• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Injoranca

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Tani qe ta specifikoj pak temen, dua te pershkruaj se per cilen kategori njerezish dua te flas.

Per njerezit qe kurre nuk kane lexuar nje liber ne jeten e tyre, por sot zoterojne biznese dhe punesojne shtresen intelektuale, per njerezit qe nuk u intereson historia, tradita, identiteti, per njerezit qe lane shpellat per te zene kolltuqet, per pseudointelektualet qe edhe pse nuk dine te flasin shqip akoma, na perfaqesojne neper rangjet me te larte kombetare e nderkombetare, per te gjithe militantet qe u turren nga pas dhe jane gati te japin shpirtin per te zgjedhur hajdutin e tyre te preferuar duke u vrare mes njeri-tjetrit...

Ka shume e me shume per te thene, vetem ndjehem shume keq qe shoh qe intelektualet kane heshtur, i kane lene debatet per ne kafene duke u bere pre e kesaj katrahure pa zgjidhje.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Tani qe ta specifikoj pak temen, dua te pershkruaj se per cilen kategori njerezish dua te flas.

Per njerezit qe kurre nuk kane lexuar nje liber ne jeten e tyre, por sot zoterojne biznese dhe punesojne shtresen intelektuale, per njerezit qe nuk u intereson historia, tradita, identiteti, per njerezit qe lane shpellat per te zene kolltuqet, per pseudointelektualet qe edhe pse nuk dine te flasin shqip akoma, na perfaqesojne neper rangjet me te larte kombetare e nderkombetare, per te gjithe militantet qe u turren nga pas dhe jane gati te japin shpirtin per te zgjedhur hajdutin e tyre te preferuar duke u vrare mes njeri-tjetrit...

Ka shume e me shume per te thene, vetem ndjehem shume keq qe shoh qe intelektualet kane heshtur, i kane lene debatet per ne kafene duke u bere pre e kesaj katrahure pa zgjidhje.
Mbase kane boshlleqe te medha ne shume fusha te dijes,por ata e dine se çfare duan nga jeta dhe perdorin menyrat qe kane per ti pasur...Dhe kaq "injorante" nuk jane ata jo...
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Tani qe ta specifikoj pak temen, dua te pershkruaj se per cilen kategori njerezish dua te flas.

Per njerezit qe kurre nuk kane lexuar nje liber ne jeten e tyre, por sot zoterojne biznese dhe punesojne shtresen intelektuale, per njerezit qe nuk u intereson historia, tradita, identiteti, per njerezit qe lane shpellat per te zene kolltuqet, per pseudointelektualet qe edhe pse nuk dine te flasin shqip akoma, na perfaqesojne neper rangjet me te larte kombetare e nderkombetare, per te gjithe militantet qe u turren nga pas dhe jane gati te japin shpirtin per te zgjedhur hajdutin e tyre te preferuar duke u vrare mes njeri-tjetrit...

Ka shume e me shume per te thene, vetem ndjehem shume keq qe shoh qe intelektualet kane heshtur, i kane lene debatet per ne kafene duke u bere pre e kesaj katrahure pa zgjidhje.
me zuri koka nga te vertetat qe the nostra.
fatkeqesisht kjo eshte e verteta e shqiperise ne ditet e sotme.
ndodh e kunderta e asaj qe duhet te ndodhte qe te ecnim perpara.
prandaj jemi ketu ku jemi :(
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Sipas argumenteve tuaj, kush jane faktoret qe ndikojne per te mbajtur ne erresire nje pjese te popullsise ?

Faktoret kryesore qe ndikojne per te mbajtur ne erresire pjese te popullsise jane 2 per mendimin tim: mungesa e parase (zakonisht ne vendet e varfera njerezit jane me injorante se sa ne vendet e pasura) dhe mungesa e vullnetit per te mesuar.

Eshte injoranca e trasheguar, apo e kushtezuar gjate jetes ?

Injoranca do thoja se eshte me shume e kushtezuar gjate jetes se sa e traasheguar. Ka njerez te cilet lindin nga familje "injorante" dhe behen gjeni sepse jane te rrethuar nga njerez apo kontekse qe e shtyjne te behet me i mire. Ka dhe njerez qe lindin nga familje injorante, qe mbeten prape ne ate mjedis dhe nuk ndryshojne.

Perse injoranca perhapet kaq lehte dhe gjen territor shume te pershtatshem per te shkuar lart e me lart ?

