nuk kuptohen po arrijne ne te njejtin konkluzion .)

PS: Zhigo ,,,kam te drejte apo kam te drejte ??????
 

ZHIGO

wish me well...
Pe: INJORANCA,kulmi i lumturise.

ahahha me shkrive Gloom ...

Ne fakt te njejten keni thene ,,,ky ZH ...ne menyren e tij banale e ti me te kultivuar....

Me pelqen qe dy njerez nuk kuptohen po arrijne ne te njejtin konkluzion .)

PS: Zhigo ,,,kam te drejte apo kam te drejte ??????
hë nxirre te shkretën ,, thuje dhe ti ,, ZH si Zhgulo ,lol

ne fakt se di ,, me duhet ta pranoj se s'bon : ) jo se jam i detyrum , por fjalet dhe menyra si ke shkru bojn qe te tem ashtu , qe e ke gabim :p

Zhigolo me habit arsyetimi yt...Pasi lumturia e njeriut nuk shikohet apo arrihet ne sex,po flitet me ne kompliksitet...Gjeja tjeter per shprehjen qe ka thene ti hysh analizave,del me nje kuptim pak si ndryshe....Nese une sdi asgje,skam dituri,arsim.aq kapacitet,me dicka te vogel qe ti do me japesh ose do em mesosh per mua eshte kulm lumturie...Dmth njeriu i paditur kenaqet me pak,ai i dituri eshte ne kerkim akoma,ka etje eshte ajo egoja njerezore drejt te pangopures per te perceptuar gjerat....Se kuptova fare shembullin tend banal me lart...
me duhet te them ate shprehjen time , qe e ke lexu me **** shembullin tim : ) . sepse esht i paster si kristali , veçse e kam shpreh me pak banalitet (i thonçin) . ka te boj me ate qe thu ti , njeriun e paditur qe kenaqet me pak dhe nje te ditur qe esht ne kerkim e qe nuk kenaqet me me aq pak.
 
Last edited by a moderator:

MasteR

I'm offline
Pe: INJORANCA,kulmi i lumturise.

Nje injoranti shume gjera mund ti sjellin lumturine
 

Endrra

VIP
Pe: INJORANCA,kulmi i lumturise.

hë nxirre te shkretën ,, thuje dhe ti ,, ZH si Zhgulo ,lol

ne fakt se di ,, me duhet ta pranoj se s'bon : ) jo se jam i detyrum , por fjalet dhe menyra si ke shkru bojn qe te tem ashtu , qe e ke gabim :pme duhet te them ate shprehjen time , qe e ke lexu me **** shembullin tim : ) . sepse esht i paster si kristali , veçse e kam shpreh me pak banalitet (i thonçin) . ka te boj me ate qe thu ti , njeriun e paditur qe kenaqet me pak dhe nje te ditur qe esht ne kerkim e qe nuk kenaqet me me aq pak.

Si perfundim spo merret gje vesh,,,hahahahha

Une e Gloom definitivisht ste marrim vesh ty ...

Po cmu desh tju futem ne mes LOL... Akoma s´ja keni nxjerre syte njeri tjetrit LOL:mah
 
Last edited by a moderator:

Jetmira

..........
Titulli: INJORANCA,kulmi i lumturise.

Injorance qenka lumturi
Dmth ndaj jan tlumtur njerezit nese dikujt i ndodh nje e keqe ose qe filani apo filanja beri kte e gjeti ate
kte quaj injoranc un qe njerezit kqyrin boten e jo veten
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Nese do flisnim per cdo aspekt do thoja JO. sepse sado i paditur te jesh nqs te vdes dikush do e humbasesh lumturine, te pakten per 1 periudhe. Nese te tradhton dikush sigurisht sdo jesh i lumtur, nese je i varfer e ske cti sigurosh vetes prap jo i lumtur je.

Injoranca, ose padija te ndihmon thjesht ne 1 aspekt. Ate i te qenit i lumtur me veten, arritjet e tua, vetkenaqesia duke menduar se di cdo gje, kur ne realitet nuk di asgje!

Sa i perket lumturise nuk eshte e lehte te arrihet. Por gjithkush gjen nje xy filozofi mbi te cilen e nderton jeten.
 

Alesia

SwEET aS SuGar, CoLD aS IcE
They say ignorance is bliss. I disagree with that! Knowledge is wisdom and power. Unfortunantly in todays society you wont be able to live a happy and healthy life without knowledge, wether its knowledge in the field of study you have chosen so you are able to find a good job for your family or just knowledge of life in general. Its sad to say but in this day and age..happiness relys on the amount of wealth you have. Alot of people might say " happiness isnt the wealth you have"....but it is! Without money you are not able to provide for your family, to give your children a college education. In my opinion the happiness in life is to have a college degree, to have a good job that your happy working at and to be able to provide for your family and without knowledge you cant do that! Remember..Ignorance is afraid of change...and without change we will never evolve!
 
Last edited:
Top