• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Klonimi... Pro apo kunder?!

Klonimi... Pro apo kunder?!

 • Pro

  Votat: 10 18.9%
 • Kunder

  Votat: 33 62.3%
 • Pro&Kunder

  Votat: 10 18.9%

 • Totali i votuesve
  53

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Jam kunder... bota eshte krijuar qe cdo gje ne kete bote te jete ndryshe, me karakteristikat e saja. Si njerezit ashtu eshte cdo gjallese tjeter eshte ndryshe nga te tjerat, dhe eshte kundra krijimit te kesaj toke qe te jene dy gjera identike (lol, edhe 2 binjake identike jane ndryshe nga njera tjetera, sado ne pamje te jashteme jane njelloj).

KUNDRA...
 
Jam kunder! Mendoj se njeriu shkon kunder natyres, dhe Krijuesit. Njerzit jane te afte te lindin femije, ndaj nuk ka arsye pse te krijohet kloni nje kopje qe sikurse ka then Sweety siper nuk ka identitet.
Mendoni sikur pas disa vitesh te zbuloni se jeni nje klon, kopja e nje personi tjeter? Personalisht vec mendimi me ben te ndjehem keq.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Po ama klonat kafshe nuk i ndalon as mjeksia,as feja........paten klonuar njeher dhi me duket..:)......atehere pse mos te klonohen edhe njerez?........
Nuk do kishte nje identitet te vetin..vec se esht kopja e dikujt.?.....ka edhe binjake te se njejtes veze qe jan kopje e njeri tjetrit......ai klon do jetonte si kushdo tjeter...qe i ngjan!
LOLLOLLOLLOLLOL binjaket ngjajne si pamje...POR SECILI KA PERSONALITETIN E VETE....KA NJE IDENTITET.... mendon per vete....vepron per vete
sdo gjesh ti ne kete bote 2 BINJAK qe te ngjajne 100% nga te gjithe pikpamjet....
kurse klona nuk e ka kete identitet sepse eshte i kopjuar nga dicka ....e jeton nen hijen e asaj dickaje qe eshte kopjuar.....mqs nuk ka pasur ende klone humane [ose nuk e kan thene qe e kan bere ] nuk ka si te dihet qe kjo klone do ket te njetat mendime si njeriu nga i cili eshte bere, do te vuaj nga te njejtat semundje si donatori....se si do adaptohet organismi ne natyr.... duke mare parasyshe ketu delen DOLLY qe pesoj nje plakje premature

keto gjera sjan te sigurta....e te fillosh ti te klonosh njerez vetem sa ti perdoresh eksperiment sme duket e drejte...se fundja klone pa klone prap njeri do behet dhe ME JETEN E NJERIUT NUK LOZET........


te kthehemi tek kafshet e klonuara....FEJA NUK LEJON TE KLONOHEN KAFSHE PER KONSUM OSE TJETER SHKAK PERVEC INVESTIGIMEVE....
pra se di kujt feje i perket ti....kur te kesh kohe beja nje pyetje drejtuesit fese tende [se eshte prifte se eshte hoxhe] te njeten pergjigje si une do te japi.....

JETEN E KRIJON ZOTI E JO NJERIUdhe nje pyetje si per final? per ca na duhen klonat?? kemi ngel keq per njerez? kemi ngel pa sperme e ovula ne toke??
cili do jet roli i klones ne jete?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Perfytyrojeni nje klase me nxenes te klonuar…Si do mund te dalloje mesuesi njerin nga tjetri nxenës? Si do ta dalloje Hasanin nga Hyseni a Lali, fjala vjen?
Si do ta dije hetuesi, se cili person e ka kryer krimin , nderkohe qe fytyrat jane te njejta, gjatesite poashtu dhe shenjat e gishtave te pandryshueshme?
Madje si ta njohe burri gruan nga kopja e saj? E si ta njohe gruaja burrin duke pare edhe kopjon e tij njekohesisht?
Nga nje aspekt tjeter nuk ka bese qe te mos perdoret ky fenomen per keq, sikurse ndodhi me bomben atomike per te shkaterruar njerezit e gjallesat ne mase!
Kush na siguron neve, nga nje kendeshtrim tjeter qe te mos vije nje superfuqi apo kush fshihet nen petkun e saj dhe te klonoje nje ushtri me burra te forte per te goditur me te, ke te doje?
Pastaj kush na siguron ne per mos ardhjen e kesaj superfuqie, për ta "privatizuar" dhe personalizuar klonimin, duke ia ndaluar te tjereve e duke ia lejuar vetes, sic u veprua me bomben atomike?
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Lover ky fenomen ska per te ndodhur....

