• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Injoranca

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Lindim injorante, disa mbesin gjate gjithe jeten te tille.


Sipas argumenteve tuaj, kush jane faktoret qe ndikojne per te mbajtur ne erresire nje pjese te popullsise ?

Eshte injoranca e trasheguar, apo e kushtezuar gjate jetes ?

Perse injoranca perhapet kaq lehte dhe gjen territor shume te pershtatshem per te shkuar lart e me lart ?

Perse injoranca kthehet ne mode, perse injoranca eshte kaq kokeforte dhe e bindur per "bindjet" e saj ?

Perse injorantet dine kaq mire te bashkohen nderkohe qe intelektualet mbeten perhere te vecuar, apo me keq ne hije...

Shume pikepytje rreth injorances, mund ti shuajme bashke ?
 

Attachments

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Te lindesh injorant hahet,por te vdesesh i tille kjo nuk durohet...-mu kujtua thjesht kjo per momentin ,per me gjere do shkruaj here tjeter :)ka shume per te thene ketu :)
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Une kam lexuar shume libra darviniste sesi kthehet majmuni ne njeri dhe pak a shume e kuptoj ket gje por nuk e imagjinoj dot dhe s'po arrij te kuptoj si dhe pse disa njerez kthehen ne majmune.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Dua te falenderoj nostren ne radhe te pare per ket teme.Nga ketu dua te shfrytzoj rastin te bej shpjegimin ethjesht etimologjik-gjuhesor te kesaj fjale.para se gjithash do te them mendimin tim tim mbi origjin e vet fjales "etimolgia,etimology" etimologjia.E di qe del pak nga tema por esht e nevojshme.
Etimolgia=et+im+gi(gji)
E jejta dhe me tjerat.Pra thjesht prejardhja e fjales me "at=et" dhe me nan "gji".Burimi ushqyes "gji" i kesaj fjale.njesoj sikur me then sot origjina bilogjike e organismit te trajtuar si qenie njerezore por q
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
por qe s'esht i tille,por nje organizem abstrakt "fjale".Po te vazhdojme te dalim me tej nga tema dhe fjala"bilogji" ka origjine nga gjuha jone.
Rihyjme ne tem:
Ignorante=injorant qe sot mendohet si fjlaem me "et" e "gji" nga italishtja kjo nuk esht e verttet.Ajo zbertheht thjeshtesisht nga cdo shqiptar me pak mundim:
in+jo+ran=t=hin+jo+ran+t.Ku kemi/hin(camerishte)=hyn/,jo=mohuesja e gjuhes shqipe,ran=kodi mbaresor formues ku dy koceptet "hin" dhe "jo" ran ne kete formim mbledhes,une rashe,ti re ..ato ran.
Pra kuptimi eshte;esht -percaktimi per nje njeri te cilit nuk i hyn gje ne tru por eshte dhe mos pranues.Me thjesht me gjuhen e sotme moderne shqipe "njeri qe nuk di sepse nuk i hyn gje ne tru nga sitemi arsimor,eksperienca jetesore,nga leximi i panderprere ne fusha te ndryshme etj por merr guximin edhe kundershton duke thene jo"

kuptimi esht qe ka te beje me nje njeri te cilit "
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Injorance eshte te mos dish.
Keshtu qe te gjithe ne mbetemi injorante, disa me shume dhe disa me pak, sepse eshte e pamundur te dish cdo gje. Profesori im thonte qe sa me shume te dish, aq me shume do te bindesh qe di shume pak.

Nuk besoj se mos-dija perhapet, por zgjidhet nga dembelet e trurit si rruga me e lehte.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Sa me shume te dish aq me shume kupton se sa duhet te mesosh dhe sa te tjeret nuk dine dhe si pasoje nuk kuptojne.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Injoranca...

Te lindesh injorant eshte njerezore por te mbetesh i tille atehere nena natyre eshte treguar doreshternguar me ty...

Nostra paska bere nje pyetje se kush jan faktoret qe ndikojne qe nje pjese e popullsise te mbesin ne erresiren e injorances?

