• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Investigim Fotografish

Pershendetje te gjitheve

Per te apasionuarit e informatikes, sot do ju prezantoj
me nje program qe une aktualisht e perdor per te nxjerr
informacione nga nje fotografi, si pershembull vendodhja e personit ku e ka shkrepur ate foto
lloji tel, aparatit, e nese fotografia ka gjurem fotoshopi , etj
programi quhet exifTool une e perdor ne kali linux, por jane te disponueshme
edhe per versionet windows dhe mac
me posht po ju tregoj nje video tutorial .
Features

Powerful, fast, flexible and customizable
Supports a large number of different file formats
Reads EXIF, GPS, IPTC, XMP, JFIF, MakerNotes, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, FlashPix, AFCP, ID3 and more...
Writes EXIF, GPS, IPTC, XMP, JFIF, MakerNotes, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, AFCP and more...
Reads and writes maker notes of many digital cameras
Reads timed metadata (eg. GPS track) from MOV/MP4/M2TS/AVI videos
Numerous output formatting options (including tab-delimited, HTML, XML and JSON)
Multi-lingual output (cs, de, en, en-ca, en-gb, es, fi, fr, it, ja, ko, nl, pl, ru, sv, tr, zh-cn or zh-tw)
Geotags images from GPS track log files (with time drift correction!)
Generates track logs from geotagged images
Shifts date/time values to fix timestamps in images
Renames files and organizes in directories (by date or by any other meta information)
Extracts thumbnail images, preview images, and large JPEG images from RAW files
Copies meta information between files (even different-format files)
Reads/writes structured XMP information
Deletes meta information individually, in groups, or altogether
Sets the file modification date (and creation date in Mac and Windows) from EXIF information
Supports alternate language tags in XMP, PNG, ID3, Font, QuickTime, ICC Profile, MIE and MXF information
Processes entire directory trees
Creates text output file for each image file
Creates binary-format metadata-only (MIE, EXV) files for metadata backup
Automatically backs up original image when writing
Organizes output into groups
Conditionally processes files based on value of any meta information
Ability to add custom user-defined tags
Support for MWG (Metadata Working Group) recommendations
Recognizes thousands of different tags
Tested with images from thousands of different camera models
Advanced verbose and HTML-based hex dump outputs

 

N0

Ding Ding!
Dikush te paska dhene foto fake me duket dhe po i ben "presion" lol

Une perdor iexif prej gatii 10 vitesh dhe asnjere ska gabuar, gjen edhe koordnatat gjeografike ku eshte bere shkrepja :p
 

Monique

Staf në FV.AL
Pershendetje te gjitheve

Per te apasionuarit e informatikes, sot do ju prezantoj
me nje program qe une aktualisht e perdor per te nxjerr
informacione nga nje fotografi, si pershembull vendodhja e personit ku e ka shkrepur ate foto
lloji tel, aparatit, e nese fotografia ka gjurem fotoshopi , etj
programi quhet exifTool une e perdor ne kali linux, por jane te disponueshme
edhe per versionet windows dhe mac
me posht po ju tregoj nje video tutorial .
Features

Powerful, fast, flexible and customizable
Supports a large number of different file formats
Reads EXIF, GPS, IPTC, XMP, JFIF, MakerNotes, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, FlashPix, AFCP, ID3 and more...
Writes EXIF, GPS, IPTC, XMP, JFIF, MakerNotes, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, AFCP and more...
Reads and writes maker notes of many digital cameras
Reads timed metadata (eg. GPS track) from MOV/MP4/M2TS/AVI videos
Numerous output formatting options (including tab-delimited, HTML, XML and JSON)
Multi-lingual output (cs, de, en, en-ca, en-gb, es, fi, fr, it, ja, ko, nl, pl, ru, sv, tr, zh-cn or zh-tw)
Geotags images from GPS track log files (with time drift correction!)
Generates track logs from geotagged images
Shifts date/time values to fix timestamps in images
Renames files and organizes in directories (by date or by any other meta information)
Extracts thumbnail images, preview images, and large JPEG images from RAW files
Copies meta information between files (even different-format files)
Reads/writes structured XMP information
Deletes meta information individually, in groups, or altogether
Sets the file modification date (and creation date in Mac and Windows) from EXIF information
Supports alternate language tags in XMP, PNG, ID3, Font, QuickTime, ICC Profile, MIE and MXF information
Processes entire directory trees
Creates text output file for each image file
Creates binary-format metadata-only (MIE, EXV) files for metadata backup
Automatically backs up original image when writing
Organizes output into groups
Conditionally processes files based on value of any meta information
Ability to add custom user-defined tags
Support for MWG (Metadata Working Group) recommendations
Recognizes thousands of different tags
Tested with images from thousands of different camera models
Advanced verbose and HTML-based hex dump outputs

Cmu kujtua ai episodi ku nje foto timen ,me akuzoje qe nuk ishte imja
Kte aplikacionin perdorje e asokohe :p
 
ahahaha, tani do nxjerr sniperin lol
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
qyqja nese eshte keshtu atehere na thoni mos vejme foto.
Sepse keshtu mund te identifikojne vendin ku gjendemi.
Se dija vallai ket gje.
 
Cmu kujtua ai episodi ku nje foto timen ,me akuzoje qe nuk ishte imja
Kte aplikacionin perdorje e asokohe :p
Jo atehere perdorej aplikacioni zoni popllit lol
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
qyqja nese eshte keshtu atehere na thoni mos vejme foto.
Sepse keshtu mund te identifikojne vendin ku gjendemi.
Se dija vallai ket gje.
Gjejne vendin ku gjendesh dhe pastaj te futen ke shpia per grabitje :lol::lol::lol:
 

N0

Ding Ding!
Une nuk postoj me. Me fike 🤣🤣
Tallu ti bektash tallu, nje radhe me dergon njera nje foto e i them ku paske dale kshu? Ne shpi thote, ke dhoma gjumit.
Kur shoh ne program me dalin koordinatat e nje moteli, i rendomte ama shume kekthi ishte si motel lol
 
M

Morfina

Tallu ti bektash tallu, nje radhe me dergon njera nje foto e i them ku paske dale kshu? Ne shpi thote, ke dhoma gjumit.
Kur shoh ne program me dalin koordinatat e nje moteli, i rendomte ama shume kekthi ishte si motel lol
🤣🤣🤣🤣🤣ligesi negativ selfish pupupu
 
  • Haha
Reactions: N0
Top