• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kerkimi i jetes ne Mars

Empire

Antarë i Respektuar
Curiosity Rover sapo mori një foto shumë mbreslënëse te shkëmbinjve të Marsit

N7JgaSr7kCTpTv6LZ7L3iS-650-80.jpeg

Rover Curiosity po kërkon jetë në një mal të zymtë në mes të një krateri në planetin Mars.

Marsi është i vetmi planet në univers që njeriu ka derguar robotë. Aty në brendësi , robo-stetoskopi i guximshëm po eksploron Planetin e Kuq në terren me ndihmën e Odyssey që vëzhgon planetin nga orbita.

Në lidhje me madhësinë dhe aftësin për të udhëtuar 30 metra në orë, Curiosity ka eksploruar gropën 3.5 miliardë vjeçare të quajtur Gale Crater që kur zbarkoi atje në vitin 2012. Tani, Curiosity po ngjitet në mal, i njohur si Mount Sharp ose Aeolis Mons, në qendër të kraterit. Në një foto të zymtë dhe të bukur të realizuar në ditën e 2.573-të kalendarit Marsian të misionit të Curiosity (1 nëntor), Curiosity tregoi boshllëkun e gjerë të këtij
shkëmbi.

Në foton e re, postuar në faqen e internetit të misionit të Marsit të NASA-s, një shtres e leht mjegulle shpërndarë drejt krahut të malit ndërsa në sfond shkëmbi.


Fotografia është marrë nga kurrizi i Curiosity, duke treguar horizontin e zymtë që curiosity lë pas, ndërsa fillon ngjitjen e tij të ngadaltë nga baza e malit Sharp. Është një skenë e vetmuar, por Curiosity po kërkon miq të rinj gjatë gjithë kohës, një nga objektivat parësor të curiosity rover është gjetja e provave që Marsi të mbështeste jetën mikrobike.

Roveri nuk ka ndeshur asnjë Marsians vendas (ende), por ai ka gjetur shumë prova të ujit në të kaluarën dhe gjurmëve të elementeve si hidrogjeni, oksigjeni, fosfori dhe karboni - të gjitha konsiderohen "blloqe ndërtimi" të jetës. Shpresojmë, korja e rreshtimit të sedimentit të Malit Sharp do të zbulojë më shumë të dhëna se si dhe kur dikur uji i lashtë rridhte nëpër krater. Ndërkohë, është një vend i shkëlqyeshëm për të ndaluar dhe shijuar peizazhet. Siç mund ta shihni.

 

Empire

Antarë i Respektuar
Te ishin cu gjith ato miliarda per Marsin ne Afrike ku po hane vec 1 grush oriz bota jone do ish me e mire e me e zgjuar!
Ne fakt ato fonde nga Afrika jan marr , neper minierat e arit e te diamanteve, Fatkeqsisht.....
 

Tomka

Anëtar i ri
Elon Musk ka thene anej nga 2025 do shkele njeriu pare ne hene. Kerkon dhe vullnetar meqense risku eshte 99.9% qe mos kthehesh gjalle :D
 

Vvetoni

Larguar
Elon Musk ka thene anej nga 2025 do shkele njeriu pare ne hene. Kerkon dhe vullnetar meqense risku eshte 99.9% qe mos kthehesh gjalle :D
Po shkoj une. Ashtu ashtu, kjo bote tashme ta shpif!
 

Tomka

Anëtar i ri
E paskam shkrujt ne hene (menja shkrete) , desha te shkruaj Mars. Ta korigjoje dikush nese mundet.
 
Top