Te them te drejten Nostra ta zeme kur nje femij shkon ne shkolle per 8 vjet edhe nuk arrin te mesoj ato elementaret siq jan alfabeti edhe tabela e shumezimit nket rast fajtor eshte institucioni edukativ apo me sakt eshte shteti qe ka vene injorant per luftuar injorancen kesaj eshte si ti vesh zjarrit benzin..Familja shoqeria e te gjitha keto jan faktor qe ndikojne qe popullsia te mbetet ne erresir...

Mendoj qe Injoranca eshte e kushtezuar gjate jetes edhe pse te rralle jan ata njerez qe jan injorant edhe bin ne kete bote femije me aftesi normale,por une per vete kam pare me qindra raste kur prindi ka qen "legen" ne kuptimin e intelegjences ndersa femija i tij ka qen goxha i ngritur ne shoqeri...
#
 

inushja2

preshevare
Lindim injorante, disa mbesin gjate gjithe jeten te tille.


Sipas argumenteve tuaj, kush jane faktoret qe ndikojne per te mbajtur ne erresire nje pjese te popullsise ?

Eshte injoranca e trasheguar, apo e kushtezuar gjate jetes ?

Perse injoranca perhapet kaq lehte dhe gjen territor shume te pershtatshem per te shkuar lart e me lart ?

Perse injoranca kthehet ne mode, perse injoranca eshte kaq kokeforte dhe e bindur per "bindjet" e saj ?

Perse injorantet dine kaq mire te bashkohen nderkohe qe intelektualet mbeten perhere te vecuar, apo me keq ne hije...

Shume pikepytje rreth injorances, mund ti shuajme bashke ?
Vertet mund te jen shume pikpyetje rreth injorances ..po mua me vje ne mend vetem nje pergjigje : Te pakten ne ditet e sotshme, injoranca nuk besoj se mund te arsyetohet , ska justifikime !
 

inushja2

preshevare
Me kane thene se jam injorues por akoma nuk kam kuptuar diferencen te jesh injorant me te jesh injorues :)
lol Nuk kan te bejn me njera tjetren

Te injorosh dicka eshte kur ti e vlerson minimalisht ...svlen per ty dhe e injoron !

Kurse nje injorant "aftesin e te vlersuarit" NUK e ka shume te theksuar ...

Tpakten kshu e mendoj une ne kte mengjes me shi :p LOL
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Injoranca eshte te dish gabim ate qe di :D

Me duket se injoranca perhapet lehte pasi ekzistojne me shume injorante se inteligjente dhe nga injorantet shume rralle lindin inteligjente .
Sikurse dhe nga inteligjentet pak si teper kane filluar te lindin injorante,megjithate injoranca mund te minimizohet duke u arsimuar,duke pasur liri ne zgjedhjen tende dhe mundesi per te zgjeruar dijet.
E vertete injoranca ka filluar te kthehet ne mode pasi intelektualet e paket e kane shume te veshtire t'u mbushin mendjen/t'u shtojne dijen injoranteve te panumert.
 

mirela

DODONA hajmali
Lindim injorante, disa mbesin gjate gjithe jeten te tille.


Sipas argumenteve tuaj, kush jane faktoret qe ndikojne per te mbajtur ne erresire nje pjese te popullsise ?

Eshte injoranca e trasheguar, apo e kushtezuar gjate jetes ?

Perse injoranca perhapet kaq lehte dhe gjen territor shume te pershtatshem per te shkuar lart e me lart ?

Perse injoranca kthehet ne mode, perse injoranca eshte kaq kokeforte dhe e bindur per "bindjet" e saj ?

Perse injorantet dine kaq mire te bashkohen nderkohe qe intelektualet mbeten perhere te vecuar, apo me keq ne hije...

Shume pikepytje rreth injorances, mund ti shuajme bashke ?


Nese bashkokohen me njeri tjetrin do te thote se qenkan te mencem jo injorante. Intelektualet c'dreqin kerkojne te ata ?
A e di INJORANTI se eshte injorant ........?
 

ricky_ch

******
As një njeri nuk lind as i dijtur e as injorant, por bëhet më vonë.
Pse po bëhen disa injorant për injorancën?!
 
Top