C'do gje e keqe eshte me e thjeshte te "ndertohet" se sa nje gje e mire. E njejta gje ndodh dhe me injorancen.
Te lexosh nje liber per shembull, kerkon kohe, e cila mund te shtyhet ne menyra te ndryshme,kerkon vullnet qe jo te gjithe e kane dhe kerkon lek (qe shpesh preferohet te harxhohet diku tjeter apo per dicka tjeter ne vend te nje libri). Ketu del si koncept kosto-oportuniteti.
Njerezit shpesh preferojne televizorin ne vend te librave, sepse ai nuk i shkakton humbje parash dhe vrarje mendjeje

Perse injoranca kthehet ne mode, perse injoranca eshte kaq kokeforte dhe e bindur per "bindjet" e saj ?

Sepse eshte me e thjeshte te prishesh se sa te ndertosh dicka. Injoranca vjen si pasoje e dembelizmit dhe mungeses se integritetit.

Perse injorantet dine kaq mire te bashkohen nderkohe qe intelektualet mbeten perhere te vecuar, apo me keq ne hije???

Sepse per fat te keq bota eshte e ndare ne 2: poli pozitiv dhe negativ.
Sa me pak intelektuale me shume dije te kete, aq me shume injorante do kete
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Permbledhja e shkelqyer e fundit e Nostres esht paraqitja e thelbt i problemit.ne vendi tone shkenca injoranca e aplikuar ka marre nje zhvillim te admirueshem.Une mund te them realisht nje rast per nje biznesmen te nderuar ,shume te njohur te cilin kisha nderin t'a njifja nga afer //kur isha ne Shqiperi/.Sa here qe me takonte me thoshte "s'ma the qe s'ma the njehere se kush e ka shpik makinen llogaritese".Donate ta dinte sepse kishte bere plan ti jipte 1000 dollare dhurate per shpikjen e madhe qe kishte bere.(ai kishte vetem 4 klase fillore).
Keta lloj gelojne sepse esht shprejha e famshme "ndermjet budallenjve me i zgjuar esht me i forti".Keshtu linden kryetaret e fiseve te pare njerezore sepse ai (injoranti por me i forti)ja fuste me Hu kokes atij qe kundershtonte(injorantit te radhes) dhe me pas ai u merrte gjahun nga duart.
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Permbledhja e shkelqyer e fundit e Nostres esht paraqitja e thelbt i problemit.ne vendi tone shkenca injoranca e aplikuar ka marre nje zhvillim te admirueshem.Une mund te them realisht nje rast per nje biznesmen te nderuar ,shume te njohur te cilin kisha nderin t'a njifja nga afer //kur isha ne Shqiperi/.Sa here qe me takonte me thoshte "s'ma the qe s'ma the njehere se kush e ka shpik makinen llogaritese".Donte ta dinte sepse kishte bere plan ti jipte 1000 dollare dhurate per shpikjen e madhe qe kishte bere.(ai kishte vetem 4 klase fillore).
Keta lloj gelojne sepse esht shprejha e famshme "ndermjet budallenjve me i zgjuar esht me i forti".Keshtu linden kryetaret e fiseve te pare njerezore sepse ai (injoranti por me i forti)ja fuste me Hu kokes atij qe kundershtonte(injorantit te radhes) dhe me pas ai u merrte gjahun nga duart.

Sa i dhimbshem ky shperblim per nje intelektual.
 
Tani qe ta specifikoj pak temen, dua te pershkruaj se per cilen kategori njerezish dua te flas.

Per njerezit qe kurre nuk kane lexuar nje liber ne jeten e tyre, por sot zoterojne biznese dhe punesojne shtresen intelektuale, per njerezit qe nuk u intereson historia, tradita, identiteti, per njerezit qe lane shpellat per te zene kolltuqet, per pseudointelektualet qe edhe pse nuk dine te flasin shqip akoma, na perfaqesojne neper rangjet me te larte kombetare e nderkombetare, per te gjithe militantet qe u turren nga pas dhe jane gati te japin shpirtin per te zgjedhur hajdutin e tyre te preferuar duke u vrare mes njeri-tjetrit...

