Ka shkelur kemba e njeriut ne hene?

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Kam pasur kohe qe dua te hapja nje teme te tille por shkaku mu dha duke lexuar nje gazete greke die,ku ne faqen e pare dhe me shkronja te medhaja thoshte qe kemba e njeriut ska shkelur akoma ne hene dhe fotot si dhe xhirimet e korrikut 1969 me nil armstrongun jane bere ne toke ne nje vend te ngjashem me siperfaqen e henes e cila ndodhet ose ne "AREA 51" ne nevada ose ne kanadene jugore ne nje baze ushtarake e mbrojtur mire nga syte e te huajve.

ne hene e dime qe nuk ka atmosfere,as erera,as shi as debore,atehere si valeviteshe flamuri amerikan pa ere?????shikojeni:


nje tjeter fakt qe te ben te mendohesh thelle per kete ceshtje eshte sfondi qe duket ne fotot e bera nga ku duket toka shume paster por asnje yll tjeter para apo pas tokes kur ne qe nga toka shikojme shume yj mbas henes.

CAAU2CJLCA9RNSFLCAWUJ4L9CAK1640PCABXUI4OCAM7NBBFCAIBW232CAXE7QISCA7POJWGCA013TU1CAFR0PMVCAHNCADC.jpg

nje pyetje e trete qe bejne specialistet eshte se pse anija kozmike ne castin e uljes nuk ngriti pluhur fare?apo nuk hapi ndonje grope ne ate vend ggje qe e cila eshte jo fizike sipas tyre.

devid persi i cili bente pjese ne grupin qe ndertuan aparatin special fotograf qe u mor ne hene thote se ne te gjitha provat qe u bene ne toke asnjeri nga astonautet nuk mund te mbante te qendrueshem aparatin dhe ne hene thote u be thavme dhe astronautet e mbanin aparatin si fotografe te vertete dhe profesioniste.

boris vilnov ish astronaut i "SOJUZ" tha se bashkimi sovjetik kishte hequr dore per kete gje reth viteve 60 dhe se asnjeher nuk besoi se amerikanet ja ariten qellimit.


vazhdon................
 
Redaktimi i fundit:

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
DISA MENDIME QE THONE SE NJERIU NE HENE KA SHKELUR POR NE CDO UDHETIM JANE VEZHGUAR NGA U.F.O-T.

LEXIM TE KENDSHEM.Milton Cooper nje oficer i Inteligjences se Forcave Detare shprehet: Alient dhe Ufo jo vetem qe ekzistojne por ne komunitetin e Inteligjences se Forcave Detare, bazes aliene ne Hene i referohen shpesh si LUNA dhe qe eshte nje operacion vigan ne siperfaqe dhe ne mjete ku alienet mbajne anijet e tyre meme dhe ngrene ne fluturim vetem disqet e vogla fluturuese.

Citim:
Duke ju referuar nje ish punonjesi te Nasa-s Otto Binder, vale radiosh me frekuenca te tyre dhe marrje sinjalesh VHF qe kalonin sistemin e Nasa-s lapen kete bisede:
NASA: Cfare ka aty? Kontrolli i misionit Apollo si me degjon... Apolli11: Keta "bebusha" jane gjigande zoteri. Te pamase. Oh ZOT. Ju nuk do ta besonit. Po ju them, ka anije te tjera komzike aty te rrjeshtuara ne pjesen me te larget te kraterit. Ata jane ne Hene dhe po na vezhgojne!
Ne vitin 1979 Maurice Chatelain ish shefi i Sistemit te Komunikimve ne Nasa konfirmoi qe Arsmtrong kishte raportuar pamje te dy UFO ne buzet e nje krateri. Kontakti ka qene nje gje e njohur nga te gjithe ne Nasa po askush ska folur deri tani.

