• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Koha e nxirjes, disa këshilla për të shmangur djegiet nga dielli

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Koha e nxirjes, disa këshilla për të shmangur djegiet nga dielli

masa.jpg

Vera është koha e duhur për nxirje, por ekspozimi në diell, është gjithashtu vendimtar për rritjen e eshtrave, sidomos te fëmijët, pasi stimulon prodhimin e vitaminës D. Rreziqet, sidoqoftë, po mbesin, në mungesë të mbrojtjes adekuate, duke filluar nga djegiet më të rrezikshme. ثshtë një ftesë për të “mos demonizuar” diellin ajo që vjen nga Maurizio Nudo, kreu i kirurgjisë dermatologjike dhe terapisë lazer të Institutit të Dermatologjisë IRCCS (IDI), por gjithashtu të mos harrojmë masat themelore për të shmangur pasojat e pakëndshme.

“Të marrësh rreze, – shpjegon eksperti, – sigurisht na bën mirë, duke filluar nga fëmijët tek të moshuarit, dhe kjo sepse ekspozimi ndaj diellit liron vitaminën D të qenësishme në trupin tonë; një vitaminë themelore sepse stimulon rritjen e eshtrave”. Megjithatë, nuk duhet të harrojmë rreziqet që lidhen me ekspozimin e tepruar: “Rreziku më i madh, – thotë Nudo, – përfaqësohet nga djegiet diellore që mund të rezultojë në lindjen e moleve që, nga ana tjetër, mund të zhvillojn kancer të lëkurës, si melanoma ose forma të tjera me një shkallë të ulët të malignancy, por në çdo rast serioze si epitheliomas qelizore basale dhe epitelieve spinocellular, që shpesh gjenden në fytyrë”. Për më tepër, paralajmëron, djegiet diellore “mund të kenë efektin e transformimit të atyre ekzistuese në melanomë, një rrezik që gjithashtu prek fëmijët”. Prandaj ja për masat e duhura që duhen marrë.

Masat paraprake janë të njohura, thotë specialisti, “por fatkeqësisht ende, shumë shpesh, nuk zbatohen nga shumë dashamirës të diellit dhe rrezitjes”. Rregulli i parë, ju duhet të mbroni veten gjithmonë me filtra dhe krem solar: “Janë filtra dhe kremra të bëra nga kimikatet, por për personat alergjikë, – kujton Nudo, – tani janë gjithashtu në dispozicion edhe filtra të veçantë të ashtuquajtur ‘fizikë’, bazuar në dioksid titani, një substancë analergjike dhe për këtë arsye e përshtatshme për subjektet me probleme të këtij lloji”.

Një tjetër këshillë është ajo që lidhet me orët më të mira për t’u ekspozuar: nga ora 8 deri në 11 dhe nga 16 në mbrëmje: “mes 12 dhe 15, në fakt, – thekson Nudo, – rrezet e diellit vijnë pingul dhe shkaktojnë shumë dëme në lëkurë”.

Për individët më të ndjeshëm, të ashtuquajturit “lloji i lëkurës 1”, është mirë të veshin bluza të bardha pambuku dhe kapele, pasi rreziku i djegieve mbetet i lartë me gjithë mbrojtjen me filtra ose kremra.

Për një nxirje të bukur, gjithashtu i rëndësishëm është ushqimi: “Hani shumë fruta dhe perime, veçanërisht pjepër, pjeshkë, ananas dhe kivi, sepse ato përmbajnë pigmente që favorizojnë nxirjen. Frutat dhe perimet, – thekson, – janë gjithashtu të pasura në vitaminë PP, e rëndësishme për shkak se ka një funksion parandalues kundër plakjes dhe kancerit të lëkurës”. Thelbësore gjithashtu është të pini shumë ujë, sepse “hidratimi i duhur parandalon plakjen e lëkurës”. E fundit, por shumë e rëndësishme, këshillë: “Edhe fëmijët duhet të kontrollojnë molet, që kur janë shumë të vegjël. Edhe pse rrallë, në fakt, – përfundon eksperti, – tumoret e lëkurës diagnostikohen gjithashtu edhe tek të vegjlit”.

26 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)
 
Top