Ka shume e me shume per te thene, vetem ndjehem shume keq qe shoh qe intelektualet kane heshtur, i kane lene debatet per ne kafene duke u bere pre e kesaj katrahure pa zgjidhje.
nostra...ka ardhur koha e materializmit dhwe injoranti qe ka gjene me te zgjuar parane drejton kete bote te felliqur qe nuk vlereson intelektin por parane...njerezit i falen parase dhe jo zgjuarsise....shkurt hesapi ne keshtu do vazhdojme te na drejtojne keta pseudo ...
Me e forta eshte se nje intelektual e nje njeri i zgjuar eshte i detyruar tu beje temena ketyre injoranteve...mos u bej po deshe :grusht3:
 
Sipas argumenteve tuaj, kush jane faktoret qe ndikojne per te mbajtur ne erresire nje pjese te popullsise ?

Dituria eshte dicka qe ne nuk mund te themi kurre se jemi te ngopur. E thashe kete sepse, shume njerez kenaqen apo u mjafton ajo cfare ata dine dhe nuk e zhvillojne me tej zbulimin. Pasiviteti i karakterizon kete pjese te popullsise e cila nuk deshiron te dali ne drite por erresira qe i ka pushtuar eshte ajo qe i ben te ndjehen te sigurt ne guasken e tyre. Mungesa e mundesive qe nuk u ofrohet kesaj kategorie njerzish gjithashtu ka ndikim rrenjesor ne mos zhvillimin e dijeve te tyre. Varferia gjithashtu, shpesh here vullneti dhe pasiguria.

Eshte injoranca e trasheguar, apo e kushtezuar gjate jetes ?

Mendoj se ben pjese tek te dyja. Ajo mund te jete edhe e trashguar, por jo domosdoshmerisht. Jam me teper e mendimit se injoranca eshte mungesa e te diturit, dhe gjate jetes sone ne zhvillohemi, dhe bashke me zhvillimin perplasemi me ato cfare jeta na ofron, dhe eshte ne doren tone se sa te afte jemi te mbledhim njohuri ne fusha te ndryshme. Me fjale te tjera injoranca kushtezohet kur nuk egziston deshira dhe vullneti per te mesuar gjera te reja, per te zhvilluar dijet. Mungesa e edukimit, apo komuniteti ku ti jeton luan rol te rendesishem gjithashtu. Sepse gjate jetes sone, jo te gjithe mund te dime gjithcka. Nese dikush psh del ne konkluzione te forta dhe te pabazuara mbi dicka, ku ai nuk ka asnje fakt, por thjesht supozon per mua kjo eshte injorance.

Perse injoranca perhapet kaq lehte dhe gjen territor shume te pershtatshem per te shkuar lart e me lart ?

Sepse ne njerzit i kemi ber strehe, i kemi dhen per te ngren per te pire. Eshte si puna e atij barit te keq qe perhapet ngado.

Perse injoranca kthehet ne mode, perse injoranca eshte kaq kokeforte dhe e bindur per "bindjet" e saj ?

Sepse eshte shume me e veshtire te mesosh, te vesh trurin ne levizje, te futesh informacion, se sa te rrish ne hije, te mjaftoje ajo qe di, te qendrosh ne vend. Vullneti eshte ai qe shtyn te ecesh perpara, kur ai mungon injoranca do jet aq kokeforte, sa do perplaset ne koken tende dhe do vij momenti ku ti nuk do dish te perplasesh koken!

Perse injorantet dine kaq mire te bashkohen nderkohe qe intelektualet mbeten perhere te vecuar, apo me keq ne hije...

Sepse ka me shume injorante se sa te ditur. Me kot nuk ka then Albert Einstein- "Dy gjera jane te pakufijeshme: Universi dhe injoranca njerezore. Per te paren nuk jam i sigurt.

Shume pikepytje rreth injorances, mund ti shuajme bashke ?

Kjo me duket sikur Don Kishoti qe luftoi me mullinjte e eres!
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
“Sepse, inteligjenca e aftesia kane rene shumë poshtë”

اdo gje varet nga pika e nisjes. Inteligjencen e aftesine e shqiptarit do ta ndaja ne disa kategori.

Letër e nënshkruar TH.P.
اdo gje varet nga pika e nisjes. Inteligjencen e aftesine e shqiptarit do ta ndaja ne disa kategori.

- Arsimi i personit. - Plani e ideja. - Buxheti. - Vendi ku ndodhet.

Shume shqiptare të arsimuar ne vend apo jashte kane dhene kontribute të medha për shoqerine ku kane jetuar. Kjo ane pozitive tregon vullnetin e mire dhe pjekurine e individit për të zbuluar gjithçka që e rrethon.

Kalimi i një pjese të mire të jetes duke studiuar i ka dhene mundesine shume personave të kene një plan për të ardhmen. Ideja lind dhe ajo është e çastit ne disa momente.