Ruset ne nje fare menyre ishin te paret qe konfirmuan kete incident:
Duke ju referuar informacioneve qe kemi, kontakti u raportua menjehere sapo anija u ul ne Hene, thote doktor Vladimir Azhazha, nje fizikant dhe profesor i matematikes ne Universitetin e Moskes. Neil Armstrong percolli mesazhin tek Kontrolli i Misionit qe dy objekte te medhaja misterioze po i vezhgonin keta sapo u ulen ne Hene. Por ky mesazh asnjehere nuk u degjua na publiku sepse NASA e censuroi. Nje tjeter shkencetar rus Dr Aleksander Kazantsev, Buss Aldrin filmoi me ngjyra ufot nga brenda Apollos dhe vazhdoi filmimin edhe kur dolen jashte. Dr Azhazha thote qe Ufot u larguan disa minuta mbasi astronautet u ulen ne siperfaqen e Henes.

Citim:
Gjate nje sipmoziumi te NASA-s kjo eshte nje pjese e intervistes se bere me Neil Armstrong:
Peter Kohen : Cfare ndodhi me te vertete me Apollon 11? Ka qene me gjithe mend e pabesueshme por sidoqofte ne e kemi ditur prej kohesh qe sjemi vetem, madje edhe per bazen ne Hene dhe po ashtu per mesazhin e tyre qe te mos i afrohemi Henes. Cfare ndodhi?
N. Arsmtrong: Nuk mund te jap detaje pervec asaj qe anijet e tyre ishin shume me superiore se tonat, si madhesi dhe si teknologji. Hmm, ishin te medhaja dhe kercenuese...
Peter Kohen: Po NASA ka nderrmare misione te tjera mbas Apollo11.
N. Armstrong: Natyrisht, nuk mund te rrezikonim perhapjen e nje paniku ne toke. Keshtuqe duhet ta nderprisnim ngadale. Mesazhi na u dha qarte me Apollo 13 qe nuk pati difekt... (buzeqesh)
Armstrong e mbyll intervisten e tij duke konfirmuar qe ngjarja eshte e vertete por duke refuzuar te japi hollesira te metejshme duke ebere te qarte qe ne sfond te kesaj heshtjeje dhe mbulimi te se vertetes ishte dora e CIA-s

Nje tjeter deshmi del direkte nga goja e Michael Collins i cili ka qene njeri nga astronautet qe ka pilotuar Gemini 10 qe ne vitin 1963 dhe njeri nga astronautet e Apollo 11. Ja se cfare ka thene ai ne vitin 2004 pak perpara se te vdiste:


Citim:
Me vjen keq per njerezit e ketij planeti qe nuk e dine se cpo ndodh. Me vjen keq qe mbahen te fshehta gjera qe gjithe njerezimi do i mirepriste dhe qe do sillnin begatine. Nuk kemi nevoje te shkojme deri ne Mars, skemi nevoje te kalojme sistemin tone diellor, te verteten e kemi ne Toke dhe shume afer saj, ne Hene. Faktet jane aty, ndertesat, strukturat e ndertuara nga qeniet inteligjente jane aty. Dhe vete mjetet e tyre fluturuese levizn ore e cast.... I bej thirrje qeverise amerikane ti japi fund heshtjes dhe te shpalosi te verteten sic e dine ata prej me shume se gjysem shekulli.....

Nder te tjera fjala qe Collins thote eshte: Mjaftoni te mendoni, pse nuk po shkojme me ne Hene dhe ca na ndalon te eksplorojme ate komplet sic eshte. Ca ka ne pjesen e erret te Henes qe nuk duhet ta shohim ne. Une e kam pare, kam qene me fat ose jo kete se di, po uroj te gjithe njerzimin nje dite te shohi ate qe kemi kaq afer

VAZHDON....
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Wow .....sa interesante ,por dhe e trishtuar perderisa nuk thuhete verteta e plote....
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Wow .....sa interesante ,por dhe e trishtuar perderisa nuk thuhete verteta e plote....

interesante?ne zhgenjy nuk dima as 1% te te vertetes qe fshehin ata qe shikojme neper televizora.po te kerkosh do gjesh shume zbulime reth kesaj apo ne pergjithesi reth alieneve.
do sjell edhe shkrime te tjera.:)
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
interesante?ne zhgenjy nuk dima as 1% te te vertetes qe fshehin ata qe shikojme neper televizora.po te kerkosh do gjesh shume zbulime reth kesaj apo ne pergjithesi reth alieneve.
do sjell edhe shkrime te tjera.:)