Klona eshte nje kuriozitet per shkencen ...e prandaj bejne kta kaq zhurme....
por une personalishte nuk ja shof arsyjen pse te krijohen klona... pervec dhurimit organeve.... kjo po....
por eshte te shkatrosh nje jete per te shpetuar disa te tjera? te gjithe kemi te njetin perfundim VDEKJA....disa me heret disa me vone...e sme duket e drejte qe KLONAT TE JENE TE PERDORURA:(
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Sweety, never say never baby, kurre nuk i dihet ! :) Shume here gjerat keqperdoren.

Pastaj, klonimi eliminon fenomenin e ciftezimit ne kete univers, ne te cilin jetojme.
Zoti, njerezit i ka krijuar cifte, meshkuj e femra, sikurse edhe kafshet, zogjte, madje edhe bimet.
Madje shkencat e reja na kane treguar se ciftezimi ekziston edhe ne boten e ngurtesirave, sic e shohim ne elektricitet fenomenin e pozitivit dhe negativit, madje edhe tek atomi qe eshte njesia e ndertimit universal ne teresi, i cili ngrihet mbi elektronin dhe protonin, dmth, karikimin elektrik pozitiv e negativ e pastaj vjen berthama.

...Njekohe qe klonimi ngrihet mbi mos pasjen nevoje per njerin nga dy sekset, duke u mjaftuar me nje seks te vetem.
Kjo pa dyshim qe eshte kunder natyres ne te cilen eshte krijuar njeriu dhe nuk eshte aspak ne dobi te tij!
Njeriu per natyre, ka nevoje per seksin tjeter, jo thjesht per t'u shumuar, por edhe per te plotesuar njeri- tjetrin, dhe per t'u kenaqur secili me partnerin e vet. Burri dhe gruaja kane nevoje per prehjen e njeri tjetrit.

E ne qofte se secili nga burri dhe gruaja kane nevoje per njeri- tjetrin per t'u prehur te njeri- tjetri e per te lindur me pas dashuria e meshira ndermjet tyre, pasuesit e tyre kane edhe me teper nevoje per ata te dy, per ambientin familjar, per butesine e nenes dhe kujdesin e babait dhe mesimin e miresive nga familja, miresive te bashkejeteses ne menyre te sakte, te keshilluarit, te kuptuarit e te ndihmuarit ne raste nevoje.
Njerezit e dine fare mire se femijeria me e gjate, per nga mosha, eshte femijeria e njeriut qe zgjat disa vite, ne te cilat femija ka nevoje per prinderit dhe familjen e tij materialisht dhe moralisht. Edukimi i plote i identitetit te femijes nuk plotesohet vetem se nen hijen e prinderve qe e duan ate dhe kujdesen per te, duke shpenzuar cdo te shtrenjte e te lire, derisa te plotesohet zhvillimi i tij, duke ndjere kenaqesi ne shpenzimet e tyre per femijen e vogel.
Por, klonimi nuk realizon prehjen e secilit prej bashkeshorteve ne njeri- tjetrin, sikurse nuk realizon as familjen per te cilen ka nevoje femija per te jetuar nen hijen dhe kujdesin e saj dhe plotesimin e zhvillimit te tij nen perkujdesjen e saj.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Jemi krijuar te jemi femer-mashkull [edhe pse kan filluar te sdidojne kete "ligj" me ciftet homo] dhe keshtu do ngelim....
ashu sic homot nuk jan te pranuar nga % me e madhe e popullates tokesore ashu sdo jene te pranuara as klonat......


ps: the me siper qe klonat mund te jene te perdorura per nje force sulmuese si psh nje ushtri....
por klona prap bebe lind i duhen 9 muaj te formohet...e deri sa te behete aji ushtar....uhuuu... dmthn ska baze ky supozim
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Go shkenca go go go.