Por ky plan apo kjo ide, që të vihet ne jete, do të kerkoje një buxhet. Pikerisht ketu ndahen gjerat e inteligjences e aftesise shqiptare. Mungesa e financimeve për një individ apo grup individesh ka bere dhe po ben që një pjese e mire të largohen për të gjetur rruge e menyra të tjera për t’i realizuar.

Ne këtë moment është zgjuarsia e aftesia e një vendi tjeter mikprites, që i jep mundesi ketyre individeve të behen të njohur ne mbare boten.

Siç e theksova, vendi ku ndodhen keta përsona ndikon shume. Eshtë për të ardhur keq se si ne një vend të vogel si vendi yne, zhvillimi është aq i ngadalte saqe të jep përshtypjen se i vdekuri “ecen” dhe “mendon” me shpejt se të gjallet. Totalisht një çorganizim i organizuar, përse? - Sepse, inteligjenca e aftesia kane rene përtoke dhe kane arritur livelin me të ulet ne historine e saj.


(Shekulli Blog)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Une mendoj Nostra qe librat qe ne mesojme ne shkolle jane te mjaftueshem per te krijuar nje personalitet INTELIGJENT.
Ne c'kuptim e them kete?!
E them ne kuptimin qe, ajo qe zhvillon inteligjencen e njeriut eshte kureshtja, deshira per te ditur gjithcka, per te analizuar, per te gjetur shkakun dhe efektin e c'do gjeje.

Fatmirsisht kemi nje sistem arsimor shume komplet (te pakten, ashtu e lashe deri ne 2000 une) nga permbledhja e argumenteve neper lende te ndryshme.

Por ajo qe njerezit nuk kuptojne eshte se inteligjenca nuk zhvillohet vetem duke lexuar nje liber (per te ditur permbajtjen), por duke i bere analizen librit, duke i nxjerre moralin, duke marre parasysh kontekstin historik kur eshte shkruar libri.
Une refuzoj te lexoj cfaredolloj libri "komercjal" (ma lejo kete term vetem kesaj rradhe) dhe gjithmone shkoj e i perkushtohem kryeveprave boterore te 1800 me shume:)
Ato po qe kane shume vlera!
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Debilizimi i njeriut shqiptar

Pedagogu frëng Daniel Pennac e quan këtë proces « klientelizimi » i njeriut. Sipas tij, mësuesit nëpër shkolla dhe universitetite gjenden në një vështirësi të madhe sepse, ndërkohë që roli i tyre është të mësojnë nxënësit të mendojnë, të reflektojnë, të krijojnë, të thellojnë dijet, të njohin mendimin e Platonit, Aristotelit, Akuinit, Dekartit, Volterit, Zhan Zhak Rusoit, Kantit, Hegelit e me radhë, ata ndodhen përballë një nxënësi që dëshirat e tij nuk i ka aspak të drejtuara për këtej. Ai është formatuar me dëshirat e një klienti që kërkon të blejë gjëra sa më të bukura, sa më të shtrenjta, sa më moderne, të jetë i suksesshëm më mirë se sa të ketë pasionin e një pune që e frymëzon, të ketë para më mirë se sa të ketë moral e dije. Në vend të filozofëve të sipërpërmendur atë e tërheqin vipat e Big Brotherit e të spektakleve të super-reklamuar nëpër revista e televizione.

Ndër të akuzuarit kryesorë të këtij procesi janë edhe mediat, të cilat në vend që të emancipojnë njeriun, duke qenë instrumente të industrisë së konsumit, e manipulojnë atë - sipas Pennac e « klientizojnë » - duke krijuar një qënie të prirur të gjejë kënaqësi vetëm tek konsumi. Dhe duke qenë se blerja, dmth. fitimi i atij që shet, synon numrin më të madh të klientëve të mundshëm, kjo çon në standartizmin dhe uljen në nivele sa më gjithpërfshirëse, dmth. gjithëblerëse, dmth. gjithnjë e më banale, të shijeve.