Po interesante sepse nuk e kisha lexuar me pare diku tjeter,vertet qe ka kaq mistere dhe kaq genjeshtra :grusht3:
Me shume kenaqesi do lexoj dhe materialet ne vazhdim
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Evidenca qe nasa editon anomalite ne fotot nga hena

Ky artikull eshte shkruar per te provuar njehere e mire qe ne nuk po na thuhet e verteta mbi filmimin e NASA-s te misioneve Apollo. Kjo do bindi dhe me skeptikun si dhe do bindi shume njerez te tjere qe i gjithe projekti Apollo Hene i fundit te viteve 1960 dhe fillimi i viteve 70-te kane qene teresisht nje falsifikim. Ne kete shkrim do paraqiten links per video qe mund ti shikoni me syte tuaj (Filmimet zyrtare te NASA-s) te cilat provojne se nuk na eshte thene e verteta ashtu sic eshte !!!
Nga Dave Cosnette
Ky artikull eshte rifreskuar ne 12 Shtator 2006 per te ofruar prova te reja ne lidhje me radioaktivitetin ne Hene si dhe evidenca qe NASA editon ne foto anomalite e vena re ne siperfaqen e Henes.

Perpara se te shqyrtojme ceshtjen e uljes se Apollos ne Hene dua tju tregoj disa evidenca qe NASA editon fotot e anomalive qe ndodhen ne siperfaqen e Henes (per efekt lehtesie nga ky moment fshirjen e fotove po e quaj sic eshte ne anglisht, airbrush). Qe ne vitin 1999 kam deklaruar vazhdimisht qe NASA ka fshehur te verteten mbi ate qe ka zbuluar dhe filmuar ne Hene qe nga orbita lunare deri me sot dhe per kete kam provat filmike per te mbeshtetur pretendimet e mija. Prej shume vitesh kam qene subjekt sulmesh nga ata qe jane pro NASA-s te cilet deklarojne se nje evidence e tille nuk ekziston. Atehere ja ku e keni kembanen e zgjimit !