Jam pro klonimit. Arsyeja : ka aq shume perfitime saqe veshtire te permenden te gjitha.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
jep ca shembuj nga kto shumat e perfitimeve?
Mund te modifikojme genet e demtuara, mund te permiresojme cdo tipar, mund te risjellim ne jete shume kafshe ne zhdukje apo edhe te zhdukura, mund te realizojme nje armate te tere njerezish te klonuar dhe ti vinim ne sherbimin tone.

E rendesishmja eshte qe vetem ti sherbeje njerezimit dhe te mos abuzohet. :brrr
 

mirela

DODONA hajmali
Klonimi nuk eshte vetem per njerezit , eshte dhe per bimet , per kafshet keshtu qe mo i merrni gjerat kaq te veshtira dhe kategorike
 

gorgona

Goc Tironce
Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?

Te gjith kemi degjuar dhe i dime arritjet e shkences dhe mjekesise ne vitet e fundit..Klonimin e njeriut disa e kane quajtur si arritjen me te madhe te shkences mjekesore....ndersa disa te tjere jane totalisht kundra kesaj si praktik....disa jane akuzuar sikur duan te luajne rolin e Zotit....

Pse nuk duhet te praktikohet klonimi i njeriut..?
Pse duhet te praktikohet..?
Postoni mendimet tuaja..
 
ROLIN E ZOTIT ?....
po kur ai nuk din se ku e ka vendin ca faji kan shkencaret ?
nejsee...
mu klonimi me pelqen .... sepse klonin tim do e coja me studju per vete do boja qef si qeflie madhe qe jam bwhahahhaaa
tani..pa shaka...
sipas meje two is better than one..
un imagjinoj dicka....ka shum njerez qe vuajn vetmin......duke pasur 1 klon kjo gje zdo jet mo....vetem me qen t*rapa.....
gjithsesi un 1 klon e du ...
 

gorgona

Goc Tironce
Une per vete jam kundra klonimit, nuk do doja kurre te krijoheshe dikush qe te ishte komplet si une,Njeriu eshte nje qenje unike qe nuk mund te perseritet prap njelloj sic eshte.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Un sjam kundra klonimit...mgjth njeriu krijohet nga zoti,etj....prap se prap sdo e kisha problem te kisha nje klon timin,perkundrazi do ta vezhgoja me shum kenaqesi.:D..
 
As qe diskutohet, jam rreptesisht kunder me klonimin.
Per shume arsye.
Nje person pa identitet.
Nuk eshte e sigurt se do te jet tersisht i shendetshem dhe nese do ti rezistoj natyres si nje njeri normal.
Per shkak se do te ket nje tru si njerzit normal, -si do te ndihej qe eshte thjesht nje eksperiment-.

Nuk jam dakort edhe me trasplanteve, nje gabim i tmerrshem ne mjeksi.
Te gjith mendojn se eshte per te miren e njerzve por puna eshte se nuk jan te gjith njerzit te mire.
Ju mendoni se te gjitha spitalet (etj) do te harxhojn gjitha ato para per te klonuar organe JO sepse kan femijet e Afrikes (por edhe te vendeve te tjera te varfera) qe jan shume me te lire.
Mos harroni se ka ndodhur edhe ne shqiperi.
Shkencetaret ikin me mendimin e mire por harrojn edhe anen e errdht te gjerave.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Klona ska cte kerkoj ne kete bote per thjesht faktin qe sdo gjente vendin....
Ke do kishte prind? Ate qe e lindi...apo ate qe ka dhe origjinali?
Do jetonte gjithmon ne hijen e origjinalit ( nuk eshte e njejta gje me binjaket...sepse binjaket lindinin ne te njeten kohe dhe jetojne bashke, kurse klona...do jetonte mbas kosit jeten e dikujt qe e ka jetuar deri atehere...)
Pastaj per ca te besh klone?
Sjemi me ne gjendje te bejme femije te vecant?
PSE DUHET TE KOPJOJME?!
 
Top