• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Janis Joplin (club i numrit 27)

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Janis Joplin lindi me 19 janar te 43 diku afer Texas.
Ne femijeri madje edhe ne adoleshence ishte e bullizuar nga shoqeria, aq sa disa e quanin si burrin me te bukur te shkolles.
Braktisi shkollen dhe vendin lindjes dhe ju fut muzikes
Edhe keto shkaqe e shtyne ti futej droges e alkolit.
Zeri i saj ''gervishtes'' dhe blues beri qe te mos harrohet deri me sot.
U afrua ne rrymen e blues qysh e vogel madje bleu edhe varrin e Bessie Smith, para se te vdiste sepse spranonte idene qe te mos kishte nje emer.
I pelqente dhe piktura.
Merrte pjese ne manifestimet per te drejtat e te bardheve me te zezet dhe ishte biseksuale e bindur.
Janis Joplin mendonte se muzika sduhej bere me finalizim te lekut, por dashuria per muziken, publiku te behej mjesmarres sa me shume
Ishte nje nga mitet e Festivalit te Woodstock dhe ne 2005 ju shenua nje Grammy per karrieren e saj.
Ne 94 ju dha nje yll ne Rock n'Roll te Hall of Fame. Ndersa revista Rolling Stone, ia dha vendin e 46 ne 100 artistet (ne 2008) me te famshem.

Per Janis Joplin me ka apasionuar nje anketode qe tregonte menaxheri i saj , Paul Rotchild i njejti qe menaxhonte edhe karrieren e Jim Morrison,
si ndodh rendom, donte te takoheshin keto dy yje te Rockut.
U organizua nje feste dhe te dy ishin esell dhe ndersa flisnin dhe pelqenin njeri-tjetrin, Jim si cdo here filloi te pinte
e te tregohej arrogant madje gati i dhunshem aq sa Janis Joplin vendosi te largohej nga festa dhe pasi futet ne makine Jim e arrin.
Ai e kap per flokesh por ajo kap nje shishe Southern Comfort, doli nga makina e djallosur dhe bertiti '' Ik pirdhu Jim Morrison, muzika e The Doors ma ka shpifur gjithmone ''
Jim diten tj kishte diten tjeter ishte takuar serish me menaxherin e tij dhe i kishte kerkuar numrin, por Janis sdonte tia dinte me per te.
janis.jpg


Janis ishte vetem 1.60 e gjate

U gjend e vdekur nga nje overdoze heroine, dhe trupi i saj u dogj.
Hiri i saj u hodh mbi Oqeanin Paqesor.
U gjinden 1500 dollar qe ajo vete kishte lene, ne rast se do vdiste shoqeria e Janis te bente nje tip darke ne perkujtimin e saj
 
Private conversations
Help Users
    Top