Megjithatë kush ka fatin të jetojë në Perëndim mund të pohojë se atje gjen, sadokudo, antikorpe ndaj këtij procesi degjenerues, një sistem imuniteti që, gjithsesi, reagon. Vetë shkrimet e librat e njerëzve si Pennac janë shenjë e kësaj rezistence. Apo mjaft të kesh parasysh se feja dhe sistemi i vlerave të atij që dëboi tregëtarët nga Tempulli mbeten ende shtylla të rëndësishme morale të Perëndimit. Problemi është shumë më i madh kur ndaj këtij fenomeni nuk ka asnjë sistem imuniteti. Atëhere do të thoja se ndodhesh përballë efektit më degjenerues të “klientelizmit”, përballë karikaturës së tij që mund të quhet edhe “debilizimi” i njeriut. Kam parasysh me këtë fjalë një dobësim ekstrem mendor e shpirtëror të njeriut që me një gjuhë më popullore i thonë edhe budallallepsje.

Fatkeqësisht më vjen gjithnjë e më shpesh të përdor këtë fjalë teksa ndjek çfarë po ndodh në shoqërinë shqiptare dhe posaçërisht në mediat tona me të cilat, për profesion, jam edhe më i lidhur. Më erdhi ta përdor përsëri termin “debilizim” teksa lexoja, në faqen e parë të njërës nga të përtishmet më të shitura, “Panorama”, lajmin e madh mbi gjetjen e geneve që vërtetojnë gjakun tonë ARIAN.

“Kemi gjak të nxehtë mesdhetar”, duket se nuk është më e goditura për popullatën tonë. Të paktën kjo ka rezultuar nga analizat ADN-së, të kryera nga i vetmi laborator i specializuar në vend. Shkencërisht është e mundur që shqiptarët të kenë gjak ARIAN”.

Ky është kryelajmi i ditës. Gazetari e ka shkruar «arian » me të madhe.

“…është vërejtur se kemi të njëjtat defekte gjenetike (mutacione) si vendet e Evropës Veriore. Këtë e vërteton shpeshtia e një prej sëmundjeve gjenetike më të përhapura në këto vende, por edhe tek ne: Fibroza Cistike. Njësoj si nordikët 1 në 25 individë është mbartës i genit, që shkakton sëmundjen. Ndërsa në popullatën mesdhetare ai haset 1 në 40 raste”.

Qënka bërë, pra, nga një laborator i yni gjenetik një studim satistikor nga i cili del se ne u sëmurkemi thuajse dy herë më shumë se grekët apo turqit apo italianët, spanjollët, arabët, francezët nga Fibroza Cistike dhe kjo, për shkak të origjinës sonë ariane, sepse vetëm në Veri gjendet po kaq shpesh sa tek ne mutacioni gjenetik që e rritka predispozitetin e kësaj sëmundjeje gati dy herë.

Nuk jam kompetent i gjenetikës për të hyrë në detajet shkencore të këtij studimi. Por nuhas se kemi të bëjmë me një pseudoshkencë të ngjashme me atë të një linguisti që para disa vjetësh pretendoi se kishte zbuluar dokumente të shkruara në shqip shumë më të hershme se Meshari. Gjithsesi, analizën shkencore të këtij lajmi mund t’ua le gjenetistëve seriozë shqiptarë. Më vijnë ndërmend Ilia Mikerezi dhe Albana Rexhepaj. Por, nga ana tjetër e ndjej se duhet reaguar si gazetar ndaj kësaj pseudoshkence dhe pseudogazetarie që po debilizon njeriu shqiptar. Sepse nuk është nevoja të jesh gjenetist, mjafton të kesh lexuar sadopak letërsi të vulgarizuar gjenetike dhe të njohësh sadopak historinë, të dish psh. se koncepti i racës ariane është një mit i nazizmit që nuk përdoret kërkund në botën që ka nxjerrë mësime nga Lufta e Dytë dhe aq më pak në atë shkencore, (përveçse kur bëhet fjalë për të njohur historinë e nazizmit) për të kuptuar se këtu kemi të bëjmë me një manipulim ideologjik të shkencës të ngjashëm me manipulimet që i bënë darvinizmit nazistët në emër të krijimit të kultit të racës superiore. Vini re: gazeta e jep me gëzim lajmin paçka se bëhet fjalë për shpeshtësinë e një sëmundjeje. Mjaft të bëjmë pjesë në racën superiore, paçka se në këtë pikë qenkemi më inferiorë se popullsia përreth nesh, grekët, turqit, arabët, italianët, serbët e me rradhë. Kudo flitet se ushqimi mesdhetar i pasur me vaj ulliri e fryta zarzavate rrit jetëgjatësinë, por ne duket se jemi gati edhe të hamë dhjamë derri në vend të vajit të ullirit, të shkurtojmë edhe jetën, për të vërtetuar se jemi arianë. (Në fakt ka kohë që po hamë dhjamë derri apo më mirë të them sapunin për djathë).