Evidence of NASA Airbrushing Out Moon Anomalies

Bill Kaysing ka qene nje shkrimtar dhe biblotekar mbi publikimet teknike dhe kerkimeve te avancuara ne Rocketdyne System nga viti 1956 deri ne vitin 1963. Ai deklaron se ne vitin 1959 ishte llogaritur se shancet qe njeriu te zbriste ne Hene dhe te kthehej i pademtuar ne Toke ishin .0014 %. Ketu perfshiheshin efektet e radioaktivitetit, shperthimet diellore (protuberancat e te cilit flakin ne hapesire dhe drejt tokes me miliona studi pjesezash te ngarkuara me radioaktivitet) si dhe mikro meteoret. Ai ne vitin 1959 nuk mund te besonte qe njeriu mund te shkonte ne Hene.
Sidoqofte, vetem 2 vjet me pas, Presidenti Amerikan John F. Kennedy ne Maj te vitit 1961 mori nje angazhim kur kreu fjalimin e meposhtem: ‘Besoj se ky komb duhet te angazhohet me shume. Dhe ky angazhim ka lidhje me shkuarjen e njeriut ne Hene dhe rikthimin e tij ne Toke brenda ketij dhjetevjecari. Asnje projekt tjeter hapsinor nuk do jete me impresionues per njerezimin ose me i rendesishem per jetegjatesine e programit hapsinor.’ Dhe vetem tete vjet me pas ne 1969 njeriu ‘braktisi’ Token dhe vuri kemben ne Hene... Ose te pakten kjo eshte ajo qe na kane bere te besojme.
Deshiroj tju tregoj disa prova mahnitese te cilat tregojne gabimet verbuese ose anomalite ne ‘filmimin zyrtar’ te NASA-s dhe ne fotot e saj. Kane perfshire ketu filmimin aktuar origjinal te Apollos ne menyre qe te ilustroje ate qe dua te shpjegoj dhe ti jap lexuesit nje pamje me te qarte qe te bindet me syte e tij sesa i madh eshte mashtrimi qe eshte bere, me i madhi ne historine e njerezimit. Po ashtu do shpjegoj dhe arsyen pse Qeveria Amerikane eshte perpjekur ta mbaje sekret per me shume se 30 vjet.
Dua te sugjeroj qe nese Njeriu ka shkuar ne Hene gjate misioneve atehere filmimet e Apollove per te cilat eshte thene se jane kryer ne Hene jane te sajuara dhe aspak reale. Evidencat tregojne se Njeriu nuk mund te ulet ne siperfaqen e Henes dhe se ata duhet te rrine ne afersi te orbites se Tokes, perbrenda fushes se saj magnetike e cila do i mbronte nga radioaktiviteti i cili leshohet prej Rripit Van Allen !!!
Ju mund te pyesni, Po pse NASA dhe Shtetet e Bashkuara jane munduar te falsifikojne nje ngjarje te tille dhe per cfare arsye? Ju lutem lexoni me kujdes dhe do perpiqem ta shpjegoj me detaje. Mos valle njerezimi ka qene shume optimist mbi ate qe ne mund te arrinim te benim ne hapesire dhe vete fjalimi i Presidentit Kennedy ne Maj 1961 shume presues per te mbajtur te gjalle nje falsifikim te tille?
David Percy eshte nje rregjisor filmash dhe programesh televizive si dhe fitues cmimesh per keto, nje fotograf profesionist dhe anetar i Royal Photographic Society. Ai eshte bashkeautor me Mary Bennett ne librin e mrekullueshem “Dark Moon: Apollo and dhe Whistle-Blowers”. Pjesa me e madhe e segmentin filmik ne kete shkrim eshte marre nga filmi ‘Cfare ndodhi ne Hene’ (What Happened on the Moon), nje film i cili flet dhe per Percy dhe Bennett dhe qe ja u rekomandoj ta shikoni nese ju intereson te mesoni me shume per misionet Apollo. Percy ka bindjen e plote se filmimi i Apollos ka qene ose fallco ose aspak filmimi origjinal i kryer ne Hene. Ai beson se shume detaje anomalike te cilat do terhiqnin vemendjen e syrit te publikut mund te jene vendosur ne filmim nga ata qe duan qe e verteta te dali ne shesh dhe qe nuk duan te jene pjese e mashtrimit dhe e mbulimit te te vertetes. Ai ka studiuar te gjithe transferimin e filmimit ne videokasete, nje pune e cila nuk eshte bere nga askush me pare. Ajo qe shume njerez nuk kuptuan ne ate kohe ishte fakti qe shumica e filmimeve aktualisht ishte e rregjistruar me pare dhe transmetimi nuk ishte aspak direkt.

screenshot1kx6.jpg (ne fakt ky eshte nje film i vogel por nuk e vija dot)


Copeza e pare e filmimit jo normal qe dua te diskutoj eshte nga misioni Apollo 16 i vitit 1972. Ka nje mosperputhje te madhe midis pozave fotografike te realizuara me nje aparat Hasselblad 500 EL/70 dhe filmit televiziv i cili eshte realizuar nga nje kamera fikse e vendosur mbrapa astronauteve. Sekuenca filmike tregon njerin nga astronautet qe ben nje kercim pershendetes ndersa astronauti tjeter kryen nje poze fotografike me aparatin Hasselblad. Ne pozen fotografike ( qe eshte fotoja e vendosur me siper) shikohet nje pjese cohe nga veshja e astronauteve e cila gjendet mbrapa kokes se astronautit. (ne foto kjo eshte rrethuar me te kuqe). Por filmi televiziv i cili eshte realizuar mbrapa astronautit nuk e tregon kete gje. Pse?
Nje tjeter shembull qe duket se eshte i falsifikuar eshte filmimi i Tokes kryer nga Apollo 11 kur kjo e fundit gjendej 130 mije milje larg. Kjo eshte pamja e pare e Tokes e kryer nga misioni dhe duket e cuditshme qe Buzz Aldrin ka kryer filmimin e Tokes kur ndodhej goxha larg nga dritarja. Pse e ka bere nje gje te tille? Eshte normale qe per te realizuar nje pamje me te mire kushdo te ishte do perpiqej te afrohej sa me shume tek dritarja dhe ne kete menyre do eleminonte dhe refleksin e drites i cili eshte evident nga fundi i kesaj sekuence. Por jo, ne shikojme kornizen e dritares qe shfaqet ne te majte. Vete kamera nuk eshte programuar per filmim ne distance ta fund dhe as per distance nga afer. Nese do ishte keshtu atehere korniza e dritares do ishte jashte fokusimit.
Por a kane filmuar aktualisht astronautet nje transparence te Tokes qe nga dritarja? Ju mund te mendoni qe kjo eshte e cuditshme por disa minuta mbas filmimit te Tokes kameramani rregullon lenten e tij dhe e fokuson mbi Mike Collins ne brendesi te anijes. Ajo qe shikojme eshte dicka qe duket si ekspozimi i Tokes si te ishte e ngjitur tek dritarja e cila dallohet ne sfond, ne krahun e djathte te tij. Kjo eshte e njejta dritare nga e cila Aldrin po filmonte Token. Por fakti me trondites ska dale ene ne pah. Kamera filmon Nil Armstrong dhe pas tij ne te majte te Apollo 11 ndodhet nje tjeter dritare. Po cfare dallojme nga kjo dritare? Ajo qe dallojme eshte dicka qe duket si nje tjeter Toke... Klikoni dhe shikojeni videon me syte tuaj:

