• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kenge per femije

Angel_Devil

Themelues i Forumit
[YOUTUBE]w-jl-z-hsXY[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]XRM21FFTSF0[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]N2mIn2jFyB8[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]X72R0LH-dxU[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]fCVseM7BUWw[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]jA2wcYDn-aw[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]9H5TrGwUBdA[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]RXPnR3WZlM4[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]-4AWMAWpHSk[/YOUTUBE]
 
Last edited by a moderator:

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kenge per femije

Eja Babi

Te dua mami shume
Prandaj po këndoj
Por dhe babin tim
Që kurrë s'e harroj

O babi,
ا'mallem kur të shoh
O babi,
اdo natë në ëndërr të shoh

I lutem zotit
Për një jetë të mirë
Me mamin babin s'bashku
Kënaqem si fëmijë.

Kam vëlla e motër
Që i dua e këndojnë
Mos qaj mami t'lutem
Se babi s'na harron

O babi,
ا'mallem kur të shoh
O babi,
اdo natë në ëndërr t'shoh

I lutem zotit
Për një jëtë të mirë
Me mamin babin s'bashku
Kënaqem si fëmijë.

[video=youtube;b7f-cWTRcaQ]http://www.youtube.com/watch?v=b7f-cWTRcaQ[/video]

(e kisha te veshtire t'i kuptoja mire fjalet, me korrigjoni nese kam bere ndonje gabim ne tekst)
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: A i mbani mend keto?

Macja le te lahet

Mjau-mjau-mjau-mjau
Një maçok fytyrën lau
Gjyshja ime sa e pa
"Do të bjerë shi," më tha
Po Petriti vëllai im
Që di mirë çdo mësim
i tha gjyshes
"Po s'patë re, jo nuk shi mbi ne"

Gjysheeeee...
Macja le të lahet, prapë do të thahet
Gjeli të këndojë sa herë të dojë
Po nuk pati re, po nuk vetëtiu,
Po nuk bubulliu, s'bie shi mbi ne.

 
Last edited:

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Kenge per femije

 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: A i mbani mend keto?

 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: A i mbani mend keto?

 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: A i mbani mend keto?

[video=youtube;Oo13JU-2BtQ]http://www.youtube.com/watch?v=Oo13JU-2BtQ[/video]
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: A i mbani mend keto?


Ne Tropik

Mbreme isha e lodhur
Kisha dhe mamane
Pa bere mire detyrat
me zuri gjumi mbi divane
Duke fluturar
Mbi nje qukapik
Krejt une e hutuar
E pash veten ne tropik

Hej ne nje kopesht ngjyra shume
(plot me lule)
Hej ishte shtruar nje gosti
(me bananane)
Hej hipur mbi nje bao-ba
(papagalli)
Hej imitonte elefanti simpatik.

Ne tropik o ne tropik
Po kercenin makarena
Nje xhirafe me rrobabanjo
Dhe majmuni simpatik
Ne tropik o ne tropik
Nje orkester me majmuna
I drejtonte me talent
Vete luani dirigjent
 
Last edited by a moderator:

LoSsT

VIP
Pe: Kenge per femije

Kur ishim te vegjel - Luan Zhegu 
Last edited by a moderator:

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Pe: Kenge per femije

[video=youtube_share;w-jl-z-hsXY]http://youtu.be/w-jl-z-hsXY[/video]

...shume e bukur kjo :p
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Pe: Kenge per femije

Ja na erdhi Viti i Ri,
Sa jam i gëzuar,
Porsi unë dhe cdo fëmijë,
Pret per ta festuar.

Bora zbardhi tej për tej,
Fusha edhe male,
Viti i Ri do të na gjej,
Me këngë e me valle.

Viti i Ri do të na gjej,
Me këngë e me valle.


E stolisa bredhin tim,
Me lodra me yje,
Era jashtë me tërbim,
Le të fryjë në pyje.


Plot dhurata përsëri,
Do më sjellë për mua,
Babagjyshi i Vitit të Ri,
Oh sa fort të dua.

Babagjyshi i Vitit të Ri,
Oh sa fort të dua. 
Last edited:

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Kenge per femije

Kenga e nenes –
S'ka në botë më të mirë,
Se sa ti, o nëna ime,
Sa e dashur, sa e mirë,
sa punëtore dhe sa trime...