Por ajo që më shqetëson më shumë nuk është gazetari (në këtë rast gazetarja). Jam i prirur t’i justifikoj e mirëkuptoj të rinjtë tanë sepse ata janë produkt i të rriturve. Ajo që më shqetëson më shumë është se shkrimi vjen si shoqërim i një interviste të drejtorit të rritur të atij që paraqitet në “Panorama” si i vetmi “laborator i specializuar” për analiza gjenetike, Grigor Zoraqit. Vjen pra nga rrethe që presupozohen shkencore.

« Pra, mund të konsiderohemi një popullatë me gjak arian? » - e pyet gazetarja me ankth të gëzuar drejtorin. Kurse ai përgjigjet: «Bazuar mbi këto të dhëna, gjenetikisht kemi të njëjtën përbërje genesh si vendet e Evropës Veriore. Por ky studim i kryer është pak për të dhënë garanci për këtë hipotezë, që është ngritur edhe më parë, po pa iu referuar gjenetikës. Ajo që mund t’ju them është që do të grumbullojmë të dhëna në vazhdimësi». Dhe, për këtë, sipas tij, «duhet një punë e madhe voluminoze në terren. Duhet një projekt i mirëfilltë i mirëmenduar, mbështetur dhe financuar”.

Me një fjalë pseudoshkencëtari do të holla për ta çuar më tej projektin e tij arian. Nuk i mjaftojnë paratë që dalin nga burrat që dyshojnë se gratë e tyre i kanë bërë fëmijët me të tjerë dhe shkojnë e bëjnë analizat rutinë të ADN së fëmijëve tek laboratori që ai drejton, (ky aktivitet shtjellohet në pjesën tjetër të shkrimit), por i duhen edhe para patriotike. Dhe nuk është pa gjasa që Akademia jonë e Shkencave e riformuar, por gjithnjë e më patriotike, t’i japë ndonjë kontribut për këtë projekt të madh. Dhe pastaj, duke përdorur formulën e zbulimit të tradhëtisë bashkëshortore nëpërmjet ADN së fëmijëve, drejtori ynë dhe akademikët tanë mund edhe ta çojë më tej punën e tyre patriotike duke dalluar ata shqiptarë që kanë gjak të pastër arian (që për fat të keq do të vdesin më shpesh nga Fibroza Cistike) nga ata shqiptarë që e kanë gjakun të përzjerë me turq, grekë, romë, vllehë, serb, evgjitë, italianë, francezë – e ku di unë çfarë ushtrish të tjera tradhtare kanë kaluar këtej për të na e ndotur gjakun.

E pabesueshme! Duke lexuar dialogun midis gazetares dhe drejtorit të duket sikur jetojmë një shekull prapa në kohë. Por pastaj paradoksalisht ve re se jemi në kohën e ADN-së. Të lind një ndjenjë e ngjashme me atë kur sheh përdorimin e avionëve supermodernë të mbushur me qënie njerëzore për të vrarë njerëz, si më 11 shtator në Neë York, apo me atë kur shikon njerëz të përdorin internetin për të përhapur ide terroriste. E nuk mund të mos ngresh një sërë pyetjesh: Mirë gazetarja e re nuk e di se teoria e «gjakut arian» të shqiptarëve është trumbetuar me të madhe në kohën e nazizmit, po ky shkencëtari nuk e di? Mirë gazetarja nuk e di se teoritë e nazistëve për racën ariane ishin një pseudoshkencë që rezultoi kriminale, po ky shkencëtari ynë nuk e di? Mirë gazetarja e shtypit tonë nuk di se midis tipareve gjenetike apo genomës së qënies njerëzore dhe tipareve karakteriale apo personalitetit të njeriut ka një hendek të madh që s’ka shkencë ta mbushë e se pikërisht vetëdija e këtij hendeku e ka skualifikuar edhe fjalën “racë” (pa le më fjalën “racë e pastër”), po ky shkencëtari si nuk e di? A nuk e dinë këta se njeriu dhe popujt identifikohen me kulturën dhe jo me racën? Po redaksia e gezetës që e ve në faqe të parë si nuk e di? A nuk po shohin ata se në SHBA ka shumë gjasa që të zgjidhet president i vendit metisi Obama? ا’është kjo indiferencë e opinionit shkencor e intelektual të vendit ndaj skandalesh të tilla mediatike, apo në vend nuk ka më një të tillë?

