• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Keshilla nga Lira Gjika per prinderit dhe femite!

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
KRAHASIMI I FEMIJEVE!

Një nga zakonet më të këqia, që ne pa menduar fare, vazhdojmë ta përdorim, është krahasimi I një individi me një tjetër. Krahasimin e përdorim sidomos te fëmijët, psh: “ai fëmija i X bën këtë gjë, ndërsa ky i joni rri si dudum”. Nuk mjafton krahasimi por vazhdojmë edhe me etiketimin për ta plotësuar kuadrin. Kjo papërgjegjshmëri i ka pushtuar të gjithë pa përjashtim me shkollë dhe pa shkollë. Edhe pse ekziston dhe një thënie e urtë, që tërheq vëmëndjen si: “asgjë nuk e vret lumturinë më shumë se krahasimi”, ne vazhdojmë pa përfillur asgjë. Prindër mos e krahasoni fëmijën tuaj, me fëmijën e të tjerëve. Edhe ju vetë, kur ju krahasojnë me dikë tjetër, ndiheni keq, atëhere pse e bëni këtë gjë me fëmijën tuaj? Të ndjerit keq, mban gjallë pasigurinë, dyshimin dhe mbi të gjitha, mendimin e keq për veten dhe frikën nga tjetri, qoftë ky edhe prindi. Lira Gjika

 
Last edited:

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Krahasimi i femijeve!

Epo kane mendu prinderit se vec me gjete nje vend pune se u bonen per mu martu ! Eh , te jesh prind eshte pergjegjesi e madhe .
P.sh., ky diskrimminimi i perfshfin te gjithe prinderit . Perjashtim mund te bene ndonje qe ka edukate te larte .
 
Last edited:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Keshilla nga Lira Gjika per prinderit dhe femite!

Temen e modifikova. Po e hap si keshilla per prinderimin te marra nga faqja e Lira Gjikes e cila jep vertet keshilla shume te vlefshme te cilat i hasim cdo dite ne si prinder.


Toni i Zerit

Prindër kur flisni me fëmijën, flisni me zë të ulët dhe qetë. Do të ishte mirë ti vendosnit dorën në sup, gjë që i trasmeton shumë qetësi dhe siguri fëmijës. Edhe pse do të jetë e vështirë, pasi zakoni nuk është i lehtë të harrohet, ju prindër, por edhe ne gjyshërit duhet të shmangim atë që është veprimi i parë dhe i pamenduar, që kryejmë. Duhet të mësojmë të përzgjedhim veprimin e duhur. Do të kërkojë shumë vullnet, po mirë. Ne të gjithë themi se jemi gati të vdesim për fëmijët, por nuk është nevoja të vdesim, por të zgjedhim tonalitetin e zërit, fjalën e duhur dhe kontrollin e zemërimit dhe padurimit, që provojmë dhe nuk dimë as ta shpjegojmë pse na ndodh. Fillimi do të jetë i vështirë, por tek e fundit nuk do të na marrë jetën, por do të na e përmirësojë atë. Lira Gjika

MOS BERTIT!

Mos bërtit” I drejtohet duke bërtitur, I rrituri fëmijës. Dhe këtë frazë e përdorin duke filluar nga nëna, babai, gjyshërit, mësuesit e deri te kalimtari në rrugë. Kudo kjo frazë madje edhe I rrituri me të rriturin, i drejtohen njëri tjetrit: “pse bërtet”. Kemi ngecur te kjo frazë dhe nuk dimë si ta shmangim. Të gjithë bezdisemi e nevrikosemi, por nuk heqim dorë nga kjo mënyrë të komunikuari. “Mos bërtit” “pse bërtet” i themi njëri tjetrit dhe “plasim” sa tja rrënjosim edhe fëmijës, që edhe ai të mos mund të dalë nga kjo mënyrë që krijon “batak” shpirtëror. Kjo mënyrë ushqen nervozizëm e armiqësi dhe na bën të huaj e paedukatë që nga vetja e deri te fëmija. Të rritur! Si do ta mësojë fëmija të flasë qetë kur I rrituri vetëm bërtet? E foluara qetë nuk mësohet duke bërtitur i rrituri. Lira Gjika

 
Top