• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kerpudha ne gjendje te kontrolloje mendjen e insekteve.

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Behet fjale per kerpudhen me emrin shkencore Ophiocordyceps e cila eshte ne gjendje te rritet ne trupin e insekteve dhe tu kontrolloje mendjen duke arritur dhe ti vras. Gjendet ne Pyjet Tropikale te Brazilit dhe sic shkruan
National Geographic,
"Kur kjo gjallese infekton nje milingon, merr kontrollin e trurit te saj dhe sapo milingona leviz dhe vendoset ne nje vend ku eshte e mundur rritja e kesaj kerpudhe, ajo e vret".

Videoja e meposhtme tregon sesi milingona ben veprime "jo te zakonshme" dhe disa kerpudha te tjera te kesaj familje qe jan te specializuara ne kontrollin e mendjes te insekteve te tjere. Ne kete menyre insektet trasformohen perkohesisht ne "zombie". Por sipas studimeve te fundit, kjo kerpudhe ndihmon dhe ne kontrollin e mbi popullimit te insekteve, pasi ajo perhapet athere kur numeri i insekteve shtohet dhe bashke me te dhe mundesia per te takuar kete "mik" te rrezikshme per mendjen dhe trupin e tyre.
Perkethyer dhe redaktuar nga
Hard Styler
 
Last edited:
Top