Këtyre pyetjeve mund t’u shtosh një kryepyetje: Nga cila shkollë i peshkojnë këta të rinjtë tanë këto pseudoteori që i çojnë deri në absurd? Sepse teoritë naziste të superioritetit racor kishin një koherencë elementare me darvinizmin të paktën: ato synonin të provonin se gjermanët ishin gjenetikisht superiorë ndaj hebrejve, sllavëve, jugorëve, të zinjve, të verdhëve, kurse këta patriotët «sui generis» shqiptarë edhe në këtë pikë mbeten “sui generis” sepse për t’u identifikuar me racën superiore u referohen tipareve inferiore të të ashtuquajturve arianë. Por janë “sui generis” edhe sepse harrojnë se sa shumë kanë mburrur në faqet e gazetave faktin se jemi i vetmi vend evropian që kemi shpëtuar hebrejtë nga… arianët. “Santa semplicita!” tha Jan Husi kur pa një plakë që u afrua zdruq, zdruq me një tufë drysh në dorë për ta hedhur në turrën e ndezur të druve mbi të cilin ai po digjej për së gjalli. “Falua Zot se s’dinë se ç’bëjnë!” tha Krishti për ata që po e kryqëzonin. Ky është eksklamacioni që mund të të dalë duke parë skandale të tilla në kërkim të shkollës që i ka formuar. “Falua Zot se s’dinë se ç’bëjnë”, se i kanë edukuar me surrogatin e dijeve parashkollore të muhabeteve të burrave e grave të rrjedhur e injorantë që edhe shkollën komuniste e kanë gjysmake, “falua” se nuk u kanë dhënë asnjë aftësi gjykimi mbi fenomenet që i rrethojnë dhe aq më pak për idetë që dëgjojnë, “falua” se jemi në kohën e krijimit të të thjeshtit deri në shenjtëri “hommo debilus” për të cilin punojnë me dhjetra televizione e gazeta e universitete publike e private, përveç partive politike.

“Falua!”, por kujdes!, ky njeri mund të jetë edhe shumë i rrezikshëm. Të ve në turrën e druve pa i bërë syri tërr. Sepse dijeni, po vazhduam kështu me teorite e skarcuara pseudoshkencore te shekullit të 19 jo vetëm do të vdesim më shumë nga Fibroza Cistike, por po do vdesim akoma edhe më shumë nga injoranca dhe izolimi shkencor e mendor i njeriut të debilizuar shqiptar.


Korrieri
 

Attachments

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Sigurisht ky ka kapur nje teme shume delikate per shoqerine shqiptare bashkekohore, por nuk di dicka: qe miti i gjermaneve si race ariane perfekte nuk eshte shpikur nga nazistet perkundrazi, ka gjurmet e tij qe ne kohen e latineve...
Taciti, senator latin (dhe jo vetem kaq, po nuk kam kohe te shpjegoj historine), ne vepren e tij "De Origine Germanorum" flet pikerisht per kete superioritetin dhe karakteristikat e races gjermane.

Mos harroje i dashuri autor francez, se nazizmi nuk ishte gje tjeter pervec se nje parti nacjonaliste, dhe nacjonalizmi dhe urrejtja ndaj hebrenjve lindi ne France (shiko Affaire Dreyfus).
Eshte e thjeshte te hedhesh gurin e te fshehesh doren, por nazizmi erdhi si pasoje e nacjonalizmit te shkaktuar nga revolucjoni francez.

Po se mos u perdor vetem ideja e races superiore ne kete teori!
Nacjonalizmi ishte aq paradoksal, saqe arriti te perdorte vete "vlerat" e librave te shenjte per te gjetur vater infektuese ne shoqeri.
Per te qene me e sakte po ve ne dukje 4 elementet baze te Nazizmit (nacjonalizmit) qe gjenden ne 4 Ungjijte:

1) Ideja e popullit te zgjedhur
2) Ideja e "tokes se shenjte"
3) Ideja e "Mesianizmit" (c'do popull ka nje detyre, ka dicka per te treguar dhe per ti dhene popujve te tjere ne kete bote)
4) Ideja e vellazerise

Mos valle ndonje atdhetari nuk i duket me i mire populli i vete??
mos valle ndonje atdhetari nuk i duket e shenjte toka e vete??
Mos valle ndonje atdhetari nuk i duket se populli i tij ka vlera qe duhen perhapur??
Mos valle ndonje atdhetari nuk i duket vella nje shqiptar ne vend te huaj??