Me të gjithë je e qeshur,
dhe nga goja t'rrjedh vec mjaltë,
kënga jote rrjedh nga zemra,
sytë e tu c'vështrim të qartë,
kënga jote rrjedh nga zemra,
sytë e tu c'vështrim të qartë...

(refreni)
Ti je det, si det i gjerë,
plot me ndjenja ëndërrime,
dashurinë per atdhenë,
ma rrënjose, nëna ime(2 here)

Dashurinë për atdhenë,
për atdheun tonë të shtrenjtë,
ma skalite thellë në zemër,
si një nënë e vërtetë.

Ndaj të dua sa vetë jeta,
Kur të shoh ty të gëzuar,
Kur këndoj për ty, moj nënë,
Për gjithë nënat kam kënduar...
Kur këndoj për ty, moj nënë,
Për gjithë nënat kam kënduar...

(refreni)
Ti je det, det i gjere
plot me ndjenja enderrime
dashurine per atdhene
ma rrenjose, nena ime.(2)

 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Pe: Kenge per femije

Hartimi dhe debora
Ja zilja ra,
Kemi hartim.
Sa gjallëri,
dhe frymëzim.
Por për çudi,
shikoj nga jashtë,
një zog na fton,
çukit në xham...


Bora e parë,
pemët mbuloi.
çudi më parë
si nuk e pamë.
I vogli zog
shpejt fluturoi,
ti shkojmë nga pas,
me gaz na fton.

Ja bo ulet mbi oborr,
lehtë-lehtë kjo dëborë,
Oh sa na gëzon,
dhe si zogj na fton.
Ja të qeshur
ne vrapuam,
pamë mimozat,
qenë mbuluar.
Oh, sa u cuditëm,
zemrat na trokitën.

Ja te qeshur
lozim ne si fëmijë
gjuaj unë me borë
gjuan ti,
shpejt harruam
se ne kishim hartim,
Ej ti shok,
pse gjuan kaq fort?
Ja zilja ra,
sa shpejt mbaroi kjo orë
me sy të qeshur
ne mësuesen shikojmë.
Dhe si femijë,
qëndrojmë të shpërndarë në oborr,
Nuk kemi faj....
Fajin e ka kjo borë.
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Pe: Kenge per femije

Bardhesi

Sonte unë dhe ti vallëzojmë bashkë,
Bie borë, ç'bardhësi,
Nëpër vezullimet
Sytë e tu seç kërkojnë sytë e mi,

Eja një çast të dalim bashkë,
Nata e bardhë po na fton,
Bora mbi rrugë paqe sjell,
E qetë ajo zbardhëllon,

Topa bore hedhin shokët tanë,
Borë e bardhë, ç'bardhësi,
Në secilin top që të dërgoj,
Të dërgoj dashuri,

Qenka shumë e bardhë kjo natë,
Bie borë, ç'bardhësi,
Eja sonte ne të dalim bashkë,
ا'bardhësi, borë që ngrin,

Dhe ja ne heshtëm për një cast,
Heshtëm të dy nën një blin,
Tërë vezullime sytë e tu,
Kërkojnë sot sytë e mi,

Topa bore hedhin shokët tanë,
Bore e bardhë ç'bardhësi,
Në secilin top që të dërgoj,
Të dërgoj dashuri.

Bie borë ç'bardhësi,
Bie booorëë
Bardhësi.
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Pe: Kenge per femije

1 Qershori

1 Qershori ynë,
Erdhi përsëri,
Edhe më të lumtur,
Ne na gjen tani,

Të gjithë të gëzuar,
Lozim dhe këndojmë,
Rroftë Një Qershori,
Rroftë festa jonë.

Kenga e shiut

Shi, shi, laga-shi,
bjer-o bjer me furi,
jepi tokës pak freski!
ku ke qenë gjer tani?

Presin arat plot me grurë
presin pyjet plot me drurë,
presin lulet, trëndafilat,
jaseminët, karafilat,
presin rosat edhe patat
sqep-kuqet, qafëgjatat.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Kenge per femije

[video=youtube_share;FL-33KRAKcc]https://youtu.be/FL-33KRAKcc?t=95[/video]
 
Top