• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ja problemet më të shpeshta shëndetësore tek gratë

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Nga Daniela Burnazi

Sipas Qëndrës së Kontrollit të Parandalimit të sëmundjeve, këto janë problemet shëndetësore që prekin më shumë gratë, sidomos pasi kalojnë të 40-at:

Sëmundjet kardiovaskulare:janë një nga sëmundjet më të shpeshta, sipas Qendres së Kontrollit të Parandalimit të Sëmundjeve 1 në 3 gra vdesin çdo vit nga sëmundjet kardiovaskulare.

Problemet me fertilitetin: rreth 15% e grave midis moshës 15 dhe 44 vjeç kanë probleme me fertilitetin dhe problemet për të ngelur shtatzënë. Disa nga problemet më të zakonshme të infertilitetit janë sindroma e vezoreve policistike dhe endometrioza.

Sindroma metabolike: kjo nuk është sëmundje, por ndikon në probleme shëndetësore të përgjithshme si mbipesha, dislipidemia, intolerance ndaj glukozës, hipertensioni etj.

Shendeti Mendor: sipas Zyrës së Shendetit të Grave, probleme të përgjithshme të shëndetit mendor fillojnë tek gratë pas së 40-ave. ankthi, depresioni dhe bipolariteti janë më të zakonshmet.

Kanceri i gjirit: është një nga llojet më të shpeshta të kancerit që prekin gratë, sidomos pas të 40-ave.

Sëmundjet autoimune: Shoqata Amerikane e Sëmundjeve Autoimune raporton se rreth 75% e njerëzve të diagnostikuar me sëmundje autoimune janë gra. Këto sëmunje janë zakonisht të trashëgueshme dhe mund të trashëgohen nga gratë brenda familjes.

Burimi: Woman’s Day
 

Hope

◕‿◕
Shendeti Mendor: sipas Zyrës së Shendetit të Grave, probleme të përgjithshme të shëndetit mendor fillojnë tek gratë pas së 40-ave. ankthi, depresioni dhe bipolariteti janë më të zakonshmet.

:( aman mos plakemi se do na fillojne problemet :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Grensi

Dhe vjen nje dite..
he mo gra....shpalosni shqetesimet qe keni..qe te orientojme stafin mjeksor te forumit se si e ku duhet nderhyje?
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Kur te kapim te 40at do vim te konsultohemi ktu :p
 

Desa

Temet Nosce

Nga Daniela Burnazi

Sipas Qëndrës së Kontrollit të Parandalimit të sëmundjeve, këto janë problemet shëndetësore që prekin më shumë gratë, sidomos pasi kalojnë të 40-at:

Sëmundjet kardiovaskulare:janë një nga sëmundjet më të shpeshta, sipas Qendres së Kontrollit të Parandalimit të Sëmundjeve 1 në 3 gra vdesin çdo vit nga sëmundjet kardiovaskulare.

Problemet me fertilitetin: rreth 15% e grave midis moshës 15 dhe 44 vjeç kanë probleme me fertilitetin dhe problemet për të ngelur shtatzënë. Disa nga problemet më të zakonshme të infertilitetit janë sindroma e vezoreve policistike dhe endometrioza.

Sindroma metabolike: kjo nuk është sëmundje, por ndikon në probleme shëndetësore të përgjithshme si mbipesha, dislipidemia, intolerance ndaj glukozës, hipertensioni etj.

Shendeti Mendor: sipas Zyrës së Shendetit të Grave, probleme të përgjithshme të shëndetit mendor fillojnë tek gratë pas së 40-ave. ankthi, depresioni dhe bipolariteti janë më të zakonshmet.

Kanceri i gjirit: është një nga llojet më të shpeshta të kancerit që prekin gratë, sidomos pas të 40-ave.

Sëmundjet autoimune: Shoqata Amerikane e Sëmundjeve Autoimune raporton se rreth 75% e njerëzve të diagnostikuar me sëmundje autoimune janë gra. Këto sëmunje janë zakonisht të trashëgueshme dhe mund të trashëgohen nga gratë brenda familjes.

Burimi: Woman’s Day
E megjithatë jetojnë më gjatë se burrat. Nc nc nc

Më se e vërtetë. Përveç të lartëpërmendurave janë edhe: Skleroza e shumëfishtë, Migrena, Inkontinensa, Alergjitë, Colon Irritabile (iritacion i zorës së trashl), Osteoporoza,....
 
Private conversations
Help Users
    Top