http://www.ufos-aliens.pwp.blueyonder.co.uk/2Earthss.rm

Duhet te permendet po ashtu se Apollo 11 ne kete moment te misionit duhet te kete qene ne gjysem te rruges per ne Hene. Koha e kaluar ishte 36 ore dhe 16 minuta por nga pamja e Tokes ne krahun e djathte te dritares mund te themi se anija nuk eshte aspak ne humbetiren e kozmosit por eshte ende ne orbiten e ulet te Tokes.

marre nga DARIUS.
Vazhdon...
 
Redaktimi i fundit:

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Anomalite ne sekuencen filmike

Hasselblad eshte firma qe ka prodhuar kameran e cila kreu te gjitha fotot e misioneve Apollo. Jan Lundberg ishte Menazheri i Projekteve Hapsinore nga viti 1966 deri ne vitin 1975 dhe pergjegjes per prodhimin dhe hartimin e kamerave Hasselblad 500 EL/70 qe u perdoren ne misionet Apollo. Ai thote: ‘Fillimisht NASA kreu gjithe ndryshimet vete dhe me pas na i paraqiten ato qe kishin bere duke na kerkuar nese mund te benim te njetat ndryshime per te cilat ne u pergjigjem qe jo vetem mund ti benim por edhe mund ti tejkalonim. Proceduam me ndryshimet e duhura te cilat u pranuan nga NASA. Pllakat mbrojtese u shtuan ne kase dhe ne kapakun e filmit.
Nje faktor i rendesishem qe duhet marre ne konsiderate eshte variacioni i madh i temperatures qe do ndikonte ne film kur te ndodheshin ne siperfaqen e Henes. Gjate misioneve Apollo temperaturat e rregjistruara ishin nga -180 grade F ne hije dhe deri ne temperatura te pabesueshme prej +200 grade F ne diell. Si ka mundesi qe emulsioni i filmit i ka rezistuar ndryshimeve te tilla te temperatures? Astronautet mund te shihen duke levizur midis hijeve te gureve dhe me pas ne disa pamje te tjera shihen nen driten e plote te diellit. Natyrisht qe ne kushte te tilla filmi do prishej. Nese filmi i perdorur ne misionet e Apollos do kishte vecori te tilla, pra qe ti rezistonte ndryshimeve te temperatures atehere pse Kodaku nuk ka shitur publikisht ne treg keto filma?

