• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kinë: rreth 64 milion banesa të zbrazëta!

ricky_ch

******
"Kina po ndërton!" - dëgjonim viteve të fundit
dhe të gjitha vendet shikonin me optimizëm
kah ata. Një treg që s'krahasohet në botë!
Mirëpo, ndoshta askush nuk ka menduar
se mu aty krijohet një fluskë shumë e rrezikshme,
qe mund të godasë shumë shtete të botës!

Rreth 64 milionë banesë e qytete të tëra fantazmash
qëndrojnë të zbrazëta dhe askush nuk e din edhe sado të
qëndrojnë ashtu dhe se çfarë do të ndodhë...!?
Nuk ka diskutim se kemi të bëjmë me një politikë të gabuar.
Derisa, ne Kinë njërzit luftojnë për ekzistencën minimale,
shteti ndërton banesa luksoze që askush nuk mund t'i
paguajë.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Kinë: rreth 64 milion banesa të zbrazëta!

Miku im para tri vitesh ishte ne vizite ne Kine. Shkoi si perkthyes (i Anglishtes) me dy biznesmen per ca ceshtje biznesi.

Ajo cfare me ka thene per mua ishte e pakapshme dhe e pabesueshme.

Ne Shangai, ishte ne ndertim e siper, nje lagje (se di a munde ti thuhet asaj lagje apo nje qytet i tere) nje kohesisht rruge, ndertesa, pallate, shkolla, dhe gjithe infrastruktura e nevojshme per 6 milion banor. Pra e tera kjo ishte nje kantier apo maksikantiere ndertimi ku merrnin pjese me dhjetra mijera punetor.

Them te drejten me eshte dukur pak e pabesueshme. Dreqqi u rente ne fije kinezeve :kohe::kohe:
 
Top