Pra, ky shoku pedagog francez, para se te flase e te hedhe balte mbi punen e te tjereve te zgjeroje mepare njohurite e tija (e mira nuk ka fund) dhe mos perdore si mjet Marketingu dialektiken e tij duke bere leve tek masa injorante!
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Do shtoja dhe dicka tjeter:

Ky artikulli ketij, me duket shume bjeri kesaj se s'i bie dot asaj (gomarit-samarit apo samarit-gomarit??)..
Me duket me shume si shfryrje vreri ndaj "races se paster ariane" se sa si analize "debilizmi shqiptar":)

Edhe me duket si justifikim i "kurverimit" qe po ndodh ne France, kjo shkaktisja e races franceze me gjithe boten!
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Oops, tani e pashe foton e tosit une:D

Epo s'ka faj qe ka gjithe kete mungese informimi ky:)
Ne fakt, karriera e tij si letrar nis me nje ditar burgu nese nuk gaboj.
Gjithmone ka qene kundra diktatures enveriste, realizmit socjalist etj etj etj.
Mirepo ato vite burg i kane lene per fat te keq edhe shume nyje boshe.
Di fjalen "sui generis" te mesuar permendesh, por nuk njeh letraret latine!
Kjo me le akoma me shume gojehapur, dhe me shtyn te mos i besoj asaj qe shkruhet neper gazeta.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
injoranca hmmmm.
po na duhet dhe injoranca se pa injorance ska zhvillim.
nga do ta dija une qe isha intelektuale dhe e zgjuar nqs sdo isha rrethuar , ne nje pjese te kohes nga injorante? mua me eshte dukur normale te di gjerat qe di, me esht edukur normale te shkollohem, te mesoj, te lexoj, t epunoj etj etj etj etj, te diskutoj per grimcat ne atmosfere, sepse ne ambjentin qe jam rritur kjo qe gje shume normale, skam pare ndonjehere njeri te familjes te shaje te perdore fjale te pista, te haje me duar, te mos haje ne tavoline, te mos lexoje, te zihet, te mos dije minimumi 2 gjuhe te huaja etj etj...
sa fillova pune, ne ambientin e punes mes kolegeve, arrita te mesoj ne nje moshe goxha madhore qe une qenkam intelektuale, se ata qe me rrethonin ishin detyrimisht injorante.kshu kshu punaaaaaa
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Qe nga Jugu ne Veri


Per njerezit qe kurre nuk kane lexuar nje liber ne jeten e tyre, por sot zoterojne biznese dhe punesojne shtresen intelektuale, per njerezit qe nuk u intereson historia, tradita, identiteti, per njerezit qe lane shpellat per te zene kolltuqet, per pseudointelektualet qe edhe pse nuk dine te flasin shqip akoma, na perfaqesojne neper rangjet me te larte kombetare e nderkombetare, per te gjithe militantet qe u turren nga pas dhe jane gati te japin shpirtin per te zgjedhur hajdutin e tyre te preferuar duke u vrare mes njeri-tjetrit...
Po degjoja nje recitim te Reshat Arbanes ne youtube dhe mu kujtua ky pershkrim.

"...hani, pini dhe rrembeni
mbushni xhepe e mbushni arka
te pabreke ju gjeti dreka
milionere ju gjeti darka

...hani pini e rrembeni
eshte koha e cakenjve
hani pini e rrembeni
eshte bote e maskarenjve"


[ame]http://www.youtube.com/watch?v=x0iPp0fQLY8[/ame]
 

Rafaela

Antarë i ri
Injorantet duhen qe te kuptohet me te vertete vlera e te zgjuarve ashtu si nuk e kupton dot vleren e 10 po nuk more njehere 4.
 

Injoranti

Antarë
Qe don respekt nga shqiptari injoro dhe reh si qen, se ta din per nder dhe te respekton, ne jemi te till, njeri me lart tha pa injoranc ska zhvillim mese e vertet. na dhem te gjithve kjo duke e futur dhe veten ketu po qte bejm
 

SHIU

Antar Aktiv
kjo esht per orakullin ( sa me shum te dish aq me shum do te vuash ): Eshte injoranca e trasheguar, apo e kushtezuar gjate jetes ?ne lindje jan te gjith njesoj, pervec atyre qe kan probleme vertet serioze. mendoj se ajo vjen me jeten ne vazhdim .... sme del koha tani do flasim..
 
Top