Nje nga anomalite me te medha qe dallohet ne filmimet e Henes jane menyrat sesi hijet duket se formohen ne drejtime totalisht te ndryshme, madje edhe kur objektet qe leshojne hije jane vetem disa kembe larg njera tjetres. Nje shembull klasik qe mund te shihet duke klikuar per te pare videon Ketu. Nese personi ne te majte ishte afer nje ngritje vertikale ne toke (sic eshte sugjeruar) atehere hija e tij do tregonte nje harkim tjeter kur te fillonte ngritja e tokes. Por kjo nuk ndodh.!
Pyetje: Si mund nje astronaut te leshoje nje hije me te gjate se kolegu i tij qe qendron vetem disa kembe me tutje?
Pergjigje: Ai eshte duke qendruar me larg nga harku i drites qe i ndricon te dy. Sinqerisht besoj se ky filmim eshte kryer ne nje studio pasi eshte e pamundur te prodhohet nje hije e tille e cuditshme me drite natyrale dhe kjo perfshin edhe marrjen ne konsiderate te dy burimeve drite natyrore (Token dhe Diellin) sic duan disa skeptike te na bejne te besojme.
Filmimi tjeter http://www.ufos-aliens.pwp.blueyonder.co.uk/Apolloshads.rm(kliko Ketu permban sekuenca nga misionet Apollo 11, 12 dhe 14 te cilat sugjerojne se ka shume burime drite qe ndricojne te ashtuquajturen siperfaqe te Henes. Ne filmimin e Apollo 11 leshimi i hijes nga Armstrong eshte e cuditshme, kendi i diellit llogaritet te kete qene 10 grade mbi horizont. Tani krahaso ate me sekuencen e Apollo 12 e cila tregon nje hije me te gjate. Dielli ndodhet ne nje kend prej 15 gradesh dhe si rezultat hija e Apollo 12 duhet te jete me e shkurter. Ne sekuencen e Apollo 14 shikoni me vemendje hijen qe kryen disa manovra te habitshme dhe kjo eshte konsistente me levizjen per tu larguar nga burimi i drites qe ndodhet afer astronauteve.

Disa nga ndricimet ne ‘filmin origjinal te NASA-s’ jane shume te dyshimta. Fotoja e Nasa-s (pjese e filmimit) duhet te tregojne astronautin nen nje hije totale pasi dielli eshte mbrapa tij por e gjithe pamja e astronautit eshte nen nje ndricim te plote. Ne fakt fotoja duhet te duket si kjo tjetra (foto 1) e cila eshte nje foto e simuluar nga David Percy
 

metiboy

G-lan-G
shume sene qe smi ka marrre menja me te vertet me te boe em besue mirpo e verteta do dal ne shesh flm bledikorcari
 

T-Ghost

RossoNero
Une besoj se njerezit kane vajtur,mirpo xhirimet jane bere ne nje vend tjeter jo ne hene.
Nasa dihet ,qe nuk ben asgje publike ,por intervista te astronauteve ,anomalite ne sekuencat filmike etj, me bejne te dal ne kete mendim.

Gjithashtu nje tjeter gje interesante ka ndodhur ne misionin apollo 15 ,kur trasmetohej direkt me ze ne nje stacion televiziv ,dhe atje u degjua nje fjali vertet e cuditshme ,qe nuk perkthehet ne asnje gjuhe.Diten tjeter nasa e censuroi kete gje.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
ata po thojn qe jon shku e tash a po a jo 100% nuk e di tybe, qirin nuk ja kom majt..
 

bora dr

100%shqiptare
uaaaaaaaaaa sa interesante tema sinqerisht kam ngelur em goje hapur sidomos me punen e alienve qe i paskemi cdo nate para syte kur shohim henen:)
 

T-Ghost

RossoNero
Po te jene ,i ke nga pjesa mbrapa e henes.Kshu qe mos shpreso ti gjesh.
 

ricky_ch

******
Shumë e logjkshme se nuk kanë shkuar.
Duke krahasuar në ç'shkallë ka qenë teknologjia
në vitet e 60 dhe sot, shtrohet pyetja:
Pse nuk shkojnë sot?
Athua, atëherë i patën kryer të gjitha hulumtimet
e nuk kanë më nevojë?

Mua, po më duket se edhe sot nuk janë në gjendje të shkojnë,
e lere më në vitet 60.

Atë e kanë bërë vet për inati të Rusisë, për t'iu treguar
se USA është më përpara se ata, sepse pak më herët Rusët
deklarojnë se Gagarini fluturio rreth Hënës.
Thjesht: gara në teknologji!
 
Redaktimi i fundit:
Top