• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kendveshtrime!

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
"Bota e Hiçit,prej Hiçit,për Hiçin rotullohet rreth qëllimit te Hiçit"(Sterjo Spasse,"Pse?"

E vetmja pyetje dhe përgjigjje është "PSE" ?
Asgje s`kemi,asgjë s`jemi...Nga Përshëndetjeçi vijme dhe ne Përshëndetjeç shkojme!Çdo gjë është e jona dhe ne jemi të tyre...Askush s`është me i madh apo me i vogël se tjetri se te gjihe janë te perkohshem dhe te perseritshem.Askush s`linde dy herë ...Analize-Sinteze shkon cirkulimi...Asgje s`humbet,asgjë s`fitohet...Secili është i krijuar dhe krijues...Secili bir-bije i/e dikujt dhe baba-meme i/e dikujt...Sherbetor i dikujt dhe Zot i dikujt por asnjë s`është(Zot) Gjeneral.
Ne ekzistojme por ne s`jetojme... Jeton Natyra si Teresi pjesë e se cilës jemi edhe ne!Zoti qe ekziston për ne quhet Pse?
Zoterat nderrohen "përditë" por këta janë vetëm Administratore qe kryejne punën e tyre te caktuar instinktivisht nga Natyra,ngjashem me punën e Ames se bletes...e cila edhe ajo kur i vie koha shkon dhe i lëshon vendin tjetres...

Njerezimi dhe çdo kafshe ,bën përpjekje qe sa me gjatë te jetoje ne këtë botë ne formën qe ka,njerëzore apo shtazore...Ky është një instinkt Natyror.Ligji i Natyres është ashtu i percaktuar qe secili-a duhet te ricirkulohet(recycling)
Pa vetedijen dhe vullnetin tonë jemi bërë nga "dikushi" kështu dhe ne prapseprap instinktivisht luftojme me tera forcat dhe mjetet e mundeshme qe t`mos vdesim ,t`mos ndryshojmë llojin e kafshes njeri qe na është caktuar...A është kjo një përpjekje e marrë dhe e pakuptimte ,një humbje e pakuptimte e kohës dhe mjeteve tona me te shtrenjta materiale për një veprim te tillë qe është ne kundërshtim me ligjet e Natyres?Mua me duket krejtësisht absurde,përveç mjeteve te cilat gjer diku përdoren për te zvogluar dhimbjet dhe vuajtjet fizike...Këtu e kam fjalën për ata qe janë te moshuar dhe s`duan te vdesin...edhepse vdekja,sikurse lindja s`është ne doren e tyre...dhe me keq,ataqe këtë e bëjnë,nuk dijnë se ç`duan ne këtë botë ...kur pleqeria s`ka asnjë shije përveç vuajtjeve te të gjitha llojeve...Nuk them qe duhet bërë vetvrasje,por as te shkaterrosh jetesen e te rinjve për te shtyer vdekjen tënde ne pleqeri,kjo s`ka fare kuptim...Njeriu duhet qe ne radhe të parë posa te rritet ca dhe te vetëdijesohet për jetën,ai duhet te pajtohet me vdekjen ne mënyrë te rregullt dhe Natyrore!Vetëm ai qe e pranon vdekjen ai jeton ne këtë botë i qehte dhe i lumtur!Të gjihe ata qe ikin prej saj,tërë jetën do e kalojne duke ikur dhe do vdesin duke ikur...pa asnjë minute kenaqesi dhe qehtesie ne këtë botë...
Njesoj sikurse ata qe ikin nga Varferia ne vendin e tyre dhe vrapojne nëpër botë duke kërkuar...dhe në fund do vdesin prap te uritur dhe te varfer...,nëse jo për bukaen e gojes,për shumë tjera po pa asnjë dyshim...

Ikim nga Deti dhe bijme ne Oqean...
Jemi/s`jemi,Lindja s`ishte zgjidhja jonë,as vdekja s`na takon neve ta caktojme!
 
I

Iva1

Ndaj ndihem gjithmone e lumtur,se nuk pyes pse erdha as pse do iki,as pse jam,as kush dua te jem.Po,po di te shijoj cdo moment dhe te jem falenderuese qe frymoj per te qene personazh i jetes.Skam frike nga vdekja pasi eshte e sigurt.E vetmja gje eshte qe sigurohem ta meritoj kete vdekje pasi te kem shijuar cdo grimce qe me takon ne kete pjese te botes.
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Pertova ta lexoja, lexova rreshtin e fundit qe kish shkruajtur Iva dhe konkluzioni me pak fjale eshte...
Jeto sikur cdo minute te jete e fundit. ;)
 

NarCoS

Antar Aktiv
Pertova ta lexoja, lexova rreshtin e fundit qe kish shkruajtur Iva dhe konkluzioni me pak fjale eshte...
Jeto sikur cdo minute te jete e fundit. ;)
Coje deri ne fund citatin uore vlla "sillu sikur do jetosh pergjithmon edhe jeto sikur tjet difa fundit ?:
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Coje deri ne fund citatin uore vlla "sillu sikur do jetosh pergjithmon edhe jeto sikur tjet difa fundit ?:
Epo thashe mos e beja shprehje te kopjuar por icik origjinale. ;) po te lini ju...LOL :D
 

TiKu1

Antarë i Respektuar

Shume pikpamje interesante... ????
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
l A i lumt dyfeku kti sa mire ka fol te shfryhet rinia ? si e ka emrin you tube kjo tiku ?
Kjo e ka emrin ne ju tube 'Diapazon i thell menimesh e kendveshtrimesh qit len me barr' LOL LOL :D
 

NarCoS

Antar Aktiv
Kjo e ka emrin ne ju tube 'Diapazon i thell menimesh e kendveshtrimesh qit len me barr' LOL LOL :D
Ika per kelcyr un vlla ?‍♂cdua tr ?lamlesht lart e posht e gje hic atje shtrydh ato o sa kam qesh me lot jam per prerje ta lem shyt ?????????????☹
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Ika per kelcyr un vlla ?‍♂cdua tr ?lamlesht lart e posht e gje hic atje shtrydh ato o sa kam qesh me lot jam per prerje ta lem shyt ?????????????☹
Prit o cun, mbas zgjedhjeve apo don me shku e bon presion qi te votojne per kete robt atje.. LOL LOL :p
 

NarCoS

Antar Aktiv
Prit o cun, mbas zgjedhjeve apo don me shku e bon presion qi te votojne per kete robt atje.. LOL LOL :p
Do iki te bej fushat te fuqishme vlla per zyberin si e ka ky mendoka per ne si ne ?meriton mbeshtetje ?morale e financiare
 
Top